Šiukšlių mokesčio rinkimo ypatumai

Dalia JURGAITYTĖ, 2009-11-04
Peržiūrėta
579
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ne vieną mėnesį diskutavusi ir skaičiavusi šiukšlių mokestį, kurorto valdžia gyventojų teismui pateikė savo planuojamų tvirtinti tarifų variantą. Šįsyk sprendimo projekte siūloma imti mokestį už šiukšles pagal turtinį vienetą. Gyvenantiems daugiabučiuose teks mokėti pagal turimo buto kvadratinius metrus.

 

Pažeidžia įstatymus

Dar rugpjūtį valdžios bandymui įteisinti naują mokestį už šiukšles, kai siūlyta tarifą skaičiuoti pagal turimą gyvenamąjį plotą bei ūkinę veiklą, pasipriešino Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė. Pasak jos, Taryba, nurodydama pareigą mokėti vietinę rinkliavą už atliekų surinkimą ir tvarkymą pagal turimą nuosavybės teise ar kitu būdu valdomą nekilnojamąjį turtą, o ne pagal surinktų atliekų kiekį, pažeidžia Rinkliavų bei Atliekų tvarkymo įstatymų nuostatas. Vyriausybės atstovė K.Vintilaitė priminė, kad atliekų tvarkymo srityje yra taikomas principas „teršėjas moka“, vadinasi, už atliekas moka jų turėtojas. Vadinasi, vietinė rinkliava turi būti siejama su asmeniu, bet ne su nekilnojamuoju turtu. Taip pat ji atkreipė dėmesį į tai, kad už buitinių atliekų surinkimą ir tvarkymą iš asmenų negalima reikalauti susimokėti iš anksto, nustatant tarifą metų ketvirčiais.

 

Naujoje tvarkoje nieko naujo

Miesto savivaldybės tarybai apsisprendus tobulinti vietinės rinkliavos mokesčio surinkimą, sudaryta darbo grupė, kuri turėjo parengti naują tvarką. Panagrinėjus miesto Savivaldybės internetiniame tinklalapyje pateiktą naująją komunalinių atliekų surinkimo tvarką paaiškėjo, jog nieko naujo neišrasta. Nuostatuose nurodoma, kad šis dokumentas reglamentuoja vietinės rinkliavos mokėtojų registro sudarymą, rinkliavos apskaičiavimą, jos mokėjimą, išieškojimą ir apskaitą. Jame paaiškinama, kas yra vietinė rinkliava, ir kad tai privaloma įmoka, kurią nustatyta tvarka turi sumokėti kiekvienas komunalinių atliekų turėtojas. Taip pat nustatyta, kad vietinės rinkliavos mokestį už šiukšles administruos biudžetinė įstaiga „Palangos miesto rinkliavų centras“.

 

Skaičiavimo principas – tas pats

Nuostatų skirsnyje apie vietinės rinkliavos skaičiavimo tvarką sakoma, kad mokestis skaičiuojamas pagal savivaldybės Tarybos nustatytus parametrus. Fiziniai asmenys moka nustatytą tarifą pagal turtinį vienetą. Tačiau juridiniai asmenys gali deklaruoti komunalinių atliekų kiekį. Šis skaičiavimo metodas bus taikomas viešbučiams, poilsio paskirties patalpoms. Jiems suteikta galimybė tvarkyti atliekas deklaravus jų kiekį, kuris turės būti ne mažesnis kaip išvežtas per pastaruosius dvejus metus.

Tačiau daugiabučių gyventojams pagal naująją tvarką mokestis bus skaičiuojamas pagal buto   kvadratinius metrus, kurie „įvilkti“ į turtinio vieneto modelį. Principas tas pats ir, kaip liaudis sako, „ta pati mergelė, tik kita suknelė“.

 

Vėl kvadratiniai metrai

Vietinė rinkliava atskiroms  mokėtojų grupėms apskaičiuota taip, kad už vieną toną šiukšlių imami 203 litai. Pastarasis dydis toks, kad gautos pajamos padengtų visas atliekų tvarkymo sistemos išlaidas, net atliekų šalinimo įrenginių uždarymą ir jų priežiūrą po uždarymo.

 

Triskart brangiau

Siūlomas vietinės rinkliavos mokestis gyvenantiems vieno buto privačiame name už ketvirtį siekia 48 litus, o už metus – 192 litus. Tačiau daugiabučių gyventojams, kurių buto plotas iki 40 kv. m, už tris mėnesius paskaičiuotas tarifas – 24 litai, o metams – 96 litai. Tų, kurių buto plotas virš 40 kv. m, tarifas visiems vienodas, nepriklausomai kiek yra kambarių. Ketvirčiui – 36 litai, metams – 144 litai. Analogiškas mokesčio dydis už šiukšles nustatytas ir gyvenantiems dviejų butų gyvenamajame name. Skaitytojams priminsime, jog miesto Tarybos sprendimu daugiabučių gyventojai už šiukšles per mėnesį mokėjo vieną tarifą – 3,67 lito, o privačių valdų savininkai – 7 litus už konteinerį. Tad nesudėtinga paskaičiuoti, kad už šiukšles teks mokėti tris kartus brangiau.

 

Turi mažiau – moki daugiau

Nustatyti rinkliavų mokesčio tarifai verčia suabejoti dokumento rengėjų kompetencija. Tarkime, kad ir tarifai maitinimo įstaigoms. Kuo didesnis jų plotas, tuo mažiau reikės mokėti. Turintiems didesnius kaip 600 kv. m bendrojo ploto statinius per ketvirtį teks mokėti 1,80 lito už vieną kv. m. Tačiau įmonių, kurių bendrasis plotas nesiekia 100 kv. m, nustatyta kaina siekia 3 litus už kv. m. Elementari logika sako, jei kavinė ar baras mažesnis, tai mažiau susikaupia ir šiukšlių. Deja, šiuo atveju veikia dėsnis – kuo mažiau turi, tuo daugiau moki.

 

Paplūdimių verslininkams – astronominis tarifas

Taip pat į jokius rėmus netelpa nustatyti vietinės rinkliavos mokesčiai pardavėjams ir paslaugų teikėjams. Jiems nustatytas rinkliavos parametras ir atskaitos taškas – leidimas, suteikiantis teisę prekiauti ar teikti paslaugas. Dėl kavinių paplūdimiuose apskritai nesuvokiama logika. Tokiems verslininkams vasaros sezono metu už mėnesį teks pakloti nuo 1100 litų iki 2400 litų. Kioskų savininkams, dirbantiems su verslo liudijimais, paskaičiuotas mokestis siekia po keletą šimtų litų.

 

Teisinga mintis

Meras Vytautas Stalmokas susitikime su spauda akcentavo, jog prieš priimant sprendimą dar  norima pasitarti su gyventojais. Tačiau, pasak jo, apmokestinti visus fizinius asmenis, turinčius nekilnojamojo turto, teisinga. „Imant analogiją, kai per mėnesį  iš privačių valdų buvo išvežami 2 konteineriai, tai mokestis ne ką padidėja. Taip pat juridiniai asmenys, mokėsiantys pagal faktinį šiukšlių kiekį, bus griežtai kontroliuojami. Dabartiniu metu už šiukšles moka miestas, tačiau šios rinkliavos mokesčio į biudžetą surenkama maža dalis“, - apie naująją planuojamą tvarką kalbėjo kurorto vadovas.

 

Projektas – idiotizmas

Ne vienerius metus paplūdimyje dirbantis bei propaguojantis paplūdimio tinklinį Audronius Macius vienu žodžiu apibūdino planuojamus mokesčius – idiotizmas, pasiteiravęs, kas inicijavo tokį sprendimo projektą. Jo nuomone, jei bus nuspręsta priimti tokius drastiškus mokesčius už šiukšles, gali nutikti taip, kaip ir su išorine reklama, kai biudžetas negavo nieko.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Artėjanti vasara pajūrio kurortų poilsiautojus pasitinka naujomis sezoninėmis kainomis. Palangoje auga rinkliavos už automobilių stovėjimą – apmokestinamos naujos automobiliams statyti skirtos aikštelės. Susiruošusiems ilsėtis Neringoje teks pasiruošti mokėti ekologinį mokestį 20 dienų anksčiau nei pernai.


Klaipėdos apskrities mokesčių inspekcijos duomenimis, už šalyje turimus žemės sklypus mokestį turi sumokėti 6108 Palangos m. gyventojai (jiems apskaičiuota mokėti suma – 517,3 tūkst. eurų) ir 111 kurorto juridinių asmenų (jiems apskaičiuota mokėti suma – 49,3 tūkst. eurų). Iš viso šalyje yra daugiau nei 1 mln. žemės mokesčio mokėtojų. Dėl savivaldybių nustatytų...


Nepavykus šiam sezonui įvesti miesto įvažiavimo mokesčio, Palangos valdžia nuo šių metų balandžio 1 dienos padidino „pagalvės“ mokestį iki vieno euro už kiekvieną praleistą parą viešbutyje ar privačiame sektoriuje. Miestas taip tikisi sužerti daugiau pinigų į miesto biudžetą kurorto infrastruktūrai gerinti, bet kaip parodė „Palangos tilto“...


Regis, Palanga nesiliauja žongliruoti mokesčiais – dviem metams, iki 2017-ųjų birželio, atidėjus 5 eurų įvažiavimo į Palangą mokestį, triskart bus didinamas vadinamasis „pagalvės“ mokestis. „Įvažiavimo mokesčio kitąmet nebus, nes tam dar nesame pasirengę. „Pagalvės“ mokestis didinamas dėl to, kad jis Palangoje šiuo metu – mažiausias visoje...


Nuo vasaros sezono pradžios įsivedusi naują rinkliavą už naudojimąsi kurorto infrastruktūra – vadinamąjį „pagalvės” mokestį – Palanga gali ramiai atsipūsti. Planuotasis surinkti pusė milijono litų jau įplaukė į miesto biudžetą, o iki metų pabaigos tikimasi surinkti dar apie 100 tūkst. Lt. O kitą sezoną šios rinkliavos kurorte gali nelikti.


Politikus turime rinkti ne pagal grožį, o pagal protą  34

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012 08 16 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Vasara – nėra pats tinkamiausias metas politinėms temoms. Tačiau sugrįžti prie politikos verčia kilęs nesveikas ažiotažas po išsakytos nuomonės apie socialdemokratų kandidato į Seimą Dano Palucko padarytą administracinį pažeidimą.


Ne viename susitikime su valdžia gyventojų konstatuota, jog  valdantieji liberalcentristai sugebėjo padidinti visų įmokamų mokesčių naštą, kuri daugumai palangiškių tapo nebepakeliama. Miestelėnų įsitikinimu, paisoma tik verslininkų pageidavimų, neatsižvelgiant į gyventojus, kurių problemos ir bėdos valdantiesiems nerūpi. Miesto savivaldybės taryboje opozicijai atstovaujantys...


Ketvirtadienį, posėdžiavusi miesto valdžia dar kartą pakoregavo vietinės rinkliavos mokestį už šiukšles. Šįsyk, priimtas sprendimas palankus verslininkams, kuriems minėto mokesčio našta sumažėjo net kelias dešimtis kartų, tačiau gyventojų problemos taip ir liko neišspręstos. Be to, skubos tvarka buvo pritarta pasiūlymui, kad verslininkai rinkliavą už šiukšles  galės susimokėti nuo...


Šiukšlių mokesčio rinkimo ypatumai

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 11 04 | Rubrika: Miestas

Ne vieną mėnesį diskutavusi ir skaičiavusi šiukšlių mokestį, kurorto valdžia gyventojų teismui pateikė savo planuojamų tvirtinti tarifų variantą. Šįsyk sprendimo projekte siūloma imti mokestį už šiukšles pagal turtinį vienetą. Gyvenantiems daugiabučiuose teks mokėti pagal turimo buto kvadratinius metrus.


Įteisinti naują vietinės rinkliavos mokestį už šiukšles Palangos valdžiai nepavyko. Pagal parengtą sprendimo projektą planuota tarifą už šiukšles skaičiuoti nuo turimo gyvenamojo ploto bei ūkinės veiklos. Tokiam projektui pasipriešino Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius