Kodėl tris savaites tyli valdžia?

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2017-03-30
Peržiūrėta
589
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kodėl tris savaites tyli valdžia?

Po viešai visai Lietuvos visuomenei paskelbtų faktų apie tai, kad Palangos politikai asmeninei naudai naudoja miesto biudžeto lėšas, praėjo trys savaitės.
Tačiau iš Palangos valdžios rūmų apie tai iki šiol mirtina tyla. Nieko neįvyko? Ko gero, ne tik man atrodo, kad paviešintos tarybos nario veiklai skirtų lėšų ataskaitos yra didžiausias šios kadencijos tarybos skandalas.
Ir ne tik šios kadencijos. Nes prisidengus tarybos nario veikla mokesčių mokėtojų pinigus politikai į savo kišenes beveik atvirai žeriasi jau daugelį metų. Tačiau į tai akis užmerkia ir Palangos vadovai – tarybos pirmininkas ir meras Šarūnas Vaitkus bei jo pavaduotojas Rimantas Mikalkėnas, kurių išlaidas savivaldybė apmoka savaime.
Visuomenei gal ir smalsu būtų žvilgtelėti, ar taupiai jie naudoja mokesčių mokėtojų pinigus? Ar visuomet tik darbo reikalais jie važinėja savivaldybės automobiliais? Ar neišlaidaujama miesto svečius apgyvendinant brangiausiuose viešbučiuose ir maitinant prašmatniausiuose restoranuose.
Tačiau meras su vicemeru – profesionaliam politikų darbui priimti žmonės, kurie savo pareigas atlieka ir po darbo valandų.
Kas kita su likusiais tarybos nariais, kurie, pagal šalies Konstituciją, savo pareigas atlieka visuomeniniais pagrindais. Kitaip sakant, aukodami savo asmeninį laiką ir materialinius resursus. Vietos savivaldos įstatymas ir taip jau vietos politikams leido kompensuoti tarybos veikloje jų sugaištą laiką ir apmokėti su tarybos nario pareigom susijusias išlaidas.
Tačiau įstatymų leidėjas kompensavimo sumą neapdairiai leido nusistatyti pačioms savivaldybėms.
Na, čia ir prasidėjo pageidavimų koncertas. Pavyzdžiui, Kauno politikai tarybos nario veiklos išlaidoms pagal vidutinį statistinį darbo užmokestį šiuo metu nusistatę beveik 500 eurų sumą per mėnesį. Panevėžio politikų sąžinė didesnė – jiems pakanka fiksuotos 180 eurų sumos.
Gal kažkurioje savivaldybėje politikai yra dar mažiau gobšūs, o kitoje – pirštai į save riesti labiau už kauniečių. Ir iš viso, įstatymas savivaldybei nedraudžia savo politikų išlaidas kompensuoti, kad ir tūkstančiu eurų. Tokį savivaldos politikų įžūlumą sustabdyti gali tik baimė įsiutinti rinkėjus.
Palangos politikai nusprendė, kad be tiesioginiam darbui taryboje skiriamo apmokėjimo, kuris pagal pačių deklaruojamą laiką gali siekti iki 150 eurų, jų išlaidoms kompensuoti dar turėtų būti skiriama 0,4 vidutinio darbo užmokesčio. Šiandien tai lygu 312 eurų.
Išeitų, kad visuomeniniais pagrindais tarybos nariais panorę pabūti palangiškiai gali gauti visai neblogą atlygį – iki 450 eurų kas mėnesį. Tokį atlyginimą į rankas gauna ne kiekvienas palangiškis. Kitas klausimas, ką tarybos nariai nuveikia už tokią algą?
Aišku, politikai gali pūstis iš nepasitenkinimo ir aiškinti, kad 312 eurų kompensacija yra visiškai ne alga, o jų patirtų išlaidų atlyginimas. Tik Vietos savivaldos įstatymas ir Palangos savivaldybės tarybos veiklos reglamentas teigia, kad tos išlaidos gali būti patirtos tik vykdant tarybos nario veiklą.
Štai tarybos narys Danas Paluckas į savo automobilį kiekvieną mėnesį užsipila degalų už visą leistiną 312 eurų sumą. Už ją išeina apie 260 litrų benzino. Su tokiu kiekiu benzino galima nuvažiuoti apie 2800 kilometrų. Tarybos nario veiklą vykdyti galima tik Palangoje, kurioje greitis yra ribotas. Jei važiuojama vidutiniu 40 kilometrų per valandą greičiu, D. Paluckas rinkėjų labui prie vairo turėtų praleisti 70 valandų – daugiau nei po 2 valandas kasdien, įskaitant šeštadienius ir sekmadienius.
Ar kas nors tuo tiki? Ar savivaldybei apmokėjimui pateikdamas degalinių kasos kvitus tarybos narys neapgaudinėja palangiškių? Kodėl jie turėtų apmokėti už jo keliones į Vilnių, kur politikas dirba?
Tokių kaip D. Paluckas taryboje yra ir daugiau. Kai kurie nesibodi akivaizdžiai rankioti svetimus kvitus ne tik Palangos, bet ir Vilniaus degalinėse. Kontrolės komiteto pirmininkas Edmundas Krasauskas keturis mėnesius paeiliui remontuoja savo automobilį ir tam iš miesto biudžeto išleidžia 430 eurų. Kuo tai susiję su tarybos nario veikla? Ar pasibaigus kadencijai jis iš savo automobilio išsiims naujas detales, kurias jam nupirko rinkėjai?
Ar už tarybos narius balsavę palangiškiai jiems suteikė privilegiją iš miesto biudžeto pilnai išlaikyti ne tik savo automobilius, bet ir pirkti kompiuterinę techniką, popierių, šakočius dovanoms. Politikai grobia tiek, kiek leidžia rinkėjai.
Lietuvos nepriklausomybę paskelbę šalies piliečiai pirmiausia kovojo su sovietmetyje išbujojusiomis valdžios privilegijomis. Palangiškiams gerai žinomas Danius Puodžius iš Vykdomojo komiteto pirmininko pareigų Sąjūdžio aušroje buvo ištrenktas po to, kai jis darbo metu organizuotame kažkokiame seminare buvo užtiktas vienoje pirtelėje. Jei tuo laiku būtų paaiškėję, kad tarybos deputatai iš valdiškų pinigų pilasi benziną ir remontuojasi savo mašinas, nebūtų išvengę ir baudžiamosios bylos.
Dabar gi, net komunistų laikais nebūtomis privilegijomis naudojasi Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijai priklausanti Palangos savivaldybės tarybos dauguma.
Išeitis iš šios gėdingos situacijos yra tik viena. Tarybos reglamente apriboti tarybos nario veiklai numatomų išlaidų rūšis, o kompensuojamą sumą susimažinti iki fiksuotų 100 eurų. Tokia suma bent jau atitiks iš tiesų savo visuomeninėms pareigoms politikų skiriamas išlaidas.
Taip Palangos savivaldybė kas mėnesį sutaupytų po 4 tūkst. eurų. Daug tai ar mažai? Palyginimui, naująjį kempingą valdžia pasiryžusi išnuomoti už kiek daugiau nei 3 tūkst. eurų sumą per mėnesį.
Tik kas taryboje tai gali pasiūlyti, kai mokesčių mokėtojų pinigais susitepę beveik visi?

Jūsų komentaras:

Ziabkus 2017-04-02 11:16 (IP: 84.15.191.6)
Protaujantis anonimas. Kitaip tariant, bailus žmogau. Skandalas atsiranda tuomet, kai jis yra viešas. Visa kita tėra turgaus lygio plepalai. Jūs ten savo namų virtuvėje prie cierkos galite daug ką nutuokti. Bet iš pradžių irodykite bent dešimtąją dalį to, ką kalbate. Ir tuomet tai galėsite vadinti skandalu.

jxsswwqw 2017-04-01 18:22 ([email protected] / IP: 78.60.62.146)
Sarunui patiks, nes Ziabkus labai "svelniai kabina" Saruna. Ir is viso man placia sypsena kelia tai, kad Ziabkus, sias tarybos nariu "savanaudiskas "kompensacijas"" vadina - DIDZIAUSIU SKANDALU!! ZIabkau, ZIabkau.. Cia jums didziausias skandalas?? Tik tiek jus sugebate izvelgti negeroviu Palangos administracijoje?? Mero valdyme?? As jums mielai padeciau bevardinti, kas yra blogai Palangos savivaldybeje.. Kur si savivaldybe ne tai, kad graibsto tai, kas mokesciu moketojams priklauso.. Kiekvienas nors kiek protaujantis zmogus supranta- tai tik gelytes.. lyginant su smelio pumpavimu is juros, "didziaisiais projektais", net su tuo faktu, kad nei is sio nei is to yra 100000 eur didinamas uab Palangos renginiai istatinis kapitalas.. o kur dar visos problemos, kurios susijusios su biurokratija ir tiketina "svogerizmo" apraiskomis? Arba projektai, kurie del kazkokiu ambiciju buvo numarinti Palangos kabinetuose? Kiek cia milijonu yra praplauke pro Palanga? O galbut ir kazkiek iplauke i tam tikras placias kisenes? Kas cia paskaiciuos? Kas cia bent pasidomes? Ziabkus? Turbut suprantat, kad ta plati sypsena ir neleidzia tiketi nei Ziabkumi, nei tuo labiau Palangos taryba, o dar labiau administracija (kartu su meru).

naisynė 2017-03-31 11:16 ([email protected]l.com / IP: 78.61.64.33)
Šarūnui nepatiks...

Taip pat skaitykite

Šią, kaip ir praėjusią, vasarą daugybės lietuvių keliai ves į Palangą. Populiariajam pajūrio kurortui jau dešimtmetį vadovaujantis meras Šarūnas Vaitkus nesidrovėdamas tvirtina, kad per šį laikotarpį Palanga smarkiai pasikeitė ir yra ant sėkmės bangos. Panašu, jog nė pandemija kurortui nesmogė žemiau juostos – meras šį laikotarpį apibūdina kaip...


Mobiliajame koronaviruso patikros punkte Palangoje, kuris darbą pradėjo lapkričio 6 d., per dvi veiklos savaites paimti 339 tepinėliai, iš jų teigiami tyrimo rezultatai – 74 (Palangos miesto gyventojų teigiami testai –37). Per dieną Palangos mobiliajame punkte vidutiniškai atlieka 40-45 tyrimus. Maždaug pusė besitiriančių – ne Palangos miesto, o aplinkinių...


Iš atostogų Prancūzijos Alpėse per Milaną į Palangą grįžęs Leonas Šidlauskas, Palangos senosios gimnazijos direktorius, dvi savaites dėl koronaviruso grėsmės praleis namuose.


Faustos Palangoje nepastebėti tiesiog neįmanoma. Jos, žurnalistės, fotografės, tinkliaraštininkės, pilna kurorte visur, o po jos neatsiejama stiliaus detale, dideliu sombrero – plačiabryle skrybėle – galėtų nuo lietaus pasislėpti visa keturių asmenų šeima. Fausta Simaitė mielai atsakė į laikraščio "Palangos tiltas" klausimus.


Projektui „Aš myliu Lietuvą“ didžiausio šalies kurorto meras Šarūnas Vaitkus papasakojo apie tai, kodėl jo gimtoji Palanga yra gražiausias miestas ir kodėl jam svarbus Vytautas Landsbergis.


Kodėl tris savaites tyli valdžia?  3

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2017 03 30 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Po viešai visai Lietuvos visuomenei paskelbtų faktų apie tai, kad Palangos politikai asmeninei naudai naudoja miesto biudžeto lėšas, praėjo trys savaitės.


Palanga tris dienas šventė kurortinio sezono pradžią

"Palangos tilto" informacija, 2014 05 19 | Rubrika: Miestas

„Myliu Palangą!” – tris dienas nuo penktadienio vidurdienio iki vėlyvo sekmadienio vakaro šis šūkis skambėjo pačių įvairiausių renginių gausa miestiečius ir svečius džiuginusioje Palangoje, kuri savaitgalį visus sukvietė į tradicinę kurorto šventę, ženklinančią aktyviojo vasaros sezono pradžią. Šurmuliavo nuo penktadienio Jau nuo...


Kol valdininkai tyli, Rąžė ėda kopas  3

Linas JEGELEVIČIUS, Alfredas PUMPULIS, 2012 01 05 | Rubrika: Miestas

Neišvalius Rąžės upelio vagos patvinę vandenys, užuot papildę Baltiją, pasiglemžė apie 1 hektarą paplūdimio, niokoja kopas ir grasina toliau jas naikinti. Iki šiol nuo smėlio upelio vagą išlaisvindavę Palangos komunalininkai skėsčioja rankomis – miesto aplinkosaugininkai reikalauja leidimų upelio vagai valyti ir gilinti. UAB „Palangos komunalinis ūkis“...


Nesaugiai, be priežiūros palikti daiktai, nuolat vilioja ilgapirščius. Atrodo, nusisuki tik sekundei – o rankinės, kuri buvo padėta šalia – nebėra. Vasarą nuo vagišių vis daugiau nukenčia užsieniečių. Kartais dėl neapdairumo, o kartais ir dėl naivumo. Sveiki atvykę į Palangą !


Kita vasara, nauja savivaldybės valdžia, bet prakaitu sulipę kurorto svečiai ir miestelėnai, panorę nusiplauti purvus, kaip ir iki šiol, turi pėdinti tai padaryti į viešbutį, nuomojamą būstą ar savo namus. Ten, kur prie paplūdimio jau įrengti dušai, jie užrakinti. Skandalingiausia atrodo dušų istorija Gelbėjimo stotyje, kurios rekonstrukcija valstybei ir savivaldybei kainavo apie tris...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius