Liberalcentristų tortas ir R. Palaičio šiukšlių maišeliai vyriausiąjį rinkimų prievaizdą verčia raukytis

Linas JEGELEVIČIUS, 2012-09-06
Zenonui Vaigauskui R. Palaičio tortas – kaip ašaka gerklėje: rinkimų prievaizdas įsitikinęs, kad tokios akcijos – rinkėjų viliotinis, pažeidžiantis rinkimų įstatymą.

Zenonui Vaigauskui R. Palaičio tortas – kaip ašaka gerklėje: rinkimų prievaizdas įsitikinęs, kad tokios akcijos – rinkėjų viliotinis, pažeidžiantis rinkimų įstatymą.

Į politikos paribius išstumtas buvęs ministras Raimundas Palaitis, galimai pažeisdamas rinkimų įstatymą, verčiasi per galvą, kad suviliotų daugiau rinkėjų Seimo rinkimuose, kurie kol kas nei jam, nei jo atstovaujamiems liberalcentristams nieko gero nežada.
Mokslo metų dieną R. Palaitis klaipėdiečius vaišino tortu, o vėliau Palangoje surengė dar vieną „šou“ – kartu su bendrapartiečiais mindė pajūrį, dalino maišelius šiukšlėms ir jas patys rinko, neužmiršę į „kuklią pilietinę“ akciją pasikviesti ir žurnalistų.
Nors liberalcentristai teisinasi, kad tortu vaišino tradiciškai, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkui Zenonui Vaigauskui R. Palaičio tortas – kaip ašaka gerklėje: rinkimų prievaizdas įsitikinęs, kad tokios akcijos – rinkėjų viliotinis, pažeidžiantis rinkimų įstatymą.

Įstatymas išimčių nenumato
Prisipažinęs, kad VRK jau sulaukė ne vieno skundo dėl R. Palaičio rinkiminio šou, Z. Vaigauskas teigė, kad sankcijų prieš Liberalų ir centro sąjungą ir jos atsakingąjį sekretorių R. Palaitį kol kas nesiėmė.
„Pirmiausia noriu sulaukti Pajūrio rinkimų komisijos išvadų dėl tokių akcijų, – sakė „Palangos tiltui“ Z. Vaigauskas. – Jie man aiškina, kad tortą jie dalija kiekvienų metų rudenį, kad tokia jų tradicija, bet įstatymas aiškiai pasako, kad tokios akcijos prieš rinkimus yra įstatymo pažeidimas. Kaip ir šiukšlių maišelių dalijimas ar viešai reklamuojamas šiukšlių rinkimas prieš rinkimus“.
Anot jo, Vyriausioji rinkimų komisija prieš R. Palaitį vėzdo kol kas nesigriebė – lauks Pajūrio rinkimų apygardos komisijos, kuriai, beje, vadovauja taip pat liberalcentristas, išvadų.
„Aš, kaip komisijos pirmininkas, savo nuomonę jums dėl torto dalijimo pasakiau“, – teigė VRK pirmininkas.
Jis nesiėmė spręsti, ar ji gali priimti nešališką sprendimą dėl to, kad jai vadovauja R. Palaičio bendrapartietis.
„Mane labiausiai neramina, kad po tokių viešų torto dalijimo ir šiukšlių rinkimų akcijų ir kiti rinkimų kompanijos dalyviai griebsis panašių dalykų. Kad neprasidėtų „epidemijos“. O kai mes grūmosime, rodys į liberalcentristų pavyzdį Klaipėdoje“, – sakė Z. Vaigauskas.
Jis neatmetė galimybės, kad VRK priims savo sprendimą dėl R. Palaičio torto ir šiukšlių maišelių dalijimo akcijos, jeigu Pajūrio rinkimų apygardos rinkimų komisija neįžvelgs nuodėmės liberalcentristų veiksmuose.
VRK pirmininkas sako, kad Vyriausioji rinkimų komisija jau sulaukė „daugybės“ skundų apie didesnius ir mažesnius politinių partijų bei politinių kampanijų įstatymo pažeidimus.
„Tai kas nors nepažymėta, tai ką nors dalijo...“ – sakė jis.

Dėl pažeidimų neabejoja
Kad kandidatas į Seimą pažeidė įstatymą, neabejoja ir Nijolė Vargonienė, buvusi Palangos miesto savivaldybės 2011-ųjų metų savivaldos rinkimų komisijos pirmininkė.
„Įstatymas aiškiai pasako, kas yra politinė reklama. Torto dalijimo kitaip nepavadinsi. O šiukšles galima rinkti kiekvienų metų rudenį, ne tik prieš Seimo rinkimus“, – sakė buvusi pirmininkė.
Rima Beinoravičienė, vienos Klaipėdos rinkimų apygardos komisijos narė, prisipažino girdėjusi apie „vienos partijos“ vaišinimo tortu akciją uostamiestyje.
„Pagal įstatymą tai – pažeidimas. Ta partija sako, kad tai – jų tradicija. VRK turėtų nuspręsti, kaip iš tikrųjų tokie dalykai turėtų būti apibrėžiami“, – „Palangos tiltui“ sakė R. Beinoravičienė.

R. Palaitis nesijaučia nusidėjęs
„Jeigu VRK pirmininkui atrodo, kad čia – įstatymo pažeidimas, tai tėra tokia tik jo asmeninė nuomonė“, – R. Palaitis nelabai kreipia dėmesio į rinkimų kampanijos didžiausio prievaizdo žodžius.
Anot jo, torto dalijimas uostamiesčio gyventojams – ilgametė partijos tradicija.
Bet tuomet, kodėl ant liberalcentristų autobusiuko, šalia kurio palangiškis politikas visus norinčius vaišino tortu, lango buvo užlipdyta ne kokia nors šios partijos bendrą nuotrauka, o už kandidatą į Seimą, R. Palaitį, balsuoti kviečiantis plakatas?
Kalbėdamas žurnalistui apie šiukšlių rinkimo akciją, R. Palaitis sakė jų pajūryje surinkęs tris didžiausius maišus šiukšlių.
„Vos panešiau“, – prisipažino buvęs ministras, priverstas atsistatydinti po Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovų skandalingo atleidimo.
Gal kurorto komunalinis galėtų geriau dirbti, kad mažiau šiukšlių pajūryje mėtytųsi?
„Na, jie gerai dirba...“ – sakė R. Palaitis.

Rugsėjo pabaigoje – teismas
Rugsėjo 28-ąją numatytas pirmasis teismo posėdis, kuriame buvęs FNTT vadovas V. Gailius prašys teismo pripažinti buvusio VRM ministro R. Palaičio įsakymą jį atleisti negaliojančiu.
Šalies prezidentė D. Grybauskaitė, skandalo metu gynusi ministro sprendimą atleisti V. Gailių, skaitydama metinį pranešimą Seime, gan tiesiogiai prisipažino klydusi – pripažino, kad „tie, kam ilgus metus teisėsauga buvo įrankis politinėms sąskaitoms suvesti arba savo ramybei apsaugoti, sunkiai atsisako šio įpročio. Kova dėl įtakos Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai – akivaizdus to pavyzdys...“
Jeigu teismas įsiklausys į prezidentės žodžius, o, svarbiausia, buvusio FNTT vadovo V. Gailiaus argumentus ir įrodymus, teismo sprendimas ne tik įkals paskutinę vinį į abejotinas R. Palaičio politines ambicijas, bet ir į visų liberalcentristų karstą.
Ypač po liberalcentristų „skudurų sumetimo“ su tautoje nepopuliariu politikos klounu A. Valinsku ir jo „prisikėlėlių“ būreliu.
Bet R. Palaičiui A. Valinskas – ne tik artimiausias kaimynas bendrame rinkimų sąraše.
„Aš A. Valinską vertinu kaip labai gerą teisininką ir išties protingą žmogų“, – gyrė bičiulį buvęs ministras.
Jis nesiėmė spręsti, ar A. Valinsko narystė partijoje jai kol kas labiau padeda ar kenkia.
„Rinkėjai pasakys“, – teigė buvęs kurorto meras.

Varnas varnui akies nekerta?
Pajūrio rinkimų apygardos rinkimų komisijos pirmininkas Vytautas Krutulis – kaip ir R. Palaitis, liberalcentristas – sakė, kad komisija ypač iš Palangos yra sulaukusi nemažai skundų. „Kiek žinau, Palanga kiekvienais rinkimų metais tampa aršiu kovos lauku“, – sakė pirmininkas.
Pakalbintas trečiadienį, jis gynė bendrapartiečius, vienoje centrinių uostamiesčio gatvių pjausčiusius tortą ir juo vaišinusius praeivius.
„Nesieju tokios akcijos su ateinančiais rinkimais. Jie tai daro kiekvienais metais“, – gynė sumanymą V. Krutulis.
Paklaustas, kokį atsakymą dėl kolegų torto dalijimo akcijos pateiks VRK, teigė, kad tai nuspręs komisija, atsižvelgusi į rinkimų kampanijos stebėsenos grupės išvadas.
„Mano nuomonė – kaip ir aiški, o kaip stebėsenos grupės žmonės pasisakys, nežinau“, – sakė V. Krutulis.
Paprašytas patvirtinti, kad pats yra Liberalų ir centro sąjungos narys, prikando liežuvį: „Nu, taip, sakykime, kad esu... Bet jos veikloje labai aktyviai nedalyvauju...“

Komisijos pirmininko tonas tapo griežtesnis
Jo neslegia ir VRK pirmininko Z. Vaigausko griežta nuomonė, kad liberalcentristų torto ir šiukšlių maišelių dalijimo akcijos tėra noras įsiteikti rinkėjams ir paveikti jų apsisprendimą kam atiduoti savo balsą.
„Na, visi mes turime savo nuomonę“, – sakė V. Krutulis.
O gal naivu tikėtis, kad varnas varnui kirstų į akį?
Bet vakar rinkimų komisijos pirmininkas ne taip uoliai gynė bendrapartiečių viešas akcijas.
„Vakar komisijos posėdyje kalbėjome ir apie torto dalijimo, ir šiukšlių įteikimo akcijas. Ypač apie pirmąją. Nuomonės išsiskyrė: vieniems komisijos nariams tai pasirodė – įstatymo pažeidimas, kitiems – ne. Sutarėme, kad Klaipėdos liberalcentristų paprašysime pateikti daugiau informacijos apie renginį. Atvirai pasakius, ir man tokia akcija dabar rodosi gan dviprasmiška. Įstatymas ir į tradicijas panašias akcijas draudžia“, – vakar „Palangos tiltui“ sakė Pajūrio rinkimų apygardos rinkimų komisijos pirmininkas V. Krutulis.
Jis teigė, kad VRK gali nelaukti jo vadovaujamos komisijos išvadų, kurias ji ketina paskelbti kitą savaitę, ir priimti kitą sprendimą.

Jūsų komentaras:

alfonsas 2012-09-07 14:20 (IP: 78.61.37.75)
Tai gal Z.Vaigauskas - uzdraus R. Karbauskiui rodyti filma "Naisiu vasara'' - cia tai kiekviena vakara :geriau nei tortas ar siuksliu maisas...

Pastebėjimas 2012-09-07 14:02 (IP: 78.61.39.73)
Nieko naujo, Palaičiui ir Co bet koks jo elgesys visuomet pateisinamas. Tik ar rinkėjai tai pateisins?

Algis 2012-09-06 22:18 (a,k / IP: 78.61.51.119)
Naglumo viršūnė

Taip pat skaitykite

Šiandien, gegužės 20 dieną, Tėvynės Sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Palangos skyriaus Taryba išrinko savo kandidatą siekti Seimo nario mandato naujai suformuotoje Mėguvos vienmandatinėje rinkimų apygardoje, kurioje daugumą sudaro Palangos rinkėjai. Juo tapo Gediminas Valinevičius.


Prieš Seimo rinkimus 2020-aisiais vėl perbraižomas rinkimų apygardų žemėlapis. Pagal naująjį projektą, bus suformuota nauja rinkimų apygarda, kuris vadinsis Mėguvos. Mėguvos rinkimų apygardą turėtų sudaryti minėtos Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijai priklausančios apylinkės su 11,9 tūkst. rinkėjų, visas Palangos miestas (14,6 tūkst. rinkėjų) ir dalis Kretingos rajono apylinkių...


Kokia žūtbūtinė kova laukia abejų kandidatų, Ingridos Šimonytės ir Gitano Nausėdos, į šalies prezidento postą antrame rinkimų ture kitą sekmadienį, rodo pirmojo turo rinkimų rezultatai Palangoje, kur trijų rinkimų apylinkių (Kaštonų, Vilniaus ir Kauno) gyventojai palaikė I. Šimonytę, o keturių (Ateities, Saulės, Aikštės ir Jūros) – G. Nausėdą.


Trumpai atsipūtęs po visų teismų, kuriuos pavyko laimėti, 61 metų Raimundas Palaitis, buvęs Palangos meras ir vidaus reikalų ministras, atsiraitojo rankoves ir kibo į Savivaldybės tarybos rinkimus su visuomeninio rinkimų komiteto „Palangiškiai“, sudaryto pabirusių kurorto liberalų pagrindu, vėliava. Tačiau, barkšt, ir kova baigta: dėl tariamai skirtingų komiteto...


Kam palankios, o kam pragaištingos siūlomos naujos rinkimų apygardų ribos? Kokia bus apygarda, į kurią įeis ir Palanga? Su Kretinga ir Neringa ar be pastarosios? Tai jau paaiškės kitą savaitę. „Perbraižytoje“ rinkimų apygardoje besiruošiantys susikauti politikai įtariai žvelgia į Vyriausios rinkimų komisijos (VRK) ketinimus. Savo kandidatus dalyvauti kitų...


Savivaldybės rinkimų komisijai jau pradėti teikti rinkėjų, remiančių partijas, 2015 m. kovo 1 d. kandidatuosiančias į Savivaldybės tarybą, bei kandidatus į Palangos merus, parašai. Pirmieji tai padaryti suskubo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Palangos skyriaus nariai, pirmadienį Savivaldybės rinkimų komisijai įteikę 280 kurorto gyventojų...


Praėjusį penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino Seimo rinkimų rezultatus. Palangiškiams labiausiai rūpėjo komisijos sprendimas dėl Pajūrio rinkimų apygardos, kurioje konservatoriaus Prano Žeimio pergalę vos 39 balsais „darbietė“ Genoveita Krasauskienė užginčijo, reikalaudama panaikinti rinkimų rezultatus ir skelbti naujus rinkimus.


Darbo partijos kandidatė Pajūrio rinkimų apygardoje Genoveita Krasauskienė nepraranda vilties patekti į Seimą, kai, regis, jau visi šaukštai po pietų.


Į politikos paribius išstumtas buvęs ministras Raimundas Palaitis, galimai pažeisdamas rinkimų įstatymą, verčiasi per galvą, kad suviliotų daugiau rinkėjų Seimo rinkimuose, kurie kol kas nei jam, nei jo atstovaujamiems liberalcentristams nieko gero nežada. Mokslo metų dieną R. Palaitis klaipėdiečius vaišino tortu, o vėliau Palangoje surengė dar vieną „šou“...


Savaitgalį pajūryje viešėję Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) nariai atsikvėpė prieš rinkimų į Seimą maratoną. Giruliuose vykusiame socialdemokratų sąskrydyje dalyvavo daugiau nei pora tūkstančių politikų, tarp kurių buvo ir dvylika palangiškių. Kaip „Palangos tiltui“ pasakojo socialdemokratas, Palangos savivaldybės tarybos narys Danas...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas