Palangai – pensininkų miesto ateitis

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2013-03-28
Peržiūrėta
598
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas
Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas

Palangos gyventojai sensta ir jų gerokai mažėja. Tokį nerimą keliantį faktą atskleidė neseniai paskelbti Lietuvos statistikos departamento duomenys.
Užpernai atlikto šalies visuotinio gyventojų surašymo duomenimis, 2012 metų pradžioje Palangoje gyveno 15 tūkstančių 538 žmonės. Tai yra 233 žmonėmis mažiau nei 2011 metų pradžioje. Regis, toks vos pusantro procento gyventojų nubyrėjimas nėra reikšmingas.
Tačiau, Statistikos departamento duomenimis, per pastaruosius 8 metus Palangoje gyventojų sumažėjo beveik 1200. Kai vos keliolika tūkstančių gyventojų skaičiuojančiame mieste per palyginti neilgą laiką išnyksta daugiau nei vienas tūkstantis žmonių – kurortui nieko gero nežadanti žinia.
Jei Palanga tokia pačia sparta nyks ir ateityje, turint galvoje vis didėjančius emigracijos mastus, po kokių 20 metų neturėsime nė 10 tūkstančių gyventojų, o mūsų savivaldybės taryba nuo dabar turimo 21 nario privalės sumažėti iki 17 politikų.
Kad tokia mūsų miesto perspektyva ne iš piršto laužta, įrodo kitų statistinių duomenų analizė. Praėjusių metų pradžioje Palangoje gyveno 2136 vaikai iki 14 metų. Tuo tarpu 60 metų ir vyresnio amžiaus žmonių turėjome beveik du kartus daugiau – 4159.
Maža to, per 8 paskutinius metus vaikų skaičius sumažėjo daugiau nei 3 procentais, o vyresnio amžiaus žmonių padaugėjo net 6,2 proc. Tai reiškia, kad ateityje Palangos gyventojų mirtingumas, kuris iki šiol ir taip yra gerokai didesnis nei gimstamumas, dar labiau didės.
Nuo 2005 iki 2011 metų Palangoje mirė 233 žmonėmis daugiau nei gimė, o iš miesto kitur gyventi išvyko 604 palangiškiais daugiau nei per tą patį laikotarpį atvyko gyventi į kurortą. Juo labiau, kad į Palangą gyventi atvyksta daugiau vyresnio amžiaus žmonių, o išvyksta darbingi žmonės. Dėl šios priežasties mieste mažėja gyventojų nuo 15 iki 59 metų.
Miesto savivaldybė šiuos grėsmingus skaičius ginčija. Štai, Civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis, praėjusių metų pradžioje kartu su prie savivaldybės prisiregistravusiais nuolatinio būsto neturinčiais asmenimis Palangoje savo gyvenamąją vietą buvo deklaravę 17 tūkst. 842 žmonės.
Iš kur toks didžiulis 2034 žmonių skirtumas palyginti su oficialia statistika? Statistikos departamentas įrodinėja, kad jų turimas Palangos gyventojų skaičius yra realus. Jis paremtas visuotinio gyventojų surašymo duomenimis, tikslintas su „Sodros“, mokesčių inspekcijos, sveikatos priežiūros įstaigų duomenų bazėmis.
Anot statistikos specialistų, surašymo metu nemažai Palangoje aptiktų asmenų tvirtino, kad jie realiai gyvena kitose savivaldybėse. Kurorte savo gyvenamąją vietą yra deklaravę ir dirbti į užsienį išvykę palangiškiai, kurių paskutiniais metais yra daug. Neužmirškime ir į aukštąsias mokyklas įstojusių abiturientų, kurie lieka prisiregistravę tėvų namuose, tačiau savo mieste nebegyvena ir ateityje čia nebesugrįš. Dėl įvairių priežasčių Palangoje gyvenamąją vietą yra deklaravę kurorte būstą poilsiui įsigiję kitų miestų gyventojai.
Tad labiau tikėtini yra Statistikos departamento pateikti duomenys. Juo labiau, kad jiems, o ne formaliai gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų skaičiui paskutiniu metu pirmenybę ima teikti ir šalies Vyriausybė. Štai, neseniai visu rimtumu iškilo ginčas ar Panevėžį galima laikyti 100 tūkst. gyventojų turinčiu didmiesčiu, kuriam priklausytų kiek kitokios biudžeto formavimo taisyklės. Aukštaitijos sostinėje gyvenamąją vietą yra deklaravę apie 105 tūkst. žmonių, tačiau Statistikos departamento duomenimis, realiai čia gyvena vos 98 tūkstančiai.
Kokiais skaičiais betikėtume, akivaizdu, kad Palangos gyventojų sparčiai mažėja.
Kodėl Palangoje neužsilaiko gabus jaunimas, kodėl vos tik baigę vidurines mokyklas palangiškiai dumia iš čia kur akys mato? Mieste lieka tik aptarnavimo sferoje darbą radę, ar niekur nepritapę, jokių perspektyvų neturintys jaunuoliai, kurie be darbo ir sėdi šiokias tokias pajamas turintiems tėvams ant sprando. Geriausiu atveju tokie Palangoje užsilikę vakarykščiai abiturientai laimės (t.y. darbo, pragyvenimo) ieško užsienyje. Blogiausiu – apsivogę papildo kalėjimų gyventojų gretas.
Kad kurortas netaptų pensininkų miestu, kad gimtame mieste ilgiau išsilaikytų gabus jaunimas būtina kuo skubiau mąstyti apie Klaipėdos universiteto ar kitų šalies aukštųjų mokyklų fakultetų steigimą Palangoje. Reikia skatinti prestižinių darbo vietų kūrimąsi, kurios į mūsų miestą viliotų gabius ir protingus žmones. Tai bus įmanoma tik tuomet, kai mūsų mieste atsiras mokslinių tyrimų centrų filialai, aukštų technologijų reikalaujančios įmonės.
Tai įgyvendinti galima. Kodėl Klaipėdos universitetui negalėtume atiduoti uždarytos vidurinės mokyklos pastatą prie Rąžės upės? Jame įsikurtų koks nors universiteto fakultetas, o dalis patalpų galėtų būti skiriama studentų bendrabučiui. Mieste atsiradęs akademinio jaunimo būrys iš karto pajaunintų kurorto veidą.
Valdžios užmiršti pažadai buvusioje kariškių bazės teritorijoje priešais oro uostą atlikti detalųjį planą, šioje vietoje numatantį lengvosios pramonės ir ekologiškos gamybos įmones. Joms leidus statyti žinybinius butus į Palangą dirbti ir gyventi atvažiuotų būrys specialistų, kurie papildytų iki šiol mieste esantį menką inteligentijos sluoksnį. Kartu didėtų ir Palangos gyventojų skaičius.
Nedarant šių žingsnių, miesto valdžiai ateitį vertinant tik rinkimų kadencijų laikotarpiais, Palanga ilgainiui virs į didelę pensininkų koloniją ar taps panaši į Bulgarijos kurortinius miestelius, kurie žiemai yra uždaromi.

Jūsų komentaras:

Tiesa tokia: 2013-04-16 09:06 (IP: 86.100.60.112)
Kaip buvo pasakyta per sklaidos priem., Lietuvoje yra ~ 100 000 išlaikytinių, kuriuos ir išlaiko būtent pensininkai, todėl jiems iki nesąmonės sumažinta sunkiai uždirbta pensija!..Todėl jie priversti keliaklupsčiauti prieš valdžaižmogius,minti takus, iki žemės lenkti žilą galvą,dėl sušiktų kompensacijų.. ypač "Gl.ir Rūpyba", -kur atvirai tyčiojamasi: -"norėsim duosim, norėsim neduosim"?taip ir yra!.. -Ir kada bus įvardinta , kad iš pensininkų atimtų pinigų , išlaikoma armijos nieko neveikiančių pilni kabinetai! ir pampsta milijonieriai... Laisvosios R.inst.duomenimis, dar 2008m. vien "SODRA" "dirbo" 4000 žmonių perdaug! O dabar - visokiausių "MOBILIŲ gr".pristeikta;Ką jie veikia? ogi išlaikomi mūsų pinigais! Štai, kaip mes paversti vergais!..Kada bus aprašoma tikra tiesa?

Laikas daryti tvarką... 2013-04-02 23:25 (. / IP: 86.100.60.112)
Kretingiškiai kaip kokie medūzos užplūdo mūsų darbo vietas..ypač Savivaldybės sistemoje..žn ir kt įstaigose.. -Kodėl tai toleruojama,- kai palangiškiai be darbo ir iš jų tyčiojamasi, kad neranda...Pagaliau laikas imtis daryti tvarką...o ne pilstryti iš tuščio į kiaurą..."žuvis genda nuo galvos"...

ISTORIKAS 2013-04-01 08:00 (IP: 78.61.224.151)
baisiai visi BIJOJO ,kad tapsim savaitgalio kurortu. TAPOM. db. dziaugiames. tas pats bus su senjoru kurortu. pirmyn.pirmyn reikia ziuret ir ruostis

sugalvojo 2013-04-01 07:30 (IP: 78.61.224.151)
WLDZIA kalta, kad miestas ,,seneja,, truksta tik landsbergi apkaltint.smegenis ijungt reik ir is sio proceso galima daug laimeti. KRITIKA cia tikrai BEPRASME. nu honoraras gautas ir tiek

idomu 2013-03-31 09:28 (IP: 78.61.104.50)
kas kaltas , kad miestas seneja ir jaunimas negauna darbo !!! Kiek dirba is Klaipedos ir Kretingos ??? O palangiskiai priversti ieskotis darbo svetur . Cia tik valdzia kalta , jiems tik savo interesai . o paprastam mirtingajam tik pareigos ...

nepataikyta 2013-03-30 07:42 (IP: 78.61.224.151)
pasikonsultuokit su pranciskonais . jie buvu isteige Vytauto didz. universuteto filiala Kretingoje ir nors ten/ iskaitant kviestinius dest. ir pacius atv. vienuolius/ pedagogu potencialas nelygu Palangai, nieko doro nesigavo. tikslingiau palangos jaunima mokyt aptarnavimo ir turizmo sferai Kretingos bazese

PUIKU 2013-03-29 07:13 ([email protected],com / IP: 78.61.224.151)
nuostabu,pasaulyje daug tokiu kurortu, kur senjorai leidzia/sveikai ir turiningai/ savo likusias gyv. dienas. aciu ZIABKAU

Taip pat skaitykite

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Klaipėdos departamento Palangos nutolusios darbo vietos nuo birželio 1 d. iš patalpų esančių Vasario 16-osios g. 35A , Palanga persikelia į naujas patalpas esančias Ganyklų g. 18-25, Palanga ( 2-ame aukšte).


Palangos miesto savivaldybė informuoja, kad šiuo metu iki gegužės 12 d. registruojami Palangos miesto 55-64 m. ir 45-54 m. amžiaus grupės gyventojai vakcinuotis nuo COVID-19 „Vaxzevria“ vakcina.


„Palangos tiltas“ jau rašė šiandien, kovo 4 d., kad Lietuvos Statistikos Departamento (LSD) siunčiamose infografose statistika apie mirtis nuo koronoviruso Palangoje tiesiog dingo nieko nepaaiškinus. Palangos miesto savivaldybės mero patarėja Jurgita Vanagė, kuri persiunčia tokią LSD statistiką „Palangos tiltui“, negalėjo paaiškinti, kodėl...


Klaipėdos jūrininkų ligoninė stabdo planinių ir ekstrinių paslaugų teikimą kai kuriuose Palangos departamento skyriuose. Toks sprendimas priimtas dviem departamento slaugytojoms patvirtinus COVID – 19 infekcijos tyrimų teigiamus rezultatus.


Labiausiai įsiskolinę - Palangos ir Klaipėdos gyventojai

"Palangos tilto" informacija, 2019 10 12 | Rubrika: Miestas

Vienam Palangos gyventojui tenkanti pradelstų įsiskolinimų suma šiuo metu siekia vidutiniškai 844 eurus, ir tai yra didžiausias rodiklis šalyje, vertinant atskiras savivaldybes, rodo naujai paskelbti „Creditinfo“ duomenys. Mažiausiai skolingi Kelmės rajono gyventojai – vienam gyventojui tenka 46 eurų pradelsta skola. 


Pernai Lietuvoje kilo 12018 gaisrų (2014 m. – 13324). Iš viso Klaipėdos apskrityje kilo 1114 gaisrų (2014 m. – 1296): Klaipėdos m. sav. – 524 (452), Palangos m. sav. – 51 (65), Klaipėdos r. sav. – 196 (184), Kretingos r. sav. – 96 (123), Skuodo r. sav. – 58 (63), Neringos sav. – 7 (20), Šilutės r. sav. 182 (208). Šalyje...


Jeigu teismas nepanaikins UAB „Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro“ (KRATC) sprendimo jau nuo rugsėjo 1 d. padidinti Palangai atliekų priėmimo „vartų mokestį“ nuo 55 iki 79,87 litų, o nuo kitų metų – iki 125,57 Lt, kurorto gyventojams teks gerokai patuštinti savo pinigines – už šiukšlių tvarkymą už paskutinį šių metų...


Palangai – pensininkų miesto ateitis  7

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2013 03 28 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Palangos gyventojai sensta ir jų gerokai mažėja. Tokį nerimą keliantį faktą atskleidė neseniai paskelbti Lietuvos statistikos departamento duomenys.


Vakarykščiame Palangos miesto tarybos posėdyje buvo numatyta svarstyti 40 klausimų. Tačiau jų sumažėjo, nes politikai balsavo už tai, kad visi sprendimų projektai, kuriuos rengė Architektūros ir teritorijų planavimo skyrius, būtų atidėti kitam posėdžiui. Jau įpusėjus posėdžiui, valdančiosios daugumos siekis, nepaisant susitarimo posėdžio pradžioje, išklausius Šventosios...


„Mes pavargome būti namo-vaiduoklio, kuris niekam nepriklauso ir kuriuo niekas nesirūpina gyventojais. O dar pasiekė gandai, kad šalia rengiami sklypų detalieji planai. Ir nors tikslių žinių neturime, būgštaujame, kad galime likti ir be privažiavimo prie keturių laiptinių“, – sako Kretingos gatvės 57 numeriu pažymėto daugiabučio gyventojai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius