Verslo kova už būvį Palangoje: dalis viešbučių ir restoranų atviri – gresia bankrotas, kiti kainas muša iki neregėtų žemumų

Palangos tiltas, 2020-11-24
Peržiūrėta
1620
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Verslo kova už būvį Palangoje: dalis viešbučių ir restoranų atviri – gresia bankrotas, kiti kainas muša iki neregėtų žemumų

Kai kuriems Palangos verslininkams karantinas tapo per dideliu išbandymu: dalis viešbučių nusprendė užverti duris, dauguma kavinių įvedus visuotinį karantiną sustabdė veiklą nė nemėginusios teikti maisto išsinešti paslaugos. Neatmetama, kad kai kam antroji karantino banga lemiama – panaikinus ribojimus duris atvers ne visi. Tiesa, pastebima, kad kai kurie verslininkai rado būdų, kaip išvengti griežtų ribojimų.

Palangos verslininkams – sunkmetis

Palangos viešbučiai ir restoranai dabartinę situaciją įvardija kaip kovą už būvį. Karantino ribojimai smarkiai sumažino galimų paslaugų ir pramogų skaičių, tad viešbučių užimtumas – menkas.

„Paskelbtas karantinas labai stipriai apribojo viešbučių veiklą ir tas paslaugų krepšelis klientui yra tiesiog nepatrauklus“, – situaciją apibendrino Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Ingrida Valaitienė.

Viešbučiams teko atsisakyti SPA centrų – nebeveikia baseinai, pirtys, maistas tiekiamas tik išsinešti, tad nebeliko romantiškų ar gurmaniškų poilsiautojų vakarienių.

„Kainos labai stipriai nukrito. Situacija, kurią matėme didžiųjų miestų verslo viešbučiuose, kartojasi ir toks jausmas, kad dabar, per antrąją pandemijos bangą, kurortai pajus tą negatyvą“, – prognozavo pašnekovė.

Labiausiai žmonės viešnages pajūryje suskubo atšaukti tada, kai dėl griežtų ribojimų nebeliko galimybės gauti minėtas paslaugas. Neigiamos įtakos, neabejojama, turėjo ir auganti naujų koronaviruso atvejų statistika.

Viešbučiai stabdo veiklą

Įvertinę sumenkusius poilsiautojų srautus ir kitas su apribojimais susijusias aplinkybes, kai kurie viešbučiai nusprendė stabdyti arba riboti savo veiklą.

„Apie 10 objektų veiklą yra sustabdę, antra tiek, neabejoju, būtų uždaryti pratęsus karantiną“, – tikino I. Valaitienė.

Apie planus stabdyti veiklą jau buvo pranešę „Amsterdam Plaza“, „Kerpė“, „Mūza“, „Palangos dailė“, „Senoji Hansa“, „Amber Palace“, „Vila Diemedis“, svečių namai „Aštuoni“, iš dalies, budėjimo režimu veikti panoro „Žuvėdra“, iš dalies – „Palanga Life Balance Spa“, „Gradiali“.

Tiesa, kai kuriems verslininkams pavyko išvengti griežtų ribojimų – sanatorijos veikia ir toliau.

„Yra keletas objektų, kurie išsitraukė sveikatos priežiūros įstaigos licenciją. Jie teisėtai ją turi, ji išduota, tiesiog jos nenaudojo ir neviešino. Jie, kaip sakant, buvo atlikę namų darbus. Kai kam tai galbūt sukėlė nuostabą, kad buvo komercinis objektas ir ištraukė šią licenciją“, – aiškino I. Valaitienė.

Palangos verslininkų vedlė teigė, kad ankstesniais metais didieji, populiarieji viešbučiai atėjus žiemos sezonui veiklos nestabdydavo.

Duris kurorto savivaldybės sprendimu viešbučiams užverti teko tik šių metų pavasarį – per pirmąją pandemijos bangą ir dabar.

„Per pirmąją bangą Palangos savivaldybės sprendimu mūsų veikla buvo sustabdyta. Vasarą žmonės rinkosi kurortą ir vyko čia, tad mes natūraliai turėjome gražią vasarą, bet visi per vasarą pamiršo, kad Palangos kurortas buvo sustabdęs veiklą dviem mėnesiams. Ačiū Dievui, vasara mus išgelbėjo, bet dabar mes matome, kad reikia kalbėti, mums reikia pagalbos, kaip ir didžiųjų miestų viešbučiams“, – dėstė I. Valaitienė.

Pašnekovė pridūrė, kad viešbučiai susiduria su iššūkiais ir dėl to, kad klientai reikalauja kompensacijų už, pavyzdžiui, uždarytą baseiną, prašo įleisti į sporto sales, leisti maistu pasimėgauti bent jau terasose.

„Verslas iš savo pusės stengiasi kompensuoti, neprarasti užimtumo“, – tikino Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė.

Kai kam antrasis karantinas lems bankrotą

Duris užvėrė arba smarkiai veiklos pobūdį pakeitė ir nemažai kurorto kavinių bei restoranų. Dalis nusprendė tiekti maistą išsinešti, kiti maistą pristato žmonėms į namus.

„Suskaičiavome apie 15 objektų – dauguma jų turi ir viešbutį, – kurie tiekia maistą išsinešti. Tai nemaža dalis“, – aiškino I. Valaitienė.

Vis dėlto kai kurioms kavinėms ar restoranams greitai prisitaikyti prie pasikeitusių darbo sąlygų buvo per sunku, tad paprastai judrioje J. Basanavičiaus gatvėje šiuo metu nėra tiek daug gyvybės.

Neatmetama, kad antroji karantino banga kai kuriems verslininkams bus lemiama, – panaikinus suvaržymus duris gali atverti anaiptol ne visos įstaigos.

„Pagrindinėje J. Basanavičiaus gatvėje visos kavinukės ir restoranėliai, kurie neteikia apgyvendinimo paslaugų, nedirba – užsidarė iškart. Taip nusprendė paskaičiavę, kad tikrai nepersiorientuos į maisto išsinešti paslaugas“, – dėstė I. Valaitienė.

Kainos, kokių nebuvo seniai

Palangos verslininkų atstovė pasakojo, kad pirmosios koronaviruso bangos metu teikta pagalba, prastovų politika padėjo išsaugoti sukurtas darbo vietas, neatleisti darbuotojų.

„Prasidėjus sezonui tai buvo išsigelbėjimas, nes darbuotojai buvo išlaikyti. Taip pat labai svarbi buvo priemonė patalpų nuomai“, – akcentavo I. Valaitienė.

Svariai gelbstint verslą prisidėjo medikų poilsiui skirtų kuponų projektas. Tiesa, nemažai medikų suteikta galimybe dar nepasinaudojo, tad, anot pašnekovės, projektą „Atostogos medikams“ vertėtų pratęsti.

„Gydytojai yra atšaukiami į darbą. Patys matome, kas vyksta. Jie neturi laiko apie tai galvoti ir ne tai jiems svarbu. Kita vertus, ir mūsų paslaugų krepšelis yra susitraukęs, nepatrauklus. Todėl šio projekto pratęsimas išgelbėtų mus, kurie dar vykdo veiklą, ir medikams būtų patrauklus ir tada, kada reikia“, – aiškino pašnekovė.

I. Valaitienė pripažino, kad tokių nakvynės kainų, kokios yra dabar, Palangoje nėra buvę seniai – šiuo metu keturių žvaigždučių viešbutyje dviem asmenims parai galima apsistoti už 45 eurus. Į šią kainą įskaičiuoti ir pusryčiai.

Norintieji apsistoti ilgesniam laikui, nei įprasta, gali tikėtis dar geresnių kainų. I. Valaitienės teigimu, verslininkai yra sulaukę užklausų dėl galimybės apsistoti ilgėliau, tačiau kol kas pačių poilsiautojų nesulaukta.

Dirbs budėjimo režimu

Palangos viešbutis „Žuvėdra“ nusprendė nuo lapkričio 22 dienos dirbti budėjimo režimu.

„Esame per didelis viešbutis, kad visai užsirakintume, tačiau klientų srautas labai smarkiai sumažėjęs. Visi šie metai yra kaip amerikietiškieji kalneliai: pavasarį viskas atrodė labai niūriai, vasarą atrodė puiku, buvome atsigavę, o baigiantis rudeniui vėl panyrame į liūdną periodą. Bet, manau, išgyvensime visą šį periodą“, – dėstė viešbučio direktorius Kristupas Šliogeris, viešbučio „Žuvėdra“ direktorius.

Numatoma, kad dalis viešbučio darbuotojų tuo metu, kol nebus grįžta prie įprasto darbo ritmo, turės išeiti į prastovas arba galės pasinaudoti atostogomis, kiti darbuotojai liks ir imsis darbų, kurie atliekami nepriklausomai nuo viešbučio užimtumo.

Pašnekovas vylėsi, kad pavasarį Lietuvai pavyks išsivaduoti iš pandemijos gniaužtų.

K. Šliogerio teigimu, šiuo metu Palangoje dar yra vienas kitas ramybės ieškotojas, sulaukiama ir medikų.

Vis dėlto neslepiama, kad bent dalies veiklos stabdymas verslui atsiliepia skaudžiai.

„Spalio–vasario mėnesiai būdavo konferencinio turizmo periodas. Vykdavo seminarai, konferencijos. Iš to gyvendavo visi didesni Palangos ir, manau, visos Lietuvos viešbučiai. Dabar visi šie dalykai sustabdyti, visi gyvename iš pavienių ramybės ieškotojų, nebėra didesnių renginių, kurie sudarydavo liūto dalį“, – aiškino K. Šliogeris.

Apsistoja dirbantieji nuotoliniu būdu

Nors viešbučiai išgyvena sunkmetį, Palanga, kaip minėta, nėra visiškai ištuštėjusi, kai kurie šiuo metu kurorte apsistojusieji – nuotoliniu būdu dirbantys kitų miestų gyventojai.

„Žmonių Palangoje yra. Matyt, yra tie, kurie turi butus, kurie dirba nuotoliniu būdu, kuriems gal smagiau pabūti Palangoje, kur yra galimybė išeiti, nebūti tarp žmonių, išlaikyti tam tikrus atstumus“, – sakė Palangos turizmo informacijos centro direktorė Rasa Kmitienė.

Vertindami susiklosčiusią situaciją verslininkai ir turizmo sektoriaus atstovai kol kas ne ypač drąsiai prognozuoja, kokios kurorte bus didžiosios žiemos šventės. Vis dėlto kai kurie didieji Palangos objektai jau paskelbė šventinius pasiūlymus.

„Reikia tikėtis, kad Naujieji bus, jie tikrai ateis prašyti ar neprašyti. Kaip bus – matysime. Kiek pasikalbame su viešbučiais, sunku prognozuoti net ir tai, kas bus vakare. Turėkime kantrybės ir vilties. Manau, Naujuosius tikrai švęsime, o kaip – laikas parodys“, – sakė R. Kmitienė.

Tačiau viešbučio „Žuvėdra“ direktorius K. Šliogeris abejoja, ar iki gruodžio švenčių situacija dėl viruso sušvelnės, todėl mano, kad viešbutis ir toliau teiks daugiau apgyvendinimo paslaugas, o ne kvies pramogauti.

„Jeigu įvyks stebuklas ir staiga atsiriš rankos, žinoma, reaguosime“, – tikino K. Šliogeris.

LRT.lt žurnalistė Radvilė Rumšienė

Radvilės Rumšienės foto

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos viešbučių ir restoranų asociacija (PVRA) Palangos asmens sveikatos priežiūros centrui (PASPC) padovanojo modernų ir patogų bekontaktį kūno temperatūros detektorių, į kurį yra integruotas automatinis rankoms skirto higieninio dezinfekcinio skysčio dozatorius. Bendra paramos vertė – 2602 eurų. „Vis dar tebesitęsiančios ekstremalios situacijos ir karantino metu tai...


Informuojame, jog 2021 05 26 d. yra šaukiamas visuotinis Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos narių susirinkimas. Susirinkimo vieta: viešbutis "Grand Baltic Dunes", Birutės al.26, Palanga (konferencijų salė). Susirinkimo laikas: 13.00 val.


Kai kuriems Palangos verslininkams karantinas tapo per dideliu išbandymu: dalis viešbučių nusprendė užverti duris, dauguma kavinių įvedus visuotinį karantiną sustabdė veiklą nė nemėginusios teikti maisto išsinešti paslaugos. Neatmetama, kad kai kam antroji karantino banga lemiama – panaikinus ribojimus duris atvers ne visi. Tiesa, pastebima, kad kai kurie...


Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Ingrida Valaitienė tikina, kad dar per anksti įvertinti, ar lietuviai vis tik nuspręs sutikti šventes pajūryje.


Palangos „Rotary“ klubas (prezidentas Aloyzas Stonkus) bei Palangos viešbučių ir restoranų asociacija (prezidentė Ingrida Valaitienė) įteikė neįkainojamą dovaną gyvenimo saulėlydį globos namuose pasitinkantiems senukams – buvo padovanotos dvi 5500 eurų vertės daugiafunkcinės lovos ir čiužiniai.


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Gerbiami, Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos nariai, Informuojame Jus, kad šaukiamas visuotinis Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos (buveinės adresas J.Basanavičiaus g.12, Palanga, įm.kodas: 152661146) narių susirinkimas. Susirinkimas įvyks: 2019 m. balandžio mėn.4 d. (ketvirtadienis), 14.00 val., Birutės al. 26, Palanga (Grand Baltic Dunes...


Praėjusią savaitę palangiškiai netikėtai sužinojo, kad gyvena labiausiai atsilikusiame Lietuvos kurorte. Šitaip laikraščio „Vakarinė Palanga“ žurnalistei aiškino su Palangos verslininkais susitikti atvykusi Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos (LVRA) prezidentė Evalda Šiškauskienė. „Į pajūrį atvažiavau vakare, ir...


Praėjusį penktadienį viešbutyje „Vanagupė“ vyko Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos (VRA) inicijuotas kurorto viešbučių ir restoranų verslo atstovų susitikimas su Palangos miesto vadovais.


Palangos viešbučių ir restoranų asociacija (PVRA) kartu su miesto savivaldybės Vaikų teisių apsaugos skyriaus specialistėmis gruodžio 22-ąją kavinėje-boulingePub „Riviera“ surengė labdaros vakarą mažas pajamas gaunančių Palangos šeimų vaikams. Kaip papasakojo PVRA prezidentas Darius Miklovas, vakare dalyvavo daugiau kaip 50 vaikučių iš 30 šeimų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius