„Ramybės“ galerijoje – skulptoriaus Samogits paroda

Palangos tiltas, 2016-04-25
Peržiūrėta
2015
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„Ramybės“ galerijoje – skulptoriaus Samogits paroda

Minint Paryžiuje gyvenančio lietuvių skulptorius Adomo Stanislovo Raudžio-Samogits 80-mečio sukaktį, balandžio 29 d. 17 val. „Ramybės“ galerijoje (Vytauto g. 35, Palanga) atidaroma paroda „Sugrįžimas į tėviškę“. Į atidarymą atvyks ir autorius. Paroda bus eksponuojama iki gegužės 20 d.
A. S. Raudys gimė Vilimiškės kaime greta Palangos. Menininko kūrybinis kelias prasidėjo jau Palangos vidurinėje mokykloje, kur, anot jo paties, buvo „etatinis mokyklos dailininkas“. 1956 m. pradėjęs skulptūros studijas tuometiniame Lietuvos dailės institute, susiklosčius palankioms aplinkybėms, išvyko studijuoti dailę į Lenkiją. Vėliau, po dailės ir architektūros studijų Vokietijoje ir Prancūzijoje, nuvyko į Italiją, kur pradėjo dirbti plačiai pasaulyje žinomo, iš Druskininkų kilusio skulptoriaus Žako Lipšico asistentu. Šis labai palankiai atsiliepė apie jaunąjį skulptorių ir pranašavo didelę kūrybinę sėkmę. Skulptorius ne kartą yra prasitaręs, kad žemaitiškas kraujas jam yra labai svarbus – iš čia ir kūrybinis slapyvardis – Samogits (Žemaitis).
Gana ilgą laiką Samogits dirbo Paryžiuje architektu ir kartu aktyviai dalyvavo parodinėje veikloje. Daugiausiai parodų jis yra surengęs Prancūzijoje ir Šveicarijoje. Šio menininko kūryba taip pat buvo eksponuojama Belgijoje, Italijoje, Japonijoje, Meksikoje, Olandijoje, Vokietijoje. Daug skulptoriaus kūrinių yra pasklidę po pasaulį. Jų yra įsigiję įvairių šalių kolekcininkai ir prestižiniai muziejai Prancūzijoje, Meksikoje, Italijoje, Šveicarijoje bei Lietuvoje.
„Samogito „įdaiginimus“ galėtume gretinti su A. Mončio „grandinių“ ciklu. Toks sugretinimas leidžia geriau suprasti šių dviejų lietuvių kilmės dailininkų meninių ieškojimų kryptis, juos formavusios prancūziškos kultūros ir lietuviško mentaliteto sąveikos vaisius“, – rašo meno kritikas Genadij Fedorovič.
A. Raudys, nors ir daugelį metų gyvendamas svečiose šalyse, ryšių su Lietuva nenutraukė, čia jis lankėsi pirmaisiais metais po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Kelias dešimtis savo skulptūrų, taip pat archyvą Samogits patikėjo saugoti Vilniaus dailės akademijai. Dailininkas akademijai padovanojo ir dalį Palangos miesto teritorijoje atgautos tėvų žemės – čia turi būti įkurtas Žemaitijos skulptūrų parkas ir suformuota bazė studentų ir profesionalių dailininkų vasaros praktikoms bei dailės plenerams.
Tarp daugelio kitų kalbų (anot jo paties, moka 12) iki šiol jis nėra užmiršęs ir žemaičių kalbos, kurią labai brangina. Kaip ir visa kita, kas susiję su Lietuva.
Parodos rėmėja – Palangos miesto savivaldybė.

„Ramybės“ inf.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Rugsėjo 19 d. per vykstančius Šv. Mato atlaidus Grūšlaukėje (Kretingos raj.), Šv. Jono Nepomuko bažnyčioje atidaryta fotografijų paroda „Antano Mončio (1921–1993) Kryžiaus kelio stotys. Laonas“. Anksčiau eksponuota Palangos Švenčiausiosios Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje, o dabar lankanti skulptoriaus ir jo tėvų amžinojo poilsio vietą, ši paroda – padėka gimtajai žemei, jos žmmonėms...


Šeštadienį, rugsėjo 4 dieną, 18 val. „Ramybės“ galerijoje Palangoje atidaroma menininkių Editos Sabockytės-Skudienės ir Alevtinos Ščepanovos paroda „Sukurta planetoje Žemė“.


Į Palangą atkeliavo Kauno Antano Martinaičio dailės mokyklos organizuota paroda – socialinė iniciatyva  „Kurk etiketę daiktui, ne žmogui!“. Šio meninio bei socialinio projekto tikslas – paskatinti vaikus per kūrybą išreikšti požiūrį, kad patyčios ir etikečių klijavimas žmonėms yra nepriimtinas elgesys.


„Psyche ir gamta“ – tai tarsi paroda-kelionė. Fizinė, mentalinė ir dvasinė viename. Tai paroda apie gamtą ir joje vaikščiojantį nerimą, apie klaidžiojančią „psyche“, kuri stebi, analizuoja, nori suprasti“, – taip savo tapybos parodą, nuo liepos 29-osios eksponuojamą „Ramybės“ galerijoje, pristatė jaunosios kartos tapytoja Goda Lukaitė.


Antano Mončio namai-muziejus maloniai kviečia į skulptoriaus Antano Mončio (1921-1993) gimimo šimtųjų metinių paminėjimo dienos renginius, kurie vyks birželio 8 d.


Palangoje prieš Antano Mončio namus-muziejų esančiai erdvei suteiktas pavadinimas: Palangos miesto savivaldybės taryba pritarė pasiūlymui skverą pavadinti mūsų kraštiečio skulptoriaus Antano Mončio vardu. Prašymą suteikti skverui didžiąją gyvenimo dalį Prancūzijoje gyvenusio ir kūrusio, iš Kretingos rajono kilusio, didelę dalį savo kūrybos palikimo padovanojusio...


Palangos galerijoje "Ramybė" atidarytos dvi parodos: Šiuolaikinės autorinės juvelyrikos paroda "Simbiozė" ir tapybos paroda "Multivitaminai".


Šių metų sezoną „Ramybės“ galerija užbaigia išties neeiline paroda: pirmąkart į Palangą atkeliaus garsiojo Lietuvos grafiko Stasio Krasausko piešiniai ir grafikos darbai. Tuo pačiu metu rugsėjo 8-ąją 18 valandą bus atidaryta dailininkės Urtės Bimbaitės personalinė paroda „Iš vandens“, o nuo rugsėjo 13 d. „Ramybės“ galerijoje bus...


Minint Paryžiuje gyvenančio lietuvių skulptorius Adomo Stanislovo Raudžio-Samogits 80-mečio sukaktį, balandžio 29 d. 17 val. „Ramybės“ galerijoje (Vytauto g. 35, Palanga) atidaroma paroda „Sugrįžimas į tėviškę“. Į atidarymą atvyks ir autorius. Paroda bus eksponuojama iki gegužės 20 d.


Antano Mončio namuose-muziejuje atidaryta Algio Kasparavičiaus paroda, kurioje savo darbais iš akmenų, metalo ar stiklo autorius prabyla apie subtilų vidinį žmogaus pasaulį. O prieš parodos atidarymą pirmajame aukšte esančioje salėje antrajame muziejaus aukšte veikiančioje nuolatinėje skulptoriaus kūrinių ekspozicijoje buvo surengta prisiminimų apie Antaną Mončį...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius