Laisvė – tai teisė nemeluoti ir... „Homo passivus“

Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2015-12-21
Peržiūrėta
470
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Laisvė – tai teisė nemeluoti ir... „Homo passivus“

Meilės abėcėlė neišsitenka raštingų žmonių raidyne nei žodyne. Meilė pirmučiausiai yra švelnus gerumas, atlaidumas, netgi reiklumas, sąžininga savikritika ir net artimo kritika, drausmingumas, nes juk visos priemonės yra geros, kurios veda į gerą tikslą.
Meilės yra tiek, kiek aš pats jos atrasiu savyje ir savimi, kantrybe, valios – PROTO pastangomis, – tik tada galiu tikėtis grįžtamojo gerumo ryšio ir to, kad manim patikėtų ir su manimi protingai skaitytųsi.
Meilei receptų dar neparašė jokia santvarka abipus žemės rutulio – nei LTSR, nei Maskvoje, nei Argentinoje ar Vladivostoke. Meilei visas akis ir savas „Širdies rankas“ turime kiekvienas iš mūsų, ir mylintis neabejingas, žaibiškai suvokia, kodėl dingsta šypsena iš brangaus žmogaus veido, kodėl jis nuliūdęs, – „mano nuotaika yra tavo“, štai todėl aš nesu abejingas ir tavo ašarai. Ką galiu padaryti, kad toji ašara kuo greičiau nudžiūtų? Nelaukiant jokių nuorodų „iš aukščiau“, nesivadovaujant kitapročiais, aš privalau priimti sprendimą. Nemeluojant sau. Pasitarus tik su sąžine – dieviškąja patarėja.
Kitaip negerbsiu savęs.
Pavirsiu „Homo passivus“. Tai neiniciatyvus, individualios veiklos nevystantis, masinės pasąmonės bei instinktų ir aktyvesnių jėgų (dažniausiai valdžios aparato) valdomas asmuo.
„Bestuburis“, – tartų mano tėviškėnas Čekiškėje, ant maironiškai žavingo ir vaikui „neįveikiamai aukšto“ skardžio prie Dubysos, virš Dubysos, bet vistiek rūpi ant jo užlipti, nes užlipęs pamatysi dar daugiau – gal net Baltijos jūrą!
„Homo passivus“, laukdamas valdžios sprendimų, taip pat geisdamas jai įsiteikti nuomonės nekeičia, kaip puskojines, plaukia pasroviui su masėmis, negalvodamas, kad tarp visų gali būti ir nedorėlių, pašlemėkų, vagių, net plėšikų, o jei sukirba vidinis balselis – jį nutildo alkoholiu.
Tai prisitaikymas, bet ne individuali mąstančio, garbingo žmogaus elgsena.
Tačiau... gana teorijų!
Neslėpiau ir niekam ne tik Palangoje neslepiu: aš irgi buvau „Nacionalinės Bohemos lygos“ žaidėjas. Žinau ir aktorius, ir režisierius. Puikiai pažįstami manosios kartos „Žaidėjai ir kormoranai“. Svaigduobės ir smegduobės. Melas kvadratu. Bepozicinis egoizmas. Vienas kito apvaginėjimai, siekiant egzistencinių privilegijų tik sau, o menininkų pasaulėlyje virš visų vizijų dūmų niekada neišblėsta „Tuštybės aureolė“. Doras, blaiviai mąstantis palangiškis sakytų: „Šūdas – ant šakių, šūdas – nuo šakių. Nulis“. „Homo passivus“. Melas sau, dvasinės nuolaidos kenkia ir visuomenės, mažiausios vietovės bendruomenės gerovei, garbei ir geram vardui. Šiek tiek jau „apsamanojusi“ viena Palangos „raštvedybos tvarkytoja“ prieš pusantro dešimtmečio kamerinėje kompanijoje, sriuobdama alų, atskleidė savo „dvasines kortas“: „Man viskas – tas pats. Mus vienija tik kasos langelis. Aš viena galvoju, antra – sakau, trečia – darau ar rašau. Svarbiausia – mechaninis darbas“.
Tada, menu, atidengiant biustą iškiliam daktarui, pirmam Palangos burmistrui Jonui Šliūpui aš pagalvojau: „Štai taip ir prisiveisia šimtai chameleoniškų veidmainių. Bet... pala, pala, pala, Palanga, juk ir aš – tarp melagių.
Dabar, kai girtuoklystė Lietuvoje įgijo „pasaulinės lyderystės“ mastą, kai Kražių skerdikas į amžinybę „išsiuntė“ net keturias niekuo dėtas labai gražaus, Lietuvos kultūrai per amžius atsidavusio miestuko gyventojas, aš vėl ir vėl galvoju: „Viešasis blogis prasideda nuo individo melo sau, nuo bevalystės ir pareigų, atsakomybės, įsipareigojimų vengimo šeimai ir visuomenei“. „Homo passivus“ yra vienadienis, parazitinis vartotojas, išnaudotojas, Bailys, Menkysta, Abejingas stebėtojas. Kražių tragedija gali pasikartoti ir Palangoje. Visur. Todėl būkim principingi ir reiklūs, visų pirma, sau, tada – politikams, kaimynams, visiems kuriantiems dvasinę „Palangos pagadą“.
...Kol rašiau, kaimynystėje ant suoliuko vėl susėdo keturi vyrai, vėl geria vyną.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangoje tradiciškai Kovo 11-osios minėjimo renginiuose pasirodymus rengia jaunieji palangiškiai. Tad šiemet Palangoje gyvenančių jaunuolių bei vaikų klausiame: „Kas Tau yra laisvė?“ Atsakymai įvairūs. Vieni muzikos kalba, kiti braukdami teptuką ar užsiimdami kita įdomia veikla pasakoja, ką jiems reiškia gyventi laisvoje Lietuvoje.


Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena Palangoje

"Palangos tilto" informacija, 2021 02 26 | Rubrika: Miestas

Palangoje tradiciškai Kovo 11-osios minėjimo renginiuose pasirodymus rengia jaunieji palangiškiai. Tad šiemet Palangoje gyvenančių jaunuolių bei vaikų klausiame: „Kas Tau yra laisvė?“. Atsakymai įvairūs. Vieni muzikos kalba, kiti braukdami teptuką ar užsiimdami kita įdomia veikla pasakoja, ką jiems reiškia gyventi laisvoje Lietuvoje.


Lapkričio 12 dieną buvo paskelbti tradicinio rašytojos Kristinos Sabaliauskaitės trumpojo rašinio konkurso nugalėtojai. Šiemet organizatoriams (leidyklai ,,baltos lankos“) pateiktuose rašiniuose 8-12 klasių moksleiviai svarstė: ,,Ką man reiškia laisvė?“ Pasak pačios rašytojos, šiais metais dauguma rašinių buvo pažymėti...


Neeilinė situacija tarsi apvertė pasaulį, kuris jau toks, koks buvo iki šiol, matyt, niekada nebebus. Karantine pradedi mąstyti giliau, ieškoti gyvenimo prasmės. Natūralu, kad tokiu momentu grįžtame prie tikrosios, savo žmogiškosios esmės: keliame egzistencinius klausimus. „Palangos tiltas“ teiravosi palangiškių, kaip jie yra gyvenime įveikę ir dabar...


Palangos policija Vasario 16-ąją patikrino 200 automobilių ir nustatė net 44 KET pažeidimus – vienas vairavo neturėdamas tam teisės, du piliečiai prie vairo sėdo neblaivūs – Ford vairuotojui nustatytas 0,6 prom. neblaivumas, tuo tarpu sunkvežimio benzovežio vairuotojui nustatytas 0,89 prom. neblaivumas – už šį pažeidimą skirta 800 eurų bauda ir 12 mėn. atimta teisė...


Senovės baltų religinė bendrija „Romuva“ kreipėsi į Europos žmogaus teisių teismą (EŽTT), prašydama pripažinti, kad Lietuvos Respublika, Seimui atsisakius suteikti šiai bendrijai valstybės pripažintos religinės bendrijos statusą, pažeidė Europos Žmogaus teisių konvencijos 9 straipsnį (Minties, sąžinės ir religijos laisvė), 14 straipsnį (diskriminacijos draudimas) bei...


Kaip jie mus teisė. Marija Tiškevičiūtė

"Palangos tilto" informacija, 2019 04 27 | Rubrika: Jūros vaikai

1941 m. birželio 14 d. okupacinio sovietinio režimo įvykdytos represijos, kai iš Lietuvos į tremtį ir koncentracijos stovyklas Sibire, be teismo, gyvuliniuose vagonuose buvo išvežta per 17 tūkst. įvairių tautybių šalies žmonių – nuo kūdikių iki garbaus amžiaus senolių, tapo didžiule tautos tragedija. Iškili Marija Tiškevičiūtė taip pat tapo represijų...


Laisvė – tai teisė nemeluoti ir... „Homo passivus“

Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2015 12 21 | Rubrika: Nuomonės

Meilės abėcėlė neišsitenka raštingų žmonių raidyne nei žodyne. Meilė pirmučiausiai yra švelnus gerumas, atlaidumas, netgi reiklumas, sąžininga savikritika ir net artimo kritika, drausmingumas, nes juk visos priemonės yra geros, kurios veda į gerą tikslą.


„Palangos tiltas“ pakalbino ir krepšinio klubo „Naglis“ direktorių Regimantą Jušką.


Viešosios vietos – tik konkurso būdu

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 03 03 | Rubrika: Miestas

Praėjusį penktadienį posėdžiavusi miesto valdžia pritarė sprendimui, kuriuo viešosios vietos  prekiauti ar paslaugoms teikti bus skiriamos konkurso būdu. Tik Palangos gintaro meistrų gildijai buvo suteikta išimtinė teisė J.Basanavičiaus gatvėje prekiauti ne konkurso tvarka.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius