Stintų šventė Palangoje prasidėjo: kiek šiais metais kainuos ir pažadai, kad sekmadienį žuvelė bus pigesnė

Palangos tiltas, 2025-02-07
Peržiūrėta
1356
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Delfi.lt nuotr.
Delfi.lt nuotr.

Žiemą ramus ir tylus pajūris Palangoje antrą vasario savaitgalį tampa ne ką mažiau šurmulingas, nei vasarą – svečiai čia suguža ne tik iš Lietuvos, o privilioja minias žmonių išskirtinė kvepianti stinta. Kokio storio piniginės prireiks šventėje ir kiek teks pakloti už šviežiausią skanėstą pasidairė ir „Delfi“. 

Nuo pat penktadienio ryto šurmuliuojačioje Palangoje prekeiviai jau ruošėsi trijų dienų šventei. Kai kurie prekybininkai dėmesio sulaukė vos ištiesę stalus – žmonės ėmė klausinėti kainų, klausti apie nuolaidas ir svarstė, ar ne per brangu. Pirmoji Vytauto gatvėje pakalbinta prekybininkė, siūlanti šiltas šlepetes, vilnonius siūlus, liemenes ir kitus šiltus gaminius patikino, kad kainos ne tik nekyla – jos mažėja.

Į mugę – ir pasipuošti, ir pasižvalgyti 

„Viską parduodame pigiau keliais eurais, tai sezoninės prekės. Brangiausia prekė apie 90 eurų – tai šiltos alpakos vilnos kepurės, mažiausia – 3 eurai, tiek kainuoja šilti vidpadžiai. Prekės atvežtos iš Rumšiškių, ten ir gaminamos“, – šiltai ir gražiai pasipuošti siūlo mergina.

Netoliese rankų darbo žaislai, žaidimai, apyrankės, raktų pakabukai. Jauni vyrai pasakoja, kad jie atvyko su savotiška misija – gaminius daro Ukrainoje kariaujančių vyrų artimieji, o surinktos lėšos skiriamos būtiniausiai įrangai. Jauni vyrai sako, kad čia jau ne kainoje esmė, mat kai kurie žmonės tiesiog paaukoja, tačiau jei kas nori daikto – gali už auką jį įsigyti. 

Pamario krašto gyventojai į Palangos stintos šventę atvežė spalvingos, pievomis ir miškais kvepiančios arbatos. Nors kaina nėra labai maža – pakelis kainuoja apie 7 eurus, žoleles renkanti moteris pasakoja, kad visas procesas trunka išties ilgai.

„Šios žolelės nėra mačiusios džiovintuvų, jos sudžiovinamos natūraliai, nėra sutrinamos. Jas surenkant nueinu labai daug kilometrų, gal reikėtų kada įsigyti matuoklį, – nusijuokia moteris ir priduria, kad pati gamina mišinius, tad visos arbatos vertingos, o darbo metui pabaigos nėra – kiekvienas mėnuo dovanoja tai pušų spyglius, tai pumpurus, tai žiedynus iš kurių ir kuriamos arbatos.

Unikalūs ir vienetiniai darbai 

O šalia spalvingų arbatų – rankomis dekoruoti puodeliai su aukso apvadais. Juos apžiūrėjusi garbaus amžiaus moteris iškart pirkti nesiryžo, tačiau pagyrė gamintoją, kad jie labai gražūs. 

„Man daugokai kainuoja, bet kas supranta, ko vertas rankų darbas, tikrai jie labai gražūs ir to verti. Mano mamytė mėgo gražius, išskirtinius puodelius, aš irgi juos pamėgau, turiu nemažai. Šie tikrai labai gražūs“, – pagyrė garbaus amžiaus moteris. 

Iš Vilniaus veltus ir išpuoštus gaminius atvežusi moteris ir šlepetes prašo po 40 eurų, tačiau tai ne galutinė suma. 

„Mugė yra mugė“, – šypteli paklausta apie derybų galimybę moteris. 

Šalia šeimos rankų darbo žvakidėmis, lentelėmis prekiaujanti moteris sako, kad pas ją itin platus pasirinkimas – nuo 3 iki 45 eurų, be to, kiekvienas daiktas unikalus, mat antro tokio net norint pagaminti nepavyksta.

„Kiekvieną sykį gaunasi vis skirtingi darbeliai, tad nieko vienodo nerasite. Palangos stinta mums pirma, teko dalyvauti Vilniuje mugėje ir ten labai patiko“, – atvirauja šeimos gamybos dirbiniais iš medžio prekiaujanti moteris. 

O štai ir nebe brangiausia prekė – rankų darbo šašlykinė, kuri kainuoja netoli poros tūkstančių eurų. Kalvis juokauja, kad kol žmonės norės išskirtinių darbų, tol jis dirbs, o už darbą pirkėjai noriai sumoka, tai ir jis ir dirba su meile. 

Kalvio siūlomų darbų gausoje galima rasti ir įdomių žibintų kiemui, kainuojančių nuo 200 iki 800 eurų, kitų namų kiemams skirtų puošmenų. 

O kiek kainuoja stinta? 

Na, o Palangoje pakvipusi kepta stinta taip pat kainuoja ne vienodai. Štai vieni kepėjai prašo 8 eurų už porciją, kurioje patiekiama 10 stintų, padažo ir duonos. Kiti gi sako, kad mokėti teks ir 9 eurus, o porcijoje stintų kiekis priklauso nuo jų dydžio – 6-7 stintos. Keptos anksčiau ir jau supakuotos stintos siūlomos po 20 eurų už kilogramą, marinuotų stintų apie kilogramą talpinantis kibirėlis – po 7 eurus.

„Jei žmonės moka už neaiškų kebabą po 10 eurų, tai šviežia stinta per šventę nėra brangu“, – įvertino dar kartą stintą ragaudami palangiškiai. 

Ne vienas Palangos svečias patikino, kad kainos jų negąsdina, o iš vienų prekybininkų išgirdo pažadą, kad jei tik užteks žuvies ir sekmadieniui – už šviežiai keptą vienetą bus prašoma vos po 50 centų. 

Ne pirmus metus stintas atvežantys latviai po vienetą prekiauti sako neplanuojantys, tačiau į porciją sudedamos 10 stintų su pagardais ir taip kainuoja apie 10 eurų. 

„Nes didelės ir skanios“, – paaiškina prekybininkė, o šalia palapinės jau laukia ir būrys žmonių. 

Kitur už 8 eurus prie stintų dar pridės ir bulvę: „kad nebūtų taip liūdna valgyti tik stintą“, – linksmai paaiškina stintas kepantis vyras.

Sriubos, kareiviškos košės ir kitokie patiekalai 

Kvapais vilioja ir šviežiai virta stintos žuvienė, kurios porcija kainuoja 5 eurus, ir kareiviška košė, pagardinta stinta arba spirgais – už porciją mokėti teks 7 eurus. 

Šviežios stintos kainos svyruoja nuo 8 iki 13 eurų. Už rūkytą jau prašomas apie 17-23 eurus.

Jei norisi ne tik stintų, mugėje gausu ir kitokios žuvies. 4 eurų už menkės ikrų vienetą, karšio išklotinės – po 20-24 eurus už vienetą, šaltai rūkyta skumbrė – po 7 eurus už kilogramą, karštai rūkytos silkės kilogramas kainuoja 4 eurus už kilogramą. 

Po rimtų vaišių norisi saldėsių? Tuomet nepatingėkite daugiau pasidairyti ir išsirinkti, ar mėgausitės namų gamybos grybukais po 1 eurą, ar pirksite spurgų kibirėlį, kuris pas skirtingus prekeivius ir kainuos kiek skirtingai. Pigiausia maža porcija kainuos nuo 4 eurų, brangiausia kaina – iki 10 eurų už patį didžiausią siūlomą kiekį.

Vafliukų kainos – apie 4 eurus. 

Tris dienas šurmuliuojančioje šventėje žadama labai daug pramogų – įvairios varžybos, liaudiška muzika, šokiai, užsiėmimai vaikams. Pamatysite, kaip atrodo priėmimas į Stintų ordiną. 

Dažniausiai tokios šventės, kurios puoselėja mūsų tradicijas, ypač suvienija žmones. Turbūt todėl, po daugybės metų, 2025 metai žada rekordinį skaičių dalyvių.

Rita Gečiūnaitė

DELFI

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Žiemą ramus ir tylus pajūris Palangoje antrą vasario savaitgalį tampa ne ką mažiau šurmulingas, nei vasarą – svečiai čia suguža ne tik iš Lietuvos, o privilioja minias žmonių išskirtinė kvepianti stinta.


Paskutinis šiais metais miesto Tarybos posėdis įvyks gruodžio 19 dieną, 9 valandą.


Vargu ar yra kokia kita šventė, kurią galima atpažinti dėl išskirtinio kvapo – o štai Palangos stinta yra būtent tokia. Nuo 2004 metų į pajūrį suguža minios žmonių, pasiilgę mažų žuvelių neįprasto skonio, šventės bruzdesio ir kiekvienu metų laiku vis kitokios jūros.


Palangą jau nuo šiandien užkariauja mažoji žuvelė stinta. Tradicinis žvejiškas, beje, jubiliejinis  dvidešimtasis festivalis jau prasidėjo ir tęsis visą savaitgalį. 


Palangą jau nuo šiandien ima užkariauti mažoji žuvelė stinta. Tradicinis žvejiškas – beje, jubiliejinis  dvidešimtasis – festivalis prasideda jau šiandien ir tęsis visą savaitgalį.


Pamažėl šylant orams, kretingiškiai dviratininkai vėl prisiminė valdžios pažadą nutiesti dviračių taką į Palangą. Jau daugel metų gyventojams žadama įrengti kone 5 km ilgio dviračių taką iš Kretingos iki Vydmantų, kur jis susijungtų su jau anksčiau palei magistralinį kelią Šiauliai–Palanga įrengtu taku į kurortą. Savivaldybė pernai žadėjo, kad darbai bus pradėti šiemet, tačiau yra aišku, kad...


Didžioji pavasario šventė – šv. Velykos – gamtos atbudimo, pavasario džiaugsmo ir linksmybių šventė, o vienas iš reikšmingiausių šios šventės simbolių – kiaušinis, simbolizuojantis gyvybės atsiradimą. Šv. Velykoms skirti renginiai kurorte jau prasidėjo ir tęsis iki pat Prisikėlimo šventės. Kokie yra nauji šių metų šv. Velykų švenčių akcentai? 


Palangoje pakvipo stinta – didžiausiame šalies kurorte prasidėjo ir visą savaitgalį šurmuliuos bene populiariausia žiemos šventė – „Palangos stinta“. Šiandien, penktadienį, šventė dar tik įsibėgėja – didžiausio svečių skaičiaus laukiama šeštadienį, kuomet „Palangos stintos“ organizatoriai pasiūlys daugiausiai atrakcijų pramogautojams, o geriausi virtuvės šefai – turtingiausią valgiaraštį...


Mielieji, Valstybės diena šiais metais, kaip niekad, yra ypatinga ir reikšminga


Neįprastai karštą dieną kūno kultūros ženklo (KKŽ) normatyvus laikė neįprasta komanda – stipriausi gimnazijos sportininkai ir sportiškiausi Palangos miesto pradinukai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius