Šventosios Respublikoje užsigavėta ir blynais, ir šiupiniu

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-03-06
Šventosios Respublikoje užsigavėta ir blynais, ir šiupiniu

Užgavėnių vakarą Šventojoje prie numarinto kultūros centro „Eldija“ virte virė gyvenimas: aplink ant laužo savo baigties laukiančiąją puošniąją iš Brigmanų sodybos kilusią Morę būriavosi Šventosios seniūnijos bendruomenės sukviesti kaukėti ir tiesiog šventiškai nusiteikę maži žmogučiai ir dideli žmonės, nešini lauknešėliais su Užgavėnių vaišėmis ir net keptuvėmis, kuriose čia pat, lauke, pastatytose ant ugnies trys įkaitusios gaspadinės kepė blynus.

Kol aplink Morę ratelius ėjo persirengėliai, įtraukdami į linksmybes juos stebėti mėginusius drovesnius bendruomenės narius, prie Vasario 16-ąją įkurtos Šventosios Respublikos valiutos keityklos išsirikiavo eilutė Respublikos gyventojų ir jos svečių. Valiuta tądien pirmąkart buvo paleista apyvarton. O prieš ją išspausdinant būta rimto balsavimo, kaip valiutą pavadinti. Absoliučią balsų daugumą, aplenkęs Šventį, Kuršį, Luotą, Letą, Žvynaudą, Švetą ir Jūrį, surinko pavadinimas „Žvynas”. „Išspausti” kelių nominalų banknotai su Šventosios Respublikos herbu. Trijų žvynų banknotą puošia Žvejo dukrų skulptūros bei Šventosios uosto senojo molo nuotraukos...

Beje, Šventosios Respublikos valiutos jos gyventojai padovanojo ir Palangos merui Šarūnui Vaitkui, kai Pelenų dieną bendruomenės atstovai rinkosi pas jį į pasitarimą.

Valiutos keityklai vadovavęs po kauke sunkiai atpažįstamas Šventosios seniūnijos bendruomenės pirmininkas Valdis Skudikis vos spėjo suktis: norinčių išsikeisti valiutą santykiu 1:1 (nesvarbu – ar 1 litas, ar euras, ar doleris, ar svaras) buvo daug. Tik įsigiję žvynų, šventojiškiai skubėjo už juos įsigyti ir čia pat kepamų ar iš namų atsineštų blynų – mielinių, miltinių, bulvinių, su uogiene, su daržovėmis, – ir žuvies, ir visokiausių pyragų. Stalo puošmena – šventei vadovavusio Jūrininko pagal visas senąsias tradicijas – su kiaulės knyslėmis bei ausimis – pagamintas šiupinys. Bet ir neturėjusieji valiutos nuskriausti nebuvo: gaspadinės – dosnios, vaišino ir ne už žvynus.

Užsigavėję ir karšta arbata Užgavėnių vakarienę užsigėrę Šventosios Respublikos piliečiai skubėjo rašyti Konstitucijos, kurios pirmasis punktas skelbia: „Šventosios žmogus yra šventojiškis”. Ir čia pat punktas papildytas ne mažiau svarbiu papunkčiu: „Šventojiškis – šventas žmogus”. Iki Užgavėnių vakaronės pabaigos į Konstitucijos projektą atgulė tokie punktai: „Laisvė zuikiams!”, „Leisti praustis kasdien tiems, kas tingi kasytis”, „Jei atvažiavai kartą į Šventąją, turi atvažiuoti dar bent 100 kartų”, „Mylėk Šventąją kaip save patį”, „Šventojoj – kiekviena diena šventė”, „Šventojiškiai, būkime vieningi!”.

Nusileidus sutemoms, atėjo metas Morės pakasynoms: skambant graudžiai giesmei, pamažėl įsiliepsnojo laužas, ant kurio ir supleškėjo Morė. Verkiančių nebuvo: su paskutinėmis kibirkštimis išsisklaidė ir paskutiniai žiemos likučiai, o išvarę ją šventojiškiai toliau šoko bei dainavo prie laužo, kviesdami ir pavasarį, ir vasarą.

Pačios bendruomenės surengta šventė buvo tokia smagi, kad paskutinysis įrašas Šventosios Respublikos projekte skelbia: „Š.Š.Š. – šventojiškiai, švęskime šventes!!!”

Jūsų komentaras:

Ged 2017-03-21 00:35 (IP: 89.117.242.224)
da

Gediminas2 2017-03-21 00:35 (IP: 89.117.242.224)
Test

Pasigesta.. 2014-03-07 10:11 (. / IP: 86.100.63.40)
-o kur nuotraukos,strp., iš Palangos UŽGAVĖNIŲ šventės?

Ar svarbiausia "pliusiukas" padėtas?!? 2014-03-07 10:08 (. / IP: 86.100.63.40)
šaunuoliai, pagaliau atgaivino UŽGAVĖNES" kaip ir turi jos būti! -"įtraukti ir drovesni" ir vaikai! (nuotr.)jie-ypač labai "nustumti" ir neprileidžiami ir nematomi prie Užgavėnių šventimo - taip bent yra Palangoje!..O kiek vaikučiai tam tuošiasi , perka čigoniškus ,žydukų aprangos rūbus, išsidažo, išmoksta šokių ir eilėraščių..bet jie lieka -kitoj pusėj gatvės..O daugiabučių koridoriai užrakinami geležinėm durim ir su vėzdu saugomi,- kad tik nieks neįeitų...=O gal nenubėdnėtume jei kiekvienas nors už 2 Lt saldainiais juos pamalonintume?...

Taip pat skaitykite

Užgavėnių vakarą Šventojoje prie numarinto kultūros centro „Eldija“ virte virė gyvenimas: aplink ant laužo savo baigties laukiančiąją puošniąją iš Brigmanų sodybos kilusią Morę būriavosi Šventosios seniūnijos bendruomenės sukviesti kaukėti ir tiesiog šventiškai nusiteikę maži žmogučiai ir dideli žmonės, nešini lauknešėliais...


Šventosios uoste vyksta valymo darbai

Ugnė RAUDYTĖ, 2011 04 13 | Rubrika: Miestas

Šventosios uosto direktorė Airida Čėsnienė informavo, kad nuo balandžio pirmosios dienos prasidėjo uosto valymo darbai. Konkursą laimėjusi Latvijos kompanija „BGS“ jau kurį laiką valo Šventosios uostelio įplaukos kanalą. Iš viso planuojama iškasti per 66 tūkstančius kubinių metrų grunto. Jis nebus plukdomas į jūrą, o liks formuoti būsimo Šventosios uosto teritorijai. Nuo 20-30 centimetrų...


Rinkliavos Šventosios uoste atbaidys žvejus?

Ugnė RAUDYTĖ, 2011 03 23 | Rubrika: Miestas

Šventosios uoste išplaukus ledams prasidės darbai, kad pirmieji laivai čia galėtų švartuoti birželį. O  iki to laiko norima turėti patvirtinus rinkliavų dydžius, tačiau siūlomi įkainiai jau atbaidė žvejų norą švartuotis būsimame uostelyje. „Mes siūlome, jog iki šešių metrų laivams reikėtų mokėti 25 litus, t.y. 300  litų per mėnesį, 6-10 metrų laivui para kainuotų 35 litus, tai...


Praėjusį šeštadienį Šventojoje įvyko vasaros sezono atidarymo šventė, bet kai kurie kalbinti pašnekovai teigė, kad šventinio klegesio ir sambrūzdžio pritrūko. Teisinamasi ne tik vėlokai sušilusiais orais ir „nukirptu“ renginių finansavimu, bet, regis, iš Šventosios šventę šiemet „pavogė“ savaitgalį Klaipėdoje vykęs džiazo festivalis.


Šventosios uostas taps ispanišku

www.ve.lt, 2010 01 20 | Rubrika: Miestas

Praėjusį antradienį Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijoje Ispanijos inžinierių, konsultantų bei architektų kompanijos „Alatec“ direktorius regioninėms konsultacijoms Enrique Uribarri pristatė Šventosios jūrų uosto atstatymo galimybių studijos tarpinę ataskaitą.


Šventosios upė neužteršta

„Palangos tilto“ informacija, 2009 10 28 | Rubrika: Miestas

Praėjusią savaitę susirūpinę šventojiškiai pranešė, kad Šventosios upė užteršta neaiškios kilmės teršalais. Nuvykus ir apžiūrėjus upės vagą pastebėta, kad vanduo parudavęs ties Beždžionių tiltu bei uosto teritorijoje. Prie Šventosios upės meškeriojęs žvejas tikino, kad per dvidešimt metų nebuvo matęs tokia spalva nusidažiusios upės.


Šventosios uostui paskirta teritorija

„Palangos tilto“ informacija, 2009 10 03 | Rubrika: Miestas

Susisiekimo ministerijos teikimu atkuriamam Šventosios valstybiniam jūrų uostui Vyriausybė paskyrė 15,3 hektaro ploto žemės sklypą ir 209,6 hektaro išorinę akvatoriją. Jie bus naudojami uosto molams, krantinei, laivybos kanalui ir kitai būtinai infrastruktūrai įrengti.


Šventojoje Klaipėdos apskrities viršininkas Arūnas Burkšas, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto generalinis direktorius Eugenijus Gentvilas, Palangos miesto savivaldybės meras Vytautas Stalmokas su savivaldybės administracijos direktoriumi Valerijumi Kuznecovu bei laikinuoju miesto vyriausiuoju architektu Svajūnu Bradūnu, dalyvaujant Šventosios seniūnui Eugenijui Čilinskui, aptarė Šventosios...


Šeimos dienos renginiai Šventosios mokykloje

N.Šauklienė, mokytoja, 2009 05 23 | Rubrika: Miestas

Visą praėjusią savaitę Šventosios pagrindinėje mokykloje vyko renginiai, skirti Tarptautinei Šeimos dienai.


Futboliukas sužavėjo Šventosios moksleivius

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 03 04 | Rubrika: Kultūra

Lyg epidemija ar „smagus virusas“ po Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklas pasklido Lietuvos futbolo federacijos vykdomas projektas „Futboliukas“. Šiemet projekte dalyvauti panoro per 80 mokyklų visoje Lietuvoje, tačiau atrinktos – tik 24. Tarp jų – ir Šventosios pagrindinė mokykla.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas