Prie tūkstančio stalų Palanga atsisveikino su vasara ir pasitiko rudenį

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012-09-24
Peržiūrėta
1981
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Prie tūkstančio stalų Palanga  atsisveikino su vasara ir pasitiko rudenį

Šeštadienį Palanga, atsisveikinanti su vasaros sostapilio titulu, buvo tapusi gurmanų sostine. Į penktąją „Palangos stalo“ šventę susirinkę palangiškiai bei iš visos Lietuvos ir užsienio šalių suvažiavę svečiai smagiai palydėjo šilčiausią metų laiką ir pradėjo rudens sezoną.

Su orkestru – per J.Basanavičiaus gatvę
Tūkstančio stalų šventė visai šeimai pradėjo šurmuliuoti gerokai prieš oficialiąją atidarymo ceremoniją. Nuo pat ryto save pristatyti pageidavusios įstaigos, įmonės, organizacijos, mokyklos ir darželiai, kavinės, restoranai, poilsio namai bei sanatorijos karštligiškai triūsė prie savųjų stalų, norėdamos kuo išmoningiau pateikti save.
Dvyliktą valandą tranki „Palangos orkestro“ maršo muzika paskelbė: Šventė prasidėjo. Orkestro ir jo žaviųjų šokėjų vedini J.Basanavičiaus gatve pražygiavo miesto vadovai, garbūs svečiai ir visi, panorę prisidėti prie šventinės eisenos. Žygiuojantiems plojo, mojo ir smagios muzikos įtraukti šoko tie, kas nelabai galėjo pasitraukti nuo savųjų stalų: nuo maistus gaminančiųjų iki politinių partijų atstovų, nepraleidusių puikios progos priminti apie save: juk rinkimai – nebe už kalnų...

„Mylime Palangą!“
Oficialiąją atidarymo ceremoniją pradėjo Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus.
„Labai dėkoju visiems Palangos svečiams, kurie myli mūsų kurortą, atvažiuoja čia ilsėtis, jaučiasi Palangoje labai gerai ir patogiai. Be abejo, mes, palangiškiai, nuoširdžiai stengiamės kasmet pasiūlyti naujovių, kad svečiai kiekvienais metais norėtų atvykti į didžiausią mūsų šalies kurortą. Šiais metais padovanojome jaunoms šeimoms, auginančioms mažylius, didelį Vaikų parką, tvarkome ir kitą infrastruktūrą. Pažadu, jog miestas ir ateityje stengsis padaryti viską, kad Palangoje jaukiai jaustųsi tiek šio kurorto gyventojai, tiek svečiai. O visiems šiandien atvykusiems pas mus, sakau: ačiū, kad mylite Palangą“, – sakė meras Š.Vaitkus.
„Mes jau trečią kartą atvažiuojame į „Palangos stalo“ šventę. Kaip ir kasmet, turime savo stendą ir stalą, bet šiemet atvažiavome ne maža oficiali delegacija, atvyko gausus būrys Riugeno gyventojų, panorusių savo akimis įsitikinti, kokia graži Palanga ir kaip šauniai čia mokama švęsti, – sakė mūsų miesto partnerio Bergeno Riugeno saloje, Vokietijoje, merė Andrea Kioster. – Palangą mes nuoširdžiai pamilome ne tik dėl jos pačios ir gamtos grožio, bet visų pirma dėl to, kad čia gyvena nuostabūs žmonės. Aš linkiu mūsų miestams ilgų geros draugystės metų“.
Merė priminė, kad šiais metais Bergenas Riugeno saloje gavo garbingą apdovanojimą – Europos Taryba įteikė jiems Europos Sąjungos vėliavą už ryšius su užsienio šalimis ir puoselėjamą draugystę. Ta proga surengtoje šventėje dalyvavo ir Palangos atstovai, įteikę bičiuliams iš Vokietijos mūsų miesto vėliavą. A.Kioster savo ruožtu įteikė Bergeno miesto Riugeno saloje vėliavą Palangos merui, ir, skambant griausmingoms ovacijoms, lietuviškai pasakė: „Aš myliu Palangą!“

Gurmanų sostinė
„Mes jau dvidešimt metų draugaujame su jūsų miestu, ir vienija mus Raudonasis kryžius, – sveikindamas visus susirinkusiuosius su švente priminė Rheine miesto Vokietijoje merijos atstovas Volfgangas Nehus. – Kaskart išvažiuodami iš Palangos, mes išsivežame jūsų aukso – gintaro. O šiemet atvežėme jums savo aukso – druskos. Atvykome su draugijos, puoselėjančios senovinį amatą – druskos gavybą iš druskingo vandens, nariais, kurie atsivežė įrangą ir parodys jums, kaip tai daroma“.
„Man labai smagu, kad galiu dalyvauti dar vienoje gražioje šventėje, kuriomis jūs, palangiškiai, sugebate visus stebinti, – pasidžiaugė Švedijos karalystės garbės konsulas Klaipėdoje Joakimas Bernhardsonas. – Jūs esate išties išskirtiniai, ir linkiu jums dirbti mieste ir miestui taip pat sėkmingai, kaip iki šiol“.
„Vasaros sostinei lyg ir privalu pažymėti astronominės vasaros pabaigą. Aš noriu jums pasiūlyti: kad nebūtų liūdna atsisveikinti su sostinės titulu, pagalvokite: joks miestas dar neturi gurmanų sostinės vardo, – juokavo Seimo narys Jurgis Razma. – Manau, kad esate toli pažengę, pretenduodami į tokį titulą. Savivaldybė galėtų, kaip visada, pasirūpinti kultūriniu dvasiniu šventės turiniu, o viešbučių ir restoranų asociacija turėtų puikią progą dar kartą parodyti, kaip aukštai sugeba užkelti skanaus maisto gaminimo kartelę“.

Ir menai, ir maistai
Po nuoširdžių šventės atidarymo ceremonijos kalbų į sceną Jūratės ir Kastyčio aikštėje pakilo pirmieji atlikėjai – Bergeno miesto Riugeno saloje muzikos mokyklos auklėtiniai. Po jų estafetę perėmė kurorto meno kolektyvai. Skambant jų atliekamai muzikai, dainoms bei besisukant šokėjų poroms šventės svečiai degustavo įstabius sveiko maisto šventės „Slėpinys sėkloj“ dalyvių pagamintus sveikuoliškus patiekalus.
O J.Basanavičiaus gatvėje – pats šventės įkarštis. Didžiulio susidomėjimo sulaukė druskos išgavimo subtilybes demonstravę ir čia pat jos paragauti bei įsigyti siūlę kurorto draugai iš Rheine miesto. Šalia – didžiulis šurmulys: ir maži, ir dideli įsijungė į įvarius žaidimus, kuriuos jiems siūlė bičiuliai iš Bergeno, dosniai daliję įvairius jų miestą ir salą reprezentuojančius suvenyrus ir leidinius.
Šalia įsikūrusį Turizmo informacijos centro, tuo pat metu šventusio Tarptautinę turizmo dieną, stalą buvo apgulę svečiai iš kitų Lietuvos miestų ir užsienio, kurie noriai rinkosi ne tik Palangos žemėlapį, bet ir informaciją apie kurorte savo paslaugas teikiančias sveikatinimo bei poilsio įstaigas pristatančius leidinukus.
Kitoje gatvės pusėje – linksmas šurmulys: čia išradingai bei išmoningai parodas pristatinėjo energija ir gera nuotaika visada trykštantis fotomenininkas Adas Sendrauskas su „Fotobienale LT“, bei „Fotoklubo 750“ nariai. Jie buvo ne vieni – prie palangiškių šiemet prisijungė kolegos iš Latvijos – į Stalo šventę atvyko ir savo darbus atvežė Jūrmalos fotoklubo nariai.
Toliau – viešbučių bei poilsio namų stalai. Eilė rikiavosi prie poilsio ir reabilitacijos centro „Pušynas“ stalo, kur virtuvės šefo pareigas ir samtį perėmęs jo vadovas Vincas Nesteckis pilstė karštą vyną.
Kiek paėjėjus galima buvo pasidžiaugti tuo, kaip save ir savo veiklą pristato Palangos jaunimo organizacijos, mokyklos bei darželiai. Visada linksmos ir smagios lopšelio-darželio „Žilvinas“ moterys kvietė dainuoti kartu ir vaišino nepaprastai skaniu „pečiaus“ pyragu. O Senosios gimnazijos moksleiviai surengė koncertą čia pat, ant spalvotojo J.Basanavičiaus alėjos grindinio.
Betolstančių nuo Jūratės ir Kastyčio skvero šventės svečių akis džiugino amerikietiškų
automobilių paroda, prie kurių noriai fotografavosi ir maži, ir dideli visom kalbom kalbantys žmonės.
Toliau – kvapų aromatai, kiek atmiešti dūmais: ant iešmo kepamas ėriukas, pačiose įvairiausiose kepsninėse skrundančios skumbrės, čirškiantys „nesvietiško“ dydžio bulviniai blynai, kunkuliuojančios sriubos – nuo tradicinės raugintos kopūstienės iki gomurį deginančios – ir taip gerai gan šaltą dieną šildančios – charčio iki egzotiškos baravykienės.
Ir – liaudies menininkų bei amatininkų siūlomi įsigyti dirbiniai.

Dešimt nominacijų
Trečią valandą į Jūratės ir Kastyčio aikštę plūstelėjo tie šventės dalyviai ir svečiai, kurie norėjo sužinoti: kas šiemet laimės net dešimtyje nominacijų ir bus apdovanoti tautodailininko Lino Žulkaus ir gintaro meistro Edvardo Bukausko sukurtais staliukais.
Pasak nominacijas ir jų nugalėtojus skelbusio Palangos kultūros centro direktoriaus pavaduotojo Nerijaus Stasiulio, šiemet teikiamos net dešimt nominacijų.
Pirmoji – šiais metais naujai įvesta – Dosniausio stalo nominacija. „Klausinėjom žmonių, kas buvo dosniausi, kas vaišino be jokio atlygio. Vienbalsiai nutarta, kad dosniausi – išdaliję kelis šimtus čeburekų, 1 200 vėrinėlių ir išpilstę 30 litrų vyno – poilsio ir reabilitacijos centras „Pušynas“, – paskelbė N.Stasiulis.
Originaliausio stalo nominacijoje pergalės nusipelnė ir labai jaudindamiesi iš Kultūros centro direktoriaus Žilvino Kažio rankų staliuką priėmė Rheine miesto atstovai, parodę palangiškiams ir miesto svečiams, kaip gimsta baltasis Vokietijos auksas – druska.
Liaudiškiausiu šiais metais išrinktas restorano ,,Steak house“ stalas. Jo šeimininkės kepė tiesiog neįtikėtino dydžio bulvinius blynus.
Itin sunku buvo išrinkti masiškiausią stalą. Tačiau vertintojai nusprendė, kad šio vardo nusipelnė Palangos jaunimo organizacijų stalas, suvienijęs per 20 jaunųjų palangiškių sambūrių. O va, muzikaliausią buvę lengva išrinkti: visąlaik muzika skambėjusi prie Kauno paslaugų sferos darbuotojų profesinio rengimo centro stalo.
Meniškiausią stalą irgi buvo sunku išrinkti, nes šeštadienį J.Basanavičiaus gatvėje būta visos meno galerijos. Bet tituluotus menininkus aplenkė jaunieji, ir nominacija atiteko Vlado Jurgučio pagrindinei mokyklai.
Palangos sporto centras, jau penkti metai džiuginantis tuo, kad prie jo stalo ne vien vaišinamasi, bet ir sportuojama – o šventės dalyviai turėjo progos išbandyti savo jėgas daugybėje rungčių – nuo baudų mėtymo iki smiginio – nugalėjo sportiškiausio stalo nominacijoje.
Gurmanų stalu tapo sugebėjęs ne tik įvairių patiekalų pasiūlyti, bet ir skoningai bei subtiliai juos patiekti – apgalvota viskas: nuo indų, staltiesių raštų iki vaišintis siūliusių merginų aprangos – Čagino restorano stalas.
Naujoje nominacijoje – Sveikiausio stalo – pelnyta pergalė atiteko visą šventę papuošusiai Lietuvos sveikuolių sąjungai.
O stilingiausiu stalu pripažintas prie „Molinio ąsočio“ įsikūręs Palangos bumbeklių gurmanų gildijos stalas – ne tik už tai, kad bumbekliai buvo itin stilingai apsirėdę, bet ir už tai, kad sukūrė naują prekinį ženklą. „Bumbėdavom bumbėdavom vieni sau, kol pats bumbeklių bumbeklis Klaidas Pakutinskas nusprendė įkurti gildiją, – juokavo prie šio stalo vijurku sukęsis vilos „Diemedis“ vadovas Gintaras Sičiūnas. – Visus, mėgstančius pabumbėti, maloniai kviečiame įsijungti į mūsų gildijos veiklą“.
O kiek buvo stalų šiais metais Palangoje, vienas šventės organizatorių N.Stasiulis sakė neskaičiavęs. Bet iš stalus nuomojančių organizacijų girdėjęs, jog šiemet jų reikėjo daugiau, nei pernai.

Pabaigai – ilgiausias šašlykas
Nominacijų teikimu šventė nesibaigė. Tęsėsi koncertas aikštėje, svečiai toliau šurmuliavo J.Basanavičiaus gatvėje arba ėjo pasižiūrėti parodų paviljone „Kupeta“ lankytojų laukusios undergroundo menininkų grupės „Antiloxai“ projekto „Atrastos vietos“, vykusio rugpjūtį ir vykstančio rugsėjį, parodos. Arba keliavo iki viešbučio „Prie parko“, kurio kieme šeštadienį lankytojų žvilgsnius traukė kurorto švietimo įstaigų bei Kauno paslaugų sferos darbuotojų profesinio rengimo centro atstovų floristinių darbų paroda „Harmonija 2“ bei tauragiškių menininkių Anetos Didžionienės ir Jūratės Bytautės tapybos darbai.
O pavakare iš šio kiemo pradėjo sklisti gardūs kvapai: palangiškio menininko, įvairių meno rekordų siekėjo Vytauto Kuso iniciatyva čia buvo kepamas rekordinio ilgio šašlykas. Kaip sakė viešbučio „Prie parko“ savininkas Juozas Tubinas, šiam dvylikos metrų ilgio patiekalui buvo sunaudota 14 kilogramų kiaulienos sprandinės.
„Galvojome tokį šašlyką kepti sezono atidarymo šventei. Bet pasirodė, kad yra sunku ir reikiamo ilgio iešmą, ir kepsninę padaryti“, – prasitarė V.Kusas.
Į klausimą – kodėl 12 metrų? – V.Kusas atsakė – juk 2012-ieji. O kitąmet sakė, jog keps šašlyką, jei ne iki pat Vytauto gatvės sieksiantį, tai bent jau 13 metrų. Mat – 2013-ieji bus.
 

Jūsų komentaras:

neimti, 2012-09-27 16:56 (IP: 86.100.60.112)
nei praklamacijų, nei blyn...-kad neužspringtute...

Vo blin 2012-09-27 04:26 (IP: 82.135.197.57)
švaruolių atsirado. Gal patarsi, katro čia nėr purvinos? Ir paaiškinsi, ką reik imt, ko neimt, ir išvis - kas ką duoda?

liksi švarus... 2012-09-26 18:35 (IP: 86.100.60.112)
Iš tokių "purvinų" rankų- palucki,krasausk ,palat, pranžeim...neimti nieko !

besidominciam 2012-09-25 10:18 (IP: 82.135.197.57)
buvo buvo, kaip nebuvo. Bat nieko nekepe, tik proklamacijas dalino ir praeovoams rankas spaude

idomu 2012-09-25 08:39 (IP: 78.61.104.50)
ar Palaicio stalo nebuvo ?!? Sirgau , daug praleidau ...Jis visur lenda su visokiais sveikinimais , gal dabar ka kepe ?..

Taip pat skaitykite

Žmogus net ir su mažu kompiuteriniu raštingumu pasakys, kad atnaujinta Palangos miesto savivaldybės svetainė www.palanga.lt atrodo, švelniai tariant, neįspūdingai, net primityviai. Kaimyninių savivaldybių interneto svetainės yra žymiai labiau vizualiai patrauklesnės, jose lengviau ir mieliau naršyti. Palangos miesto savivaldybė tokią kuklią miesto interneto svetainę...


Pasikeitė Savivaldybės internetinės svetainės adresas. Naujasis yra toks - www.naujas.palanga.lt


Praėjusį savaitgalį „Anapilyje“ susirinko Palangos miesto gausus literatų būrys. Šis kūrybiškų žmonių kolektyvas susitinka reguliariai ir dalykiškai dalinasi savo lyriniais pojūčiais. Juolab visi turi bendrą kūrybinio įkvėpimo objektą – nuostabią Baltijos jūrą – neišsenkančią kūrybinio įkvėpimo versmę.


Palanga savaitgalį kviečia susėsti prie tūkstančio stalų

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2014 09 22 | Rubrika: Miestas

Savaitgalį Palanga pakvies dar kartą sugrįžti į didžiausią šalies kurortą ir, J. Basanavičiaus gatvėje prisėdus prie ilgiausio šalyje stalo, suskaičiuoti „viščiukus“ – apibendrinti aktyviojo kurortinio sezono rezultatus bei kartu pasidžiaugti sėkminga prabėgusia vasara. Visi norintieji turės progos sudalyvauti ir pirmosiose šalyje Stalo žaidimų...


„Matyt, palangiškiai moka melstis, kad po visos savaitės lietaus ir darganos išmeldė tokį gražų šeštadienį“, – juokavo kurorto svečiai, atvykę kartu su miestelėnais šeštojoje Tūkstančio stalų šventėje „Palangos stalas 2013“ paganyti akis po išmoningai papuoštus įstaigų bei organizacijų stalus...


Rytoj visa Palanga susiburs vieno kilometro ilgio J. Basanavičiaus gatvėje – kurortas minės tradicinę, jau šeštąją Tūkstančio stalų šventę „Palangos stalas 2013“. Jos metu dalyviai ir svečiai turės progą ne tik pabendrauti tarpusavyje bei įvertinti kaimynų stalus, bet ir pasimėgauti visą dieną vyksiančiais kurorto meno kolektyvų pasirodymais.


Šeštadienį Palanga, atsisveikinanti su vasaros sostapilio titulu, buvo tapusi gurmanų sostine. Į penktąją „Palangos stalo“ šventę susirinkę palangiškiai bei iš visos Lietuvos ir užsienio šalių suvažiavę svečiai smagiai palydėjo šilčiausią metų laiką ir pradėjo rudens sezoną.


„Tūkstančio stalų“ šventė, šeštadienį vykusi Palangoje, paskelbė oficialią kurorto sezono pabaigą ir rudens renginių maratono pradžią. Ši šventė yra skiriama ir tarptautinei turizmo dienai, kuri yra minima rugsėjo  27 -ąją.


Praėjusį šeštadienį Palangą vėl užplūdo svečių minia, taip sugrąžindama į kurortą vasarą. Jau trečiąjį kartą vykusi šventė „Palangos stalas“ suviliojo rekordinį skaičių turistų, pasiryžusių prisėsti prie tūkstančio stalų ir pasimėgauti visomis teiktomis pramogomis, o jų būta daug ir įvairių. Visai šeimai skirta šventė suteikė progą drauge su pirmąjį kartą rengto žuvies barbekiu čempionato...


Šventoji linksmybėmis pradėjo vasaros sezoną

„Palangos tilto“ informacija, 2009 06 10 | Rubrika: Miestas

Praėjusį savaitgalį Šventoji, kuri būdavo vadinama Palangos podukra, linksmai ir išradingai atšventė vasaros sezono atidarymą. Penktadienį vyko kermošius, kalviai varžėsi, kuris nukals ilgiausią vinį, svečius linksmino Pajūrio krašto kapelos ir etnografiniai ansambliai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius