Laidotuvės: neperki karsto vietoje – už salę moki brangiau

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2015-03-05
Peržiūrėta
1649
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

2012 m. prieš Vėlines buvo atidaryti iš pagrindų atnaujinti Palangos laidojimo namai.
2012 m. prieš Vėlines buvo atidaryti iš pagrindų atnaujinti Palangos laidojimo namai.

Laidotuvės – labai sunkus metas tiems, kurie amžino atilsio išlydi artimus žmones. Sunku ir dvasiškai, ir finansiškai, nes palaidoti velionį nėra pigu. Į mūsų laikraščio redakciją paskambinę palangiškiai pasakojo, kad juos nemaloniai nuteikė miesto laidojimo namuose taikomi įkainiai: jeigu neperki karsto čia pat, vietoje, už salės nuomą turi mokėti gerokai brangiau. Tačiau tokia praktika taikoma ne tik Palangoje.

Rekonstravo 2012-aisiais
2012 metais prieš Vėlines buvo atidaryti UAB „Palangos komunalinis ūkis“ žinion perėję iš pagrindų atnaujinti Palangos laidojimo namai. Čia vietoje buvusių dviejų šarvojimo salių įrengtos trys (tiesa, šiuo metu naudojamos dvi, kurių kiekvienos plotas siekia per 60 kv. m), prie kiekvienos jų yra virtuvės su modernia įranga – šaldytuvais, mikrobangų krosnelėmis, indaplovėmis, visais reikalingais indais bei stalo įrankiais.
Atnaujintame pastate taip pat atsirado erdvus vestibiulis, kuriame sušilti gali ne tik Laidojimo namų paslaugomis besinaudojantys, bet ir kapinėse darbavęsi bei sušalę palangiškiai. Taip pat šiuolaikiškai įrengti ir tualetai, kurių dalis pritaikyta ir neįgaliesiems.
Laidojimo namuose atsirado vietos ir ritualinių reikmenų parduotuvei, čia taip pat įrengta ir mirusiųjų paruošimo patalpa.
Tie, kam teko iš Palangos laidojimo namų į paskutinę kelionę lydėti artimuosius prieš ir po šių namų rekonstrukcijos, vienu balsu tvirtina: sąlygos skiriasi kaip diena nuo nakties. Kad vadinamoji infrastruktūra išties puiki, pritaria ir tie, kam teko su artimaisiais atsisveikinti Kretingoje ar kai kuriuose seniau statytuose Klaipėdos laidojimo namuose.

Nustebino įkainiai
Praėjusių metų paskutinėmis dienomis į „Palangos tilto“ redakciją paskambino palangiškiai, kuriems prieš pat didžiausias metų šventes teko laidoti netikėtai mirusią giminaitę.
„Žinojome ir matėme, kad Laidojimo namai atnaujinti, jau buvome spėję pasidžiaugti, kad atsisveikinti su artimaisiais čia sukurtos puikios sąlygos. Tačiau nustebino kainų „politika“, – sakė skambinusieji.
Kadangi tada valiuta dar tebebuvo litai, jiems Palangos laidojimo namuose pasakyta, jog salės nuoma parai kainuosianti 440 Lt. O jeigu artimieji dėl tam tikrų priežasčių nenori nuomotis parai, o tik kelioms valandoms, už valandą reiktų mokėti 100 Lt.
Pasiteiravus, ar čia esančioje parduotuvėje galima įsigyti laidotuvėms reikalingus reikmenis, sužinota, kad įsigyti galima viską, kas reikalinga. Į klausimą, o kiek, pavyzdžiui, kainuoja pigiausias karstas, atsakyta, jog kaina – 905 Lt.
Skambinusieji tvirtino žinoję, jog kitur karstų galima įsigyti ir pigiau. Tad paklausė Palangos laidojimo namų darbuotojų, o kiek kainuos salės nuoma, jeigu jie karstą pirktų kitur. Jiems buvo atsakyta, jog tada salės nuomos parai kaina kilsianti 80 proc.
„Nesuprantame, kodėl toks didelis antkainis taikomas, jeigu mes nenorime pirkti vos ne tūkstantį litų kainuojančio karsto. Neteko girdėti, kad kur nors taip būtų daroma“, – piktinosi palangiškiai.

Antkainį taiko ir kitur
„Palangos tiltas“ nusprendė pasidomėti: ar tikrai kitur neperkantiems karsto „vietoje“ netaikoma brangesnė šarvojimo salės nuoma? Ir apskritai – kokios tos nuomos kainos bei kiek kainuoja karstai aplinkiniuose miestuose esančiuose laidojimo namuose bei prie jų įsikūrusiose atitinkamų reikmenų parduotuvėse.
Kretingos laidojimo namai „Rimtis“ yra įsikūrę šalia miesto kapinių. Čia, kaip ir visur, teikiamos visos laidojimo paslaugos.
Laidojimo namuose yra trys salės. Didžiausios jų paros nuoma kainuoja 180 eurų (620 Lt), mažesnės – 151 euras (520 Lt), o visai mažulytės – 93 eurai (320 Lt).
Kalbant apie karstų kainas, pigiausias įkainotas 142 eurais (490 Lt). Yra karstų ir po 188, ir po 246 eurų (atitinkamai 650 ir 850 Lt), ir dar brangesnių.
„Jeigu karsto pas mus neperkate, tai salės nuomos kaina kyla 200 Lt (58 eurus) parai“, – paaiškino laidojimo namų „Rimtis“ darbuotojai.
Beje, Kretingoje, kaip ir Palangoje, šarvojimo salę galima išsinuomoti ne tik parai, bet ir kelioms valandoms. Vieningo valandinio mokesčio nustatyta nėra: jis priklauso nuo to, kokia salė bus nuomojama ir kokiu paros metu – iš ryto ar popiet – jos reikės. Tad valandos įkainis svyruoja nuo 29 iki 58 eurų (100 ir 200 Lt).

Atsižvelgia į pageidaujamas paslaugas
Klaipėdoje, Šilutės pl. 48 b, greta statomo šv. Brunono Kverfurtiečio bažnyčios ir vienuolyno ansamblio, atidarytos naujos šarvojimo salės „Aterna“. Be šarvojimo salių su šiuolaikinėmis vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemomis, poilsio kambarėliais velionių artimiesiems, yra erdvi ritualinių prekių, gėlių ir vainikų parduotuvė. Dar viena naujovė – yra įrengta keletas poilsio kambarių, kuriuose velionio artimieji, ar iš kitur atvykę giminaičiai galės netgi likti nakvoti.
Mažesniojoje salėje yra 36, didesnėje – 42 vietos gedintiesiems.
Salė nuomojama paromis. Mažesniosios nuoma parai – 170 eurų (587 Lt), didesniosios – 200 eurų (690 Lt). Tokie įkainiai taikomi tada, jeigu užsisakomas visas „paslaugų paketas“ – nuo pašarvojimo iki palaidojimo. Tiesa, rūbų velioniui pirkti čia esančiose parduotuvėse nebūtina.
Pasiteiravus apie karstų kainas, atsakyta, jog, jeigu neskaičiuosime paties paprasčiausio iš lentų sukalto karsto, kurio kaina kiek per 100 eurų, (apie 400 Lt), pigiausiais iš padorių karstų kainuoja 222 eurų (766 Lt), prabangus gi – apie 560 eurų (iki 2 tūkst. Lt).
Pasiteiravus, kaip keistųsi salių nuomos kainos, jeigu, tarkim, karstas būtų perkamas ne „Aternos“ parduotuvėje, telefonu kalbėjusi maloni ponia nustebo: „O ką, jūs ketinate per visas laidojimo reikmenų parduotuves važinėtis ir karsto ieškoti? Ar jau turėjote nusipirkę?“. Ir paaiškino, kad tokiu atveju mažosios salės nuoma parai pabrangtų nuo 170 iki 210 eurų (nuo 587 iki 725 Lt).
Tai pačiai įmonei „Aterna“ priklauso dar keturios salės laidojimo namuose prie Joniškės g. Čia salės nuoma parai svyruoja nuo 175 eurų (450 Lt) iki 243 eurų (690 Lt). Jeigu naudojamasi visomis čia teikiamomis paslaugomis, suteikiama iki 40 eurų (138 Lt) siekianti nuolaida. Jeigu naudojamasi tik sale, nuoma kyla: mažiausia salė parai kainuotų 196 eurų (678 Lt) , didžiausia – 264 eurų (913 Lt).

Skaičiuoti reikia viską
Paskambinus į Palangos laidojimo namus, maloni moteris informavo, jog dviejų dabar funkcionuojančių salių nuomos kaina vienoda – vienai parai 115,85 euro (400 Lt), dviems paroms – 188,25 euro (650 Lt). Karstų kainos – nuo 262 iki 500 eurų (atitinkamai 905 ir 1 tūkst. 726 Lt). Pats paprasčiausias baltas nedažytas karstas, kurį dažnai įsigyjama tuo atveju, jei pageidaujama mirusįjį kremuoti, kainuoja apie 200 eurų, o itin prabangių karstų kaina siekia ir 655 eurų.
Jeigu norima salę išsinuomoti kelioms valandoms, reiktų mokėti 28,96 euro (100 Lt) už valandą. O jeigu karstas įsigyjamas ne čia esančioje laidojimo reikmenų parduotuvėje, salės nuomos kainos kyla 80 procentų, ir už parą reikėtų mokėti jau ne 115,85, o apie 208 eurų (nuo 400 Lt kaina kyla iki 720 Lt).
Kaip žinia, ritualinių paslaugų, kurias teikia UAB „Palangos komunalinis ūkis“ pavaldume esantys laidojimo namai, įkainius tvirtina Palangos miesto savivaldybės taryba. Politikai pritarė šarvojimo salės kartu su poilsio kambariu, visu inventoriumi bei kitos laidojimo namų infrastruktūros nuomos kainoms, kartu nustatytos ir velionio paėmimo iš namų ar gydymo įstaigų Palangoje ar Klaipėdoje įkainis, vienos valandos šaldytuvo velioniams laikyti kaina, karsto su velioniu papuošimo šarvojimo patalpoje, velionio aprengimo ir estetinio paruošimo, velionio pervežimo katafalku kainas bei laidojimo paslaugos tuo atveju, jeigu nėra kam organizuoti laidotuvių, įkainį.
Valandos kainą bei procentą, kuris „pridedamas“ prie salės nuomos įkainio tuo atveju, jeigu karstas nėra perkamas čia pat esančioje parduotuvėje, nustatė jau patys Laidojimo namai.
Pasak UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktoriaus Konstantino Skieraus, šis procentas nustatytas atsižvelgiant į Kretingos ir Klaipėdos laidojimo namų praktiką.
„Manau, kad šiuo atveju reikėtų akcentuoti ne tuos 80 proc., – juk pabrangimą, jeigu karstas neperkamas prie laidojimo namų esančioje parduotuvėje, taiko visi, – o atkreipti dėmesį į pačias salės nuomos kainas, kurios yra mažesnės, nei siūloma kitur. O infrastruktūra mūsų laidojimo namuose po jų rekonstrukcijos gerokai geresnė“, – pabrėžė K. Skierus.
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo birželio 1-osios į Klaipėdą ir į Palangą važiuosime brangiau. Iš Žemaitės alėjos bilietas į Klaipėdą kainuos 2 eurus, iš Rotušės aikštės – 1,9 euro, iš autobusų stoties – 1,8 euro. 


„7bet-NKL“ sezonui jau prasidėjus ketvirtoje turnyrinės lentelės vietoje besirikiuojanti Palangos „Kuršių“ (4-2) ekipa sulaukė pastiprinimo.


Palangos miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus specialistai kone kas savaitę gauna pranešimų apie ne vietoje, tiesiog ant šaligatvio sukrautus šiukšlių maišus ar stambiagabarites atliekas. Kaskart, gavus tokią informaciją, skubama į vietą ir, prieš išvežant ne vietoje paliktas atliekas į tam skirtą vietą, pirmiausia jos patikrinamos – siekiama nustatyti, kas tokiu būdu...


Palangos meras Šarūnas Vaitkus penktadienio, vasario 12 d., popietę savo Facebook paskyroje pakvietė visus virtualiai aplankyti Kurhauzo medinėje dalyje esančią teatro salę.


Per kelias metų pabaigos savaites Lietuvoje užfiksuotas beprecedentis mirčių šuolis, daugėja mirštančių namuose. Palanga – ne išimtis: kurorte daugiausiai žmonių Anapilin šiais metaus iškeliavo lapkritį. Ir poliklinikos direktorė Jūratė Mikutienė, ir Palangos Laidojimo namų vadybininkas Raimondas Litvinas, ir Irena Biriukaitė, Palangos Globos namų...


Daugelis bijo tos akimirkos, kai reiks praleisti naktį ne įprastoje aplinkoje – nakvoti viešbučiuose ar kitoje naujoje vietoje. Mokslininkai atrado priežastį, kodėl žmonės svetimose vietose prasčiau miega. Pasak jų, dėl to kaltas yra kairysis smegenų pusrutulis, neleidžiantis prarasti budrumo ir pasinerti į gilų miegą.


Koncesininko valdyti Palangos koncertų salę Palanga kol kas neturės – Vilniaus „Siemens“ arenos valdytojos bendrovės „Universali arena“ prašymu sustabdytas Palangos vasaros estrados koncesijos konkursas. Taip nusprendė Klaipėdos apygardos teismas, pritaikęs laikinąsias apsaugos priemones.


Laidotuvės – labai sunkus metas tiems, kurie amžino atilsio išlydi artimus žmones. Sunku ir dvasiškai, ir finansiškai, nes palaidoti velionį nėra pigu. Į mūsų laikraščio redakciją paskambinę palangiškiai pasakojo, kad juos nemaloniai nuteikė miesto laidojimo namuose taikomi įkainiai: jeigu neperki karsto čia pat, vietoje, už salės nuomą turi mokėti...


Restauruoto Palangos Kurhauzo salę trečiadienį padabino puošnus, 18 a. antrosios pusės bronzinis sietynas. Jis į Palangą atkeliavo iš Vilniaus, Lietuvos dailės muziejaus fondų.


Toli į politikos užribius išsviesti liberalcentristai šeštadienį įvykusiame suvažiavime Vilniuje postringavo apie piršimąsi populiariam Liberalų sąjūdžiui, nors šis tokių sutuoktuvių kratyte kratosi. Išnykstančios partijos pirmininku išrinktas buvęs vidaus reikalų ministras Artūras Melianas. Palangiškiams gerai pažįstamas Raimundas...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius