Taigi Lietuva toje karuselėje

www.ve.lt, 2011-08-29
Peržiūrėta
940
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Taigi Lietuva toje karuselėje

Viskas - lyg iš tos pačios operos. Apie atrakcionų karuselę Palangoje Lietuvoje dabar žino daugelis. Net jei jos savom akimis nematė. Nes toji karuselė, kurioje kelioms dešimtims minučių aukštyn galva pakibo būrys vaikų, parodo, ko verta šioje šalyje sukurta valdymo sistema.

Jeigu dėl to įrenginio veiklos stabdį per dešimtį dienų gali nuspausti tik šalies ministras pirmininkas, tai reiškia ne sistemą, o pelkę. Kita vertus, jeigu kitų būdų nėra, stabdyti kažin kaip, pusiau legaliai kurorto centre veikiantį atrakcioną belieka premjerui. Jeigu jau sustabdyti neišeitų jam, teoriškai dar turime prezidentę...

Fabula - paprasta. Kaune registruotai užsienio kapitalo bendrovei "Leander LTU" priklausančioje karuselėje, kuri veikia išnuomotame žemės sklype Palangoje, sutrikus elektros tiekimui (bendrovės "Lesto" teigimu, regis, perdegė transformatorinės saugiklis), pavojingame aukštyje žemyn galva užstrigo 9 žmonės. Iš principo - kartais taip nutinka: technologiniai įrenginiai genda. Tinkamai prižiūrimi, profilaktiškai taisomi, kaip taisyklė - rečiau. Neprižiūrimi, sukantys "greitą pinigą" - dažniau, o neretai ir tragiškai. Tačiau net teoriškai sutrikimų išvengti neįmanoma.

Tačiau tik po vos skaudžia nelaime nepasibaigusio incidento pradeda suktis veik neviltį skatinanti absurdo teatro karuselė. Viena vertus, tik po to paaiškėja, kad atrakcionas išnuomotame žemės sklype veikia neturint reikalaujamų leidimų. Taigi formaliai - nelegaliai. Įtariu, jog pasikapstę giliau atrastume, kad visokių leidimų beigi tokios veiklos licencijų tvarka Lietuvoje yra tiesiog absurdiška. Kitaip tariant, norint tokios veiklos imtis, visų būtinų leidimų neįmanoma gauti - žemės nuomotojus, valdžios pareigūnus, priežiūros institucijų valdininkus būtina maloninti pakišomis, gal tada bus sukuriama visiška teisinė migla. Jeigu viskas gerai - visi bus patenkinti, nelaimės atveju - visi nusiplaus rankas, o valdininkai pirmieji pabrėžtinai šauks apie "kraugerius iš Olandijos" (šalis šiuo atveju nesvarbi).

Kita vertus, per dešimtį po incidento praėjusių dienų paaiškėjo, kad dėl neskaidrios teisinės miglos atrakcionų neįmanoma sustabdyti net panorėjus atlikti padorų priežasčių tyrimą. Valstybinė darbo inspekcija, Palangos savivaldybė (su visomis savo institucijomis ir mero galva viršuje), Nacionalinė žemės tarnyba, bendrovė "Kurorto statyba", Teisingumo ministerija, Kultūros ministerija, Antstolių rūmai, Klaipėdos apygardos teismas, Kultūros paveldo departamentas, policija, Mokesčių inspekcija, Vaiko teisių kontrolieriaus tarnyba, Statybų inspekcija, Valstybinė ne maisto produktų inspekcija - tiek institucijų pavadinimų suradau skaitydamas keletą pranešimų apie įvykį Palangoje ir jo priežastis. Žinia, prie ilgoko sąrašėlio dar reiktų teisėtai pridurti ir Vyriausybės instituciją dėl asmeniško premjero indėlio. Logiškas klausimas: kur visos šios institucijos buvo anksčiau, ką jos veikia ir apskritai kam jų tiek reikia?

Vėl įtariu, kad gauti atsakymą pasisektų tik tiriamuoju būdu. Pamėginus, kad ir tos pačios Palangos centre išsinuomojus kuklų sklypelį žemės, pastatyti paprastas supynes ir be jokių leidimų, kasos čekių ar bilietų už kuklią paslaugėlę pamėginti imti pinigus. Net jeigu paslauga bus tokia pigi, kad už bus įmanoma atsiskaityti baltomis centų monetomis, į tokio nusikaltimo vietą sugužėjusių valdžios ir priežiūros institucijų atstovų sąrašas būtų dvigubai ar trigubai ilgesnis už pateiktąjį prieš tai buvusioje šio teksto pastraipoje. Nereiktų jokio premjero ir jo spaudžiamų stabdžių. Savivalės idėjos autoriui visi tie kontrolieriai įpieštų tokio dydžio baudas, kad jis geriau prašytųsi uždaromas į areštinę ir suvisam pamirštų potraukį smulkiam arba vidutiniam verslui. Iki drebulio ir koktumo.

Vis dėlto tai, kas pirmiausiai toptelėjo galvon po incidento Palangos karuselėje, buvo šią vasarą Rusijoje nutikusi Volgos upėje nuskendusio laivo "Bulgarija" nelaimė, kurios metu žuvo per šimtą žmonių. Vos pradėjus anos katastrofos tyrimą paaiškėjo, kad kapitaliai neremontuotas laivas plaukiojo veik 60 metų. Jį eksploatavo nuomininkai, kurie per tretinę įmonę siekė užkalti "greitų pinigų". Laivui nebuvo oficialiai leista plukdyti žmonių, o debesis priežiūros institucijų nieko neveikė, tik ėmė pakišas iš verslininkų.

Šia prasme mes, gyvenantys Lietuvoje dar turime galimybę rinktis - laikyti save optimistais ar pesimistais. Optimistai galėtų guosti save, kad Lietuvą (tfu-tfu-tfu) aplenkia skaudesnės technologinės katastrofos. Pas mus taip pat sukasi karuselėmis vadinamos senienos, tačiau anksčiau veikusios kur nors Europoje, galbūt buvo prižiūrėtos daug geriau nei ligi šiol Rusijos pramogų versle "drožiamas" sovietinis paveldas. Taigi tarsi ir esame pažangesni. Kita vertus, pesimistai bus teisūs, jeigu sakys, kad Lietuvoje veikianti valstybės valdymo sistema lygiai taip pat verta nebent šuns uodegos. Tiksliau ne valdymo sistema, o jos imitacija, kur tikra ne pati veikla, o šilti kabinetai, veiklą liudijantys popieriai ir tobulai veikiančios pakišų įsisavinimo schemos, kurių pasiekti negali nė viena teisėsaugos institucija.

Tikri tik tie devyni žemyn galvom karuselėje kabantys žmonės. Spėju - panorėję surasti teisybę ir gauti kompensacijas už patirtą žalą, jie dar patirs to-o-o-kią "epopėją", kokia jiems net nesisapnavo.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Praėjusius metus galima vadinti antrojo būsto įsigijimo proveržio laikotarpiu. Lietuviai pirko po antrą, trečią butą ne tik didmiesčiuose, bet ir kurortuose. Populiariausiu jų pasirinkimu buvo šalies pajūris. Tačiau kiek apsukresni ir saulės išsiilgę tautiečiai ėmė domėtis NT šiltuose kraštuose. Kaip teigia Ispanijoje NT brokeriu dirbantis Dainius Markevičius, lietuviai čia pirko ir kelis...


Antradienį, birželio 16 d., Savivaldybėje lankėsi ir su miesto meru Šarūnu Vaitkumi susitiko Lietuvos operos ir baleto teatro operos solistas Vytautas Kurnickas bei dainininkė Gražina Skinderytė-Kurnickienė.


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Rinkimų karuselę Palangoje pirmieji įsuka Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) Palangos skyrius: lapkričio 3 ir 4 dienomis, nuo 13 iki 17 valandos, skyriaus rinkimų štabe Vytauto g. 85 (jį lengva rasti, nes šiuo adresu yra įsikūrusi ir laikraščio „Palangos tiltas“ redakcija) kurorto konservatoriai galės balsuoti net dėl trijų...


Saulėtą gegužės 26 dieną Palangos lopšelyje-darželyje „Gintarėlis“ vyko nuotaikinga sveikatingumo sporto šventė „Linksmoji karuselė“. Į šventę susirinko gausus būrys vaikučių, tėvelių, senelių, brolių ir sesučių. Skambant Marijono Mikutavičiaus dainai „Trys milijonai“ sporto šventės pradžią vainikavo iškilminga grupių eisena.


Efektyviame savivaldybės įmonių valdyme šiuolaikiški, turintys viziją ir iniciatyvūs įmonių vadovai – svarbiausia, įsitikinęs miesto savivaldybės Tarybos narys Dainius Želvys, kuris yra dviejų miesto įmonių – UAB „Palangos šilumos tinklai“ ir VšĮ Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC) stebėtojų tarybos narys.


Palangiškis Jonas Valužis sako, kad šimtams kurorto ir visos šalies vaikų per devynis metus suteikė begalę džiaugsmo žaidimų atrakcionuose Vytauto gatvėje, dešimtims palangiškių – ir darbo vietą, o į savivaldybės biudžetą įbyrėjo ne vienas tūkstantis litų įvairių mokesčių, surinktų vykdant atrakcionų veiklą. Vyrą piktina, kad jis yra lyginamas su...


„Liga – visam gyvenimui“. Kaip jaustumėtės išgirdęs tokią diagnozę iš endokrinologo, kuris ką tik nustatė, kad sergate cukriniu diabetu. Nekaip? Matyt, tai – per silpnas žodis. Tačiau endokrinologas Antanas Šatas sako, kad su šia liga reikia susidraugauti: „Sergančiųjų cukriniu diabetu mes nebevadiname ligoniais. Jie yra pacientai...


Taigi Lietuva toje karuselėje

www.ve.lt, 2011 08 29 | Rubrika: Nuomonės

Viskas - lyg iš tos pačios operos. Apie atrakcionų karuselę Palangoje Lietuvoje dabar žino daugelis. Net jei jos savom akimis nematė. Nes toji karuselė, kurioje kelioms dešimtims minučių aukštyn galva pakibo būrys vaikų, parodo, ko verta šioje šalyje sukurta valdymo sistema.


Šiemet kovo mėnesio pabaigoje Palangos miesto savivaldybė ėmė įgyvendinti veiklos valdymo sistemos diegimą ir procesų optimizavimą, kuriuos finansuoja Europos Sąjungos 2007-2013 m. struktūrinių fondų parama pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programą. Šiuo projektu, kurį ketinama galutinai užbaigti po dviejų metų, siekiama gerinti į rezultatus orientuotą savivaldybės valdymą. Šiuo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius