Į mokyklos pirmą suolą su sveikesniais dantimis, bet skeleto sutrikimais

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2011-08-28
Peržiūrėta
1084
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Į mokyklos pirmą suolą su sveikesniais dantimis, bet skeleto sutrikimais

Artėjant naujiems mokslo metams būsimų pirmokų tėvai skuba į gydytojų kabinetus. Pažymą į ugdymo įstaigą apie moksleivių sveikatą tėvai privalo pristatyti iki rugsėjo 15 dienos. Specialistai pastebi, jog moksleivių sveikata kiekvienais metais prastėja.

 

Svarbu nuolat tikrinti sveikatą

Kiek kartų metuose apsilankote pas šeimos gydytoją? Esate nuolatiniai gydymo įstaigų lankytojai, kurie savo noru atlieka sveikatos profilaktiką, ar gydytojo kabinete apsilankote tik tuomet, kai „prispiria“ bėda? Suaugusieji patys atsakingi už savo sveikatą, tačiau vaikų sveikata privalome rūpintis nuolat.

Palangos pirminės asmens sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Vitalija Kontautienė „Palangos tiltui“ sakė, jog palangiškiai rūpinasi savo vaikų sveikata bei nuolat ją tikrina.

Gydytoja pasidžiaugė, jog pastaraisiais metais tėvai vis labiau rūpinasi vaikų sveikata, todėl kai kurie negalavimai, pavyzdžiui, dantų ligos, būsimus pirmokus kamuoja rečiau: „Retėja vaikų turinčių plokščiapėdystės problemų, sveikų dantukų kur kas daugiau nei ankstesniais metais, tačiau išlieka aktuali ydinga stuburo laikysena, nustatomos vis dažnesnės regėjimo problemos“, - kalbėjo gydytoja.

Jos nuomone, tėvai turi ypač kontroliuoti būsimų mokinukų televizijos žiūrėjimo laiką bei stebėti naudojimosi kompiuteriu trukmę.

 „Pagal visuomenės sveikatos centro bendrus duomenis, moksleivių sveikata prastėja“, - pritarė ir L. Valužienė.

Pagrindinės moksleivių sveikatos problemos yra regėjimo, kraujotakos, kvėpavimo, nervų, skeleto ir raumenų sistemų sutrikimai. Anot specialistų, vis daugiau vaikų serga suaugusiųjų ligomis. Dauguma šių negalavimų sietini su per mažu fiziniu aktyvumu.

 

Būtinas tėvų sutikimas

Šeimos gydytoja V. Kontautienė „Palangos tiltui“ sakė, jog tėvų palyda pas gydytoją yra būtina: „Visuose gyvenimo tarpsniuose tėvų vaidmuo vaiko gyvenime yra pats svarbiausias. Pagalba, atliekant mokytojo užduotus namų darbus, ar nuoširdus pokalbis apie praėjusią dieną vaiką paverčia svarbiausiu tėvų gyvenimo epicentru. Būsimą moksleivį palydėti pas šeimos gydytoją tėvams yra būtina“.

Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos potvarkiu, be tėvų sutikimo vaiko sveikatos tikrinti negalima.

Neturėdami informacijos apie vaiko sveikatą, mokytojai negali užtikrinti, kad ugdymo proceso metu jai nebus pakenkta.

Rekomendacijose šeimos gydytojas nurodo, kokią fizinio lavinimo grupę vaikas galės lankyti: pagrindinę, parengiamąją ar specialiąją; ar vaikui ne per sunkus įprastas krūvis, ar jis per fizinio lavinimo pamokas gali daryti visus pratimus, pažymi koks vaiko regėjimas, laikysena, polinkis į alergijas.

 

Nepamirškite skiepų

Sveikatos centro specialistė pabrėžia, kad vakcinacija yra efektyviausia sveikatos išsaugojimo priemonė.

„Skiepijimas – yra viena iš užkrečiamųjų ligų kontrolės prioritetinių sričių visame pasaulyje. Šiuo metu Lietuvoje vaikai skiepijami nuo dešimties užkrečiamųjų ligų. Visus 6-7  metų vaikus prieš mokyklą reikia revakcinuoti nuo tymų, raudoniukės, epideminio parotito bei difterijos, stabligės, kokliušo“, - sakė V. Kontautienė.

Gydytoja pabrėžė, jog skiepai kiekvienam vaikui atliekami individualiai.

„Numatytas skiepų kalendorius gali kisti, atsižvelgiant į paties vaiko sveikatą: vakcinacija gali būti atlikta anksčiau arba vėliau“, - kalbėjo gydytoja.

 

Sveikų vaikų beveik nėra

Bendrosios praktikos šeimos gydytoja Nelia Macienė, kuri konsultuoja Šventosios miestelio gyventojus laikraščiui sakė, jog šiuo metu jų gydymo įstaigoje – ypatingai daug būsimų mokyklinukų. „Kasdien sulaukiame vis daugiau vaikų. Apibendrindama jų sveikatos būklę galiu konstatuoti, jog visai sveikų vaikų beveik nėra. Būsimi moksleiviai pasižymi ydinga laikysena, vis daugiau ateina vaikų su girdimais širdies ūžesiais. Tokiu atveju siunčiame vaikus pas kardiologą“, - akcentavo N. Macienė.

„Skiepijame vaikus pagal sveikatos ministerijos patvirtintą skiepų kalendorių. Prieš porą metų Lietuvoje buvo madinga nebeskiepyti savo vaikų. Įvairios televizijos laidos nepaliaujamai transliavo informaciją apie neva skiepų žalą. Džiugu, kad šis bumas praeina ir mamos neberizikuoja savo vaikų sveikata ir skiepija vaikus“, - pabrėžė Šventosios šeimos gydytoja N. Macienė.

 

Pataria neatidėti vizito

Savivaldybės gydytoja Lina Riaubaitė pataria neatidėti vizito pas medikus paskutinėmis dienomis, nes gali tekti aplankyti ne tik šeimos gydytoją, bet ir visą būrį specialistų: „Jeigu šeimos gydytojas aptiks kažkokių sveikatos pakitimų, siųs pas specialistus. Būtina nustatyti ar vaikas turi regėjimo sutrikimų, tokiam padėtų ne tik akinukai, bet ir auklėtojos parinkdamos mokyklinį suolą arčiau lentos. Jeigu įtariate vaiką turint kalbos raidos sutrikimų, reikia kreiptis į poliklinikos, mokyklos logopedą ar psichologą, kuris kompleksiškai atliks vaiko raidos tyrimą“.

Kiek būsimų moksleivių turi sveikatos problemų, dar nėra žinoma. „Miesto moksleivių sveikatos būklės komentuoti negaliu, kol nėra oficialių duomenų iš ugdymo įstaigų. Prasidedant mokslo metams moksleivių sveikata turi būti ištirta“, - kalbėjo miesto savivaldybės gydytoja Lina Riaubaitė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Artėjant naujiems mokslo metams, mokinių tėvai raginami atsakingai žiūrėti į vaikų sveikatą bei 12 metų ir vyresnius vaikus paskiepyti nuo COVID-19 ligos. Šiuo metu dvylikamečiai ir vyresni gali būti skiepijami „Phizer“ ir „Spikevax“ (t. y., „Moderna“) vakcinomis. Registruoti vaikus skiepui gali tėvai (įtėviai), globėjai arba rūpintojai.


Palangos 5-11 klasių mokiniai šiuos mokslo metus baigs nuotoliniu būdu – toks sprendimas priimtas atsižvelgus į moksleivių tėvų išsakytą nuomonę. Didžioji dalis – per 70 proc. dalyvavusiųjų apklausoje – pasisakė už tai, kad šiuos mokslo metus 5-11 klasių mokiniai baigtų nuotoliniu būdu (V. Jurgučio progimnazijoje už nuotolinį mokymosi būdą pasisakė 72...


Ar Palangos miesto savivaldybės vyresniųjų klasių mokiniai mokslo metus baigs mokydamiesi kontaktiniu būdu, ar vis dėlto į klases negrįš šiais mokslo metais bei mokysis nuotoliniu būdu, apsispręsime atsižvelgę į bendruomenės nuomonę. Todėl jau artimiausiu metu per TAMO mokinių tėvai bus pakviesti dalyvauti apklausoje bei raštu pareikšti savo nuomonę šiuo...


Į duris pasibeldęs rugsėjis atnešė ne tik šventę – Mokslo ir žinių dieną, bet ir naujus iššūkius, rūpesčius bei lūkesčius. Kai kuriems iš jūsų šis rugsėjis padovanos ir naują pradžią, pirmuosius žingsnius mokslo bei pažinimo link. Gerbiami Mokytojai, dovanokite savo jauniesiems auklėtiniams ne tik naujas žinias bei įgūdžius, bet ir...


Palangos miesto mokyklos naujiems mokslo metams pasirengusios

"Palangos tilto" informacija, 2019 08 29 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto mokyklos naujuosius metus pasitinka atsinaujinusios – ugdymo įstaigose ne tik pagal poreikį suremontuoti kabinetai, bet ir atlikta daugiau svarbių darbų, kad teigiamus pokyčius pajustų tiek pedagogai, tiek ir mokiniai.


Miesto ugdymo įstaigos naujiesiems mokslo metams pasirengusios

Palangos m. savivaldybės informacija, 2016 08 25 | Rubrika: Miestas

Naujieji mokslo metai – jau visai čia pat. Jiems rengiasi ne tik mokiniai, žengsiantys naujų išbandymų keliu, bet ir mokyklų administracija. Kasmet siekiama kiek įmanoma atnaujinti ugdymo įstaigų patalpas, pabaigti pradėtus darbus ir sutikti mokinius gražioje bei jaukioje mokykloje. Tad ką pavyko nuveikti besirengiant netrukus prasidėsiantiems naujiesiems mokslo metams? O darbų...


Praėjusį spalį Lietuvos moksleivių sąjungos Palangos skyrius gausiame Palangos mokinių savivaldų forume, į kurį susirinko per 70 aktyvių kurorto moksleivių, aktyviai dirbo įvairiose grupėse, išklausė Palangos mokinių savivaldų informavimo centro (MSIC) laikinojo pirmininko Žygimanto Mitkaus pristatytą Lietuvos moksleivių sąjungos Palangos skyriaus metinę ataskaitą bei...


Visų taip laukiama ir mylima vasara rūpesčių nekelia, ko gero, tik vaikams. Vasarai baigiantis užpuola kiti reikalai – kaip, kur ir kada įsigyti būtiniausių daiktų mokyklai. Nereikėtų pamiršti ir dar vieno itin svarbaus dalyko – profilaktinio vaiko sveikatos patikrinimo. Pažymas mokymo įstaigos kasmet prašo pristatyti iki rugsėjo vidurio.


Po vestuvių ceremonijos – atgal į mokyklos suolą

Jūratė RIEPŠAITĖ , 2012 09 03 | Rubrika: Miestas

Rugsėjo pirmoji – tai Mokslo ir žinių diena, kiekvienais metais į mokyklas sukviečianti daugybę mokinių. Bet ar rugsėjo pirmąją į mokyklą galima rinktis tik dėl naujų mokslo metų pradžios? Tikrai ne. Tai įrodė buvę Palangos senosios gimnazijos mokiniai Ieva Šimkutė ir Egidijus Pilelis, kurie po savo vestuvių ceremonijos atskubėjo į buvusią mokyklą.


Artėjant naujiems mokslo metams būsimų pirmokų tėvai skuba į gydytojų kabinetus. Pažymą į ugdymo įstaigą apie moksleivių sveikatą tėvai privalo pristatyti iki rugsėjo 15 dienos. Specialistai pastebi, jog moksleivių sveikata kiekvienais metais prastėja.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius