Jurginių metu bus paminėtas ir „Mėguvos“ jubiliejus

Rasa GEDVILAITĖ, 2018-04-19
Peržiūrėta
2365
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Folkloro ansamblio „Mėguva“ vadovė Zita Baniulaitytė ir folkloro ansamblio instrumentinės grupės vadovė Diana Šeduikienė papasakojo apie tradicines Jurgines, kurios jau šį šeštadienį, ir 30-metį švenčiančią „Mėguvą“.
Folkloro ansamblio „Mėguva“ vadovė Zita Baniulaitytė ir folkloro ansamblio instrumentinės grupės vadovė Diana Šeduikienė papasakojo apie tradicines Jurgines, kurios jau šį šeštadienį, ir 30-metį švenčiančią „Mėguvą“.

Jau šį šeštadienį Palangoje 28-tąjį kartą vėl visi kviečiami švęsti Jurgines. Šiųmetinė šventė bus išskirtinė tuo, jog kartu bus minimas Palangos kultūros ir jaunimo centro ansamblio „Mėguva“ 30-metis.

Norinčių yra gerokai daugiau
Kurorte vykstančios Jurginės kasmet sulaukia būrio ansamblių. Svarbiausia, kad jie į savo planus visuomet įtraukia šią šventę Palangoje. „Ansambliečiai netgi mums draugiškai ir pagrasina, kad jei nedarysim šventės, jie vis tiek atvažiuosią“, – šypsojosi pasakodamos folkloro ansamblio vadovė Zita Baniulaitytė ir folkloro ansamblio instrumentinės grupės vadovė Diana Šeduikienė.
Jos pripažino, jog jeigu atvyktų visi norintys ansambliai Jurginių metu, tuomet vargiai berastų vietos jiems apsistoti – būtų tiesiog Dainų šventė Palangoje, – tokia populiari ir pamėgta jau ši šventė.
Kaip ir kasmet, į Palangą suvažiuos folkloro kolektyvai iš visos Lietuvos – planuojama sulaukti 15 ansamblių iš Palangos, Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Mažeikių, Kaišiadorių bei Platelių.
Organizatoriai itin džiaugiasi keleivių pervežimo kompanijos „Vlasava“, kuri į Palangą atveš traukiniu atvykusius šventės dalyvius, pagalba.
„Visi itin nori atvykti į Palangą švęsti Jurginių, tačiau kelionės brangiai kainuoja. Studentai važinėja traukiniais perpus pigiau, tad jiems tai – patogiausia transporto priemonė. Džiugu, jog šventės dalyviams nebereiks sukti galvų, kaip atsigauti ir iki Palangos“, – pagalba džiaugėsi šventės organizatorės.

Nuo seno populiari šventė
Kaip pasakojo Z. Baniulaitytė, Jurginės yra nuo seno laikomos ganiavos pradžia, tačiau šiandien jau niekas nieko negano. Šia švente skelbiamas pavasaris ir ji siejama su Velykomis.
„Jeigu pažvelgtume į katalikiškąją pusę, tai siejama su šv. Jurgiu. O tas katalikiškasis Jurgis yra toks mielas karžygys. Kiek yra visokių legendų, kaip su savo slibinu karalaitę išgelbėjo, ir taip pat dainų. Taigi, ir Birutės kalno koplyčia yra skirta Jurgiui.Žiūrint į Birutės kalno istoriją, buvusią observatoriją, pagal stulpaviečių išvedimus paskaičiuota, jog pagrindinė ašis, pro kurią stebėjo saulės laidą arba mėnulio patekėjimą, buvo Jurginių. Tuo metu ne Jurginių, o Jorės šventė vadinosi. Ir Palangai buvo svarbiausia. Būdavo dideli atlaidai, suvažiuodavo netgi evangelikai iš Kuršo, Prūsų, arklius varydavo aplink Birutės kalną. Ant kalno susirinkdavo begalės maldininkų, nešdavo dovanų. Arkliai nuo seno Palangoje buvo labai svarbūs, nes čia ėjo kelias į Peterburgą. Tad turėti žirgą buvo labai svarbu. Žmonės juos sergėdavo, kad būtų sveiki, kad niekas nepavogtų“, – apie nuo seno itin svarbią šventę ir jos akcentus pasakojo etnografė Z. Baniulaitytė.
Vėliau ši šventė buvo pamiršta. Tikėtina, jog vėl įgavusi populiarumą, ji jau nenugrims užmarštin. „Mėguvos“ vadovė atkreipė dėmesį, jog neabejotinai Jurginių šventė yra labai graži, pati gamta tarsi atgyja tokiu metu. „Ir kartais netgi atrodo, jog gamta spyriojasi, tačiau ima staiga ir atšyla. Nors sakoma, kad kartais Jurgis prajoja ir ant balto žirgo – su sniegu“, – pasakojo Zita.
Tiesa, kalbant apie dainas, skirtas Jurgiui, tai viena iš populiariausių, ji lydi ir Jurginių šventės pavadinimą, „Jurgi, paduok raktus“.
„Šiemet viena iš šventės naujovių ir yra susieta būtent su raktais. Sugalvojome orientacines varžybas „Atrask šv. Jurgio raktus“. Varžybomis siekiame įtraukti šeimas, supažindinti kuo daugiau žmonių su šventės tradicijomis ir smagiai praleisti laiką kartu, papramogauti. Raktų bus 30, kadangi „Mėguvai“ sukanka 30 metų, tie, kurie surinks daugiausiai raktų, bus apdovanoti“, – pristatė naujovę kultūrinės veiklos vadybininkė Ringailė Juozapavičiūtė.

Įsitraukia ir šeima
Jurginės šiemet bus išskirtinės tuo, jog „Mėguva“ švenčia 30-metį. Dėmesys kryps į vieną iš populiariausių kurorto kolektyvų, be kurio neįsivaizduojamas dažnas renginys. Kaip pavyko išlaikyti suburtus kolektyvo narius, kur slypi ansamblio ilgaamžiškumas?
Folkloro ansamblio instrumentinės grupės vadovė D. Šeduikienė papasakojo, jog tvarumas slypi būtent žmonėse, kai kurie jų ansamblio veikloje dalyvauja nuo pat įsikūrimo pradžios. „Tie, kurie jau 20 metų dalyvauja veikloje, yra dauguma. Kolektyvo nariai nesiblaško, žino, ko nori. Jiems patinka toji veikla, ji artima“, – teigė Diana.
Z. Baniulaitytė patvirtino, kad vis ateina į ansamblį ir jaunimo, bet jiems pasikeičia gyvenimo aplinkybės ir jie išvyksta kas kur.
„Žmogus turi suprasti mūsų veiklą. Kai kam atrodo mūsų dainos liūdnos, graudulingos. Ateina, pasižiūri ir išeina. Turi suprasti tiesiog. Mums itin svarbus ir šeimos įtraukimas. Taip jau nutinka, jog kolektyvo nariai šia veikla užkrečia ir savo šeimos narius, jiems taip pat ima patikti. Vaikai ir išvyksta, tačiau širdyje dainos lieka, – teigė D. Šeduikienė. – Mums tai ir yra svarbiausia. O kas tęs paskui pradėtą veiklą“.
Zita papasakojo, jog šia kryptimi jie uoliai dirba. Pavyzdžiui, šiuo metu jaunimas aranžuoja lietuvių dainas savo stiliumi. Įtraukti jaunimą į tokią veiklą pavyko dalyvaujant projektuose. „Moderniai daro liaudies dainas, kaip sakoma, savo kalba. Jaunuoliai turės galimybę sudalyvauti koncerte su folkroko grupe „Žalvarinis“. Vėliau tikimės aranžuotes padovanoti mokykloms, kad galėtų sėkmingai jas naudoti savo veiklose“, – pasakojo vadovės.

Tradicijos su išskirtiniais akcentais
Jurginių atmosfera Palangoje visuomet būna ypatinga. Šventinę nuotaiką kuria išskirtinai pasidabinę ansamblių nariai, neįtikėtiną akimirką sukuria ansambliečiai apsupę tvenkinį.
„Išties labai gražu būna. Jeigu tik nelyja. Nes vienais metais lijo lietus. Ir įsivaizduojate, visiškai nesklinda garsas. Per vandenį įprastai labai gerai garsas sklinda. Lietui lyjant – dainuok nedainavęs, nieko nesigirdi. Vienais metais organizavome pramogas su žirgais tokioje pievoje. Sukrovėme laužą, jis pradėjo šildyti žemę. Tokiame purvyne teko braidyti... Net galvojome atšaukti, bet darėme vis tiek“, – prisiminimais dalijosi Zita.
Jeigu tik yra koks akcentas kuriais metais, tuomet būtinai su juo siejamos ir Jurginės. Kartą šventėje dalyvavo ir smakas, kuris vėliau buvo sudegintas, Kęstutis vadavo Birutę, kartą šventės dalyviai kasė lobį, kai tik pasirodė knyga „Palangos istorija“.
„Tai yra tradicija. Kaip kad margučius per Velykas marginam jau tūkstančius metų, taip ir Jurginės tradiciškai švenčiamos su eitynėmis, susibūrimu, buvimu gamtoje, užlipimu ant Birutės kalno“, – pastebėjo Z. Baniulaitytė.
Tradiciškai Jurginės prasidės eitynėmis Vytauto gatve link Birutės parko 15 valandą. Vėliau Birutės parkas prisipildys liaudiškos muzikos garsų – skambės dainos, sutartinės, bus sukami rateliai. O 16.30 val. ant Birutės kalno visi paminės folkloro kolektyvo „Mėguva“ 30-ąjį gimtadienį. Vėliau visi eis pasisveikinti su jūra. Renginį papuoš ir raitieji skautai su žirgais žemaitukais.
Šeštadienio vakarą muzika skambės ir Palangos švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje – čia 18.30 val. vyks vargonų muzikos ir choro koncertas.
Per Jurgines tradiciškai ant Birutės kalno, šv. Jurgio koplyčioje, aukojamos šv. Mišios. Tai numatyta sekmadienį, balandžio 22 d. Šv. Mišias praturtins ir folkloro ansambliai, giedosiantys tradicines giesmes.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Jau šį šeštadienį Palangoje 28-tąjį kartą vėl visi kviečiami švęsti Jurgines. Šiųmetinė šventė bus išskirtinė tuo, jog kartu bus minimas Palangos kultūros ir jaunimo centro ansamblio „Mėguva“ 30-metis.


Rugpjūčio 19 d. 12 val., „Pasaulinės švyturių dienos“ metu, bus minimas Šventosios švyturio 70 metų jubiliejus. Šventės svečiams bus suteikiama unikali galimybė aplankyti Šventosios švyturį, ne tik patekti į jo vidų, bet ir išvysti puikiai atsiveriančią Šventosios panoramą.


Šiais metais minime pirmojo Palangos laikraščio „La Limande“ išleidimo 130-ąsias metines.


Birželio 29 d. Palangoje bus minimas ypatingas jubiliejus – kartu su visuomene Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai minės tarnybos veiklos 95-mečio jubiliejų. Beje, šiemet sukanka ir 25 metai nuo tos dienos, kai Nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje pradėta kurti valstybės sienos apsauga.


Į Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-ojo jubiliejaus renginius kovo vienuoliktąją įsijungė ir Šventoji.


Dainomis apipintas „Gubojos“ jubiliejus

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 11 17 | Rubrika: Kultūra

Šeštadienį erdvi Kurhauzo salė nebeįstengė sutalpinti visų palangiškių ir iš kitų Lietuvos miestų atvykusių svečių, kurie čia rinkosi su 45 veiklos metų jubiliejumi pasveikinti mūsų miesto vardą Lietuvoje ir už jos ribų skambiai garsinantį Kultūros centro moterų vokalinį ansamblį „Guboja“ ir jam 25 metus vadovaujantį Rimgaudą Juozapavičių.


„Jūs – lyg angelai sargai, saugantys palangiškius nuo ligų ir negandų. Tesaugo gerumo angelas ir jus visus taip, kaip jūs mus saugote“, – įteikdamas Jūrininkų ligoninės Palangos departamento vedėjui Remigijui Kirstukui skulptoriaus Jono Grundos iš medžio išdrožtą angelą ir sveikindamas visą kolektyvą – 171 darbuotoją, penktadienį...


„Bočių“ laukia gražus jubiliejus

„Palangos tilto“ informacija, 2011 04 17 | Rubrika: Miestas

Pastaruoju metu „Bočių“ ansamblio nariai išgyvena kupinas malonaus nerimo dienas, kadangi artėja gražus 50-ties metų kolektyvo gyvavimo jubiliejus.


Praėjusį ketvirtadienį visoje Lietuvoje liepsnojo atminimo laužai, skirti Sausio 13-osios 20-mečiui paminėti, prisiminti tądien žuvusius už Lietuvos laisvę. Palangoje taip pat degė laužai, jaunieji gyventojai dėkojo už iškovotą laisvę, o vyresnieji dalinosi išgyventais prisiminimais.


Palangoje paminėtas tikybos mokymo 20-metis

„Palangos tilto“ informacija, 2010 03 05 | Rubrika: Miestas

Praėjusį trečiadienį kurorte buvo minimas tikybos mokymo 20-metis, kuriame dalyvavo ne tik Palangos miesto, bet ir Kretingos rajono buvę ir esami tikybos mokytojai bei parapijų kunigai. Gausus būrys susirinkusių kviestinių svečių drauge pasidžiaugė šia gražia sukaktimi, prisiminė nueitą kelią bei pagerbė Telšių vyskupo Jono Borutos SJ apsilankymą. Tikybos mokytojų metodinio ratelio, kurio...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius