Ligonių kasos kviečia prevenciškai pasirūpinti sveikata

Palangos tiltas, 2023-04-07
Peržiūrėta
1297
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ligonių kasos kviečia prevenciškai pasirūpinti sveikata

Minėdamos Pasaulinę sveikatos dieną, ligonių kasos kviečia šalies gyventojus pasirūpinti savo sveikata ir pasitikrinti pagal ligų prevencijos programas. Lietuvoje vykdomos penkios ligų prevencijos programos, kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo: gimdos kaklelio, krūties, prostatos, storosios žarnos vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų. 

Pagal prevencines programas sveikatą nemokamai pasitikrina vis daugiau gyventojų. Naujausiais Valstybinės ligonių kasos duomenimis, kai kurių programų dalyvių skaičius pernai ne tik pasivijo, bet ir aplenkė ikipandeminį lygį. Skaičiuojama, kad praeitais metais prevencinėse programose iš viso sudalyvavo per 907 tūkst. žmonių, tai yra 25 tūkst. daugiau nei prieš pat koronaviruso pandemiją ir 30 tūkst. daugiau nei 2021-aisiais.

„Vis dėlto tenka pripažinti, kad kol kas profilaktinės programos Lietuvoje dar nepasiekia laukiamo efektyvumo. Pavyzdžiui, dėl gimdos kaklelio ir prostatos vėžio prevenciškai pasitikrina tik kas penktas tikslinei grupei priskirtas asmuo, dėl krūties ir storosios žarnos vėžio – kas ketvirtas. Aktyviau tikrinamasi tik dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Šia programa pasinaudoja beveik kas antras tikslinio amžiaus šalies gyventojas. Todėl norime paraginti žmones labiau rūpintis savo sveikata ir periodiškai kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis paskirs atlikti prevencijos programose numatytus ir iš privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų apmokamus tyrimus“, – kviečia Šiaulių teritorinės ligonių kasos vadovė Dalia Miniauskienė.

Dėl gana vangaus gyventojų naudojimosi ligų prevencijos programomis šalyje nepavyksta ženkliai sumažinti sergamumo ir mirtingumo nuo vėžio ir širdies bei kraujagyslių ligų. Lietuvoje kasmet diagnozuojama daugiau nei 18 tūkst. naujų vėžinių susirgimų, iš kurių trečdalio galima išvengti, o šalies gyventojų mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų išlieka vienas didžiausių Europoje. 

Europos Sąjunga yra išsikėlusi tikslą, kad ligų prevencijos programose dalyvautų 90 proc. tikslinės grupės asmenų. Mokslininkai apskaičiavo, jog pasiekus aukštą dalyvaujančiųjų patikros programose procentą šalyse būtų įmanoma išvengti sunkių ligų, o nustačius susirgimą laiku, ankstyvos stadijos – jį sėkmingai išgydyti. 

Susitikimuose su gyventojais teritorinių ligonių kasų specialistai išgirsta, kodėl žmonės nedalyvauja vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų patikros programose. Vieni sako, kad neturi laiko, jaučiasi sveiki, kiti nesulaukia pakvietimo iš savo šeimos gydytojo, kai kurie nesikreipia, nes vengia išgirsti nepalankią diagnozę. Tai patvirtina ir Valstybinės ligonių kasos užsakymu kasmet atliekami visuomenės nuomonės tyrimai, kurių rezultatai rodo, kad nors 8 iš 10 Lietuvos gyventojų žino apie galimybę nemokamai dalyvauti prevencijos programose, tačiau asmeniškai ja pasinaudoja tik pusė apklaustųjų.  

Medikai pastebi tendenciją, kad gyventojai suskumba pas gydytoją tik pajutę ligos simptomus. Tačiau pasirodžius simptomams dažnai būna per vėlu – liga jau įsisenėjusi, jos gydymas būna varginantis ir ne visada sėkmingas. Prevencinės programos suteikia galimybę užkirsti ligai kelią nelaukiant simptomų pradžios, todėl labai svarbu pasitikrinti sveikatą laiku, kai žmogaus savijauta dar gera. 

Kasmet ligonių kasos skiria vis daugiau Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų prevencinėms programoms vykdyti. Šiemet tam skirta 34,4 mln. eurų, t. y. 3,6 mln. eurų daugiau nei pernai.

(#AtsukLigąAtgal) https://youtu.be/RHbYAQoITHc

Šiaulių teritorinės ligonių kasos informacija

Jūsų komentaras:

seip 2023-04-08 13:57 (IP: 172.69.52.130)
normalus seimos daktarai patys galetu turetu savo paciantams skambyti ir sakyti kad priklauso programa.bet tokiu cirku musu ale dktarai nedaro nes turi isrinktuju rata kuriuos priziuri.o kiti tik seip del algos prisirase.dar toli mums iki tokiu dalyku.kol pavarge nusene daktarai nepasikei i naujus jaunus specialistus tol visi varguolei nebus ydomus seimos daktaram.

Taip pat skaitykite

Birželio 19–25 dienomis minėdamos Tarptautinę inkontinencijos savaitę, ligonių kasos kviečia pacientus, turinčius šlapimo ar išmatų nelaikymo problemų, drąsiau kreiptis į medikus pagalbos ir primena, kokios priemonės kokiais atvejais yra kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.


Per pastaruosius septynerius metus Privalomojo sveikatos draudimo fondo išlaidos priešnavikiniams vaistams kompensuoti Lietuvos gyventojams padidėjo tris kartus, rodo Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) atlikta analizė.


Privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti pacientai neturi mokėti už kojų venų operacijas. Kad ir koks operacijos metodas yra pritaikomas, už šias paslaugas sumoka ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis, todėl pacientui už jas papildomai mokėti nereikia. 


Minėdamos Pasaulinę sveikatos dieną, ligonių kasos kviečia šalies gyventojus pasirūpinti savo sveikata ir pasitikrinti pagal ligų prevencijos programas. 


Teritorinės ligonių kasos ir daugiau nei dvi dešimtys šalies gydymo įstaigų pasirašė papildomus paslaugų prieinamumo gerinimo susitarimus.


Spalio 10-ąją – Pasaulinę psichikos sveikatos dieną nevyriausybinė organizacija „Jaunimo linija“ kviečia prisijungti prie akcijos „Žalia šviesa gyvenimui“ ir taip atkreipti dėmesį į sudėtingą Lietuvos jaunų žmonių psichinę sveikatą.


Palangos bendruomeniniai šeimos namai palangiškiams siūlo naudotis teikiamomis paslaugomis, o taip pat – pasirūpinti savo psichologine savijauta. „Šiuo nežinios ir nerimo kupinu laikotarpiu Palangos bei Šventosios gyventojus kviečiame atsipalaiduoti ir skirti laiko pasirūpinti savimi“, – sakė Zigmantė Petrauskienė, Palangos bendruomeninių šeimos namų koordinatorė.


Palangiškius ir miesto svečius kviečiame nuo balandžio 3 d. į papildomai organizuojamus haloterapijos seansus. Haloterapija (druskų gydykla) pagerina kvėpavimo sistemos ligomis sergančiųjų būklę, stiprina imunitetą, puikiai tinka peršalimo ligų profilaktikai. Ši procedūra ne tik sumažina kvėpavimo takų problemas, bet ir gydo sinusitą, nosiaryklės uždegimus.


Visų taip laukiama ir mylima vasara rūpesčių nekelia, ko gero, tik vaikams. Vasarai baigiantis užpuola kiti reikalai – kaip, kur ir kada įsigyti būtiniausių daiktų mokyklai. Nereikėtų pamiršti ir dar vieno itin svarbaus dalyko – profilaktinio vaiko sveikatos patikrinimo. Pažymas mokymo įstaigos kasmet prašo pristatyti iki rugsėjo vidurio.


Valstybinės ligonių kasos atstovai susitiko su vietos medikais aptarti opiausių problemų

Jurgita Vanagė, Palangos savivaldybės mero patarėja, 2011 06 30 | Rubrika: Miestas

Antradienį, Klaipėdos Jūrininkų ligoninės (KLJ) Palangos departamente lankėsi bei opiausias problemas aptarė Valstybinės ligonių kasos (VLK) atstovai. Su KLJ Palangos departamento vedėju Remigijumi Kirstuku, skyriaus vedėja Laimute Ežerinskiene bei S. Kulikauskienės bendrosios praktikos gydytojų centro savininke Sondra Kulikauskiene susitiko VLK Sveikatos priežiūros paslaugų departamento...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius