Reklamos džiunglėse lengva pralobti

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2011-01-23
Peržiūrėta
1668
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ką Palangos miestui reiškia 110 tūkstančių litų? Būtent tiek savivaldybė šiemet nesurinko planuotų lėšų už reklamą. Matyt, geriausiai į tą klausimą atsakytų savivaldybės išlaikomos įstaigos, kurios šiemet negalėjo įgyvendinti suplanuotų darbų, nes metų pabaigoje išgirdo, kad pinigų tam biudžete nėra.

 

Tokia štai planuojamų pajamų reikšmė. Biudžeto pajamos nesurenkamos, kai jos planuojamos atitrūkus nuo realybės, arba, kai dėl įvairių priežasčių jų nepavyksta surinkti. Dėl kokių svarbių priežasčių iš planuotų 150 tūkstančių pernai nesurinkta nė 40 tūkstančių litų? Kai dar vidurvasarį miesto Kontrolės ir audito tarnyba įspėjo savivaldybės administraciją apie kurorte viešai skleidžiamą neapmokestintą reklamą, kuriai nėra išduotas nė vienas leidimas.

Praėjusią vasarą birželį ir liepą centrinę kurorto dalį ir J.Basanavičiaus gatvę patikrinę kontrolieriai suskaičiavo per 130 išorinės reklamos skleidimo faktų. Įvairios prekės ir paslaugos buvo reklamuojamos visur: ant tvorų, stulpų, transporto priemonių, pastatų sienų, langų, savavališkai pastatytų įrenginių.

Pagal sveiką protą, apie neteisėtą ir nelegalią reklamą sužinojusi savivaldybės administracija pažeidėjus turėjo užversti Administracinės teisės pažeidimų protokolais ir baudomis arba įteisinti reklamas ir kuo skubiau jas apmokestinti.

Tačiau iki rugpjūčio mėnesio už išorinę reklamą 36 tūkst. litų buvo susimokėjusi tik viena įmonė, laimėjusi konkursą skleisti reklamą ant paplūdimio persirengimo kabinų. Tik po pakartotinio kontrolės tarnybos nurodymo kontroliuoti lėšų surinkimą už reklamą, savivaldybė iš 11 reklamos skleidėjų išspaudė dar pusketvirto tūkstančio litų. Nebuvo surašytas nė vienas ATPK protokolas ir nė vienas pažeidėjas nenubaustas įstatymo numatyta nuo 500 iki tūkstančio litų bauda.

Per 2010 metus savivaldybę buvo pasiekę 53 įvairių įmonių prašymai mieste skleisti išorinę reklamą, tačiau jie užstrigo derinimų stadijoje. Leidimai neišduoti, nes nebuvo parengti atitinkami savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymai.  O jie nebuvo parengti, nes savivaldybėje taip ir nebuvo sukurta valdžios sugalvota ir nežinia kam reikalinga prašymų svarstymo komisija. Nėra komisijos, nėra svarstymo, nėra leidimo. O pagal Reklamos įstatymą, neturint savivaldybės nustatyta tvarka išduoto leidimo įrengti išorinę reklamą draudžiama.

Akivaizdu, kad tokia betvarkė kažkam buvo naudinga. Abejotina, kad verslininkai ryžtųsi įrenginėti nepigiai kainuojančią reklamą, žinodami, kad ji jau kitą dieną gali būti pašalinta, o už ją galima susilaukti baudos. Galima spėti, kad nelegalią reklamą verslininkai kabino turėdami tylų pritarimą savivaldybėje. Savaime suprantama, kad pritarimas už ačiū neduodamas. Geriausiu tokios versijos įrodymu tarnauja tas faktas, kad už tai atsakingi savivaldybės tarnautojai nė vienam pažeidėjui nesurašė ATPK protokolo. O kaip surašysi, jei iš jo jau esi paėmęs?

Yra dar viena taip manyti verčianti aplinkybė. Prisidengdama mitu, kad reklamai kurorte nėra paklausos, reklamos įkainiai visą laiką buvo juokingai maži. Brangiausiai apmokestintoje kurorto vietoje iki 5 kvadratinių metrų ploto įrenginyje už skleidžiamą reklamą per mėnesį savivaldybė tegauna vos 70 litų. Kontrolieriai paskaičiavo, kad net ir apmokestinus visas šiemet užfiksuotas nelegalias iškabas savivaldybės biudžetas per vasarą tegautų vos 27,3 tūkst. litų.

Tuo tarpu pusvelčiui teisę skleisti reklamą gavusios agentūros reklaminius plotus perpardavinėja keliolika kartų brangiau. Pernai į miesto centre 33 savo stovus pastačiusią bendrovę „JCDecaux“ paskambinęs tarybos narys Giedrius Šatkauskas sužinojo, kad reklaminio stendo vieną pusę mėnesiui įmonė buvo įkainavusi 1200 litų. „Dabar laisvos vietos nėra, reklamą galima būtų priimti nebent gruodžio mėnesiui“, - apie Palangoje klestintį verslą patvirtino „JCDecaux“ atstovai.

Dabar rankomis skėsčiojantis savivaldybės administracijos direktorius Valerijus Kuznecovas visus šunis karia ant buvusio savivaldybės dailininko bei Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotojo. Jie, girdi, buvo atsakingi už reklamos kontrolę ir visiškai nedirbo savo darbo. „Už tai ir buvo atleisti“, - tiesiai į televizijos kameras meluoja V.Kuznecovas. O meluoja todėl, kad pernai vedėjo pavaduotojas už prastą reklamos kontrolę net pastabos nėra gavęs, o abu valdininkai savivaldybę paliko savo noru.

O gal dėl to, kad savivaldybėje niekas net nebandė rinkti pinigų už reklamą, kaltas yra pats savivaldybės administracijos vadovas V.Kuznecovas? „Mano, kaip savivaldybės administracijos direktoriaus funkcijos yra administruoti bendrąja tvarka. Už reklamos sklaidą ir jos kontrolę tiesiogiai yra atsakingas Architektūros ir urbanistikos skyrius“, - atsakomybės purtosi V.Kuznecovas. O kaip tada buvo nubaustas šio skyriaus vedėjas Svajūnas Bradūnas? Ogi niekaip. „Jis apsikrovęs darbu“, - mūru už skyriaus vedėją stoja jo tiesioginis viršininkas.

„Na nepavyko surinkti ir tiek“, - televizijos žurnalistų klausimų iškankintas trūkusios kantrybės nebeslepia V.Kuznecovas. Ir iš paskos į televizijos kamerą burbteli: „nieko aš čia nematau“.

Suprask – nieko blogo.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šiemet ir pernai užsitęsęs šiltas ruduo Palangos savivaldybės biudžetą patuštino beveik 7 tūkst. eurų. Tokie pinigai skiriami kurorto fontanams prižiūrėti, rašo Alvydas Ziabkus, lrytas.lt  žurnalistas.


Palangos miesto savivaldybės taryba vakar, ketvirtadienį, patvirtino 2021 metų kurorto biudžetą. Numatoma, kad miesto biudžeto pajamos sieks 31 mln. 385 tūkst. eurų.


Per kelias metų pabaigos savaites Lietuvoje užfiksuotas beprecedentis mirčių šuolis, daugėja mirštančių namuose. Palanga – ne išimtis: kurorte daugiausiai žmonių Anapilin šiais metaus iškeliavo lapkritį. Ir poliklinikos direktorė Jūratė Mikutienė, ir Palangos Laidojimo namų vadybininkas Raimondas Litvinas, ir Irena Biriukaitė, Palangos Globos namų...


Nuo pirmadienio žemės savininkus pasiekia elektroninės ir popierinės deklaracijos, kuriose pateikta informacija apie žemės mokestį. Klaipėdos AVMI duomenimis, šiais metais žemės mokesčio mokėtojai į Palangos m. savivaldybės biudžetą turėtų sumokėti apie 2 mln. 784 tūkst. litų žemės mokesčio - 70 tūkst. Lt mažiau nei pernai.


1824-aisiais statyta ir tais pačiais metais pašventinta Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčia, šiemet minės 190-ąsias savo įkūrimo metines. Ilgiausią amžių skaičiuojantys Palangos savivaldybės teritorijoje esantys į Kultūros vertybių registrą įrašytieji maldos namai į jubiliejų žengia prašyte prašydamiesi remonto – stogo būklė tiesiog apverktina....


1824-aisiais statyta ir tais pačiais metais pašventinta Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčia šiemet minės 190-ąsias savo įkūrimo metines. Ilgiausią amžių skaičiuojantys Palangos savivaldybės teritorijoje esantys į Kultūros vertybių registrą įrašytieji maldos namai į jubiliejų žengia prašyte prašydamiesi remonto – stogo būklė tiesiog apverktina. Norų...


Žemės mokestis: dar nesurinkta ir pusės planuotų lėšų

„Palangos tilto“, Klaipėdos AVMI inf., 2013 11 21 | Rubrika: Miestas

Jau kelinti metai iš eilės tiek palangiškiai, tiek visos Klaipėdos apskrities gyventojai nesumoka žemės mokesčio iki nustatyto termino. Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) duomenimis, iki lapkričio 15-osios apie pusė gyventojų, kuriems iki šios dienos privalu sumokėti žemės mokestį, to dar nepadarė.


Ateinančiais metais Palanga taps Lietuvos kultūros sostine. Tai, kad mūsų miesto paraiška laimėjo Kultūros ministerijos skelbtą projektą, sužinota dar 2011-aisiais. Tačiau, nors laiko iki 2013-ųjų liko nedaug, darbų padaryta mažiau, nei planuota. O visai neseniai sužinota, kad Palangai bus skirtas triskart mažesnis finansavimas, nei nurodyta konkursą laimėjusio projekto sąmatoje.


Reklamos džiunglėse lengva pralobti

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2011 01 23 | Rubrika: Miestas

Ką Palangos miestui reiškia 110 tūkstančių litų? Būtent tiek savivaldybė šiemet nesurinko planuotų lėšų už reklamą. Matyt, geriausiai į tą klausimą atsakytų savivaldybės išlaikomos įstaigos, kurios šiemet negalėjo įgyvendinti suplanuotų darbų, nes metų pabaigoje išgirdo, kad pinigų tam biudžete nėra.


Draudžiamosios pajamos šiemet – 1170 litų

„Palangos tilto“ informacija, 2010 01 05 | Rubrika: Miestas

Kaip informavo Valstybinio socialinio draudimo fondo Palangos teritorinis skyrius, Vyriausybės nutarimu patvirtintas šių metų draudžiamųjų pajamų dydis siekia 1 tūkst. 170 litų, kai praėjusiais metais jis buvo 1 tūkst. 488 litai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius