Meras Šarūnas Vaitkus: Konkurenciją nulemia ne skundai, o gyventojų pasirinkimas

"Palangos tilto" redakcija, 2019-10-24
Peržiūrėta
1494
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Neseniai šalies ir vietos žiniasklaida sumirgėjo pranešimais, kad Lietuvos respublikiniai būsto valdymo ir priežiūros rūmai kreipėsi į šalies Konkurencijos tarybą, prašydami pradėti tyrimą dėl Palangos savivaldybės veiksmų.

Mat šiai daugiabučių gyvenamųjų namų valdytojus vienijančiai organizacijai yra kilę įtarimų, neva savivaldybė proteguoja daugiabučius namus prižiūrinčios savo įmonės "Palangos komunalinis ūkis" interesus ir taip pažeidžia sąžiningos konkurencijos sąlygas.

Kaip pagrindinis to įrodymas pateikiamas faktas, kad pernai iš visų "Palangos komunalinio ūkio" gautų pajamų 81 procentą sudarė pajamos iš savivaldybės biudžeto už suteiktas paslaugas tvarkant ir prižiūrint savivaldybės teritoriją. Skunde tai vertinama kaip materialinė ir finansinė parama, sudaranti sąlygas sumažinti "Palangos komunalinio ūkio" vykdomos kitos veiklos nuostolius, kuriuos rinkos sąlygomis bendrovė turėtų padengti savo pačios lėšomis ir prisiimti riziką, ką daro analogiškas paslaugas teikiantis privatus verslas.

Tačiau UAB “Palangos komunalinis ūkis” pajamos, gautos už suteiktas paslaugas, nėra kokia nors savivaldybės dotacija. Tai miestą tvarkančio "Palangos komunalinio ūkio" sunkiai užsidirbti pinigai pagal Tarybos patvirtintus paslaugų įkainius, kurie tik nedaug viršija pačių darbų kaštus.

Juk niekas netrukdo ir kitoms daugiabučių administravimu užsiimančioms įmonėms imtis papildomos komercinės veiklos – papildomai teikti, pavyzdžiui, privačių erdvių šienavimo paslaugas ir taip susikurti "materialinę ir finansinę paramą".

Skunde prisimintas net "Palangos komunaliniam ūkiui" nuosavybės teise priklausantis pastatas, kurį įmonė valdo net nuo 1995 metų, kai papildoma namų administravimo veikla net nekvepėjo.

Svarbiausia, kad visi šie klausimai buvo kelti prieš 5 metus, kai mūsų savivaldybė jau buvo apskųsta Konkurencijos tarybai. Tačiau tąsyk, sulaukus savivaldybės paaiškinimų, tyrimas net nebuvo pradėtas. Tikiuosi, kad to paties likimo susilauks ir naujas skundas. Juo labiau, kad miesto komunalininkams daugiabučius namus administruoti leidęs 2011 metais Vyriausybės nutarimas, kurio pagrindu parengtas Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimas, kaip tik šiai veiklai sukūrė konkurencines sąlygas.

Palangiškiams nereikia priminti, kad prieš 7 metus "Palangos butų ūkis" administravo visus apie 220 Palangoje tuo metu buvusius daugiabučių namų. Gyventojai sundėsi savivaldybei dėl administratoriaus savivalės, nesiskaitymo su palangiškiais, aukštų remonto darbų kainų.

Kaip tik siekiant sukurti konkurenciją šios veiklos monopolininkui, "Palangos komunalinis ūkis" įkurė daugiabučių namų administravimo ir priežiūros padalinį, nes pasikeitus teisės aktams, miesto Taryba savo sprendimu leido bet kuriai įmonei ir net privatiems asmenims administruoti daugiabučius namus.
Dabar teisę tokiai veiklai Palangoje turi net 7 juridiniai ir fiziniai asmenys.

Gyventojų valia iš "Palangos butų ūkio" daugiabučiai namai pas kitus administratorius iš pradžių pereidavo nedrąsiai. Bet netrukus pasijutus aptarnavimo kokybės ir paslaugų kainų skirtumui tokių gyventojų apsisprendimų nuolat daugėjo.

"Palangos butų ūkis" juos bandė stabdyti teismų pagalba. Teismui buvo apskųsti savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymai, kuriais, remiantis visuotiniame susirinkime gyventojų išreikšta valia, beveik 30 namų administruoti buvo paskirtas kitas administratorius.

Šimtai į teismų procesus įtrauktų palangiškių buvo verčiami gaišti laiką ir dalyvauti bylose. Siekdamas šiuos namus kuo ilgiau išlaikyti savo rankose, ieškovas Palangos apylinkės teismo sprendimus aukštesniam teismui skųsdavo net ir po to, kai pirmieji apeliaciniai skundai jau buvo atmesti.

Teismai visose bylose priėmė vienareikšmę išvadą: laisva valia apsispręsdami namo gyventojai turi teisę bet kada pakeisti namo administratorių ir juo pasirinkti bet kurią tokias paslaugas teikiančią įmonę.

Kokį savivaldybės protegavimą įžvelgia Konkurencijos tarybai skundą pateikę Lietuvos respublikiniai būsto valdymo ir priežiūros rūmai, jei administratorius pasirenkamas tik pačių gyventojų valia?

Rūmai savivaldybei priekaištauja, kad esant pakankamam tokią veiklą teikiančių privačių įmonių skaičiui "savivaldybei nėra ir nebuvo pagrindo bei būtinumo imtis priemonių nuo 2012 metų per įmonę "Palangos komunalinis ūkis" pačiai teikti daugiabučių namų administravimo ir priežiūros paslaugas".

Pirmiausia, miesto komunalinio ūkio įmonė yra uždaroji akcinė bendrovė ir vadovaudamasi įstatymu, pati nusprendžia kokių papildomų veiklų imtis. Palangos miesto savivaldybė nedaro jokios įtakos gyventojų pasirinkimui, o konkurenciją nulemia ne skundai, o tik gyventojų pasirinkimas, ką neskundžiama nutartimi konstatavo ir teismai.

 

 

Jūsų komentaras:

Situacija 2019-10-29 16:41 (IP: 84.15.190.16)
Paskambiniį nurodytu telefonu ir atsiliepia atsakiklis robotas, pasikalbi su robotu, o trūkęs vamzdis sklepia bėga kaip bėgęs nes robotas atvykti neskuba.

Vieti ė 2019-10-29 16:38 (IP: 84.15.190.16)
Seniai dingom iš to butų ūkio

Banga 2019-10-26 17:12 (IP: 78.57.230.163)
Kas kitas apgins gyventojus, jai ne meras, o dar jis į Vilnių nori pabėgti........... bus blogai Palangai......

Jon 2019-10-25 17:49 (IP: 84.15.189.5)
Šaunuolis Vaitkus

Taip pat skaitykite

Paaiškėjo mėnesį trukusių geriausio Lietuvos mero rinkimų, kuriuose buvo galima įvertinti, kuris iš keliasdešimties merų per besibaigiančią kadenciją labiausiai patenkino rinkėjų lūkesčius, rezultatai. Jau tradicija tapusi Alfa.lt iniciatyva atskleidė, jog būtent Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus, portalo skaitytojų nuomone, turi pelnyti metų mero vardą. 


Šeštadienį, kovo 26 dieną, Palangos meras Šarūnas Vaitkus su žmona Vilma ir vaikais  pakvietė 40 karo pabėgėlių iš Ukrainos į popietę Palangoje –  pavakarieniauti ir pabendrauti. 


„Taip atrodytų naujoji būsimų savivaldybių valdžia, jei tokią įstatymo pataisą  palaimintų Seimas,“ – savo Facebook paskyroje įrašą antradienį, vasario 22 d., paliko Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus.


Į žinią Delfi.lt, kad, Palangą talžant didelei vėtrai, penktadienį, sausio 21 d., įgriuvo poilsio namai „Auska“, sureagavo Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus, kuris penktadienį, sausio 21 d., vakare savo Facebook paskelbė tokį įrašą.


Dujų ir biokuro kainoms pasiekus rekordines aukštumas, Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus ramina miestelėnus, kad, jeigu šiluma kurorte ir brangs, kol kas neaišku kiek.


Angelų sargų dienos išvakarėse, penktadienį, spalio 1 dieną, profesinės šventės proga visų miesto gyventojų vardu, kurorto meras Šarūnas Vaitkus apsilankė Palangos policijos komisariate ir pasveikino policijos pareigūnus, kasdien sunkiai ir įtemptai dirbančius, kad mes, palangiškiai, šventojiškiai jaustumėmės saugiai.


Palangos meras Šarūnas Vaitkus antradienį, birželio 22 dieną, kreipėsi į visus Palangos ir Šventosios gyventojus, ragindamas neužmiršti brangiausio turto – savo sveikatos – ir skiepytis nuo koronaviruso.


Vilniaus miesto savivaldybės valdomų sovietinių poilsio namų Palangoje, Vytauto g. 32, nuomos sutarties su UAB „Baltasis tigras“ pratęsimo svarstymas Vilnaus miesto savivaldybės Tarybos posėdyje prieš pat Kalėdas, gruodžio 23 d., įplieskė žiežirbų, o sostinės meras Remigijus Šimašius net žaibavo: „Kas vyksta su tuo pastatu, nepasikuklinčiau pavadinti, yra...


Kol Neringos meras Darius Jasaitis, kurį kas nors piktai kažkodėl pavadina „blogiausiu“ pajūrio meru, trumpai drūtai vasaros pabaigoje, dar prieš „kovido“ naują pliūpsnį, atsakinėjo į laikraščio „Palangos tiltas“ turinio partnerio žurnalo „Lietuvos pajūris“ klausimus, jo pašonėje krykštavo mažylis, jo naujos meilės...


Neseniai šalies ir vietos žiniasklaida sumirgėjo pranešimais, kad Lietuvos respublikiniai būsto valdymo ir priežiūros rūmai kreipėsi į šalies Konkurencijos tarybą, prašydami pradėti tyrimą dėl Palangos savivaldybės veiksmų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas