Šiam šildymo sezonui „Palangos šilumos tinklai“ pasirengė geriau nei prieš metus

Linas JEGELEVIČIUS, 2017-10-05
Peržiūrėta
2170
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Šiam šildymo sezonui „Palangos šilumos tinklai“ pasirengė geriau nei prieš metus

Šildymo sezonas – jau čia pat, todėl su UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktore Giedre Juršėne kalbėjomės apie jį, o pokalbį pradėjome nuo malonaus „atradimo“: įmonė darboviete, o Palanga naujaisiais namais per metus tapo vilniečiams, telšiškiui ir kauniečiui. „Tampame mažu modeliu didelių tarptautinių įmonių, kuriose dirba įvairūs žmonės. Manau, kad tai – labai gera praktika, nes žmonės – kai kurie iš jų pas mus atvyko dirbti iš didelių kompanijų – turi labai unikalią patirtį“, – sakė direktorė, kuri yra klaipėdietė. Ji atsakė į „Palangos tilto“ klausimus.
– Kaip įmonė pasirengė naujajam šildymo sezonui?
– Prieš šį šildymo sezoną atrodome kur kas geriau nei prieš metus. Iki tol buvo sunkesnis periodas dėl įvairių priežasčių.
Iškart pastebėsiu, kad naujajam šildymo sezonui rajoninėje katilinėje, kuri veikia „Palangos šilumos tinklai“ teritorijoje, įdarbinome ne vieną, o du biokuro katilus. Senąjį biokuro katilą remontavome visą vasarą, tai padidins jo efektyvumą – su mažesniu kuro kiekiu pagaminsime daugiau šilumos.
Apžvelgiant kitas pozityvias naujienas, išskirčiau kelias jų.
Įmonės cheminiame ceche, kuriame vyksta vandens paruošimas, pakeitėme dalį vamzdžių – jų būklė buvo kritiška. Elektros skirstykloje buvo atlikti remonto darbai, kurie užtikrins nenutrūkstamą elektros tiekimą katilinėje.
Šiuo metu yra rekonstruojama šiluminė trasa į Vytauto g. 148, 146 daugiabučius namus. Žinant, kad iš 32 km šilumos trasų mieste yra renovuota vos apie 20 procentų, kiekvienas šilumos tinklų renovuotas metras ar kilometras yra labai svarbus.
Dviejuose kurorto daugiabučiuose – Vytauto g. 77 ir 81 – pakeitėme keturvamzdę sistemą į dvivamzdę, jie anksčiau buvo aprūpinami šiluma iš trečios boilerinės. Dabar karštas vanduo juose bus ruošiamas tų namų šilumos punktuose, taip pat šildymą bus galima reguliuoti pagal tų namų poreikius.
Šiuo metu įrenginėjamas šilumos punktas Valančiaus g. 8 ir S. Nėries g. 7. Turiu omeny, kad mes naikiname mūsų ketvirtąją boilerinę, esančią Valančiaus g. 6. Įrengus individualius šilumos punktus, penki daugiabučiai namai (Valančiaus g. 8, S. Nėries g. 7, 3, 5 ir Biliūno g. 3) galės reguliuoti šilumą pagal tų namų poreikius.
– Kiek Palangoje yra daugiabučių namų, kurie gali šilumą reguliuoti autonomiškai pagal savo poreikius?
– Šiuo metu Palangos m. yra automatizuota 200 šilumos punktų. Autonominis šilumos reguliavimas padeda gyventojams taupyti šilumą.
Be kita ko, pakeitėme du senus dujas deginančius katilus – dvejose miesto katilinėse efektyviau naudosime dujas.
Prie miesto šilumos tinklų buvo prijungti du nauji objektai – namai Simpsono g. 8A ir Maironio g. 4A.
– Ar daugiabučius administruojančios įmonės – UAB „Palangos komunalinis ūkis“ ir UAB „Palangos butų ūkis“ bei pastatų savininkai – atliko „namų darbus“: parengė namus šildymo sezonui?
– Dar yra dalis namų, kurie mums nepateikė, nors jau turėjo, parengties šildymo sezonui aktų. Tikiuosi, kad jų paskelbimas jūsų laikraštyje (žiūrėkite lentelę) paragins administratorius įvykdyti savo prievolę. Kviečiu daugiabučių administratorius glaudžiai bendradarbiauti. Mes daug ko negalime daryti efektyviai be jų pagalbos, ypač bendraujant ir perteikiant informaciją gyventojams.
– Palanga ilgai dėjo viltis į biokuro katilinę, o šiais metais šilumą mieste gamins net du biokurą deginantys katilai. Kokia pagamintos šilumos dalis teks jiems?
– Mums paleidus antrąjį biokuro katilą mieste, biokuro panaudojimas šilumos gamyboje padidėjo. Planuojame, kad 15 procentų teks dujoms, o 85 procentai – biokurui. Proporcijos gali kisti dėl šilumos poreikio koreliacijos, tai yra orų. Biokuro gaminama šiluma yra ribota. Jeigu trūktų jo gaminamos šilumos, turėsime įdarbinti dujas.
– Buvo užmojai pastatyti biokuro katilą ir Šventojoje...
– Manau, kad šios idėjos įgyvendinimą greičiausiai atidėsime vėlesniam laikui. Mūsų skaičiavimais, reikalingiau būtų pastatyti dar vieną biokuro katilą rajoninėje katilinėje. Juolab, kad senajam 6 megavatų katilui jau yra 15 metų ir jau būtų laikas jį keisti, nors jis dar visai gerai veikia. Jeigu statytumėme naująjį katilą, jis būtų galingesnis, kad galėtumėme pagaminti daugiau šilumos naudodami biokurą.
– Vienas iš šilumos kainą apsprendžiančiųjų faktorių yra biokuro kaina, kurią nustato Biokuro birža. Kiek biokuro kaina pasikeitė per metus?
– Matome ženklų biokuro pabrangimą. Palyginti vien tik rugpjūčio ir spalio pradžios biokuro kainas joje, biokuras biržoje pabrango 30 procentų. Kainos brangimą prognozavo visi. Tačiau dujos (su visais mokesčiais) dar lieka keliskart brangesnės nei biokuras (medžio skiedros).
– Dujas, kurias naudojate, yra iš Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų terminalo, tik yra atitinkamai pakeista jų kompozicija, kad dujos būtų tinkamos transportavimui. Vadinasi, „Palangos šilumos tinklams“, kaip ir visoms gamtines dujas vartojančioms įmonėms, tenka mokėti terminalo išlaikymo mokestį?
– Tikrai taip. Mokame per metus apie 250 tūkstančių eurų gamtinių dujų tiekimo saugumo mokestį, žinomą kaip SGD mokestį. Mūsų nedidelei įmonei tai – ženkli suma. Dedame pastangas, kad mokestis mums, kaip mažam vartotojui, mažėtų. Labai laukiame, kada bus peržiūrėta mokesčio skaičiavimo metodika.
– Seimas iki metų pabaigos pratęsė lengvatinį PVM šildymui, tačiau linkęs po Naujųjų metų jį padidinti iki 15 procentų. Ar „Palangos šilumos tinklai“ turi vidinių rezervų amortizuoti tokį padidėjimą, kad palangiškiams nekiltų kaina už šilumą?
– Nėra lengva šią akimirką atsakyti į šį klausimą, nes kol kas Kainų ir energetikos kontrolės komisija nėra patvirtinusi šilumos bazinės kainos. Procesas vyksta, tikimės, kad iki naujųjų metų ją turėsime.
Atsakant į jūsų klausimą, vidinių resursų, mažinant kainą, matome keičiant kuro struktūrą. Sumažinę dujų proporciją bendrame kiekyje kuro, reikalingo šildyti miestui, galėtumėme tikėtis kainos mažėjimo galutiniam vartotojui. Dar vieno biokuro katilo pastatymas leistų tai padaryti.
Ilgesnėje perspektyvoje būtina galvoti apie šilumos tinklų pakeitimą ar renovaciją. Šiuo metu dėl jų nusidėvėjimo prarandame apie 27 procentus pagaminamos šilumos. Į kainą tokius praradimus galime įtraukti tik iki 15 procentų. Vadinasi, 12 procentų dėl tokių nuostolių sumokame patys.
Vis tik negaliu žadėti, kad kaina mažės, bet ieškomi būdai tai padaryti. Greičiausias ir paprasčiausias būdas tai padaryti – didinti vartotojų skaičių.
– Palangiškiams tektų, ko gero, priminti, kad tiek šilumos kaina, tiek karšto vandens kaina sumažėjo...
– Tai tiesa. Šilumos kaina, perėmus šiumos ūkį „Palangos šilumos tinklams“, mieste sumažėjo 25 procentais, o vandens – 15 procentų. Sumažėjus šalto vandens kainai (šaltą vandenį tiekia UAB „Palangos vandenys“), mažės atitinkamai ir karšto vandens kaina.
– Kaip vyks karšto vandens skaitliukų pakeitimas Palangos gyventojams?
– Jis bus vykdomas pagal metinius planus. Iki 2020 metų pabaigos visi skaitliukai turi būti pakeisti. Šiuo metu rengiame dokumentus skaitliukų pirkimui.
Optimizuojant procesą, turime planų skaitliukų keitimą derinti su UAB „Palangos vandenys“ planais – statyti skaitliukus, karšto vandens, ir šalto vandens, kurį tiekia UAB „Palangos vandenys“, tuo pačiu metu. Koordinuojant veiksmus, gyventojams nesukelsime didesnių nepatogumų.
– Jeigu miestelėnai turi nusiskundimų dėl šilumos tiekimo, kam jie turėtų juos adresuoti?
– Dedame visas įmanomas pastangas, kad atsakytumėme operatyviai ir aiškiai į kiekvieną skambutį, laišką ar apsilankymą pas mus. Reikalinga informacija yra pateikta ir mūsų internetiniame tinklapyje www.palangosst.lt, taip pat rekomenduočiau pasižvalgyti ir į naują VKEKK tinklapį www.energetikosabc.lt, kuris yra informatyvus, o informacija pateikta pakankamai aiškiai.
Įjungus šildymą, neretai sulaukiame skambučių, kad burbuliuoja radiatoriai. Taip nutikus kviečiame gyventojus susisiekti su mumis 8 (460) 53509 darbo valandoms, o po darbo, nedarbo ir švenčių dienomis 8 (460) 52246 – mūsų vadybininkai jūsų problemą išspręs atvykę nurodytu adresu.
– Kada pradėsite šildyti miestą?
– Kada vidutinė oro temperatūra tris paras iš eilės bus žemesnė nei 10 laipsnių. Gyventojai turi galimybę susirinkimų metu nutarus 50+1 balsų pradėti šildymą anksčiau.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite


Esant nepalankiai situacijai energetikos sektoriuje dėl nuolat augančių energijos kainų ir riboto kiekio energijos išteklių, siūlome vartotojams patiems nuspręsti kokia patalpų temperatūra turėtų būti jų daugiabutyje name šildymo sezono metu. 


Vienas iš šilumos kainą apsprendžiančiųjų faktorių yra biokuro kaina, kurį perkame per BALTPOOL biržą. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) rugsėjo pradžioje savo tinklapy paskelbė, kad per metus biokuro kaina biržoje didėjo 19,8 procento. Ko tikėtis Palangos šilumos vartotojui? Apie tai „Palangos tiltas“ kalbėjosi su UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktore Giedre Juršėne.


UAB „Palangos šilumos tinklai“ informuoja, kad hidraulinių bandymų metu gegužės 6 d. trūko magistralinis šilumos energijos tiekimo vamzdis. Avarija įvyko ties Gintaro g. 46 pastatu.


Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) nustatė UAB „Palangos šilumos tinklai“ šilumos bazinę kainą naujam 3 metų reguliavimo periodui – 5,19 ct/kWh be PVM, t. y. 0,8 proc. didesnę, palyginus su šiuo metu taikoma (5,15 ct/kWh be PVM).


Šildymo sezonas – jau čia pat, todėl su UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktore Giedre Juršėne kalbėjomės apie jį, o pokalbį pradėjome nuo malonaus „atradimo“: įmonė darboviete, o Palanga naujaisiais namais per metus tapo vilniečiams, telšiškiui ir kauniečiui. „Tampame mažu modeliu didelių tarptautinių įmonių, kuriose...


Šildymo sezonas pasibaigė, bet UAB „Palangos šilumos tinklai“ jau pradeda ruoštis naujam šildymo sezonui. Užpernai įsigaliojus Šilumos įstatymo dėl šilumos tiekėjo ir šilumos punktų priežiūros atskyrimo pasikeitimams, UAB „Palangos šilumos tinklai“ jau penkis mėnesius, nuo gruodžio 1-osios, rūpinasi kurorto...


Pirmadienį miesto savivaldybės Kontrolės komitetas, apsvarstęs kontrolierių tarnybos pateiktas  UAB „Palangos šilumos tinklai“ audito išvadas, joms pritarė.


Kurorto valdžia, apsvarsčiusi ir pritarusi trijų dešimčių Savivaldybės įmonių vadovų  ataskaitoms, vienintelei UAB „Palangos šilumos tinklai“ vadovo veiklos ataskaitai nepritarė.


Savivaldybės uždaroji akcinė bendrovė „Palangos šilumos tinklai“ yra pagal sutartį išnuomoto turto UAB „Litesko“ valdytoja. Miesto savivaldybės Kontrolierių tarnyba, atlikusi bendrovės auditą, konstatavo, kad įmonės vadovybė neteisingai sudarė finansinę atskaitomybę bei pateikė klaidingą informaciją. Taip pat nustatyta, kad įmonė dirba nuostolingai bei jos veikloje yra nemažai ...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius