Savivaldybių gerovės indekse Palanga šiais metais atsidūrė netikėtai žemai – 19-oje vietoje

"Palangos tilto" informacija, 2019-12-13
Peržiūrėta
2214
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Galima abejoti vertinimo metodika, įtarti indekso rengėją, Vilniaus politikos analizės institutą (VPAI), šališkumu ir baksnoti į akivaizdžiai pagerėjusią Palangos infrastruktūrą bei teigiamus demografinius pokyčius, tačiau VPAI šią savaitę paskelbtame šių metų šalies savivaldybių gerovės indekse Palanga tarp 60 šalies savivaldybių užėme kuklią 19 vietą.

Buvo vertinta penkiose kategorijose
Tarp mažųjų miestų Palanga liko paskutinė – aštunta, nors sunku patikėti, kad Visagino miestas indekse yra užlaipintas laipteliu aukščiau. Pernai Palanga tokiame indekse buvo trylikta.
Šių metų indekse pirmavo Neringos miesto savivaldybė, Klaipėdos miesto savivaldybė – trečia, Kretingos rajono savivaldybė – 12-a.
Indekse savivaldybėms buvo skiriami balai penkiose kategorijose – socialinio ir fizinio saugumo, gyvybingos ekonomikos, švietimo ir sveikos demografijos. Pagal šias kategorijas, aukščiausią balą pelnė Neringos savivaldybė – 6,3. Antroje vietoje – Vilniaus miestas su 6,2 balo, trečioje – Klaipėdos miesto savivaldybė, surinkusi 5,3 balo.

Pagal fizinį saugumą Palanga – paskutinė
Pagal socialinį saugumą Palanga tarp aštuonių miestų savivaldybių liko septinta – aplenktas tik Visaginas; pagal fizinį saugumą Palanga liko paskutinė, stipriai atsilikusi nuo kitų miestų savivaldybių. Beje, šioje kategorijoje pirmoje vietoje yra Visaginas.
Su 4,4 balo gyvybingos ekonomikos kategorijoje Palanga – vėl gi tarp aštuonių miestų savivaldybių – buvo ketvirta, aplenkusi Panevėžio, Šiaulių, Alytaus ir Visagino miestų savivaldybes.
Švietimo kategorijoje Palanga atsidūrė septintoje vietoje tarp aštuonių savivaldybių. Nors vėl gi norisi įskelti abejonę VPAI indekso objektyvumu – praėjusią savaitę buvo skelbta, kad Palanga yra tarp trijų šalies savivaldybių, kur mokinių akademiniai pasiekimai yra geriausi.

Sveikos demografijos kategorijoje Palanga – trečia
Sveikos demografijos kategorijoje Palanga – trečia (vėl gi – tarp miestų savivaldybių), į priekį praleidusi tik Vilniaus miesto ir Klaipėdos miesto savivaldybes.
„Jeigu lygintume su praeitais metais, didelių pasikeitimų indekse nėra. Tačiau mėgstama sakyti, kad yra dvi Lietuvos, bet turbūt nėra tokios didelės skirties“, – BNS sakė indekso rengimo vadovas Gintaras Šumskas.
„Vilnius atsiplėšęs nuo visų, bet labiausiai pagal ekonominį komponentą. Yra vietų, kuriose didieji miestai – Kaunas ir Klaipėda – smarkiai vejasi. Tarkim, tas pats švietimas“, – teigė tyrėjas. „Tarkim, tas pats švietimas. Mes iš tikrųjų galime skirti, kad yra sostinės Lietuva, didmiesčių plius žiedinių savivaldybių Lietuva ir visos likusios kitos savivaldybės. Tokia turbūt pagrindinė tendencija“, – pridūrė jis.

Blogiausiai įvertintas Ignalinos rajonas
Blogiausiai indekse įvertintas Ignalinos rajonas – su 2 balais jam skirta paskutinė 60 vieta. Prasčiausiai įvertintų savivaldybių dešimtuke toliau rikiuojasi Biržų rajonas, Kalvarijos savivaldybė, taip pat Varėnos, Kelmės, Zarasų, Joniškio, Molėtų, Alytaus, Šakių, Rokiškio rajonų savivaldybės.
„Yra labai stiprus ryšys tarp atstumo prie didmiesčių ir gyvenimo kokybės, gerovės, nes jeigu pažiūrėsim visą šiaurės rytinį pakraštį ir pietvakarius, tai nuo pat 2016 metų jie pakankamai problemiški. Matyt, jie yra nepatrauklūs gyventojams“, – sakė G. Šumskas.
„Fiziškai ten labai gražios vietos gyventi, bet, matyt, ekonominės galimybės riboja“, – teigė tyrėjas. Vilniaus politikos analizės instituto Tyrimų vadovas G. Šumskas taip pat teigė besitikintis, kad indeksas padės „paspausti“ centrinę valdžią skirti realų dėmesį regionams.

Buvo analizuojami vieši duomenys
Sudarant indeksą buvo vertinama integracija į darbo rinką, lygios galimybės, socialinės paramos aprėptis, saugumas keliuose, nusikalstamumas, medicininės pagalbos prieinamumas, mirštamumas nuo neužkrečiamų ligų, vidutinis atlyginimas, įmonių skaičius, tiesioginės užsienio investicijos, užimtumas, neformalaus vaikų švietimo rodikliai, įstojusiųjų į aukštąsias mokyklas procentai, brandos egzaminų rezultatai, senatvės ir migracijos rodikliai.
Indeksas skaičiuojamas naudojant viešai prieinamus 2018 metų oficialiosios statistikos duomenis. Jam sudaryti naudota statistika iš Lietuvos statistikos departamento, Lietuvos darbo biržos, Higienos instituto ir Švietimo valdymo informacinės sistemos.

 

Jūsų komentaras:

19-ta is 60 2019-12-19 07:12 (IP: 90.131.33.116)
Galu gale, pasakyta kazkokia tai tiesa.. 19 vieta tarp 60, kai tuo tarpu buvo ir yra vaitku ir panasiu pagalba puciamas burbulas, kad Palangoj - tai lyg rojuj zemeje.. J Kiek atsimenu Palanga pries vaitku kuriamus burbulus- i Palanga verlas tiesiog verzdavosi, budavo sunku ka is NT issinuomuoti ar nusipirkti, nes kainos buvo kosmines. Dabar pasiziurekit! Pilna visur vietu- pieka ka nori, nuomok ka nori, nes niekas labai nera suinteresuotas! IR DIDZIAUSIA PROBLEMA- INERTISKA IR ISSKIRTINAI BIUROKRATISKA BEI NEPOTISKA PALANGOS VALDZIA!!! Ir jei jus ne giminaitis, draugas, draugo draugas, partinis kolega- pirmiausia ka jus isgirsit- bus NE!!! Su 4,4 balo gyvybingos ekonomikos kategorijoje Palanga - taigi tik vidutinioke, nors manau, kad sis rodiklis turetu buti realybeje dar blogesnis.

Taip pat skaitykite

Paskutinis šiais metais miesto Tarybos posėdis įvyks gruodžio 19 dieną, 9 valandą.


Pernai Palanga įgyvendino apie 60 bendruomenei svarbių projektų, o šiais metais Palanga sustoti neketina – užsibrėžta atlikti labai daug darbų, tam miesto biudžete bus numatytos lėšos. „Vienas iš svarbiausių šių metų darbų – miesto poliklinikos rekonstrukcija. Kitas itin svarbus šių metų darbas – Šventosios uosto statyba,“ – „Palangos tiltui“ sakė Palangos meras Šarūnas Vaitkus. O...


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) išanalizavo Lietuvos savivaldybių tarybų narių kaitos duomenis ir parengė apžvalgą. Joje matoma, kaip keitėsi 60-ties Lietuvos savivaldybių tarybų sudėtys 2019-2023 m. kadencijos metu.


Vilniaus politikos analizės instituto parengtame Savivaldybių gerovės indekse Palanga tarp 60 Lietuvos savivaldybių užėmė 7 vietą šalyje. Per metus į viršų palypėjome net penkiais laipteliais.   


Mielieji, Valstybės diena šiais metais, kaip niekad, yra ypatinga ir reikšminga


Galima abejoti vertinimo metodika, įtarti indekso rengėją, Vilniaus politikos analizės institutą (VPAI), šališkumu ir baksnoti į akivaizdžiai pagerėjusią Palangos infrastruktūrą bei teigiamus demografinius pokyčius, tačiau VPAI šią savaitę paskelbtame šių metų šalies savivaldybių gerovės indekse Palanga tarp 60 šalies savivaldybių užėme kuklią 19 vietą.


Savivaldybių gerovės indekse Palanga – tarp šalies lyderių

"Palangos tilto" informacija, 2018 11 16 | Rubrika: Miestas

Palanga pagal Savivaldybių gerovės indeksą užima aukštą 8 vietą tarp 60 šalies savivaldybių, o pagal kriterijų „Socialinis saugumas“ nusileidžia tik sostinei ir užima 2 vietą. Tokius duomenis šią savaitę pristatė išsamią savivaldybių gerovės analizę atlikęs Vilniaus politikos analizės institutas.


Populiarūs laikraščio „Palangos tiltas“ kavaryčiai-susitikimai šiais metais baigėsi šį antradienį, būriui palangiškių ir svečių atėjus į „Fotokava“ kavinę, mūsų kavaryčių partnerį. Siurbčiojant kavą ir vaišinantis meduoliais, kiekvienas pasidalino įsimintiniausiais šiais metais įvykiais – Lietuvai, Palangai, kiekvienam...


Palangos Kurhauzas visu grožiu nušvis dar šiais metais  1

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 07 08 | Rubrika: Miestas

Penktadienį Palangos miesto savivaldybės, valstybinės įmonės „Lietuvos paminklai“ ir UAB „Pamario restauratorius“ atstovai pasirašė sutartį dėl Palangos Kurhauzo pastato mūrinės dalies pritaikymo visuomenės poreikiams darbų. Kurorto meras Šarūnas Vaitkus neabejoja, jog šiandieninės sutarties pasirašymas – didžiulis žingsnis link...


Laisvosios rinkos institutas (LLRI) pristatė savivaldybių indeksą, kuris parodo, kurios iš jų tvarkosi geriausiai. Atskirai vertintos miestų ir ne miestų savivaldybės. Tarp miestų pirmauja Klaipėda, Panevėžys ir Alytus, o Palanga – paskutinėje vietoje, šešta.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius