Jolanta Zabarskaitė pristato knygą „Kaip kalba gamina savo prasmę“
Ar galima kalbėti apie kalbą, kaip gamybos priemonę, apie įrankį sukurti ir keisti pasaulį? Į šiuos ir panašius klausimus bando atsakyti vilnietė mokslininkė, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų departamento Lituanistikos skyriaus vyriausioji metodininkė–tyrėja, kalbininkė prof. dr. Jolanta Zabarskaitė. Liepos 7 d. (penktadienį) 17 val. kviečiame į Palangos viešosios bibliotekos renginių salę, kur vyks J. Zabarskaitės monografijos „Kaip kalba gamina prasmę“ pristatymas. Šioje knygoje profesorė dalinasi sukauptomis žiniomis ir įžvalgomis apie tai, kaip realiame (ne lingvistiniame) pasaulyje funkcionuoja kalba. Diskutuoja apie tai, kas pasikeitė mūsų gyvenime, kai XXI amžiuje kalba persikėlė į internetą.
Prof. Dr. Jolanta Zabarskaitė – lingvistė, tyrinėjanti semantiką, kalbinę naratyvų raišką, kalbos performatyvumą, natūralios kalbos procesus. Parengusi monografijų, mokslo šaltinių, mokslo straipsnių. Karjeros pradžioje rašė akademinį „Lietuvių kalbos žodyną“. Greta mokslinės veiklos daug dėmesio skiria mokslo populiarinimui. Sukūrė interaktyvių muziejų, parodų, kino ir televizijos scenarijų, veda pokalbių laidas apie kalbą ir kalbininkus. Savo žiniomis ir patirtimi dalijasi dėstydama studentams, vesdama seminarus mokytojams ir įvairių sričių profesionalams.
Monografija „Kaip kalba gamina savo prasmę“ – knyga apie kalbą, kurioje nėra nei žodžio apie kalbos normas, klaidas, gramatiką ir kablelius. Ši knyga turi kitus tikslus: padėti skaitytojui suprasti, kaip kalba veikia mūsų smegenyse; parodyti, kokie iš pirmo žvilgsnio nematomi prasmės elementai padeda sukurti efektingą ir efektyvią komunikaciją ir – atvirkščiai – kodėl patiriamos komunikacinės nesėkmės; atskleisti, kas atsitiko, kai kalba perėjo į skaitmeninę terpę, jos pradėjome mokyti robotus ir paaiškėjo, kad ji vis labiau valdo ne tik virtualybę, bet ir realybę. Knyga subalansuota humanitarams, komunikacijos specialistams, bet tinka ir kiekvienam iš mūsų, nes padės suvokti, kas dabar vyksta žiniasklaidoje, mokykloje, socialiniuose tinkluose. Šioje monografijoje sąmoningai laužomos akademinio rašymo ir mokslinės kalbos taisyklės, naudojama daug metaforų ir palyginimų.
Maloniai kviečiame.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Ketvirtadienį, birželio 20 dieną, Palangos savivaldybėje lankėsi ir jos vadovams prisistatė naujasis Palangos krepšinio klubo Palangos „Olimpas“ direktorius Valentinas Rumiancevas. „Olimpas“ pakeitė savininkus, bet lokacijos vietos nekeičia – lieka kurorte.
Gegužės 15 dieną Palangos bibliotekoje įvyko literatės Anelės Emilijos Mažeivaitės antrosios poezijos knygos „Pelėdos veidas“ sutiktuvės. Tai – lyg pavyzdinė šventė, organizuota pačių pajūrio literatų.
Jolanta Zabarskaitė pristato knygą „Kaip kalba gamina savo prasmę“
2023 06 27 | Rubrika: Miestas
Liepos 7 d. (penktadienį) 17 val. kviečiame į Palangos viešosios bibliotekos renginių salę, kur vyks J. Zabarskaitės monografijos „Kaip kalba gamina prasmę“ pristatymas.
Jonas Gediminas Siaurukas pristatys savo knygą „Mes viską apie Jus žinome“
2023 04 26 | Rubrika: Miestas
Palangos viešosios bibliotekos renginių salėje gegužės 12 d. (penktadienį) 17 val. Jonas Gediminas Siaurukas pristatys savo knygą „Mes viską apie Jus žinome“.
Benas Bėrantas pristato pirmąją savo knygą suaugusiems „Pirštų galiukais"
2023 04 18 | Rubrika: Miestas
Balandžio 25 d. (antradienį) 17 val. Palangos viešojoje bibliotekoje Benas Bėrantas debiutuos trumposios prozos istorijų rinkiniu suaugusiems skaitytojams „Pirštų galiukais".
Svarbiausia kalba tapo anglų, o kitos – šešėlyje?
Rasa GEDVILAITĖ, 2016 10 17 | Rubrika: Jūros vaikai
Mokyklose karaliauja anglų ir rusų kalbos, taip į šešėlį nustumdamos vokiečių ir prancūzų. Bent jau taip galima pagalvoti, pažvelgus, jog mokiniai jau ilgą laiką nebesirenka mokytis šių kalbų kaip pirmųjų užsienio kalbų, o ir egzaminų nelaiko. Tuo tarpu anglų kalbos egzaminą norinčiųjų laikyti skaičius kasmet vis auga. Niekas neabejoja, jog anglų kalba yra tapusi...
Apie žmonių „Chaoso pilies“ vaikus ir prasmingą knygą apie... knygą
2016 05 26 | Rubrika: Nuomonės
Ir sutapk tu man taip: Meilės dieną arba deivės Mildos šventės dieną, gegužės 13-ąją, lyg stebuklinėje pasakoje „Vilniaus vėjai“ į Palangą atpūtė šiais laikais deficitinį lauknešėlį. Tai – žinomos Lietuvos renginių organizatorės, scenaristės, žurnalistės, subtiliai Laiko dvasią ir vaikų poreikius jaučiančios Rasos Praninskienės knyga „Knygos, vaikai...
Antanas Vinkus: „Kai pavyksta padėti žmogui, jaučiu savo darbų prasmę“ 5
Linas JEGELEVIČIUS, 2016 04 04 | Rubrika: Miestas
Antanas Vinkus, gydytojas, ambasadorius ir premjero Algirdo Butkevičiaus patarėjas sveikatos klausimais, yra dažnas Palangos svečias. Kai kas net nuoširdžiai nusistebi: „Kaip garbaus amžiaus vyras suspėja visur?“ Bet A. Vinkui pavydėti energijos, azarto ir aistros gyventi bei pagelbėti kitiems šiandien galėtų ir dvidešimtmečiai. „Mano darbotvarkė...
Atvežęs savo knygą, M.Budraitis atvirumu sužavėjo palangiškius
Rasa GEDVILAITĖ, 2010 11 06 | Rubrika: Miestas
Praėjusį ketvirtadienį palangiškius susiburti į Palangos miesto viešąją biblioteką paskatino iš Šilutės atvykęs Lietuvoje žinomas renginių vedėjas, komentatorius, dainų tekstų autorius Marijus Budraitis, pristatęs savo pirmąją poezijos knygą „Naktigonė“.
N.Marčėnaitė palangiškiams pristatė savo knygą
„Palangos tilto“ informacija, 2010 08 18 | Rubrika: Miestas
Praėjusį pirmadienį Palangos „Ramybės menų ir maisto kiemelis“ suviliojo maisto gaminimą mėgstančius, o ir meno nevengiančius palangiškius ir vis dar poilsiaujančius vasarotojus, kurie atvyko į menininkės bei žinomos televizijos vedėjos Nomedos Marčėnaitės knygos pristatymą „Virtuvės užrašai“. Diena anksčiau buvo pristatyta N.Marčėnaitės bei jos vyro Mariaus Jonučio tapybos darbų bei...