Stintų šventė – gerai, bet šurmuliuoti visą žiemą jos neužtenka

Vaidilė GEDMINAITĖ, 2015-01-26
Peržiūrėta
156
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Stintų šventė – gerai, bet šurmuliuoti visą žiemą jos neužtenka

Žiema apnuogina Palangos bėdą – sezoniškumą. Viena gerųjų kurorto tradicijų – Stintų šventė trumpam supurto Palangą ir „stintų savaitgalį“ ji vėl virsta šurmuliuojančiu aviliu. Ar laukiame savo didžiausio žiemos renginio – Stintų šventės? O gal Palangai reikėtų naujų švenčių? Jeigu taip, kokią ją pasiūlytų „Palangos tilto“ kalbinti žinomi pašnekovai?
Palangos meras Šarūnas Vaitkus „Palangos tiltui“ sakė neabejotinai laukiantis Stintų šventės. „Be abejonės, šventės „Palangos stinta“ laukiu. Jos laukia visa Lietuva, ir ne tik Lietuva – džiugu, kad su kiekvienais metais Stintų šventės populiarumas didėja tiek mūsų šalyje, tiek ir tarptautiniu mastu. Šiemet šventėje sulauksime oficialių užsienio valstybių delegacijų iš Vokietijos, Latvijos, Ukrainos, Rusijos. Palanga puoselėja savo tradicijas, ir tai yra sveikintina“, – sakė meras.
Pasidomėjus, ar Palangai reikėtų naujų švenčių, pašnekovas sakė: „Be abejonės. Kultūriniai renginiai yra viena iš stipriųjų kurorto pusių, jie į Palangą privilioja gausų būrį svečių. O tai kurortui yra svarbu. Būtent todėl pastaruoju metu mūsų mieste statoma nemažai uždarų objektų, kuriuose galės vykti kultūriniai renginiai. Vienas iš jų – dar šiais metais duris atversianti moderni koncertų salė su 2200 sėdimų vietų. Todėl jau šiandien reikia galvoti apie šioje salėje vyksiančius renginius“.
Paprašėme miesto vadovo, kad jis pasiūlytų kokią nors naują šventę kurortui. „Esame jūrinė valstybė, Palanga yra prie jūros, ir tai būtų galima dar labiau akcentuoti kultūrinių renginių metu. Vienas iš jų galėtų būti Žuvienės šventė, kurios metu sukviestume svečius paskanauti įvairiai paruoštos žuvienės“, – kalbėjo meras.
Pasiteiravus, ar laukia Stintų šventės, Palangos mero Patarėja Jurgita Vanagė nestokojo entuziazmo. „Be abejonės, laukiu. Juk Stintų šventė – viena iš gražiausių žiemos švenčių Palangoje, pasižyminti ne tik išskirtiniu turiniu, bet ir svečių gausa. Ir nors pati nesu didelė stintų mėgėja, niekuomet nepraleidžiu šios šventės – J. Basanavičiaus gatvė šurmuliuoja lyg vasarą, aplink – šventinė nuotaika, skambanti muzika, linksmos žvejiškos atrakcijos ir šypsenų gausa nuteikia išties puikiai. Akivaizdu, jog Palangos kultūros darbuotojai bei verslininkai, taip pat miesto tvarkytojai deda labai daug pastangų, kad Stintų šventė kasmet būtų dar patrauklesnė bei įdomesnė, o Palanga svečių gausos sulauktų ne tik vasarą, bet ir žiemą“, – kalbėjo pašnekovė.
Paklausta, ar Palangai reikėtų naujų švenčių, mero patarėja sakė: „Palanga yra kurortas, tad natūralu, kad kultūrinis gyvenimas čia turi būti itin aktyvus. Taip, beje, ir yra – Palangoje vyksta išties daug renginių, skirtų įvairaus skonio publikai. Ypač platus renginių pasirinkimas būna vasarą. Pasibaigus aktyviajam kurortiniam sezonui, renginių, švenčių Palangoje kiek sumažėja, tačiau dedama daug pastangų, kad kurortas turėtų kuo nudžiuginti svečius ir šaltuoju metų laiku. Vienas iš puikiausių pavyzdžių – Stintų šventė, gimusi, galima sakyti, „iš nieko“ ir itin sparčiai išpopuliarėjusi Palangos kultūros darbuotojų ir aktyvių verslininkų iniciatyvos bei entuziazmo dėka. Ar reikėtų naujų švenčių? Manau, kad kuo didesnė bus pramogų pasiūla kurorte, tuo daugiau svečių sulauksime“.
J. Vanagė siūlė daugiau dėmesio skirti šeimoms, pabrėždama tai, kad Palanga – šeimoms draugiškas kurortas. „Manau, būtų puiku, jei ankstyvą rudenį, kai vaikai jau sugrįžę namo po vasaros atostogų, o tėvai, pabaigę vasaros sezono darbus, turi kiek daugiau laisvo laiko, Palangoje vyktų didžiulė Šeimų šventė, kurios tikslas – pakviesti šeimas drauge šeštadienį pasportuoti, pasirungti tarpusavyje ir puikiai praleisti laiką. Šventė galėtų vykti gamtoje, šeimoms reikėtų įveikti ne profesionalams skirtas žaismingas sportines rungtis, linksmas estafetes (pvz., kuri šeima rieškutėmis greičiau prineš vandens į tam skirtą indą, tiksliau nupieš savo šeimos „nuotrauką“ užrištomis akimis ar kt.). Tai būtų puiki galimybė dar kartą garsiai pasakyti, kad Palanga – draugiška šeimoms“, – sakė mero patarėja.
Stintų ordino riteris, savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Robertas Trautmanas Stintų šventės sakė laukiantis ne tik kaip palangiškis. „Kaip Stintų ordino riteris gali Stintų šventės nelaukti. Laukiu ir dėl to, kad čia puoselėjamos tos senosios mūsų žvejų tradicijos. Per šią šventę turime galimybę ne tik vasarą, bet ir žiemą susitikti su draugais – ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. Tai ir galimybė parodyti savo tradicijas, – kalbėjo Stintų ordino riteris. – Stintų šventė jau patentuota, žinoma ir užsienio šalyse. Šiaip, manau, reikėtų gerinti jau esamų švenčių kokybę. Aišku, kokį lapkričio mėnesį, kai jau užsidaro vasaros sezonas, galėtų būti švenčių. Mes juk sakome, kad tai – ne sezono pabaiga, o tęsiasi žiemos sezonas“.
Pasiteiravus, kokią šventę Palangai galėtų pasiūlyti, Stintų ordino riteris atsakė: „Ko gero, būtų galima geriau išnaudoti Kurhauzo salę. Čia galėtų vykti daugiau kultūros renginių, kas šiais metais ir bus daroma. Konkrečiai kažko negalėčiau pasiūlyti“.
Tautodailininkas, gintarinės stintos kūrėjas Albertas Bukauskas, į klausimą, ar laukia Stintų šventės, atsakė klausimu: „O jūs nelaukiate?“, paskui pridūrė: „Aišku, laukiu. Visi laukia. Laukiu, nes bus sujudimas, šurmulys, Palanga atsigaus nors kelioms dienoms. Ir pačiam malonu, kai kažkas vyksta“.
Paklaustas, ar Palangai reikėtų naujų švenčių, pašnekovas sakė, jog naujovės miestui apskritai yra naudingos. „Kiekviena šventė, kiekviena nauja idėja duoda teigiamų rezultatų“, – sakė A. Bukauskas.
Paprašytas pasidalinti idėjomis ir pasiūlyti kurortui kokią nors šventę, tautodailininkas mįslingai atsakė: „Mes ir siūlome. O kokią – neišduosiu, komercinė paslaptis“.
Policijos komisariato viršininkas Alvydas Katkauskas kasmet Palangoje vykstančią Stintų šventę vertino teigiamai. Pasiteiravus, ar pats laukia šios šventės, A. Katkauskas sakė: „Visi laukia. Visa Lietuva laukia. Jei mes taip reklamuojamės, vadinasi, norime iš visos Lietuvos lankytojų sulaukti“. Pasiteiravus, ar per šį masinį renginį policijai padaugėja darbo, pašnekovas teigė, jog nusikaltimų mieste šios šventės metu nepadaugėja. „Darbo padaugės. Nusikaltimų, nepasakyčiau, kad labai padaugėja. Viskas priklauso nuo to, kokie žmonės į šventę atvyksta. Į Stintų šventę atvyksta žmonės su šeimomis. Tai nėra masinis gėrimas, o toks kultūringas pabuvimas gamtoje. Žinoma, administracinio darbo padaugės, bet negaliu teigti, kad bus daugiau nusikaltimų“, – kalbėjo policijos komisariato vadovas.
Į klausimą, ar Palangai reikėtų naujų švenčių, A. Katkauskas sakė: „Jeigu siekiame, kad nebūtų sezoniškumo ar bent jau jis nebūtų toks ryškus, renginių mieste galėtų būti daugiau“.
Paprašius pasiūlyti kurortui naują šventę, policijos vadovas to daryti nesiryžo: „Nesu kultūros žmogus, taip greit negalėčiau pasiūlyti“.
Palangos Gintaro muziejaus direktoriaus pavaduotoja, gidė Regina Makauskienė, kaip ir prieš tai kalbinti pašnekovai, Stintų šventės laukia. „Tradicinė miesto šventė, jos laukiame. Gal ne tiek dėl pačių stintų, kiek dėl tos nuotaikos, šurmulio, dėl galimybės susitikti su tais, su kuriais seniai nesimatėme. Man Stintų šventė siejasi ir su kokiu nors koncertu. Apie šią šventę kalba visi. Tai rodo, kad Palanga gyva. Teko girdėti, kad Bergenas irgi ja yra susidomėjęs“, – džiaugėsi pašnekovė.
Pasiteiravus, ar Palangai reikėtų naujų švenčių, R. Makauskienė atsakė: „Yra Stalo šventė, Stintų šventė, Gintarinis savaitgalis pavasarį būna. Gal tų didžiųjų švenčių ir pakanka – juk norint, kad tokia šventė pavyktų, jai reikia gerai pasiruošti. Gal labiau kamerinių švenčių reikėtų“.
Paprašyta pasiūlyti Palangai šventę, pašnekovė pasidalino idėjomis. „Mėgstu džiazą ir bliuzą. Kodėl nepadarius didelės bardų ar bliuzo šventės Palangoje?“ – ir pridūrė, jog, nors kurorte skamba ir klasika, visgi daugeliui Palanga siejasi su popsu. R. Makauskienė paminėjo ir Lenkijoje, Suvalkų mieste, kasmet vykstantį bliuzo festivalį, kuris dieną vyksta miesto centre, o vakarais jau skiriamas mažesnei žmonių masei. „Bliuzui klausytis nebūtina salė – galima ir lauke ant žolynėlio kojas parietus klausytis“, – kalbėjo pašnekovė.
Džiaugėsi Stintų švente ir Nemirsetos seniūnaitis Laimutis Kondratas. „Laukiu Stintų šventės, nes per ją atgyja miestas, šurmulys, žmonių kurorte pasirodo“, – sakė seniūnaitis ir pridūrė, jog kurortas be žmonių – nykus.
Pasmalsavus, ką Nemirsetos seniūnaitis mano apie tai, ar netrūksta Palangai naujų švenčių, pašnekovas sakė, jog sveikintina kiekviena gera iniciatyva. „Kiekviena idėja, jei ji gera, priimtina. Kultūrininkai ir verslininkai sugalvojo Stintų šventę, jei kas nors dar ką gero sugalvos, bus puiku“, – kalbėjo L. Kondratas.
„Negaliu dabar taip greitai pasakyti – juk nepasiūlysi batų mėtymo į tolį šventės“, – paprašytas pasiūlyti naują šventę Palangai, juokavo pašnekovas.
Optimizmo kalbėdamas apie artėjančią Stintų šventę nestokojo ir visuomenininkas Vitalis Bernardas Litvaitis: „Žinoma, laukiu, o kaipgi – visi laukia. Tuomet yra į ką pažiūrėti, žmonių privažiuoja. Kuo daugiau mieste tokių švenčių, linksmybių, tuo geriau“.
Į klausimą, ar Palangai netrūksta naujų švenčių, žinomas visuomenininkas atsakė: „Jei yra pretekstas, priežastis kažką paminėti, aš ne prieš. Dabar yra Stintų šventė, kurorto atidarymas. Palangos dienos čia įsiterpia į tą tarpelį. Kovo 30 d. – Palangos nepriklausomybės diena, kadangi tą dieną 1921 m. Latvija perdavė Palangą Lietuvai. O 1253 m. balandžio 5 d. dokumente, pasirašytame tarp Livonijos ordino ir Rygos vyskupo, Palanga paminėta kaip vietovė. Todėl Istorijos institutas tą dieną siūlo laikyti Palangos gimtadieniu. Ankstesnės datos Istorijos institutas nepripažino, nes Palanga nepaminėta kaip vietovė. Ten tik minimas pajūris, kad išsilaipino, bet ne Palanga. Toji data – legendinė. Nutarta, kad visą savaitę tarp Nepriklausomybės dienos ir gimtadienio Palangoje vyks šventė, bus organizuojami renginiai. Yra sudaryta darbo grupė, planuojamos įvairios priemonės. Pradžioje mes, visuomenininkai, tai darėme, o šiais metais ta šventė jau numatyta miesto renginių projekte, jau numatytas jai ir finansavimas. Oficialus šventės rengėjas – Palangos kultūros centras, bet didįjį darbą atlieka visuomenininkai. Kadangi mes pradėjome, tai ir varome toliau“.
Paprašius pasiūlyti miestui naują šventę, V. B. Litvaitis sakė: „Apie naujas mes negalvojame. Vasaros sezono metu jau sudėtinga ką nors kurorte organizuoti – jau visa Palanga kaip šokių salė, kaip restoranas koks. O ne vasaros metu, jei kas nors ką nors pasiūlys, – svarstytina“.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Sukaupta ilgametė profesinė patirtis, stažuotės Lietuvoje ir užsienyje, domėjimasis medicinos naujovėmis – tokia yra ilgametės Palangos reabilitacijos ligoninės neurologijos vyriausiosios gydytojos reabilitologės, o šiuo metu – Palangos reabilitacijos ligoninės direktoriaus pavaduotojos medicinai, Juditos Daratienės kasdienybė.


Palangoje jau vis labiau juntamas stintų kvapas – iki jubiliejinės, penkioliktosios Stintų šventės liko mažiau nei mėnuo. Renginio organizatoriai žada – gerų, laiko patikrintų pramogų bei atrakcijų šventėje tikrai nestigs.


Žiema apnuogina Palangos bėdą – sezoniškumą. Viena gerųjų kurorto tradicijų – Stintų šventė trumpam supurto Palangą ir „stintų savaitgalį“ ji vėl virsta šurmuliuojančiu aviliu. Ar laukiame savo didžiausio žiemos renginio – Stintų šventės? O gal Palangai reikėtų naujų švenčių? Jeigu taip, kokią ją pasiūlytų „Palangos...


„Tik palangiškiai moka būti tokie vieningi, ir tik jie gali leisti sau švęsti tiesiai ant jūros kranto“, – juokavo Seimo nariai Agnė Bilotaitė, Paulius Saudargas bei buvęs premjero Andriaus Kubiliaus patarėjas Jonas Survila, šeštadienį atvykę pasveikinti Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Palangos...


Artėjant Kovo 11-ajai, Lietuvos nepriklausomybės dienai, ne vienam mūsų kyla klausimas: o kaip aš pats suvokiu šią datą, ką man reiškia valstybė, pilietiškumas, patriotiškumas? Suaugusieji tai supranta ir suvokia vienaip, o jų minčių atspindžius galime išvysti ir laikraščių puslapiuose, ir interneto portaluose. O kaip tai suvokia auganti karta?...


Lipdamas savivaldybės laiptais, šnopuoja kaip šernas, pavalgęs pietus „Pas Feliksą“, gadina orą kaip šeškas, bet... apskritai – visai neblogas žmogus, nors tinkamas tik bokso kriaušei daužyti. Spėkite kas toks? Ogi Palangos vicemeras Saulius Simė. Kas dar nori „pavaryt“ ant kurorto vicemero?


Trečiąkart ne tik tradiciškai apsipirkti turgaus dieną – šeštadienį, – bet ir smagiai pasibūti, pašvęsti, padainuoti, pašokti bei išbandyti savo jėgas net šešiose smagiose rungtyse pakvietusi palangiškius ir miesto svečius Turgaus šventė ir jos organizatoriai gali drąsiai teigti, jog pakloti tvirti pamatai gerai...


Palanga klegėjo ir šurmuliavo kaip vasarą...

Linas JEGELEVIČIUS, 2011 02 15 | Rubrika: Miestas

Kas pasakė, kad žiemą Palanga niekam neįdomi? Praėjusį šeštadienį braunantis prie žuvienės katilų ar stintų keptuvės į galvą lindo visai kita mintis – tereikia idėją paversti įdomiu renginiu, ir į kurortą plūs ne tik lietuviai, bet ir rusai, baltarusiai, ir net labiau egzotiški užsieniečiai. Būtent Stintų šventė, sumanyta prieš aštuonerius metus, praėjusį šeštadienį visus viliojo į...


Per Naujųjų metų šventę Palanga visuomet trumpam pabunda iš žiemos miego - kurorte sulaukiama labai daug svečių, norinčiųjų šventę sutikti prie jūros. Palangiškiai vėl trumpam pasijaučia lyg vasarą, o viešbučiai, svečių namai ar vilos trina rankomis“ skaičiuodami uždarbį. Viešbučiai džiūgauja: lėtai prasidėjusi viešbučių rezervacija įsibėgėja, o kai kuriuose viešbučiuose laisvų kambarių...


Palangos kurorte sezono metu „verda“ gyvenimas, darbo vietų itin padaugėja, o kaip yra žiemos metu? Ar žiemą „atsikratoma“ kai kurių darbuotojų, ar yra „apkarpomos“ jų algos, ar mažinami darbuotojų etatai? Apie visa tai „Palangos tiltui“ pasakojo Palangos kavinių, restoranų, grožio salonų, sporto klubų savininkai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius