Perspėja poilsiaujančius pajūryje: gresia bauda iki 600 eurų – geriau to nedarykite

Dažnai į pajūrį vykstantys pailsėti lietuviai džiaugiasi galimybe atitrūkti nuo kasdienybės ir pasikaitinti saulėje bei pasimaudyti jūroje. Tačiau pajūrio gelbėtojams vasara – tikras darbymetis. Apie tai, kaip elgtis skęstant, kaip padėti pamačius skenduolį bei dėl kokių kitų priežasčių pajūryje kartais konfliktuoja poilsiautojai sutiko pasidalinti Palangos gelbėtojų vadovas Jonas Pirožnikas.
Palangos gelbėtojų vadovas teigia, kad praėjęs savaitgalis gelbėtojams buvo itin sunkus. Skenduolių netrūko tiek Palangos, tiek Šventosios paplūdimiuose – pastarajame teko gelbėti 2 skenduolius – vyrą ir moterį. O Palangoje išgelbėtas 14 metų paauglys.
Tiesa, vaiko mama pasigedo tik po 10 minučių – tada, kada jaunuolis jau buvo išgelbėtas. Gelbėtojas priduria, kad dažnai poilsiaujantiems prie jūros trūksta atsakingumo jausmo, o maudytis jie eina net ir tada, kai tai yra draudžiama.
Pažeidėjų laukia ir bauda nuo 300 iki 600 eurų
Pasak J. Pirožniko, žmonės nėra atsakingi.
„Įsivaizduoja, kad jūroje galima juokauti ir labai sunku atsakyti, ką jie galvoja tuo momentu, kada eina maudytis, nors būna iškelta raudona vėliava.
Tie žmonės, kurie maudosi – pažeidinėja paplūdimio taisykles, o už tai yra numatyta bauda nuo 300 iki 600 eurų“, – nuogąstauja J. Pirožnikas.
Itin svarbus ir gelbėtojų atliekamas prevencinis darbas, dėl kurio poilsiautojai yra įspėjami, kad maudytis pavojinga ar draudžiama.
Kiekvieną rytą taip pat keliami dronai, kad būtų stebima, kuriose vietose jūroje yra duobės. J. Pirožnikas pasakoja, kad duobės dažniausiai susidaro po audrų ar didelių bangavimų, o jas pastebėjus, gelbėtojai pažymi duobes specialiais ženklais.
Dėl poilsiautojų saugumo, stebimi ir paplūdimyje esantys žmonės, dėl kurių kartais prireikia ir pareigūnų pagalbos.
„Jeigu poilsiautojas yra neblaivus ir eina link vandens, tai gelbėtojas pamatęs jį perspėja ir paprašo palikti paplūdimį. Bet jeigu toks žmogus, gelbėtojo neklauso ir ignoruoja visus nurodymus, tada mes kviečiame pareigūnus“, – pasakoja J. Pirožnikas.
Paplūdimiuose pasitaiko ir konfliktų
J. Pirožnikas pasakoja, kad paplūdimiuose gelbėtojams tenka gelbėti ne tik skęstančiuosius, bet ir spręsti kitokias problemas. Pavyzdžiui, tenka raminti įsiaudrinusius, triukšmaujančius ir alkoholio pavartojusius žmones.
Ir nors pašnekovas pažymi, kad paplūdimiai yra vieša vieta, kuriose alkoholį vartoti draudžiama, tačiau žmonės dažnai mėgina gudrauti. Alkoholinius gėrimus įsipila į termosus ar gaiviųjų gėrimų buteliukus.
„Mes gaunam pranešimų ir iš pačių poilsiautojų, kad sėdi kompanija, geria „Coca Cola“ ir dainuoja. Tai tokiu atveju gelbėtojai prieina ir perspėja, kad netriukšmautų. Tačiau jei jie neklauso ir kaip nors neadekvačiai elgiasi, paprašom palikti paplūdimį. Jeigu jie to nepadaro, vėlgi kreipiamasi į policijos pareigūnus“, – sako Palangos gelbėtojų vadovas.
Kartais paplūdimiuose kyla ir konfliktinių situacijų. J. Pirožnikas dalinasi, kaip pats kartą yra matęs, kaip kūdikį migdęs asmuo užpuolė čeburekus pardavinėjusį pardavėją.
„Šalia jo praėjo žmogus, pardavinėjantis karštus čeburekus ir sušaukė. Tėvas prisivijo pardavėją ir davė jam taip į kuprą, kad apsivertė visi tie čeburekai ir pats pardavėjas kelis kartus“, – atsimena gelbėtojas.
Tiesa, vyras pažymi, kad gelbėtojai neturi teisės kištis į tokius konfliktus, todėl tokio pobūdžio įvykiai būna paliekami spręsti pareigūnams.
Pataria, kaip elgtis skęstant ar pamačius skęstantį
Geltona vėliava paplūdimyje žymi, jog maudytis jūroje gali būti pavojinga. Visgi, J. Pirožnikas pažymi, kad neretai žmonėms tai būna nė motais ir jie eina šokinėti ant susidariusių bangų.
„Per 40-60 minučių besimaudančius srovė gali nunešti net iki 10 metrų į šoną nuo pradinio taško. Grįždami atgal jie papuola į duobę, o papuolus į duobę, juos užklumpa panika ir taip žmonės nuskęsta“, – pasakoja J. Pirožnikas.
Pakliuvus į tokią situaciją Palangos gelbėtojų vadovas sako, kad prieš paneriant po vandeniu reikia įkvėpti oro ir sustabdyti kvėpavimą. Jo teigimu, dažniausiai duobės būna apie 40 centimetrų gylio ir 2-3 metrų skersmens. Todėl jas praplaukti ar praeiti nėra sudėtinga, tačiau svarbiausia – nesupanikuoti.
Gelbėtojas prideda, kad panikuoti nereikėtų ir tada, jei besimaudantį žmogų pagauna srovė.
„Jei žmogų pagauna srovė, reikėtų jai nesipriešinti, pasiduoti ir plaukti pagal srovę. Srovė būna neilga, gali būti iki 8,10, 20 metrų ir vėliau ji nueina į dugną, o žmogus gali ramiai išplaukti į krantą“, – sako J. Pirožnikas.
Pajutus, kad skęstate ir nebeturite jėgų išplaukti į krantą, Palangos gelbėtojų vadovas pataria kuo labiau stengtis atkreipti dėmesį į save. Mėginti rėkti, šaukti, ploti su ranka per vandenį, kad jus pastebėtų.
„Jeigu skęstantis žmogus neduoda jokių ženklų, labai sunku suprasti, atrodo, kad jis tiesiog plaukioja“, – sako pašnekovas.
Jeigu pamatėte skęstantįjį, tačiau nemokate gerai plaukti, gelbėtojas įspėja jokiu būdu nemėginti išgelbėti skęstančiojo pačiam.
„Vietoj vienos nelaimės, bus dvi nelaimės, nes nuskęsit ir jūs. Geriau kvieskite pagalbą, jei randat ant kranto kokią nors šaką, virvę, netgi 5 litrų bambalį, kamuolį, bet ką – meskit tam žmogui, kad jis galėtų jį pagriebti ir kiek nors atsilaikyti. O tuo metu kvieskit pagalbą ir stebėkite skęstantįjį.“, – teigia vyras.
Gelbėtojo teigimu, per 2023 metus Palangos ir Šventosios paplūdimiuose buvo išgelbėti 26 žmonės. Šiais metais išgelbėti 4, o nuskendusiųjų – nebuvo.
šaltinis: tv3.lt / aut. Arnas Cvirka
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Perspėja poilsiaujančius pajūryje: gresia bauda iki 600 eurų – geriau to nedarykite
2024 07 09 | Rubrika: Miestas
Dažnai į pajūrį vykstantys pailsėti lietuviai džiaugiasi galimybe atitrūkti nuo kasdienybės ir pasikaitinti saulėje bei pasimaudyti jūroje.
Vairuotojams – naujas kirtis Palangoje: už šį pažeidimą gresia bauda iki 90 eurų
2024 07 09 | Rubrika: Miestas
Nuo šių metų gegužės pradžios Palangoje pakeista automobilių statymo tvarka vienoje Vytauto gatvės atkarpoje daliai vairuotojų jau kirto per kišenę.
Policininką įžeidinėjęs ir be saugos diržo važiavęs vyras nubaustas 25 eurų bauda
2023 09 15 | Rubrika: Miestas
Palangoje policijos darbuotoją iškoneveikusiam ir be saugos diržo vairavusiam vyrui skirta 25 eurų bauda.
Vasarą Palangos policijos pareigūnams veiksmo netrūksta, tačiau, kaip teigė komisariato viršininkas Algirdas Budginas, kriminaline prasme situacija pajūryje gerėja jau ne vienus metus.
Pareigūnai įspėja apie kasdienius reidus Palangoje: už šiuos pažeidimus gresia baudos nuo 20 iki 40 eurų.
„Palangos tilto“, l.rytas.lt inf., 2021 06 11 | Rubrika: Miestas
Neapsikentusi pavojaus, kurį pėstiesiems kelia elektriniai paspirtukai, Palangos valdžia uždraudė jais vasarą važinėti Jono Basanavičiaus gatvėje. Tačiau į Palangą atvykusi poilsiautoja liko nepatenkinta – paspirtukininkai toliau lakioja tarp pėsčiųjų.
Ant Palangos tilto žvejojusiam žvejui skirta 45 eurų bauda: neturėjo žvejybai kortelės
"Palangos tilto" redakcija, 2021 01 16 | Rubrika: Miestas
Trečiadienio vakarą Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, vykdydami reidą, tikrino, kaip žvejai laikosi limituotos stintų žvejybos nuo Palangos tilto tinkliniais samčiais reikalavimų. Vienas asmuo žvejojo ne mėgėjų žvejybos įrankiu – didesniu nei leistina tinkliniu samčiu.
Pažeidusiems šiuos draudimus Palangoje gresia bauda iki 40 eurų
2020 06 04 | Rubrika: Miestas
Palangos bendruomenės pareigūnės, pasitelkusios policijos rėmėjus, savaitgalį ir savaitės viduryje vykdė prevencines priemones dviratininkų ir elektrinių paspirtukų vairuotojų eismo saugumui stiprinti.
Gėjams draugiško klubo Palangoje savininkas atsipirko 4 000 eurų bauda
2020 04 13 | Rubrika: Miestas
Karštakošiškai tikrintojus pasitikusiam įstaigos vadovui belieka džiaugtis, kad prokuratūra ir teismas sutiko užbaigti jo atsakomybės procesą baudžiamuoju įsakymu, rašo Saulius Chadasevičius, portalo 15min. žurnalistas.
Pakelės „bobutės“ atsipirko įspėjimu – kitąkart lauks 90-140 eurų bauda
Linas JEGELEVIČIUS, 2017 08 04 | Rubrika: Miestas
Šiuolaikinės technologijos – socialiniai tinklai, speciali internetinė programa viešbučiams Booking.com ir prie degalinės „BalticPetroleum“ įrengta speciali aikštelė ieškančiųjų būsto nuomos poreikiams tenkinti – gerokai „ištirpdė“ Palangos bobučių, siūlančių pakelėse kur apsigyventi, gretas. Tačiau dalis nepasidavė...
Už žolės deginimą piliečiai gali būti nubausti nuo 57 iki 289 eurų bauda
2016 04 18 | Rubrika: Kriminalai
Orai vis labiau ir labiau šiltėja, prasidėjo švaros ir tvarkymosi metas. Kaip ir kasmet, deginamos senos šakos, žolė, šiukšlės. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per tris šių metų mėnesius šalyje jau kilo 885 žolės gaisrai, vien kovo mėnesį ugniagesiai užgesino 816 tokių gaisrų. Jų metu sudegė per 1 300 ha...