Algimanto Želvio vadovaujamas foto-kino būrelis išugdė pulką fotografijos mylėtojų

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-05-20
Peržiūrėta
2249
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

L. Skirpstas. Žvejys.
L. Skirpstas. Žvejys.

Moksleivių užimtumas Palangoje: ko galime šiandien pasimokyti iš anų dienų istorijos...

 

(Tęsinys. Pradžia „Palangos tilto“ Nr. 37)

Fotografija Palangoje turi gilias tradicijas, kuriai pamatus klojo ir buvusios I-osios vidurinės – dabartinės Senosios gimnazijos – foto-kino būrelis. Daug metų jam vadovavęs mokytojas Algimantas Želvys gimnazijos 90 metų jubiliejaus metu sakė, jog visi metai, kai jis vadovavo būreliui ir mokė fotografijos paslapčių jaunuosius fotografus, buvę puikūs.
„Palangos tilto“ skaitytojams pristatome būrelio istoriją, kuria maloniai sutiko pasidalinti A. Želvys.

Parodos – kasmet
Kasmet nuo 1952-ųjų savo istoriją skaičiavęs foto-kino būrelis organizuodavo ataskaitines parodas, kurios sulaukdavo didžiulio Palangos gyventojų bei poilsiautojų dėmesio. Atsiliepimų knygoje paliko gerų atsiliepimų. Apie būrelio darbą rašoma laikraščiuose „Švyturys“, „Tarybinė Klaipėda“, „Komjaunimo tiesa“ ir žurnaluose „Moksleivis“, „Kostior“, „Šeima“.
Aktyviausi būrelio nariai buvo V. Laučys, A. Štombergas, J. Meškys, M. Malūkas, K. Erentrautas, A. Šarakauskas, R. Jarulaitis, V. Kazlauskas, J. Bandza ir kt.
Ypač intensyviai mėgėjiško kino srityje dirbo mokytojas A. Želvys. Buvo filmuojami visi kultūriniai renginiai Palangoje bei mokyklos gyvenimo įvykiai.
1970 m. mokytojas pakviečiamas dalyvauti XIII-oje Respublikinėje kino mėgėjų apžiūroje – konkurse su kino filmo „Mūsų gyvenimo puslapiai“ nauja redakcija.
Konkurse filmui buvo pripažinta trečia vieta ir autorius apdovanotas atitinkamo laipsnio diplomu bei laureato medaliu. Šiuo metu aktyviai foto būrelyje reiškėsi V. Kazlauskas, A. Mikučionis, V. Laučys kaip foto dokumentalistai J. Bandza ir A. Kšatuckas. Jų darbai puošė mokyklos stendus, buvo spausdinami laikraščiuose.

Perėjo į moksleivių
namus

1969 metais Palangoje įsteigiami Pionierių ir moksleivių namai, kuriuose pradėjo veikti foto, jaunųjų technikų, dramos, aviamodelizmo ir turizmo būreliai. Foto būreliui nuo įsikūrimo dienos vadovavo mokytojas A. Želvys.
Ypač intensyviai dirbo Elvyra Kūrapkaitė, Leonardas Skirpstas, Stasys Antanavičius, Danielius Antanavičius, Jonas Kukukas ir kiti.
Daug dėmesio naujojo foto būrelio nariai skyrė laboratorijos įrengimui bei sutvarkymui.
Materialinės bazės stiprinimui bei aprūpinimui foto medžiagomis ypatingą dėmesį skyrė tuometinis Pionierių ir moksleivių namų direktorius F. Banitauskas (buvęs Švietimo skyriaus vedėjas). Direktorius visada ir visur teikė materialinę ir moralinę paramą, padėjo organizuoti ir rengti foto parodas miesto visuomenei bei poilsiautojams.
1973/74 m. būrelis suruošė didžiulę darbų parodą kino teatre „Naglis“, kur pelnė daug nuoširdžių atsiliepimų. Šioje parodoje daug ir gerų darbų eksponavo Leonardas Skirpstas. Į parodą buvo pakviestas žymus fotomenininkas ir rašytojas Bernardas Aleknavičius, kuris labai šiltai atsiliepė apie mokinių darbus.
1974 m. buvo Pionierių ir moksleivių namų esminio posūkio metai. Gavę visuomenės paskatinimą būrelio nariai L. Skirpstas, E. Kūrapkaitė, S. Antanavičius, J. Kukukas pradėjo dirbti dar brandžiau ir intensyviau. Ypač būrelyje išaugo L. Skirpstas, kuris su didžiuliu užsidegimu ruošėsi savo darbų autorinei parodai. Minėtas mokinys aktyviai dalyvavo ir spaudoje. Dažnai buvo galima sutikti jo fotonuotraukas „Moksleivyje“, „Mūsų gamtoje“, laikraštyje „Švyturys“, visasąjunginiame žurnale „Kostior“. Paskutiniajame buvo labai gera jo darbų charakteristika.
Į būrelį atėjo nauji nariai: J. Vilytė, R. Degimas, G. Jogofarovas, A. Sendrauskas, P. Raštikis. Aktyviausias iš jų buvo A. Sendrauskas.
1974/75 m. būrelio nariai intensyviai nagrinėjo fotografijos teoretinius pagrindus, nagrinėjo ir aptarinėjo geriausius profesionalų fotomenininkų darbus.
Būrelio nariai vėl pasikvietė į susitikimą žinomą fotožurnalistą B. Aleknavičių. Šis fotomenininkas dažnai lankydamasis būrelio darbų parodose davė daug labai naudingų patarimų, kurie padėjo pagerinti atliekamų foto darbų meninį ir techninį atlikimą.

Fiksavo istoriją
Taip pat būrelio nariai buvo pasikvietę iš Klaipėdos M. Korenich, kuris parodė ir pakomentavo fotomenininko Dabkevičiaus darbus, davė vertingų praktinių patarimų dėl foto medžiagų apdorojimo.
Įsteigus Pionierių ir moksleivių namuose foto būrelį, vidurinės mokyklos jaunųjų fotografų veikla išblėso. Pionierių namų foto būrelio pagrindą sudarė buvę vidurinės mokyklos foto mėgėjai, kurie su vadovu mokytoju A. Želviu perėjo į šią įstaigą. Vidurinės mokyklos fotografams vadovavo Rolandas Mitkevičius. Pagrindinį kontingentą sudarė V, VI, VII klasių mokiniai. Ir todėl rimtesnės veiklos neišvystė. 1976 m. būrelis nustojo egzistuoti.
Nuo seno mokykloje, o vėliau ir Pionierių ir moksleivių namuose jaunieji fotografai paliko to meto gyvenimo momentus sienlaikraščiuose, žurnaluose, laikraščiuose, parodose bei foto albumuose.
Foto būrelio nariai, 1-osios vidurinės mokyklos auklėtiniai Leonardas Skirpstas ir Arūnas Jonušas baigė Vilniaus universiteto žurnalistikos fakultetą, rašė straipsnius, spausdino nuotraukas laikraščiuose bei žurnaluose.
Buvęs foto būrelio narys, žinomas Palangos fotomenininkas A. Sendrauskas organizuoja parodas ne tik mūsų mieste, bet ir užsienyje. Savo darbais garsina Palangos vardą Lietuvoje ir už jos ribų.

„Palangos tiltas” vykdo Spaudos, Radijo ir Televizijos rėmimo fondo projektą „Mes – Baltijos jūros vaikai”.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo gruodžio 1 d. Palangos kino teatras „Naglis“ perduodamas Lietuvos kino centrui, šis etapas leidžia pereiti prie pastato rekonstrukcijos darbų, paskutinės Regioninės filmotekos steigimo dalies. 


Palangą pasiekė puiki žinia iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos –  Palangos senosios gimnazijos geografijos mokytojas ekspertas Nerijus Vaišvilas tapo Metų mokytojo premijos laureatu.


„Mūsų žvaigždė“, – šitaip kolegos vadina Nerijų Vaišvilą, Palangos senosios gimnazijos geografijos mokytoją metodininką, kurio trys moksleiviai į Palangą ir apskritai į Lietuvą šią vasarą parvežė įspūdingų laimėjimų iš šalies bei tarptautinių olimpiadų.


Palangos senosios gimnazijos geografijos mokytojas metodininkas Nerijus Vaišvilas, pakalbintas apie gimnazistų pasiekimus geografijos olimpiadose ir konkursuose, teigia, kad labai džiaugiasi ir didžiuojasi savo mokiniais ir jų pasiekimais šiemet.


Miesto Taryba jau netrukus, balandį, įveiks savo darbo pusiaukelę. „Palangos tiltas“ susitiko interviu su Dainiumi Želviu, labiausiai patyrusiu miesto politiku, kuris miesto Taryboje jau dirba bene sepintąją kadenciją – nuo 1997-ųjų. Jis atsakė į „Palangos tilto“ klausimus. Skaitykite interviu penktadienį „Palangos tilte.“ „Manau, kad po...


Kai naujojo miesto Savivaldybės Tarybos šaukimo naujokai dar nedrąsiai čiupinėja gautus Tarybos narių ženkliukus ir žvalgosi į labiau patyrusius kolegas, Dainius Želvys, atstovaujantis Tėvynės sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD), daug ką joje galėtų daryti užsimerkęs – 22 darbo Taryboje metus pradedantis miesto politikas pagal darbo Taryboje patirtį...


Fotografija Palangoje turi gilias tradicijas, kuriai pamatus klojo ir buvusios I-osios vidurinės – dabartinės Senosios gimnazijos – foto-kino būrelis. Daug metų jam vadovavęs mokytojas Algimantas Želvys gimnazijos 90 metų jubiliejaus metu sakė, jog visi metai, kai jis vadovavo būreliui ir mokė fotografijos paslapčių jaunuosius fotografus, buvę puikūs. „Palangos...


Fotografija Palangoje turi gilias tradicijas, kuriai pamatus klojo ir buvusios I-osios vidurinės – dabartinės Senosios gimnazijos – foto-kino būrelis. Daug metų jam vadovavęs mokytojas Algimantas Želvys gimnazijos 90 metų jubiliejuje sakė, jog visi metai, kai jis vadovavo būreliui ir mokė fotografijos paslapčių jaunuosius fotografus, buvę puikūs. „Palangos tilto“...


A.Mončio muziejuje – prancūziškai lietuviškas fotografijos, kino ir literatūros vakaras

„Kaunas Photo 2013“, „Palangos tilto“ inf., 2013 04 18 | Rubrika: Kultūra

Antano Mončio namai-muziejus ir fotomeno festivalis „Kaunas Photo 2013“ maloniai kviečia į fotografijos projekcijų ir literatūrinio skaitymo vakarą.


„Čia nėra nieko atsitiktinio, ir šios dvi technikos ne veltui susietos. Ieškokite sąsajų, jų yra daug. O tai, ką matote, išskaidyti ir vėl susieti galima taip: foto / sintezė / fotosintezė“, – penktadienio vakarą, į stogą intensyviai barbenant pirmajam tikram pavasario lietui, „Ramybės“ galerijoje atidarydama savo akvarelės ir fotografijos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius