Riebalais teršiami miesto nuotekų tinklai – riebalų gaudyklės yra privalomos

Palangos tiltas, 2020-08-18
Peržiūrėta
2464
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Riebalais teršiami miesto nuotekų tinklai – riebalų gaudyklės yra privalomos

Įsibėgėjusi vasara uždarajai akcinei bendrovei „Palangos vandenys“ atnešė jau įprastą sezoninį rūpestį – nuo išpilamų riebalų užsikemšančias nuotekų trasas. Pasibaigus karantinui, visu pajėgumu pradėjusios veikti Palangos kavinės ir restoranai nuotekų tinklus vėl pradėjo teršti riebalais, kurie stingdami vamzdynuose sudaro kamščius.

Avarijos šalinamos per sezoną

Tai sukelia daug nemalonumų pačioms viešojo maitinimo įmonėms: užsikimšus nuotekų trasoms, kavinės priverstos laikinai užsidaryti, nes nebegali naudoti vandens, kuris nebeturi kur nubėgti.

Kadangi kavinių į kanalizaciją išleidžiami riebalai sustingsta jau centrinėse miesto trasose, nuo nuotekų vamzdyno užsikišimų iš karto kenčia kelios šioje vietoje prie trasos prijungtos kavinės. Net ir tos, kurios virtuvėje susikaupusius riebalus tvarkingai pašalina į buitines komunalines atliekas.

Vasaros metu ypač ši problema darosi opi J.Basanavičiaus gatvėje, kurioje viešojo maitinimo įmonių koncentracija yra bene didžiausia visoje Lietuvoje.

„Vasaros sezono metu po šia gatve paklotoje nuotekų trasoje užsikimšimai įvyksta labai dažnai ir neretai savaitgaliais, kai poilsiautojų pagrindinėje kurorto gatvėje yra tiršta. Atvykstantis sunkiasvoris avarinės tarnybos automobilis priverstas laviruoti tarp žmonių, atkeliami trasos šulinių dangčiai ir kol iš šulinio šalinamas riebalų kamštis aplinkui tvyro nemalonus kvapas,“ – pasakojo UAB „Palangos vandenys“ direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Veisas.

Anot jo, tokios situacijos poilsiautojų akyse gadina malonaus kurorto įvaizdį ir kenkia patiems verslininkams, nes avarijų padarinių šalinimo metu nepasikentę smarvės klientai išeina iš gretimų kavinių.

Gaišina bendrovės darbuotojus

Nuotekų trasų užsikišimai riebalais kenkia ne tik kavinėms, bet ir atneša finansinius nuostolius „Palangos vandenų“ įmonei. Kasmet bendrovės avarinė tarnyba miesto nuotekų tinkluose užsikimšimus šalina iki 500 kartų per metus. Didžiąja dalį šių avarijų priežasčių sudaro iš riebalų susidarę kamščiai.

Kavinių virtuvėse susikaupusiais panaudotais riebalais paprastai atsikratoma paprasčiausiu būdu – juos supilant į kriauklę arba į klozetą. Kol riebalai nėra atšalę, jie pasiekia magistralinius nuotekų trasas ir tuomet stingdami, lyg žmogaus kraujagyslėse limpa prie vidinių vamzdžių sienų. Naujai atitekantys riebalai kabinasi už šių slenksčių ir ilgainiui čia susidaro toks sustingusių riebalų kamštis, kad pro jį nebeprateka vanduo.

„Prie šių avarijų likvidavimo laiką gaišta mūsų bendrovės darbuotojai, o avarijų likvidavimui užimta technika galėtų būti labiau naudojama profilaktiškai valant ir išplaunant miesto savitakių linijas. Per metus mes profilaktiškai išvalome apie 30 kilometrų nuotekų linijų, o galėtume išvalyti keletą kartų daugiau,“ – sakė direktoriaus pavaduotojas K.Veisas.

Pilami chemikalai nėra išeitis

Tam kad kanalizacijos neteršti riebalais, pavyzdinė namų šeimininkė riebaluotą keptuvę nusausina rankšluostiniu popieriumi, kuris išmetamas į atliekas. O ką daryti kavinėms, kurių visą dieną trunkančiame maisto ruošimo procese susidaro dideli kiekiai riebalų?

Ne išeitis yra ir riebalus skaldančių chemikalų pylimas į nuotekas, nes jis nėra veiksmingas. Kavininėse susikaupiant didesniems riebalų kiekiams, šių chemikalų prireiktų tiek, kad verslininkams tai daryti neapsimokėtų finansiškai. Be to, į nuotekas patenkantys dideli kiekiai cheminių preparatų didina pačių nuotekų užterštumą ir apsunkina nuotekų valymo įrenginių procesą.

Vienintelis veiksmingas šios problemos sprendimas yra įsirengti riebalų gaudyklę. Tai specialus šulinys, kuriame riebalų tirščiai kaupiasi jo paviršiuje, o toliau į nuotekų trasą nuteka vanduo.

J.Basanavičiaus gatvėje iš vasarą čia veikiančių keliasdešimties visuomeninio maitinimo įmonių tokias riebalų gaudykles yra įsirengusios vos 5 kavinės.

Riebalų gaudyklės privalomos

Statant naujus visuomeninio maitinimo įmonių veiklai skirtus statinius įsirengti riebalų gaudykles yra reikalaujama pagal statybos reglamentą „Nuotekų valyklos. Pagrindinės nuostatos“, kuris yra įsigaliojęs nuo 2004 metų. Tačiau riebalų gaudykles sunkiau yra priversti įsirengti tas visuomeninio maitinimo įmones, kurios veikia seniau statytų gyvenamųjų namų patalpose.

Vasaros metu neprognozuojama nuotekų trasų užsikimšimų grėsmė trukdo pačių verslininkų darbą, o avarijų metu patiriami nuostoliai yra ne ką mažesni, nei riebalų gaudytuvą kainuoja įsirengti. Šias paslaugas teikiančios bendrovės „Palangos vandenys“ direktoriaus pavaduotojo K.Veiso teigimu, įsirengti riebalų gaudyklę kainuoja nuo 1,5 iki 2 tūkst. eurų.

Uždaroji akcinė bendrovė „Palangos vandenys“
˙

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, reaguodami į žiniasklaidoje pasirodžiusią žinią dėl Latvijos pajūryje išsiliejusių nuotekų, kaimyninėje šalyje atostogaujantiems tautiečiams rekomenduoja nesimaudyti Baltijos jūroje.


Įsibėgėjusi vasara uždarajai akcinei bendrovei „Palangos vandenys“ atnešė jau įprastą sezoninį rūpestį – nuo išpilamų riebalų užsikemšančias nuotekų trasas. Pasibaigus karantinui, visu pajėgumu pradėjusios veikti Palangos kavinės ir restoranai nuotekų tinklus vėl pradėjo teršti riebalais, kurie stingdami vamzdynuose sudaro kamščius.


Šių metų gegužės 30 dienos sprendimu Palangos miesto taryba viešu paviršinių nuotekų tvarkytoju nuo 2020 metų sausio 1 d. paskyrė UAB „Palangos vandenys“, kuri veikia vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vandens įstatymu bei Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymu.  


Kad neįveda nuotekų tinklų, ne Savivaldybė kalta

"Palangos tilto" informacija, 2019 09 22 | Rubrika: Skundų dėžutė

Vytauto gatvės gyventoja pasiskundė PT, kad jai, ir kitiems palangiškiams, gyvenantiems tarp Druskininkų ir Vanagupės gatvės, Savivaldybė nesiima žingsnių įvesti miesto nuotekų tinklų. PT gavo aukšto savivaldybės atstovo neoficialų atsakymą dėl skundo.


Kodėl kai kuriems gyventojams vėlavo birželio sąskaitos už karštą vandenį? Kodėl pasirašant šilumos ir karšto vandens tiekimo sutartis su iš „Litesko“ miesto šilumos ūkį perėmusia savivaldybės įmone UAB „Palangos šilumos tinklai“, reikia pateikti pažymą, kiek gyventojų yra deklaravę gyvenamą vietą bute? Ar bus galima...


Šildymo sezonas pasibaigė, bet UAB „Palangos šilumos tinklai“ jau pradeda ruoštis naujam šildymo sezonui. Užpernai įsigaliojus Šilumos įstatymo dėl šilumos tiekėjo ir šilumos punktų priežiūros atskyrimo pasikeitimams, UAB „Palangos šilumos tinklai“ jau penkis mėnesius, nuo gruodžio 1-osios, rūpinasi kurorto...


Lietuvoje dabar madinga ieškoti įvairių didelės piliečių emigracijos priežasčių. Dažniausiai apsiribojama spėlionėmis, nes rimtų tyrimų šia tema iki šiol lyg ir nėra. Viena iš moderniausių versijų, arba kaip pasakytų anglai „up-to-date“ – yra ta, jog dažnas lietuvis savo šalyje nesijaučia laukiamas valdiškose įstaigose. Netgi...


UAB „Palangos vandenys“ ir Palangos miesto savivaldybės administracija įgyvendino projektą „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros renovavimas ir plėtra Palangoje (Palangos nuotekų valymo įrenginių rekonstrukcija)“, kuris buvo finansuojamas Europos Sąjungos Sanglaudos fondo, šalies biudžeto ir UAB „Palangos vandenys“  lėšomis.


UAB „Palangos vandenys“, dalinai finansuojant Europos Sąjungos Sanglaudos fondui, 2009 metais pabaigė įgyvendinti investicinį vandentvarkos projektą „Nemuno žemupio baseino I paketas“. Šioje projektų grupėje sutelktos investicijos į geriamo vandens tinklų, vandenruošos, nuotekų tinklų ir nuotekų valymo įrenginių plėtrą ir renovaciją 10-yje gyvenviečių, kuriose yra daugiau nei 2000...


Pirmadienį miesto savivaldybės Kontrolės komitetas, apsvarstęs kontrolierių tarnybos pateiktas  UAB „Palangos šilumos tinklai“ audito išvadas, joms pritarė.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius