Senas ginčas dėl kanalizacijos įsiplieskė į naujus kivirčus

Linas JEGELEVIČIUS, 2015-04-02
Peržiūrėta
1746
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Senas ginčas dėl kanalizacijos įsiplieskė į naujus kivirčus

Ką vykdo Šventosios „Energetiko“ pašonėje naujasis savininkas? Neveikiančio klubo rekonstrukciją, statybas ar kapitalinį remontą? „Energetikas“ tvirtina, kad vykdoma „plataus masto renovacija“, kuriai naujieji savininkai neturi leidimų. Ar nuotekos iš poilsio namelių, kuriuos vieną po kito įsigijo nauji savininkai, pakliūva, kaip teigia „Energetiko“ atstovai, per grindis „šlangele“ tiesiai į smėlį ar į nuotekų rezervuarą?

Ginčui – 10 metų
Praeityje UAB sveikatos centras „Energetikas“ ir šalia jo esantys nameliai – ir klubas – naudojosi viena kanalizacijos sistema. 2004 metais klubą iš „Centrolito“ perėmus jo naujajai savininkei UAB „Batrima“, pastaroji ir „Energetikas“ pasirašė sutartį dėl naudojimosi pastarosios nuotekų sistema.
„Energetikas“ per teismą pasiekė, kad jo nuotekų tinklas būtų atjungtas nuo miesto centrinės nuotekų sistemos. „Batrima“ pagal sudarytą sutartį turėjo mokėti „Energetikui“ 0,76 lito (be PVM) už vieną kubinį metrą kanalizacijos nuotekų, bet 2005 metais Šventosios sveikatingumo centras mokestį „Batrimai“ pakėlė iki 4,50 litų už vieną kubinį metrą.
Bendrovė atsisakė tiek mokėti ir paprašė UAB „Palangos vandenys“, kad „Batrima“ būtų tiesiai pajungta į miesto centralizuotą kanalizacijos sistemą. Bet dėl techninių galimybių tai nebuvo įmanoma padaryti – „Batrimai“ teko naudotis dar sovietmečiu pastatytu nuotekų rezervuaru.
Įmonės „Armedika“ vadovas ir vienas iš naujųjų klubo Kuršių takas 3 savininkų A.Tarabilda tikina, kad jis iki šiol yra funkcionalus – nuotekos iš statinių patenka vamzdžiais į jį, o jam prisipildžius „Palangos vandenų“ srutovežis rezervuaro turinį išsiurbia. Tai daroma pagal tarp įmonės „Palangos vandenys“ ir naujų klubo savininkų sudarytą galiojančią sutartį.
Bet „Energetikas“ šių metų balandžio 1 dieną surašytame prašyme aplinkos apsaugos ministrui, Seimo kontrolierių įstaigai ir Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos viršininkei teigia, kad Klaipėdos RAAD Palangos skyriaus atsakingi asmenys „netinkamai vykdo pareigas“:
„2014 metų spalio 2 dieną pateiktame atsakyme į UAB SC „Energetikas“ paklausimą – beje, pateiktą prieš beveik pusmetį! – nurodoma, kad „vanduo į poilsio pastatus“ patenka lanksčiomis laistymo žarnomis, kurios pajungtos nuo teisėtai sklype esančių vandentiekio tinklų. Iš Palangos miesto savivaldybės rašto (2014-03-17) matyti, kad Palangos miesto savivaldybės administracija nėra išdavusi statybą leidžiančio dokumento įrengti vandentiekio ir nuotekų šalinimo tinklų Kuršių takas 3, Palanga“.
„Energetiko“ direktorė Tatjana Kervienė rašte nurodo, kad „atsakingi valstybės tarnautojai, plika akimi patikrinimo metu nepastebėję akivaizdžiai matomų sumontuotų vandentiekio ir nuotekų šalinimo tinklų, nesiėmė priemonių užkalimams (remontuotų namelių apačias naujieji savininkai užkalė – aut. past.), kurių pagalba (kalba netaisyta – aut. past.) paslėpti savavališki ir neteisėti darbai...“
Direktorė nerimauja, kad naujieji kaimynai dėl tokių veiksmų kelia pavojų „Energetiko“ pacientams.

Gina savo interesus
Komisija, sudaryta iš Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos, aplinkosaugininkų, UAB „Palangos vandenys“ atstovo, praėjusį penktadienį Šventojoje, Kuršių takas 3, kur vyksta minėto klubo atstatymo darbai ir nauji savininkai naujam gyvenimui prikelia poilsio namelius, atlikdami patikrinimą sugaišo beveik valandą.
Buvo aiškintasi, ar statybos darbai nėra atliekami savavališkai, kaip tvarkomos kanalizacijos nuotekos. Tikrintojų darbą trikdė abiejų ginčo pusių replikos, šūksniai.
„Jūs norite būti viso Šventosios pajūrio karaliais. Neleidžiate ne tik prie savo kanalizacijos tinklų prisijungti, bet ir elektros įsivesti neleidžiate. Skundžiatės dieną naktį“, – rėžė „Energetiko“ direktorei namelių savininkas Vilius Karoblis.
„Kiekvienas turi ir gina savo interesus. Mes tą ir darome. Mes savo lėšomis suremontavome savo nuotekų siurblinę – tai mums kainavo ne vieną dešimtį tūkstančių litų, todėl buvome priversti pakelti mokestį už nuotekas, – sakė T. Kervienė. – O jūs padidinote savo namelių kvadratūrą po remontų, nuotekas nežinia kur pilate. Ne šiaip sau namelių apačias užkalėte, kad nieko nesimatytų“.
Anot jos, prasilenkiama ir su statybinio laužo sandėliavimo tvarka – nuplėštas nuo klubo stogo šiferis tiesiog metamas ant žemės. „Turi būti metamas į konteinerį“, – sakė T. Kervienė.
Namelių savininkai sakė, kad nuo „senų laikų“ yra nuotekų išsiurbimo šulinys, kuris, jam prisipildžius, išsiurbiamas. Į jį, anot jų, yra nutiestos tam pritaikytos lanksčios žarnos.
„Kai „Energetikas“ ir „Batrima“ nesutarė dėl nuotekų kainos, pati „Batrima“ įsipareigojo išvežti nuotekas, įstatymai tai nedraudžia. Naujieji savininkai taip pat patys rūpinsis nuotekų išvežimu. Sutartis su mumis yra“, – sakė UAB „Palangos vandenys“ direktoriaus pavaduotojas Antanas Žutautas.

„Klubas nepadidėjo nei centimetru“
„Poilsio namukų aplink „Energetiką“ savininkai ir kelių įmonių vadovai, aš taip pat, per metus buvome apskųsti įvairioms institucijoms 50 kartų. Tik kartą buvome nubausti už apsauginės tvorelės nepastatymą. Visi kiti skundai buvo be pagrindo“, – sakė įmonės „Armedika“ savininkas A.Tarabilda.
Anot jo, Kuršių tako 3 adresu yra registruoti 24 poilsio namukai, vienas mūrinis pastatas ir vienas didelis pastatas, kuriame dabar, anot pašnekovo, vyksta kapitalinis remontas, ir kurį baigus įsikurs sveikatingumo klubas.
Šešis namukus čia įsigijo ir A. Tarabilda. Iš viso čia yra 24 namukai, kurių nuosavybės teisės priklauso 10 savinininkų.
„Visi leidimai kapitaliniam remontui – pabrėžiu, remontui – yra išimti“, – sakė A.Tarabilda.
Pašnekovas teigė, kad remontuojant buvusį klubą jis nepadidėjo „nei vienu centimetru“.
„Stogą patrumpinome 20-30 centimetrų, todėl realiai jis sumažės, – pabrėžė verslininkas. – Kai viską pabaigsime, jame įsikurs visuomeninės paskirties klubas – skaitysime paskaitas apie sveikatą, vyks įvairios sveikatinimo programos ir projektai. Nekonkuruosime su „Energetiku“: atvešime į Šventąją, ko nėra joje: fito, telaso terapiją“.
Bet SC „Energetikas“ direktorė T. Kervienė teigė norinti pamatyti leidimus. „Kuršių t. 3 adresu nematėme nei remonto ar rekonstrukcijos, nei statybos leidimo, nei paties projekto, nei statybos leidimo“, – teigia ji.
A.Tarabilda teigė, kad, suremontavus klubą, jame bus naudojami esantys vandentiekio ir kanalizacijos tinklai.
„Šalia būsimo klubo, už apie 30-50 metrų, stovi geltoni pastatėliai-tualetai, kurie čia yra nuo bene 1970 metų. Į juos yra atvesti reikalingi kanalizacijos tinklai. Kai prieš kažkiek metų „Energetikas“ per teismus atsijungė nuo miesto nuotekų tinklų, mes, perėmę statinius, dėl sistemos vientisumo, iki šiol negalime pumpuoti per siurblinę į miesto kanalizacijos tinklus savo nuotekų, todėl naudojame tam tikslui didžiulį rezervuarą – į jį surenkamos nuotekos iš namelių ir klubo minėtu adresu. Kai jis būna apypilnis, mes samdome „Palangos vandenų“ žmones, kurie ištraukia jo turinį. Tai – nepatogu ir brangu. Bet kitos išeities nėra, nes „Energetikas“ yra „uždaręs“ mūsų prisijungimą prie jų kanalizacijos sistemos“, – sakė pašnekovas.
Kalbėdamas apie poilsio namukus, kaunietis verslininkas sakė, kad dalyje jų jau 1971 metais buvo įrengta ir vandentiekis, ir kanalizacija – tai rodo ir namo kadastrinių matavimų bylutės.
„Mes įsigytuose namukuose naudojamės jau jame buvusiais nuotekų tinklais. Kai kurie namukai yra nerenovuoti. Kai kurių savininkų, prisipažinsiu, nepažįstu, todėl negaliu pasakyti, ar jų namukuose yra kokios nors senos kriauklės. Norėjome, kad „Energetiko“ namų savininkams leistų pasijungti į miesto kanalizacijos sistemą, bet pernai išgirdome neigiamą atsakymą...“ – teigė pašnekovas.
Naujajai kanalizacijai nuvesti reikėtų apie 100 tūkstančių eurų. A. Tarabilda tikino, kad dėl naudojimosi esančia kanalizacijos sistema – atskiru rezervuaru – nėra sulaukęs nė vienos kontroliuojančios įmonės pastabų.
Anot A. Tarabildos, su vandentiekiu nėra jokios problemos, nes statiniai, adresu Kuršių t. 3, yra prijungti prie miesto centralizuotos vandens tiekimo sistemos. Vandens panaudojimo apskaita vykdoma per vandens skaitiklius.

Patikrinimo metu pažeidimų nenustatė
Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Palangos miesto agentūros vedėja Ramunė Lukaševičienė informavo, kad patikrinimą, adresu Kuršių t. 3, kovo 27 dieną atliko Klaipėdos RAAD Palangos miesto agentūros vyresnioji valstybinė aplinkos apsaugos inspektorė Silvija Meškienė.
„Klaipėdos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyrius 2015-03-27 atliko patikrinimą dėl galimai savavališkai atliekamų statybos darbų. Agentūra jau yra atlikusi patikrinimą anksčiau. Patikrinimo metu pažeidimų nebuvo nustatyta. Nuotekų tinklų įrengimo teisėtumą VTPSI tikrins atskirai“, – sakė R. Lukaševičienė „Palangos tiltui“.
UAB „Palangos vandenys“ anksčiau patikrino, kaip vartojamas vanduo Kuršių takas 3, Palanga.
„Palyginus 2014 m. tiekto vandens ir išvežtų nuotekų kiekius, adresu Kuršių t. 3, Palangoje, akivaizdžių skirtumų nenustatyta. Taip pat atkreipiame dėmesį, kad Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Palangos miesto agentūra 2014 m. buvo davusi 3 privalomuosius nurodymus demontuoti iš poilsio pastatų, adresu Kuršių t. 3, Palangoje, į gruntą išvestus kanalizacijos vamzdžius, privalomų nurodymų reikalavimai buvo įvykdyti laiku“, – rašoma „Palangos vandenys“ išvadose.

Remontas, rekonstrukcija ar naujos statybos?
Dar sausį „Energetikas“ kreipėsi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją (VTPSI) prie Aplinkos apsaugos ministerijos, pranešdamas, jog adresu Kuršių takas 3 „galimai atliktas savavališka esamų statinių rekonstrukcija bei savavališkai statomi statiniai“.
„Nurodytu adresu esantys poilsio nameliai yra rekonstruojami bei vykdomos naujos statybos pažeidžiant teisės aktų reikalavimus <..> be to, statybvietėje esančios šiukšlės tvarkomos ir laikomos pažeidžiant teisės aktų reikalavimus“, – rašoma pranešime.
Balandžio 1 d. skunde „Energetikas“ taip pat nurodo, kad „kaimynystėje ant valstybinės žemės savavališkai įrengti vasarnamiai“.
Žvelgiant į kai kurias žurnalistui pateiktas nuotraukas, taip pat atrodo, kad greičiau vyksta naujos statybos nei remontas, bet tai – subjektyvi nuomonė.

Kaip yra iš tiesų, nustatys vasarą
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos vyriausioji specialistė Vida Aliukonienė informavo „Palangos tiltą“, kad minėtame objekte kovo 27 dieną patikrinimą atliko Klaipėdos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Jolanta Petrulytė.
„Patikrinimo tikslas buvo patikrinti galimai vykdomų statybos darbų teisėtumą trijuose poilsio pastatuose (pažymėjimas plane 1K1ž, 10K1ž ir 24K1ž). Tyrimas dar nebaigtas, galutinių išvadų nėra. Nagrinėjamos nustatytos faktinės aplinkybės, su statyba susiję dokumentai... Nustatyti, ar dalis poilsio pastatų savininkų galimai atliko statybos darbus, prijungdami nuotekų vamzdžius prie esamo inžinerinio tinklo, nėra galimybių, kai poilsio pastatai nenaudojami pagal paskirtį. Siekiant nustatyti, kurie iš poilsio pastatų turi vandentiekio įvadus (nuotekų išvadus) ir sumontuotą santechnikos įrangą, bei įsitikinti, kad įranga naudojama (teka vanduo ir nuotekos), galima tik savininkams įleidus į poilsio pastatus. Patikrinti visas aplinkybes bus galima pastatų naudojimo metu (vasaros sezono metu). Tas ir bus padaryta“, – nurodė V. Aliukonienė.
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos „Olimpo“ prezidentas Jonas Vainauskas davė pažadą: jei „Olimpas“ šį sezoną laimės Nacionalinės krepšinio lygos (7bet-NKL) pirmenybes – pasiryš nubėgti maratono distanciją. 


Jau kitą savaitę, spalio 25 d., „Regitra“ paskelbs 69 naujus automobiliams planuojamus gaminti numerio ženklų derinius iš „M“ raidės, tad iš viso bus net 69 tūkst. galimų raidžių ir skaičių kombinacijų.


Į tiesų „Palangos tilto“ klausimą, ar kitais metais ves Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Palangos skyrių į naujus savivaldybės Tarybos rinkimus, Šarūnas Vaitkus, TS-LKD Palangos skyriaus pirmininkas ir Palangos miesto meras, neatsakė.


Spalio pirmąją, tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną, Palangos trečiojo amžiaus universitetas (TAU) pradėjo naujus mokslo metus. Senjorus į užsiėmimus TAU kviečia jau septintus metus, ir jo populiarumas kasmet auga. Pirmaisiais TAU gyvavimo metais mokslus čia pradėjo šiek tiek daugiau nei 200 senjorų, o šiemet naujieji mokslo metai sukvietė maždaug pusę tūkstančio vyresnio...


Buvęs UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktorius Artūras Mažrimas, po naujųjų metų išvykęs dirbti į Vilnių sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patarėju, buvo priverstas atsistatydinti, žurnalistams iš stalčiaus ištraukusbeveik dešimties metų istoriją, kad A. Mažrimas turėjo priklausomybę nuo azartinių lošimų kazino. Vakar ryte...


Kartą garsi amerikiečių rašytoja ir prodiuserė Pam Brady pasakė: „Visos tiesos yra meilėje, šilumoje ir kavoje“. Meilės Palangoje netrūksta, šilumos liepą gal ir mažiau, bet lietuviškai vasarai užtenka, o ... kavos? Sutikime, dažnas mūsų be rytmetinio kavos puodelio niekaip neįsivaizduoja savo dienos. Su kavos puodeliu ją pradėti Palangoje tikrai yra...


Palangos kredito unijos nariai išrinko naujus unijos vadovus, stebėtojų tarybos, paskolų komiteto narius ir antrai kadencijai perrinko unijos pirmininkę Sandrą Garjonytę. Pakartotinis kredito unijos visuotinis narių susirinkimas vyko kovo 21 d. Palangoje.


Vakar, spalio 1-ąją, Palangos švietimo pagalbos tarnyba visus garbaus amžiaus palangiškius ir Trečiojo amžiaus universiteto studentus senjorus pakvietė į mokslo metų pradžios šventę. Visa Palangos senosios gimnazijos aktų salė buvo beveik pilna senjorų, trokštančių ne tik pabendrauti, bet ir pradėti naujus mokslo metus bei pasigėrėti gražiu renginiu....


Ką vykdo Šventosios „Energetiko“ pašonėje naujasis savininkas? Neveikiančio klubo rekonstrukciją, statybas ar kapitalinį remontą? „Energetikas“ tvirtina, kad vykdoma „plataus masto renovacija“, kuriai naujieji savininkai neturi leidimų. Ar nuotekos iš poilsio namelių, kuriuos vieną po kito įsigijo nauji savininkai, pakliūva, kaip...


Jeigu rūpinamės Palangos ir Šventosios aplinkos švara, versti, kaip sovietmečiu, senų baldų griaučius ar padangas pamiškėje, yra baisus nusikaltimas gamtai ir įstatymui. Juo labiau, kad visomis buities atliekomis gyventojai nuo šiol gali atsikratyti nemokamai didžiųjų ir kompostuojamų atliekų surinkimo aikštelėje Joskauduose.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius