Kaip yla iš maišo lenda itin nemalonūs faktai: kalba apie tarybų narių grobstomas lėšas

Palangos tiltas, 2023-04-28
Peržiūrėta
1154
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Delfi.lt nuotr. Šarūnas Mažeika
Delfi.lt nuotr. Šarūnas Mažeika

Į viešumą kyla vis daugiau įtarimų, kaip savivaldybių tarybų nariai galimai grobsto lėšas: už mokesčių mokėtojų pinigus nuomojasi jiems patiems priklausančias mašinas, perkasi kompiuterius bei telefonus. Panašu, kad tai vyksta daugybėje savivaldybių, po įvairių partijų vėliavomis. Ką daryti, kad tai liautųsi?

Trečiadienį prisiekęs naujasis Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas jau yra anksčiau kalbėjęs apie mero, vicemero, kurio pareigas jis ir pats ėjo, atlyginimus, o tarybos nario atlygis – labai kuklus. 

„Pagal posėdžių intensyvumą, komitetų intensyvumą tai gali būti apie 600 eurų per mėnesį“, – LNK žinioms sakė V. Benkunskas. 

Jis paaiškino, kad jau kelios kadencijos, kai Vilniaus miesto tarybos nariai turi fiksuotas kanceliarines išlaidas – 300 eurų. Yra ir apibrėžtas sąrašas, kam jas galima išleisti: automobilio nuoma, degalai, draudimas, techninė priežiūra, taip pat sąskaitos už telefoną ar internetą.

„Aš ne kartą pats turėjau iš savo pinigų mokėti už ataskaitos parengimą, spaustuvei už maketavimus“, – kalbėjo V. Benkunskas.

Todėl naujasis Vilniaus miesto meras nesmerkia, kad tarybos nariai dažnai mato ne galimybę, bet prievolę išleisti maksimalų lėšų kiekį. 

„Kaip ir įstatymas leidžia leisti lėšas, bet, kita vertus, turi jaustis kaltas ir negali niekada žinoti, kada ateis ir pasakys, kad tu kažką padarei blogai, apsivogei ir panašiai“, – kalbėjo jis. 

Visuomenininkas Andrius Tapinas sako, kad skaitydamas įvairių tarybų narių išlaidų ataskaitas patyrė epines, biblines emocijas. 

„Vis atrasdavau naujas piktnaudžiavimo ir klastojimo schemas ir tikrai pradėjau galvoti, kad man čia pradėjo kvepėti Senuoju Testamentu“, – ironizavo jis. 

Pavyzdžiui, aplink 500 kv. kilometrų Pagėgių savivaldybę tarybos nariai turėjo važinėtis ratu. Tyrimas atskleidžia, kad vienas tarybos narys per kadenciją neva nuvažiavo 90 tūkst. kilometrų. Visi drauge Pagėgių tarybos nariai pravažinėjo ketvirtį milijono eurų. 

Nuo 2019 metų Pagėgiams vadovauja Liberalų sąjūdžio atstovai. Todėl Liberalų sąjūdis aptarti šią situaciją sušaukė partijos tarybą. 

Delfi primena, kad viešojoje erdvėje kilus skandalui dėl netinkamai leidžiamų savivaldybių tarybų narių veiklai skirtų lėšų, Pagėgių meras Vaidas Bendaravičius, vicemerė Ligita Kazlauskienė, tarybos narė Gražina Jankauskienė bei buvęs Pagėgių tarybos narys Vladimiras Gorodeckis trečiadienį paskelbė stabdantys narystę partijoje. 

„Net susiformavo antrinė kuro čekių rinka, nes juos pateikti yra lengviausia, jų tiesiog prirenki. Todėl tarybos nariai Pagėgiuose, kurie negauna didelių kuro čekių, rodo ataskaitose, kad kurą pylėsi 24 kartus per mėnesį, pavyzdžiui, ir 5 kartus per dieną“, – kalbėjo visuomenininkas A. Tapinas. Taip pat atskleidžiama, kad Šilutėje tarybos nariai per kadenciją neva pravažinėjo beveik 4 milijonus kilometrų. Vieno tarybos nario rekordas – 25 tūkst. eurų už degalus ir transporto išlaidas. Taip pat kai kurie pirkosi brangius kompiuterius ir telefonus, juos pakišo po mobiliojo ryšio išlaidomis. Ir tai tėra tik dalis pavyzdžių.

„Aš tikrai nenorėčiau kaltinti čia Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), kad jie kažko nepadarė, ar panašiai. Didesnė problema, kuria tikrai galiu kaltinti, tai yra savivaldybių vidaus Audito tarnybas ir kontrolierius. Visos (savivaldybės, aut. p.) turi vidaus Audito tarnybas ir jos visos nieko nematė“, – pasakojo A. Tapinas. 

Palangos savivaldybėje irgi nemato. Štai dar vienai kadencijai išrinktas Palangos meras Šarūnas Vaitkus LNK žinioms sakė, kad tai yra kontrolierės darbas.

„Buvo kontrolierė ne kartą tikrinusi ir kažkokių rimtų pažeidimų nenustatė“, – kalbėjo Palangos meras. 

Anot A. Tapino, Palanga, kaip ir Kaunas, Kauno rajonas ir Jonava, išsamius duomenis paviešinti atsisakė. Šioms savivaldybėms buvo išsiųstos teisinės pretenzijos. 

„Nepanaudojau jokių lėšų, neturiu dėl ko raudonuoti ir jaustis nepatogiai“, – kalbėjo Palangos tarybos narys Domininkas Jurevičius. 

Kad A. Tapinas prie jo neprisikabins dėl išlaidų kurui, vylėsi ir kitas Palangos tarybos narys Andrius Bajoras.

Vilniaus miesto meras galvoja, kad reikėtų keisti atlygio sistemą. 

„Galbūt iš viso reikėtų atsisakyti tokių kanceliarinių išlaidų, pakeisti įstatymą, padidinti tą patį valandinį atlyginimą, kuris yra skiriamas tarybos nariams, ir klausimas užsidarytų“, – svarstė V. Benkunskas. 

Jis garantuoja ir pažada, kad Vilnius visus savo duomenis paviešins.

LNK

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

„Palangos tiltas“ viešą tribūną jau suteikęs miesto Tarybos naujokei Martynai Miklovienei (LVŽS) bei į Tarybą po pertraukos sugrįžusiam Eimučiui Židanavičiui (Regionų partija) bei Nerijui Stasiuliui (TS-LKD), sulaukė ir kitų Tarybos naujokų – Renaldo Seibučio, Ingridos Valaitienės bei į Tarybą sugrįžusio Arvydo Martinkėno (visi jie yra TS-LKD frakcijos nariai) – atsakymų apie darbą Taryboje....


Ketvirtadienį posėdžiavęs Seimas balsų dauguma pritarė siūlymui tarybų nariams mokėti atlyginimą ir naikinti galimybę gauti kanceliarines išmokas. Dėl pataisų Seimas balsuos dar du kartus, svarstymui taikoma skubos tvarka.


Į viešumą kyla vis daugiau įtarimų, kaip savivaldybių tarybų nariai galimai grobsto lėšas: už mokesčių mokėtojų pinigus nuomojasi jiems patiems priklausančias mašinas, perkasi kompiuterius bei telefonus. 


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) išanalizavo Lietuvos savivaldybių tarybų narių kaitos duomenis ir parengė apžvalgą. Joje matoma, kaip keitėsi 60-ties Lietuvos savivaldybių tarybų sudėtys 2019-2023 m. kadencijos metu.


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) atliko apžvalgą, kaip keitėsi kandidatų skaičius visuotiniuose savivaldybių tarybų rinkimuose. 


Likus mažiau nei metams iki 2023 m. savivaldybių tarybų narių rinkimų Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) išanalizavo Lietuvos savivaldybių tarybų narių kaitos duomenis ir parengė apžvalgą. Joje matoma, kaip keitėsi 60-ties Lietuvos savivaldybių tarybų sudėtys nuo pastarųjų visuotinių savivaldybių tarybų rinkimų, vykusių 2019 m. kovo 3 d., iki š. m. kovo 31 d. 


Mindaugas Skritulskas, palangiškis Seimo narys, sukurpė išradingą idėją, kaip į Palangą atvilioti visą būrį Seimo narių, iš valdančios daugumos ir opozicijos. Ne tik Palangą ir Šventąją apžiūrėti, bet ir paprakaituoti kurorto universalioje sporto arenoje.


Kodėl Klaipėdos prokurorai, pripažinę teisėtomis Palangos dušines, nematė arba nenorėjo matyti tokias išvadas paneigiančių dokumentų? Jie yra padėti lengvai pasiekiamoje vietoje – prokurorų jau vartytuose Nekilnojamojo turto registro archyvuose.


Ar kada nors susimąstėte, kodėl jūsų vaikui vieni dalykai mokykloje sekasi puikiai, o kiti – sunkiau? Kodėl vieni matematikos uždavinius „gliaudo“ lengvai lyg riešutėlius, o kitiems reikia daug sykių aiškinti? Kodėl vienas, vos išgirdęs ketureilį, gali jį atkartoti akimirksniu, o kitam reikia daug laiko ir pastangų vien perskaityti tekstą?


Nuostabioji Portugalija tikrai turi ką parodyti, tad visus, kurie pasiilgo saulės, nuostabios gamtos ir smagių pramogų, kviečiame atvykti į Portugaliją, kuri laukia turistų išskėstomis rankomis. Į Portugaliją lengviausia, greičiausia ir paprasčiausia yra keliauti lėktuvu. Bilietai nėra brangūs, kelionės laikas – trumpas,o ir pasirinkimas platus, tad kiekvienas susiras sau...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius