Dano Rapšio pirmoji trenerė Židrūnė Budrienė: „Duokite man 10 metų išugdyti plaukimo čempioną Palangoje!“

Linas JEGELEVIČIUS, 2021-09-09
Peržiūrėta
4075
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palanga naujaisiais namais tapo ir plaukimo takelių vunderkindo, plaukiko Dano Rapšio pirmajai trenerei Židrūnei Budrienei. LT-FOTO
Palanga naujaisiais namais tapo ir plaukimo takelių vunderkindo, plaukiko Dano Rapšio pirmajai trenerei Židrūnei Budrienei. LT-FOTO

Palanga naujaisiais namais tapo ir plaukimo takelių vunderkindo, plaukiko Dano Rapšio pirmajai trenerei Židrūnei Budrienei. „Man čia – labai labai gerai. Palanga tokia fantastiška! O Palangos baseinas – toks, 25 metrų – tikrai yra vienas geriausių ir moderniausių visoje Europoje“, – per Lietuvos plaukimo čempionato, vykusio Klaipėdoje, pertraukėlę „Lietuvos pajūriui“, laikraščio „Palangos tiltas“ turinio partneriui, sakė Židrūnė, kuri rugpjūtį šventė antrąsias darbo Palangos baseine metines. Ji svariai prisidėjo ne tik prie D. Rapšio pergalių, bet ir prie kitų žinomų šalies plaukikų – Simono Bilio, Mindaugo Sadausko ir kitų. 

– Ar įvykusiame Lietuvos plaukimo čempionate, kurio metu mes kalbamės, pastebėjote būsimų olimpinių žaidynių čempionų?

(Juokiasi). Geras klausimas! Jūs mane provokuojate? (Juokiasi). Visada tikiesi paties geriausio – stengiesi, dirbi. O kaip bus – pamatysime.

Jūsų, kaip trenerės, akis – akyla. Kai pliuškenasi vaikai Palangos baseine, ar galite tarp jų išskirti talentingus, daug žadančius plaukikus? Į ką atkreipiate dėmesį?

– Viskas labai susideda (iš įvairių dalykų). Mažas vaikas, ypač mergaitės, gali plaukti labai labai gerai, o prasideda brendimas ir plaukimas... baigiasi. Žinoma, ne visada. Sėkmės formulė – didelė: ir vaiko talentas, ir jo įgūdžiai, ir, kaip sakau, vandens jutimas, nusiteikimas, ir trenerio darbas, ir tėvų požiūris... Kai viskas tinkamai „supuola“ – o tai tikrai nedažnai nutinka – ir atsiranda olimpinis čempionas ar čempionė.

– Atsimenate Dano Rapšio pirmąsias dienas pas jus? Koks jis buvo vaikas?

– Jis buvo labai judrus. Atėjo pas mane visai mažiukas – pirmaklasis. Jo puikus vandens jutimas iškart pasimatė. Kad yra labai gabus vaikas, iškart pastebėjau. Buvo nemažai ir kitų talentingų vaikų kartu su juo, bet jie dėl įvairių priežasčių „nubyrėjo“, kažkas pasikeičia.

– Ar Danas dažnai jus prisimena? 

– Taip. Ir mes dažnai matomės – stovyklose, varžybose. Va, ir Klaipėdoje jis dažnai būna. Danas – labai nuoširdus, šiltas ir geras vaikis!

– Ar priverstinė pertrauka – karantinai dėl pasaulinės koronaviruso pandemijos – paveikė sportininkų, ir plaukikų, sportinę formą, jų nusiteikimą?

– Žinoma. Visus paveikė – juk tiek ilgai kai kas visai neturėjo jokių treniruočių. O ką jau kalbėti apie psichologinį nusiteikimą! Tik aukšto lygio sportininkai kaip Danas galėjo nepertraukiamai plaukti. Palangoje mes septynis su puse mėnesio visai nedirbome (dėl karantino)! Ko gali tuomet tikėtis? Kai kas šios kartos sportininkus jau vadina prarastąja karta, bet kaip bus iš tiesų – pamatysime. Noriu tikėtis, kad pavyks daugumą vaikų nors išmokyti plaukti. Bet. Kalbant apie aukštąjį meistriškumą, tikslas – visai kitas.

– Teko ir jums dirbti nuotoliniu būdu?

– Tiesą pasakius, su šiokiu tokiu jauduliu laukiu birželio pirmosios, kai po septynių su puse mėnesių vėl susitiksiu su savo bičiuliais, mokinukais. Taip, iš pradžių dirbome nuotoliniu būdu. Nors kai kas ir pasišaipė: „Kaip gali vaiką išmokyti plaukti per nuotolį?“ Bet bandėme! Vėliau ėjome į Sporto centro salę ir joje darėme treniruotes. Bet, tiesa, išplaukti galima tik vandeny!

– Kas jus atviliojo į Palangą?

– (Juokiasi). Geras baseinas! Kai dar tik jį įrenginėjo, į Palangą atvažiavau su Dano dabartine trenere Ina Paipaliene. Pamatėme ir abi likome juo sužavėtos! Iš Panevėžio atvažiavo ir kartu su manimi Palangos baseine dirba plaukimo trenerė Gitana Kemešienė. Aš ją „sugundžiau“ čia atvažiuoti! (Juokiasi). Mes daug metų kartu dirbome Panevėžy. Ji – mano geriausia draugė. Beje, mano vyras ir abu sūnūs paskui mane į Palangą atkurnėjo (juokiasi). 30 metų Paulius – su visa šeima čia – jo žmona yra palangiškė. Anksčiau jie gyveno net Šanchajuje. Rokui – 28 (metai).

Ar liksite visam laikui Palangoje?

– Žinoma! Čia taip jauku ir gera. Nors niekada nežinai, kas gyvenime gali nutikti. Mano ilgalaikiam sprendimui bus svarbu ir Palangos požiūris ne tik į mėgėjišką plaukimą, mokinių mokymą plaukti, bet ir siekis ugdyti aukšto meistriškumo sportininkus.

– Ar Palanga jums, kaip žinomai ir pripažintai plaukimo specialistei, pasiūlė ką nors daugiau nei tik darbo vietą čia? Butą? Priedą prie atlyginimo?

– (Juokiasi). Ne. Nieko panašaus... Bet Palanga vilioja tuo, ko nė vienas kitas šalies miestas neturi – nuostabia gamta, savo aura. Man tikrai gyvenime norėjosi pokyčių! Laiminga, kad čia esu.

– Ar dėl to, kad Palanga – nedidelis miestas, atitinkamai ir galimybė išugdyti  aukšto meistriškumo sportininkus, plaukimo žvaigždes – mažesnė?

– Žinoma. Bet vaikų, norinčių plaukti, Palangoje – daug. Tik kad jie visi norėtų dirbti ir siekti! Pastebėjau, kad dėl to, jog Palanga – verslus miestas, kuriame vasarą sėkmingai gali dirbti visi paaugliai ar beveik vaikai – prekiauti ledais ar nuomoti dviračius – juos sudominti treniruotėmis vasarą yra sunkiau. Žinoma, tėvų požiūris – taip pat labai svarbus.

– Kadangi dirbate Palangos baseine, matyt, negalite būti visiškai objektyvi. Tačiau koks jis jums atrodo?

– Objektyviai žiūrint – labai modernus ir gražus. Vienas geriausių Europoje 25 metrų baseinų. Viskas jame labai labai super! Net Danas, matęs daugybę įvairių baseinų visame pasaulyje, buvo maloniai nustebintas, kad Palanga pasistatė tokį baseiną!

Gal padėsite Palangai pasiekti, kad kiekvienais metais Palangoje vyktų tradicinės tarptautinės Dano Rapšio plaukimo varžybos?

– Mintis gal ir gera, bet pažadėti nieko negaliu. Juk Danas turi intensyvų varžybų tvarkaraštį ir, matyt, ne tik jis dėl to spręstų. Gal nebent po Olimpiados (2021 metų Tokijo olimpinės žaidynės, kurių organizavimas dėl koronaviruso pandemijos gegužės pradžioje dar buvo neaiškus, – aut. past.)? Bet Dano trauka – labai didelė. Kai jis čia stovyklavo, norinčiųjų su juo nusifotografuoti – ir mažiukų, ir suaugusių – eilė driekėsi (šypsosi).

– Palangos miesto savivaldybė baseine vykdo projektą „Mokausi plaukti ir saugiai elgtis vandenyje“. Ar skaičiavote, kiek vaikų dėka jos Palangoje išmoko plaukti?

– Šiemet kol kas – nė vienas! Dėl pandemijos. Pernai labai daug vaikų išmoko. Palangoje mokyti plaukti vaikus yra labai gerai ir dėl to, kad yra ir mažas baseiniukas. Su ne tik drąsiais vaikučiais pradedame nuo jo.

– Įdomu, kiek vienos klasės vaikų išmoksta pas jus plaukti – ar bent laikytis vandens paviršiuje – per pirmą apsilankymą? Ir atleiskite už klausimą – ar yra vaikų, kurie „nepasiduoda“ mokymui ir lieka neišmokę plaukti?

– Būna visko! Ir taip – kai kurie vaikai neišmoksta plaukti. Kaip ir mes visi kažko gyvenime neišmokstame, nors ir mokomės. Visada yra – nenoriu įžeisti – ir bailiukų. Ne tik vaikų – tėvų taip pat, kurie yra itin atsargūs. O yra ir tokių vaikų, kurie jau po pirmojo užsiėmimo ant vandens laikosi. Statistiškai, po visų užsiėmimų 8 iš 10 vaikų gali plaukti. Kai kurie lengvai jau nuplaukia ir 50 metrų. Tokia programa – superinė!

O ar įmanoma užmiršti plaukti?

– Ne! Argi įmanoma užmiršti kaip dviračiu važiuoti?

– O kas jus atvedė į plaukimą?

(Šypsosi). Augau Panevėžy. Tėtis man pasakė: „Neimsiu tavęs kartu žvejoti iš valties, kol neišmoksi plaukti!“ (Juokiasi). Geresnės priežasties ir būti negalėjo – išmokau! Baseine.

– Jūs pati dalyvavote rimtose plaukimo varžybose?

– (Šypsosi). Ne. Žymi sportininkė nebuvau – tik pirmojo suaugusių atskyrio normatyvą buvau įvykdžiusi. Bet visada žinojau, kad noriu dirbti plaukimo trenere! Baigiau Kauno kūno kultūros akademiją. Niekada nesuabejojau pasirinktu keliu!

Bet baseine jus nuolat matau judesy – ir pasilenkusią, ir girdžiu kartais balsą pakėlusią, kad visi jus išgirstų. Nepavargstate?

– Viską atperka mylimas darbas. Be to, gi dirbame su jaunais, sveikais žmonėmis. Patikėkite: aplanko neišdildomai geras jausmas, kai išmokai vaiką plaukti. Ypač jeigu jis ar ji mažiau drąsus. O kai jau užveriu baseino duris, skubu namo, kuriuose manęs laukia du mylimi mano šunys, škotų terjerės, kaip sakau, mano merginos – Gilė ir Braškė (juokiasi). Beveik kiekvieną vakarą su jomis važiuoju prie jūros! O žiemą mes Birutės parke vaikštome. Nuostabu!

– Pasvajokite su „Lietuvos pajūriu“. Kaip galima būtų dar labiau Palangos baseiną įveiklinti, „sugyvinti“?

– (Mąsto). Manau, kad Palanga galėtų siekti būti tradicine Lietuvos nacionalinių plaukimo rinktinių treniruočių ar stovyklų vieta. Juk Palanga visiems – išskirtinė. Žinoma, ir varžybų niekada daug baseine nebus. Ar savaitgalinę mokyklėlę, ypač vasaros metu, pavadintą žinomo žmogaus vardu, surengti? Bet ir dabar baseine – iki karantino – veiklos buvo tiek, kad buvo nelengva visur suspėti. 

– Koks yra visų laikų geriausias Lietuvos plaukikas ir plaukikė?

– Žinoma, kad Danas Rapšys ir Rūta Meilutytė!

– Tai vis tik, kada Palangoje išugdysite pirmąjį čempioną – jei ne olimpinį, tai šalies?

– (Mąsto). Per kitus 10 metų! (Juokiasi).

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos baseino sporto klubo trenerė Vaida Rodzienė parsivežė sidabro medalį iš Vengrijoje vykusių IFBB Pro League fitneso varžybų. Sveikiname šaunią trenerę!


Palangoje atidaryta naujoji „Bottlery“ parduotuvė. Tai – pirmoji lietuviško mažmeninio prekybos tinklo parduotuvė mieste, taip pat pirmoji, savo veiklą pajūrio kurorte vykdysianti ištisus metus.   


Grupinės plaukimo pamokos vaikams arba suaugusiems.


Palanga naujaisiais namais tapo ir plaukimo takelių vunderkindo, plaukiko Dano Rapšio pirmajai trenerei Židrūnei Budrienei. „Man čia – labai labai gerai. Palanga tokia fantastiška! O Palangos baseinas – toks, 25 metrų – tikrai yra vienas geriausių ir moderniausių visoje Europoje“, – per Lietuvos plaukimo čempionato, vykusio Klaipėdoje, pertraukėlę „Lietuvos pajūriui“, laikraščio „Palangos...


Pirmajame pasaulio Kata čempionate (vyko nuotoliniu būdu) komandinėje įskaitoje pergalę iškovojo Klaipėdos sporto klubas „Okinava“. Palangiškis Nojus Trukšanovas tapo pasaulio čempionu vaikų kategorijoje. Jo trenerė, taip pat palangiškė Kristina Basova iškovojo pasaulio vicečempionės titulą. Pasaulio Kata taurės čempionate sporto klubo...


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Jau 10-us metus iš eilės rudenį startavo „Mokausi plaukti ir saugiai elgtis vandenyje“ projektas, kuriame šiemet dalyvauja net 8554 antrokai iš 16-os savivaldybių mokyklų. Mintimis apie šį projektą, jo sėkmę, svarbų tėvų palaikymą pasidalino Palangoje šiuo metu dirbanti pirmoji Dano Rapšio trenerė Židrūnė Budrienė. Ji – pirmoji...


Palangos baseino plaukimo takelius išmėgins šeimos

"Palangos tilto" informacija, 2019 10 10 | Rubrika: Miestas

Kuri šeimyna greičiausiai plaukia, o kuri yra ištvermingiausia vandenyje? Tai išsiaiškinti palangiškius ir kitur gyvenančius jų giminaičius spalio 19 dieną kviečia viešoji įstaiga „Palangos investicijų valdymas“ valdanti Palangos baseiną. Jame pirmą kartą kurorto istorijoje įvyks Šeimų plaukimo varžybos, kuriose paaiškės mūsų...


Praėjusią savaitę Klaipėdos apygardos teismas priėmė palangiškių ilgai lauktą nutartį, kuria dar kartą buvo įrodyta, kad norimą daugiabučio gyvenamojo namo prižiūrėtoją UAB „Palangos komunalinis ūkis“ pasirinkę Medvalakio 21-ojo namo savininkai buvo teisūs. Per prievartą palangiškiams savo paslaugas mėginusios įpiršti UAB „Palangos butų ūkis“...


Gintaro lietus Palangoje atnešė ir naują šalies čempioną

„Palangos tilto“ informacija, 2013 05 13 | Rubrika: Miestas

Šeštadienį Palangoje praūžęs gintaro lietus atnešė ir naują šalies čempioną – pirmą kartą surengtame Lietuvos gintaro rinkimo čempionate nugalėtojo laurai atiteko palangiškiui Romui Miliauskui.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius