Privatūs darželiai šalyje populiarėja – Palangoje nėra jiems paklausos

Rasa GEDVILAITĖ, 2011-01-23
Peržiūrėta
2501
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pastaruoju metu visoje Lietuvoje ima populiarėti privatūs darželiai, Palangoje kol kas apie tokią veiklą negirdėti. Nors jų nauda nelabai kas abejoja, visgi daugelis susimąsto dėl vaikų skaičiaus kurorte: spėjama, jog jų gali neatsirasti. Gal tai ir „kiša koją“ tokią idėją plėtojantiems? Kad ir kaip bebūtų, kurorte tokių paslaugų niekas nesiūlo nei legaliai, nei atrodo, nelegaliai, bent jau akivaizdžiai.

 

Namų ūkio veiklai

Pasak Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento direktorės Editos Cibienės, „šiais metais Mokestinių prievolių departamento Rajonų ir miestų mokesčių mokėtojų skyriaus Palangos poskyryje gyventojai įsigijo 5 verslo liudijimus namų ūkio veiklai, suteikiančius teisę, be kitų nurodytų paslaugų, teikti ir vaikų priežiūros paslaugą, o praėjusiais metais gyventojai įsigijo 32 verslo liudijimus namų ūkio veiklai Palangos miesto savivaldybės teritorijoje“. Vadinasi, auklę palangiškiams surasti įmanoma, nors kol kas pasirinkimas ir skurdokas.

 

Neatsirastų Palangoje vaikų?

Kur kas sudėtingesnis uždavinys laukia tų, kuriems kyla mintis steigti vaikų darželį. „Pageidaujant užsiimti privataus vaikų darželio veikla, būtina įsteigti juridinį asmenį, tai yra, ar pelno nesiekiančią organizaciją, ar individualią įmonę, ar uždarąją akcinę bendrovę, kadangi ši veikla su verslo liudijimu negalima“, - pakomentavo E.Cibienė.

Norintieji steigti vaikų darželius tik paskatinami, nes manoma, jog tėvai pasikeitus motinystės ir tėvystės išmokoms nori kuo skubiau grįžti į darbus, todėl dar visai mažiems vaikams ieško tinkamos ugdymo įstaigos. Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos žiniomis, tėvų galimybės parinkti vaikui norimą įstaigą yra labai ribotos – mažas įstaigų skaičius, jos aptarnauja priskirtas teritorijas, o ir nelankstus darbo grafikas kenkia. Tačiau Palangoje, pasirodo, anaiptol tokios situacijos nėra. „Nemanau, jog tokie darželiai būtų užpildyti, taigi ir valstybiniuose darželiuose yra vietų. Kaip sakoma, Palanga – močiučių miestas, tad vaikų daug nėra“, - savo nuomonę išsakė Palangos lopšelio-darželio „Gintarėlis“ direktorė Ilona Milkontė, patikindama, jog pati į tokius darželius žvelgia tik teigiamai.

 

Darželiams – sudėtingesnės sąlygos

Įsteigti nevalstybinę ikimokyklinio ugdymo įstaigą, skirtą ugdyti ikimokyklinio ar priešmokyklinio amžiaus vaikus (nuo gimimo iki 7 metų) nėra taip paprasta. Kaip informavo Švietimo ir mokslo ministerijos ikimokyklinio ugdymo ir pradinio skyriaus vyriausioji specialistė Ilona Grigaravičienė, prieš steigiant darželį, būtina surinkti informaciją, kiek ir kokio amžiaus vaikų yra toje vietovėje, kurioje ketinate steigti įstaigą; kiek iš jų nelanko darželio; kokios nelankymo priežastys; ar tėvai pageidauja ir kokio amžiaus vaikus leisti į nevalstybinę įstaigą; kokios tėvų finansinės galimybės; surasti tinkamas ugdymui patalpas, išsiaiškinti kokiomis sąlygomis galėtumėt jomis disponuoti, kreiptis į atitinkamo miesto/rajono Visuomenės sveikatos priežiūros centrą konsultuotis, gauti iš centro leidimą-higienos pasą; parengti įstaigos (jos filialo) steigimo dokumentus; įregistruoti įstaigą Juridinių asmenų registre; pateikti duomenis apie įsteigtos įstaigos buveinę miesto savivaldybei, žinoma, galiausiai parengti ugdymo programą pagal patvirtintą kriterijų aprašą, suburti kvalifikuotų specialistų komandą.

„Žinoma, viskas atsiremia į pinigus, jei tokie darželiai būtų už dyką, atsirastų norinčių į juos vesti vaikus, tačiau paprastai jie būna brangiai apmokami, o ir išties, Palangoje vaikų nėra tiek daug, juk matome, kaip užpildomos valstybinių darželių grupės“, - apie privačių darželių atsiradimą išsakė savo nuomonę ir lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Regina Rūta Lukaitienė.

Iš patirties žinoma, jog įprastai privačiuose darželiuose būna taikoma vienokia ar kitokia programa. Kaip paminėjo Palangos mamų klubo narė Monika Afanasjevienė, privatūs darželiai gali būtent tuo ir suvilioti. „Vieni renkasi programą, kurioje orientuojamasi būti tyloje, kiti atsižvelgia į savarankiškumo ugdymą“, - kalbėjo M.Afanasjevienė, patikindama, jog nebūtina pamiršti, jog visgi vaiko ugdymas negali priklausyti tik nuo darželio pasirinktos programos, taip pat priklauso nuo aplinkos, nuo tėvų auklėjimo ir kitų faktorių.

Panašu, jog privatūs darželiai kurorte ne itin reikalingi, o ir kaip paminėjo R.Lukaitienė, ir valstybiniuose darželiuose dirbama pagal tas pačias programas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuviškas pajūris galėtų būti tituluojamas stereotipų lobynu: Nida – turtingiesiems, Palanga – siautulingiesiems, Juodkrantė – ramiesiems, o štai Šventoji – taupantiems.


Penktadienį, spalio 1 d., Palangoje nustaryta 14 naujų koronaviruso atvejų, šiuo metu kurorte serga  135 palangiškiai. Šalyje peržengta dar viena COVID-19 riba: praėjusią parą (iš penktadienį, spalio 1 d., į šeštadienį, spalio 2 d.) šalyje nustatyti Lietuvoje nustatyti 2066 COVID-19 atvejai, mirė 21 žmogus, iš jų devyniolika buvo nepasiskiepiję.


Palangos miesto savivaldybė purtosi minties leisti jūroje ar Botanikos parke barstyti mirusio žmogaus kremuotų palaikų pelenus, tačiau Valdas Pakusas sakė „Palangos tiltui“: „„O kas gali užtikrinti, kad ir dabar kur nors parke nėra išbarstyti kieno nors pelenai?“ Skaitykite visą straipsnį penktadienį „Palangos tilte“.


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Palangos verslininkai sako šio sezono pelną skaičiuosiantys po jo, tačiau nedrąsiai užsimena – apie tokią vasarą buvo galima tik pasvajoti. „Visų apyvartos išaugo stipriai – nėra ką slėpti. Nors kurorte padaugėjo pramogų, tačiau ir žmonių pakako – šiltos buvo ne tik dienos, bet ir naktys“, – sako jau 20 metų pramogų verslą Palangoje...


Reprezentacinis Palangos krepšinio klubas „Palanga“ naująjį Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) sezoną pradėjo ne taip skambiai, kaip norėtasi (kol kas kurorto krepšininkų sąskaitoje – dvi pergalės ir keturi pralaimėjimai), bet klubo direktorius Arūnas Vaitulionis nenukabina nosies, nors neslepia, kad „surinkti“ komandą sezonui nebuvo...


2011.11.11 data sėkmę lėmė dviems kurorto darželiams. Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje vyko baigiamasis geriausiai tvarkomos mokyklos apžiūros – konkurso renginys. Palangos lopšeliai – darželiai „Nykštukas“ ir „Žilvinas“ netrukus pasipuoš garbės lentomis su įrašu „Geriausiai tvarkoma mokyklos aplinka 2011...


Didžiuosiuose Lietuvos miestuose vos gimus vaikučiui tėvai skuba jį užrašyti į darželį. Neretai tėvai piktinasi ilgomis darželio eilėmis. Palangos lopšeliai-darželiai mažųjų lankytojų laukia visus metus – eilių čia nėra, nors, pavyzdžiui, Kretingoje eilės į juos didelės. Ne todėl, kad darželių Palangoje būtų labai daug, o todėl, kad, blogėjant demografinei padėčiai...


Stabilumui gali kliudyti privatūs interesai

Ugnė RAUDYTĖ, 2011 05 02 | Rubrika: Miestas

Kokie žmonės valdys Palangą ateinančius ketverius metus? „Palangos tiltas“ paprašė visų naujos Tarybos narių atsakyti į 10 pateiktų klausimų. Šiandien į klausimus atsako Tarybos narė  liberalcentristė Sondra Kulikauskienė.


Pastaruoju metu visoje Lietuvoje ima populiarėti privatūs darželiai, Palangoje kol kas apie tokią veiklą negirdėti. Nors jų nauda nelabai kas abejoja, visgi daugelis susimąsto dėl vaikų skaičiaus kurorte: spėjama, jog jų gali neatsirasti. Gal tai ir „kiša koją“ tokią idėją plėtojantiems? Kad ir kaip bebūtų, kurorte tokių paslaugų niekas nesiūlo nei legaliai, nei atrodo, nelegaliai, bent...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius