„Auksinė“, bet primityvi Palangos miesto savivaldybės interneto svetainė (VISAS STRAIPSNIS)

Linas Jegelevičius, 2020-05-19
Peržiūrėta
1895
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Žmogus net ir su mažu kompiuteriniu raštingumu pasakys, kad atnaujinta Palangos miesto savivaldybės svetainė www.palanga.lt atrodo, švelniai tariant, itin paprastai, net primityviai. Kaimyninių savivaldybių interneto svetainės yra žymiai labiau vizualiai patrauklesnės, jose lengviau ir mieliau naršyti, jos yra informatyvesnės.
Nuostabą ne vienam kelia ir naujosios svetainės kaina – Savivaldybė tokią kuklią miesto interneto svetainę sukūrusiai, įdiegusiai ir garantinį aptarnavimą atliekančiai UAB „Fresh Media“ sumokėjo 12 093,95 Eur.
Tačiau „Palangos tilto" kalbinti interneto svetainių kūrėjai, IT ekspertai kraipo galvas: „Už ką? Tokia svetainė tegali kainuoti apie 3, daugiausiai 5 tūkstančius eurų.“

Konkursą laimėjo UAB „Fresh Media“

Savivaldybės Komunikacijos ir e-paslaugų skyriaus vedėja Ingrida Borisenko informavo „Palangos tiltą“, kad svetainės www.palanga.lt atnaujinino konkursą laimėjo UAB „Fresh Media.“
„Naujos www.palanga.lt interneto svetainės sukūrimo, diegimo ir garantinio aptarnavimo paslaugoms sumokėta 12093,95 eurų,“ – sakė I. Borisenko.
Anot jos, svetainės atnaujinimo darbai dar nėra baigti: „Yra atnaujintas svetainės dizainas, perkelta informacija iš senosios svetainės į naująją, šiuo metu tobulinamas naujosios svetainės funkcionalumas.“
„Savivaldybė taip pat siekia mažinti administracinę naštą, todėl į Palangos miesto savivaldybės interneto svetainę planuojama integruoti kai kurias elektronines paslaugas,“ – sakė I. Borisenko.
Paklausta, ar tokia savivaldybės interneto svetainė tenkina miesto vadovus, pašnekovė nesiryžo pasakyti: „Kaip minėjau, šiuo metu vykdomi interneto svetainės funkcionalumo tobulinimo darbai. Vertinimus tikslinga pateikti tuomet, kai visi suplanuoti svetainės atnaujinimo darbai bus baigti.“

Ekspertas: minusas svetainės estetikai

O ką apie naująją Savivaldybės svetainę galvoja ekspertai?
Povilas Goberis, relamos technologijų kompanijos Setupad įkūrėjas ir IT ekspertas, www.palanga.lt įvertino trimis aspektais: pagal patogumą naudotis ir jos bendrą išvaizdą (“look-and-feel”), greitį ir techninius sprendimus.
„Labai daug per tokią trumputę analizę gal ir nepasakysiu, tačiau keletas dalykų krenta į akis, be to, pasidalinsiu mintimis dėl techninio svetainės veikimo. Dizaino prasme man svetainė atrodo pakankamai “legva” ir švari, puikiai atspindinti Palangos dvasią. Aiškumas ir patogumas naudotis, bei vartotojo patirties aspektai, mano subjektyvia nuomone, atitinka įprastus standartus ir nusistovėjusias praktikas. Vis gi mobiliojoje svetainėje gan keisto atrodo šių bangelių gausa. Atrodo lyg trūktų kažkokio kitokio paveikslėlio arba tiesiog blokai galėtų būti atvaizduoti kaip desktop svetainėje. Tai ypač aktualu žinant, kad dauguma lankytojų bus iš mobiliųjų telefonų,“ – sakė P. Goberis.
„Dar rekomenduočiau pakeisti logotipus į „ryškesnio” formato, galbūt vektorinius paveikslėlius 2x taškų tankio, kas ypač gražiai atrodytų retina ekranuose. Pavyzdžiui, man visos ikonėlės ir logo šiuo metu atrodo susilieja, o tai – minusas estetikai,“ – sakė Setupad bendraįkūrėjas.
Neįdiegtas svetainės saugumo sertifikatas?
Anot jo, krenta į akis, kad svetainė nenaudoja SSL.
„Gal tai ir nėra privaloma, tačiau kaip valstybinio sektoriaus web’as, manau visgi turėtų naudoti SSL,“ – sakė P. Goberis.
SSL (Secure Sockets Layer) sertifikatai – tai technologija, kuri šifruoja duomenis perduodamus tarp lankytojo naršyklės ir svetainės serverio. Taip duomenys būna apsaugoti nuo trečiųjų asmenų, pavyzdžiui, programišių, besikėsinančių į duomenis.
„Tai ypač aktualu bendrame naujų Europos Sąjungos reglamentų kontekste, nes dažnai perduodami duomenys išties jautrūs – mokėjimo kortelių numeriai, asmens kodas, adresai, tel. numeriai ir t.t. Tokie duomenys dažniausi e. komercijos funkcijų turinčiose svetainėse, bet dalis informacijos (kaip el. paštas ir vardas/pavardė) būna imami kone visose svetainėse per kontaktų / registracijos / naujienlaiškių užsakymo formas,“ – teigė jis.
Paprašytas įvertinti www.palanga.lt greitį, P. Goberis sakė, kad „tikrai yra kur“ su juo padirbėti.

Tokia svetainė turėtų daugiausiai kainuoti 5 000 eurų

O ar Palangos naujosios interneto svetainės kaina yra adekvati atliktiems darbams?
„Man tokia kaina - 12 093,95 eurų – kelia abejonių. Juk svetainė yra labai paprasta, netgi primityvi, bet tikrai tvarkinga. Joje nematau jokių sudėtingų sistemų, o tik informaciją. Tad kalba eina tik apie dizaino paruošimą ir informacijos įkėlimą. Todėl ji neturėtų kainuoti daugiau kaip 3000-5000 eurų. Jeigu tai buvo projektas „nuo nulio”, tuomet kaina, aišku, turėjo būti gerokai didesnė, bet man sunku pasakyti kiek,“ – sakė P. Goberis.
„Tačiau neatmetu galimybės, kad tokią kainą įmanoma pagrįsti, ypač jeigu iš tiesų buvo didelė darbų apimtis skaičiuojant darbo valandomis arba buvo naudojama specifinė technologija. Jeigu, tarkime, darbo valanda kainuoja 30 eurų, tai viso darbo apimtis pagal tokį biudžetą turėjo būti apie 400 valandų. Tačiau man beveik akivaizdu, kad tiek valandų ir tokiai svetainei sukurti nereikia. Esu tikras, kad buvo galima ją pigiau padaryti,“ – tvirtino P. Goberis.

Svetainę būtina tobulinti, nes Palanga – ne kaimas

Mantas Dainys, IT specialistas ir interneto svetainių kūrėjas, „Palangos tiltui“ sakė, kad Palangos interneto svetainę tikrai būtų galima tobulinti.
„Bent jau dailinti šabloną. Daryti ją interaktyvesne, juk ji atspindi Palangą, o ne kurią nors savivaldybę gilioje provincijoje. Svetainė tikrai galėtų ir turėtų būti kur kas modernesnė. Gal kai ji buvo nauja, tai ir atrodė neblogai. Dabar atrodo primityvokai, ypač už tokią pinigų sumą,“ – sakė M. Dainys. „Jos dizainą tiesiog būtina patobulinti,“ – pridūrė jis.

Darbai jau atlikti

Mindaugas Tautkus, UAB „Fresh Media“, Palangos savivaldybės interneto svetainės atnaujinimo darbus atlikusios bendrovės, direktorius „Palangos tiltui“ sakė, kad pagal dabartines sutartis ir įsipareigojimus darbai yra atlikti ir šiuo metu vykdomas garantinis aptarnavimas.
„Įprasta praktika svetainių kūrime, kad procesas yra pastoviai vykstantis (nesvarbu, ar tai būtų viešasis ar komercinis sektorius), nes visada kyla nauji poreikiai, keičiasi tendencijos, vartotojų įpročiai, atsiranda naujos technologijos ir įrenginiai,“ – sakė jis.
Visos svetainės – tarsi tarpinės būsenos?
Į „Palangos tilto“ pastabą, kad www.palanga.lt svetainė atrodo nepatraukliai, tarsi tarpinis darbų variantas, M. Tautkus atsakė: „Jei kalbėti bendrai, tai tos svetainės kurios yra vystomos, tai tikriausiai jos visada yra „tarpinės” būsenos, nes siekiama geresnio, analizuojami lankytojų srautai, turinys, tekstai, funkcijos, patogumas naudotis ir panašiai.“
„Matome, kad ir Palangos savivaldybės interneto svetainė vis po truputi tobulinama, papildoma naudojant esančias turinio valdymo sistemos funkcijas ir įrankius ar užsakant papildomus darbus. Mes žinome apie keletą planuojamų naujų funkcijų, kurios palengvins gyventojams paslaugų teikimą, informacijos gavimą, bet, matyt, jus detaliau apie tai galėtų informuoti Savivaldybės administracija,“ – sakė UAB „Fresh Media“ direktorius.

Svetainės išvaizda keitėsi keliskart

Anot jo, svetainės darbams Savivaldybė pervedė apie 10 tūkstančių eurų, plius papildomai pridėtinės vertės mokestį. Vis tik jis neatmetė galimybės, kad svetainė dar keisis.
„Galutinio eskizo neturime, o ir nelabai gali jis būti, nes, kaip ir minėjau, svetainė gali būti vystoma pagal poreikį, pritaikymą patogumui ar panašiai. Per kelis metus jos išvaizda keitėsi kelis kartus, atsirado naujų funkcijų,“ – sakė M. Tautkus.
Anot jo, svetainės darbų kainą didino ir tai, kad prie Palangos projekto dirbo ne vienas IT žmogus, o visa komanda.
„Tai pat projektui suteikėme 3 metų garantinę priežiūrą, kurios metu bus teikiamos konsultacijos, vyks klaidų taisymai,“ – teigė pašnekovas. Pasak jį, tai taip įskaičiuota į galutinę darbų kainą.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 9 ir 12 dalimis, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2023 m. kovo 29 d. sprendimo Nr. T2-41 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ 1 punktu, 47.1 ir 48.1 punktais, sušaukiu 10-ojo šaukimo Palangos miesto...Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 13 straipsnio 6 dalimi, 20 straipsnio 2 dalies 1 punktu, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2020 m. lapkričio 4 d. sprendimo Nr. T2-217 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento tvirtinimo“ 1 punktu (su vėlesniais pakeitimais), 34 ir 116.1...


Su Tarybos sprendimo projektu galite susipažinti Palangos miesto savivaldybės interneto tinklapyje www.palanga.lt . 


Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos interneto skaitykloje visą birželį eksponuojama Palangos kurorto muziejaus parengta paroda.


Kai kuriems Nidos verslininkams ši vasara buvo auksinė. Jų pelnas buvo tris kartus didesnis nei pernai. Bet buvo ir tokių, kurie nesulaukę vokiečių turistų liko be pajamų. Tuo tarpu Palangos verslininkai taip pat ploja rankomis, nes šią vasarą pajamos išaugo ir kurortas tikrai negalėjo skųstis poilsiautojų stygiumi.


Žmogus net ir su mažu kompiuteriniu raštingumu pasakys, kad atnaujinta Palangos miesto savivaldybės svetainė www.palanga.lt atrodo, švelniai tariant, itin paprastai, net primityviai. Kaimyninių savivaldybių interneto svetainės yra žymiai labiau vizualiai patrauklesnės, jose lengviau ir mieliau naršyti, jos yra informatyvesnės.


Žmogus net ir su mažu kompiuteriniu raštingumu pasakys, kad atnaujinta Palangos miesto savivaldybės svetainė www.palanga.lt atrodo, švelniai tariant, neįspūdingai, net primityviai. Kaimyninių savivaldybių interneto svetainės yra žymiai labiau vizualiai patrauklesnės, jose lengviau ir mieliau naršyti. Palangos miesto savivaldybė tokią kuklią miesto interneto svetainę...


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Lietuvos kultūros sostinės titulą 2013 metais iš Anykščių perėmusi Palanga žada per 100 renginių. Tačiau sužinoti apie juos kol kas nėra kaip – pagrindinę informaciją turinti skelbti specialiai tam kuriama interneto svetainė www.palanga2013.lt vis dar tuščia. Besirūpinantieji jos kūrimu ramina: vyksta paskutiniai darbai, artimiausiu metu – gal net jau...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius