Palangos centre okupantų simboliai bado akis, bet meras sako, kad jie stūksos čia dar ilgai

Palangos tiltas, 2022-03-25
Peržiūrėta
1930
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos centre okupantų simboliai bado akis, bet meras sako, kad jie stūksos čia dar ilgai

Šiuo metu Rusijai vykdant karo nusikaltimus Ukrainoje dar makabriškiau atrodo pačiame Palangos centre stūksantis memorialas sovietų kariams su žvaigždėmis, kūjais ir pjautuvais. Kaip su juo pasielgti?

Kurorte priešais katalikų bažnyčią išlikęs kelių metrų aukščio masyvus obeliskas su Lietuvoje draudžiama sovietų simbolika sunkiai suvokiamas dar ir todėl, kad tame pačiame skvere vos už 50 metrų stovi tų pačių okupantų nužudytam Lietuvos partizanų generolui Jonui Žemaičiui skirtas kuklus paminklas.

Negana to, kitoje gatvės pusėje, priešais sovietų karių memorialą, savivaldybė neseniai įrengė alėją, skirtą Palangos gimnaziją baigusiems keturiems 1918 metų Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarams.

Nepakluso ir V.Landsbergiui

Ukrainoje prasidėjus ginkluotai Rusijos agresijai Palangos centre stovintis pusę amžiaus trukusios sovietinės Lietuvos okupacijos simbolis pradėjo erzinti daugelį žmonių.

Socialiniuose tinkluose nepasitenkinimą reiškiantys piliečiai klausia, kodėl šis okupantus šlovinantis ir Rusijos valstybės globojamas monumentas stovi iki šiol.

Dėl to Palangos valdžiai priekaištaujama jau seniai.

Užsienio turistų gausiai lankomame didžiausiame šalies kurorte stovintis paminklas dar prieš dešimtmetį buvo užkliuvęs ir konservatorių patriarchui Vytautui Landsbergiui.

Okupantų garbei pastatytą paminklą jis tuomet pavadino sovietiniu reliktu ir įgėlė Palangos valdžioje esantiems konservatoriams: „Jeigu teigiama, kad miesto valdžia Palangoje dabar neblogai tvarkosi, nesuprantu, kodėl jai iki šiol neparūpo tos kapinės.“

V.Landsbergis siūlė sovietų karių palaikus perlaidoti prie atokiau nuo kurorto centro esančios stačiatikių cerkvės.

Tačiau vengdama erzinti Rusiją ir nenorėdama pagarsėti kaip rusakalbiams priešiškas kurortas minties perlaidoti karių palaikus kitoje vietoje Palangos savivaldybė atsisakė iš karto.

Teisinasi trukdžiais

Užtat dar prieš 6 metus buvo viešai pažadėta atlikti viso skvero rekonstrukciją sovietų karių palaidojimo vietoje didingą obeliską pakeičiant kuklia antkapine lenta.

Palangą valdantys konservatoriai šį pažadą buvo pakartoję ir prieš praėjusius savivaldos rinkimus. 

Beveik prieš metus buvo kalbama, kad jau yra užsakyta architektūros studija, kurioje turėtų būti išdėstyti galimi sprendimai.

Bet žadėta skvero rekonstrukcija iki šiol nėra pajudėjusi netgi popieriuje. 

Palangos meras konservatorius Šarūnas Vaitkus ginasi, kad pradėti bet kokių monumento pašalinimo darbų neleidžia Lietuvos įstatymai. 

„Sovietų karių kapinės Palangoje jau beveik trisdešimt metų yra įtrauktos į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą ir todėl mes negalėtume gauti net projektavimo sąlygų“, – teigė kurorto vadovas.

Pasirodo, valstybė saugo visą memorialą: obelisko formos marmuro plokščių paminklą su kūju ir pjautuvu, sovietinėmis žvaigždėmis nusagstytas plokštes su palaidotųjų pavardėmis, betonines vazas, amžinosios ugnies aukurą ir net akmeninę tvorą, kuri kompleksą atskiria nuo likusio skvero.

Gėdina institucijas

Dėl tokios situacijos Š.Vaitkus priekaištauja pačioms valstybės institucijoms. 

Jo teigimu, Lietuvos valstybė seniai turėjusi atsikratyti tokios gėdos – saugoti okupacinę valstybę šlovinančius simbolius, kurie neturi nieko bendra su žuvusių karių kapavietėmis.

„Kultūros paveldo departamento vadovai, Vyriausybės ir Seimo nariai kasmet lankosi Palangoje, džiaugiasi tikraisiais mūsų kultūros paveldo paminklais – atkurtu kurhauzu, restauruota bažnyčia.

Negi jiems akių nebado miesto centre išlikęs okupacinės valstybės simbolis, kuris yra priešais Nepriklausomybės Akto signatarams skirtą skverą?“ – stebėjosi Palangos meras. 

Š.Vaitkus teigė ne kartą apie tai kalbėjęs su įvairių institucijų vadovais, tačiau nieko nepasikeitę.

Stabdo procedūros

Vis dėlto Palangoje esančią sanatoriją „Pušynas“ nuo Vidaus reikalų ministerijos sumanyto likvidavimo neseniai įnirtingai gynusi kurorto valdžia naikinant kliūtis dėl sovietinio obelisko pašalinimo tokio didelio aktyvumo nedemonstruoja. 

Kaip „Lietuvos rytui“ tvirtino Kultūros paveldo departamento (KPD) Apskaitos, inventorizavimo ir registro skyriaus vedėja Rita Kuncevičienė, savivaldybė bet kada gali kreiptis su prašymu atsisakyti sovietų karių palaidojimo vietos vertingųjų savybių. 

Tokia esanti teisės aktais reglamentuota kultūros paveldo objektų vertingųjų savybių nustatymo procedūra.

R.Kuncevičienė aiškino, kad Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybai visiems šalyje esantiems maždaug 150 saugomų sovietų karių palaidojimo objektų bendru sąrašu automatiškai valstybės apsaugos panaikinti būtų neįmanoma. 

Mat nustatytos procedūros įpareigoja surinkti visus reikiamus dokumentus kiekvienam objektui ir juos iš naujo vertinti atskirai.

Pasigedo iniciatyvos

Iš naujo įvertinti sovietinių reliktų iki šiol dar nepageidavo nė viena savivaldybė. Tokio prašymo nėra pateikusi ir dėl visiems matomo obelisko labiausiai pirštais badoma Palanga.

Nesulaukdamas kurorto valdžios veiksmų į Kultūros paveldo departamentą prieš tris savaites kreipėsi kurorte išrinktas Seimo narys Mindaugas Skritulskas. Jis paveldosaugininkų paprašė nedelsiant spręsti klausimą dėl Palangoje esančio sovietinio monumento pašalinimo iš Kultūros vertybių registro.

Anot R.Kuncevičienės, dėl didelio Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos užimtumo toks sprendimas galėtų būti priimtas per keletą mėnesių, nes užtruktų būtinų dokumentų parengimas.

Atsikratyti neskubės

Tačiau net ir tokiu atveju okupantams skirtas obeliskas su sovietiniais simboliais kurorte, matyt, stūksos dar ilgai. Anot Palangos mero, studentų nemokamai parengta skvero sutvarkymo studija savivaldybės netenkino, todėl nėra net vizijos, kaip ši erdvė turėtų atrodyti. 

„Daugiau nei 10 arų plotą užimantis memorialas yra tarsi neegzistuojanti miesto teritorija, kuri netraukia nei poilsiautojų, nei palangiškių. 

Pertvarkydami šią vietą norėtume pašalinti visus masyvius statinius ir juos pakeisti kukliomis informacinėmis lentelėmis be jokios sovietinės simbolikos ir šlovinančių įrašų. Čia turėtų atsirasti suoliukai, gėlynai, kad ši vieta būtų lankoma ir trauktų žmones pailsėti medžių pavėsyje.

Pagrindinis būsimosios vientisos erdvės akcentas turėtų būti didingesnis generolo J.Žemaičio atminimo įamžinimas“, – apie planus yra pasakojęs Š.Vaitkus. 

Miesto vadovo teigimu, nemažai laiko pareikalautų skvero rekonstrukcijos projekto rengimas, viešųjų pirkimų procedūros, darbams reikalingų lėšų paieškos, todėl geriausiu atveju sovietų kariams skirto obelisko neliktų tik po dvejų ar trejų metų. 

Tiesa, iki numatomų skvero rekonstrukcijos darbų pašalinti obeliską būtų galima ir šią vasarą.

 

Alvydas Ziabkus

"Lietuvos rytas"

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kilus vietinės bendruomenės pasipiktinimui, Kretingos rajono meras Antanas Kalnius sako priėmęs asmeninį sprendimą neleisti vandenilio ir metanolio gamyklos statybų prie Darbėnų miestelio.


 Partijos „Laisvė ir teisingumas“ Palangos rinkimų sąrašo paskutinysis, 22-asis numeris, Edgaras Puleikis, kandidatas į Palangos miesto Tarybos narius, ko gero, vienoje srityje – pagal teistumus – galėtų būti lyderiu tarp visų šalies kandidatų į savivaldybių tarybas. Jų savo anketoje Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) vyras nurodo net keturis. 


Palangos meras Šarūnas Vaitkus pirmadienio rytą pranešė apie kopose įžūliai rekonstruojamą karinį statinį, dėl kurio nukasta ir kopa.


Šiuo metu Rusijai vykdant karo nusikaltimus Ukrainoje dar makabriškiau atrodo pačiame Palangos centre stūksantis memorialas sovietų kariams su žvaigždėmis, kūjais ir pjautuvais. Kaip su juo pasielgti?


Palangos gintaro muziejuje rugsėjo 17 d., 10-14 val. vyks naujo, Lietuvos Kultūros tarybos finansuojamo, edukacinio projekto „Baltų ženklų simboliai ir vaizdiniai“ išplėstinis pristatymas skirtas pedagogams ir edukatoriams.


Vilniaus miesto savivaldybės valdomų sovietinių poilsio namų Palangoje, Vytauto g. 32, nuomos sutarties su UAB „Baltasis tigras“ pratęsimo svarstymas Vilnaus miesto savivaldybės Tarybos posėdyje prieš pat Kalėdas, gruodžio 23 d., įplieskė žiežirbų, o sostinės meras Remigijus Šimašius net žaibavo: „Kas vyksta su tuo pastatu, nepasikuklinčiau pavadinti, yra...


Palangos savivaldybė bando užkirsti kelią kurorto centre netoli jūros esančių teniso aikštynų ir viešbučio pardavimui. Baiminasi, kad privatizuotas objektas netrukus gali virsti poilsio kotedžais. Didžiausiame šalies kurorte penkis atvirus teniso aikštynus ir 35 kambarių viešbutį valdanti bendrovė Respublikinė mokomoji sportinė bazė iš teikiamų...


Nors nuo kovo 1-osios vykusių tiesioginių mero rinkimų bei rinkimų į savivaldybės Tarybą praėjo jau daugiau nei 10 dienų ir nugalėtojai jau seniai visiems aiškūs, nuo kai kurių politinei agitacijai numatytų stendų į palangiškius dar tebežvelgia kai kurių partijų plakatuose atspausti veidai, kviečiantys atiduoti už juos balsus. Kas tai – nepagarba rinkėjams ar patiems sau...


Pakartotinai kreipiuosi į Palangos miesto savivaldybės ponus ir prašau nutraukti miesto centre uždraustų sovietinių simbolių demonstravimą, nustoti šlovinti okupantų kapines ir pasinaudoti Kultūros ministerijos suteikta Palangos savivaldybei teise pačiai spręsti šių kapinių likimą.


Namo kurorto centre bendrasavininkystė apkarto

Linas JEGELEVIČIUS, 2010 11 09 | Rubrika: Miestas

Namas, esantis pačiame kurorto centre, Piktuižio gatvėje 4, priklauso dviems savininkams – Vytautui Petrauskui ir, nusipirkus dalį namo, jo bendrasavininke tapusiai Valerijai Lekstutienei ir jos vyrui Viktorui Lekstučiui. Kaimynai „per sieną“ jau seniai vienas su kitu nesilabina, o matosi tik teisme.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius