Kol COVID-19 turškiasi visų dėmesyje, primiršta džiova tyliai kikena – laukiama jos pagausėjimo

Linas JEGELEVIČIUS, 2022-01-25
Peržiūrėta
1560
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Gydytoja Romualda Gylienė
Gydytoja Romualda Gylienė

Pasauliui kovojant su COVID-19  pandemija, trūksta laiko ir dėmesio kitai per orą perduodamai  pavojingai ligai – tuberkuliozei (TB), liaudies senovėje vadintai džiova, kuri negydoma gali padaryti neatitaisomą žalą sveikatai arba net nuvaryti į kapus.

Gydytojai patys ieško TB apsikrėtusiųjų

„COVID-19 koronaviruso sukelta pandemija iš vienos pusės tarsi tik padėjo kovoti su tuberkulioze, nes žmonės pradėjo uždarose patalpose, net lauke, dėvėti medicinines kaukes, laikytis visų kitų asmens apsaugos priemonių. Iš kitos pusės – COVID-19 pandemijos metu gydymo įstaigoms reikėjo perorganizuoti darbą, buvo ribojamos ambulatorinės specialistų konsultacijos, Šeimos gydytojo institucijos buvo paralyžiuotos, vyko nuotolinės ambulatorinės konsultacijos, dėl tuberkuliozės kreipėsi kur kas mažiau žmonių nei anksčiau, mažiau buvo išaiškinta naujų TB atvejų,“ – „Palangos tiltui“ sakė VšĮ Respublikinės Klaipėdos ligoninės Tuberkuliozės filialo vadovė Romualda Gylienė.

Anot jos, TB sergantieji niekada ir ankstesniais metais per daug nesikreipdavo į gydytojus dėl ligos. „Buvo tendencingas pacientų ieškojimas, nes tuberkuliozė yra tokia liga, jog tu gali sirgti metus ar daugiau ir nežinoti, kad sergi. COVID-19 pandemijos  metu žmogus tarsi pamažu susigyveno su savo lėtine liga ir nesant aktyvaus išaiškinamumo, dabar jau matome atvykstančius pacientus su užleistomis TB formomis,“ – sakė R. Gylienė.

Tuberkuliozė – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija (Mycobacterium tuberculosis), plintanti per orą su dalelėmis.

Palangoje pernai nuo TB gydėsi vienas asmuo

Kaip sakė „Palangos tiltui“ Palangos miesto Savivaldybės gydytoja Irma Kučinskienė, 2019 metais DOTC kabinete gydyti 4 TB pacientai, 2020 metais – 2, 2021 gydėsi vienas.

Praėjusiais metais Palangoje atlikti 52 tuberkulino mėginiai.

Kaip sakė R. Gylienė, 2017 metais sergamumas tuberkulioze Lietuvoje buvo 44 atvejai 100 tūkst. gyventojų; 2019 metais – 37,8 atvejai 100 tūkst. gyventojų, o 2020 metais sergamumas tuberkulioze Lietuvoje buvo 25,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

 Klaipėdos mieste 2020 metais jis buvo 18,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų. 

TBC skiepų nėra. Yra atliekami tuberkulino mėginiai 7 metų vaikams ir esantiems rizikos grupėje. 

Kadangi per COVID pandemiją buvo plačiai taikomos asmens apsaugos priemonės, kurios tiko ir tuberkuliozės plitimo apsaugai, pacientai sergantys tuberkulioze buvo izoliuoti ir gydomi TB stacionaruose. 

Ateityje sergamumas klastinga liga gali šoktelėti

„Susirgimų tarsi sumažėjo,  tačiau neatmetama, kad per pandemiją sumažėjus TB sergamumui, bet šiuo metu stebint užleistas plaučių tuberkuliozės formas, sumažėjus tyrimų apimtims, ateityje sergamumas šia klastinga ir visuomenėje vis dar stigmatizuojama liga gali šoktelėti,“ – prognozuoja VšĮ Respublikinės Klaipėdos ligoninės Tuberkuliozės filialo vadovė Romualda Gylienė.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) informuoja, kad pasaulyje kiekvieną dieną netenkama beveik 4000 gyvybių ir beveik 28 000 suserga šia išvengiama ir išgydoma liga. Nuo 2000 m. pasaulinės pastangos kovoti su tuberkulioze išgelbėjo apie 63 milijonus gyvybių. 

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad Lietuva pagal sergamumą tuberkulioze Europos Sąjungoje išlieka tarp tų šalių, kuriose registruojamas vienas iš didžiausių sergamumo rodiklių tuberkulioze.

Kokie tyrimai yra atliekami tuberkuliozės diagnozei patvirtinti? 

 Patikrinimo dėl tuberkuliozės metu suaugusiems asmenims gali būti atlikta krūtinės ląstos dviejų krypčių rentgenograma (vaikams – sprendžia gydytojas), tuberkulino mėginys (vaikams iki 18 metų amžiaus) ir skreplių tyrimas dėl rūgščiai atsparių bakterijų (jei pacientas gali iškosėti skreplių). Kiekvienu atveju  sprendžia gydytojas, ar reikalingi papildomi tyrimai ir manipuliacijos.

Viena iš tuberkuliozės specifinių profilaktikos priemonių – skiepijimai BCG vakcina, kuri apsaugo mažus vaikus nuo labai sunkių ir mirtinų tuberkuliozės formų (diseminuotos tuberkuliozės ir tuberkuliozinio meningito).

Šia vakcina pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių valstybės biudžeto lėšomis skiepijami 2–3 parų naujagimiai.

Kaip ir COVID atveju, svarbiausia – izoliacija 

Anot R. Gylienės, Lietuvoje šiuo metu puikiai sutvarkyta įstatyminė bazė dėl tuberkuliozės prevencijos, gydymo, tik ją reikia vykdyti atsakingoms institucijoms savo darbe.

 „Svarbiausia nustačius tuberkuliozę, pacientas privalo būti izoliuotas, gydomas ir užbaigiamas pilnas TB gydymosi kursas (stacionarinis ir ambulatorinis). Pati geriausia TB profilaktika – pilnas, užbaigtas TB gydymas,“ – sakė R. Gylienė.

Dabar visose Savivaldybėse yra įsteigti DOTS kabinetai, kurie tęsia DOTS gydymo kursą, t.y. tiesiogiai stebimas trumpo gydymo kursas (angliškai DOTS) pacientams sergantiems tuberkulioze, gydymas tęsiamas ambulatorinėmis sąlygomis po stacionarinio gydymo medicinos personalo kontrolėje.

„Taip pat labai svarbu, kad savivaldybių atsakingų institucijų darbe, organizuojant priverstinį būtinąjį izoliavimą ir stacionarizavimą atvira tuberkulioze sergančių asmenų, be gyvenamosios vietos, nesigydančių ir/ar savavališkai nusitraukusių prieštuberkuliozinį gydymą, būtų vykdomas šių pacientų priverstinis gydymas ir nukreipimas į VšĮ Alytaus tuberkuliozės ligoninę,“ – sakė R. Gylienė.

Prievolė ir šeimos gydytojams

Anot jos, šeimos gydytojai savo darbe turėtų pilnai įgyvendinti skatinamąją paslaugą ,,Tuberkulino mėginio (Mantu mėginio) atlikimą 7 metų ir rizikos grupių vaikams. 

Ši paslauga apmokama iš PSDF lėšų ir reglamentuota SAM 2013-12-27 įsakymu Nr. V-1249. Tuberkulino mėginio atlikimas vaikams yra aktualus ankstyvosios tuberkuliozės diagnostikai. 

„Norint kad visiems pacientams laiku būtų diagnozuota tuberkuliozė, privalomi profilaktiniai plaučių radiologiniai tyrimai dėl TB –  prieš įsidarbinant ir po to kasmetiniai – dirbantiesiems bei  rizikos grupės pacientams,“ – sakė R. Gylienė.

 Anot jos, savivaldybių gydytojai kartu su šeimos gydytojais turėtų atkreipti didesnį dėmesį suaugusiems, kurie turėjo artimą kontaktą su atvira tuberkulioze sergančiu asmeniu, ,,Nakvynės namų”, ,,Vienos nakties”, labdaros valgyklų, socialiai remtinų asmenų kontingentu, nukreipiant  juos radiologiniam plaučių ištyrimui ir/ar pulmonologo konsultacijai. 

Savivaldybės atsakingos institucijos pastoviai, o ne esant būtinumui, vykdyti Lietuvos Sveikatos apsaugos ministro įsakymą ,,Dėl sveikatos netolygumų mažinimo Lietuvoje 2014-2023 m. veiksmų plano patvirtinimo”, periodiškai informuojant visuomenę apie TB epidemiologinę būklę ir apsisaugojimo nuo TB būdus, teikti visuomenei informaciją tuberkuliozės profilaktikos klausimais ir ypač kovo 24 dieną - Tarptautinę tuberkuliozės dieną - kovos su TB dieną. Ypač svarbu šią veiklą vykdyti skleidžiant įrodymais pagrįstą ir patikimą informaciją.

Ar kombinacija TB+COVID yra mirtina?

 „Tuberkulioze sergantieji priklauso didelės rizikos grupei. Nemažai šių pacientų serga ir atsparia vaistams tuberkuliozės forma. Kol nebuvo vakcinos nuo COVID-19,  tuberkulioze sergantiems buvo didelė grėsmė užsikrėti ir susirgti dar ir COVID-19 virusine infekcija, nes 85 procentams tuberkulioze sergančių žmonių pažeidžiami plaučiai, o COVID infekcija taip pat dažniausiai pažeidžia kvėpavimo takus ir plaučius. Jei TB sergantieji užsikrėstų dar ir COVID-19, didžiajai daliai tų pacientų tai būtų mirties nuosprendis,“ – sakė R. Gylienė.

Gydytoja sako, kad jos priežiūrai daug metų skirta nepakankamai dėmesio. 

„Guodžia tai, jog tuberkuliozė nėra mirtina liga, ji yra valdoma ir išgydoma, jei susirgęs žmogus laiku kreipiasi į medikus ir gydosi,“ – pabrėžė ji.

Kaip užsikrečiama?

Pagrindinis TB užsikrėtimo šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma. Tuberkuliozės bakterijos patenka į orą, kai plaučių tuberkulioze sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. Bakterijos ore gali išlikti kelias valandas, priklausomai nuo aplinkos sąlygų. 

Anot gydytojos, žmogus, įkvėpęs bakterijomis užteršto oro, gali užsikrėsti. Užsikrėtę asmenys savo organizme turi tuberkuliozės bakterijų, bet daugumai jos nėra aktyvios ir nesukelia ligos, nepasireiškia tuberkuliozei būdingi požymiai ir žmogus neplatina ligos sukėlėjo.

 Nustatyta, kad tik dalis užsikrėtusių asmenų (5–10 proc.) gali susirgti arba suserga tuberkulioze.

„Tuberkuliozės simptomai pasireiškia, kai tuberkuliozės bakterijos žmogaus organizme tampa aktyvios, t. y. pradeda daugintis. Pagrindiniai tuberkuliozės simptomai, kuriuos pajutus reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją yra šie kosulys, trunkantis 3 ar daugiau savaičių; kosėjimas su skrepliais ar su krauju; bendras organizmo silpnumas ar nuovargis; svorio kitimas, apetito stoka; šaltkrėtis, karščiavimas; prakaitavimas naktį; skausmas krūtinėje,“ – sakė R. Gylienė.

Gydytoja kviečia tikrintis

Ji kviečia pasitikrinti savo sveikatą kasmet atliekant profilaktinius radiologinius tyrimus, reguliariai tikrinti vaikus dėl TB infekuotumo.  O kosint, čiaudant, užsidengti burną ir nosį ranka ar servetėle, patalpas, kambarius valyti tik drėgnu būdu, gerai jas vėdinti. 

 

 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

„Atostogų parkas“ balandžio 4 d. laukia visų nuo karo nukentėjusių ukrainiečių. 


Pasauliui kovojant su COVID-19  pandemija, trūksta laiko ir dėmesio kitai per orą perduodamai  pavojingai ligai – tuberkuliozei (TB), liaudies senovėje vadintai džiova, kuri negydoma gali padaryti neatitaisomą žalą sveikatai arba net nuvaryti į kapus.


Vyriausybės itin daug nereklamuotu sprendimu į prioritetine tvarka nuo COVID-19 skiepijamų asmenų sąrašą įtraukti savivaldybių merus ir savivaldybių administracijos direktorius, Palangos meras Šarūnas Vaitkus pasinaudojo tyliai – jis nuo koronaviruso „AstraZeneca“ vakcina pasiskiepijo dar prieš Velykas, balandžio 2 dieną. Skirtingai nei kai kurie kiti...


Liepą Palangos miesto savivaldybė paskelbė, jog ketina įrengti miesto prieigose miesto ženklą, tad laukianti pasiūlymų. Pateikė ir konkrečius reikalavimus, ko lauktų iš miesto ženklo. Terminas, iki kada buvo laukiama pasiūlymų, jau baigėsi, tačiau konkursas dar neįvykdytas – netrukus paaiškės, ar buvo sulaukta dėmesio vertų pasiūlymų, o gal teks procedūrą ir pakartoti.


Tradiciškai gegužės pabaigoje Palanga kviečia švęsti vasaros pradžią. Visą savaitgalį šurmuliuos gausybė renginių – ką veikti atras kiekvienas: tiek mažas, tiek suaugęs. Šventė prasideda jau šiandien, penktadienį.


Jeigu susiruošėte remontuoti savo butą, nepamirškite pranešti apie tai Savivaldybei, o po kurio laiko sulauksite ir svečių – Savivaldybės darbuotojai ateis patikrinti jūsų rezultatų. Žinoma, tik tada, jeigu esate sąžiningas, paisote visuotinių taisyklių ir prasinešėte apie planuojamus darbus. Iš Šiaulių į Palangą nusprendęs atsikraustyti...


„Nemirsetos kempingas: pirmas etapas baigtas, laukiama antrojo etapo starto

Palangos m. savivaldybės informacija, 2014 07 14 | Rubrika: Miestas

Puikioje vietoje, Nemirsetoje, prie pat jūros pušynų apsupty besikuriančiame Nemirsetos   kempinge jau praktiškai baigti jo statybos ir įrengimo pirmojo etapo darbai. Šiuo metu Palangos savivaldybės administracija laukia pastabų dėl kempingo operatoriaus parinkimo procedūrų vykdymo bei atsakymo dėl antrojo etapo kempingo statybos darbų finansavimo.


Po  mero Šarūno Vaitkaus apsilankymo praėjusį ketvirtadienį pas Vyriausybės kanclerį, buvo peržiūrėta Palangos savivaldybės valdininkų sudaryta darbotvarkė išvažiuojamajam Vyriausybės posėdžiui Palangoje liepos 12-ą dieną.


Pirmą  kartą Palangoje vykstantys „Palangos jaunimo apdovanojimai“ sutraukė būrius smalsuolių.  Iš visų 72 dalyvių iš  8 įvairiausių sričių tokių kaip : „Kolektyvinės veiklos sritis“ arba „Dailės meno veiklos sritis“ ir daugybės kitų. Iš visų dalyvių, finale liks tik po vieną geriausią savo srities atstovą. Vienas iš šiame konkurse dalyvaujančių  kandidatų – Antanas...


Tylos take tyliai „pradingo“... šaligatvis

„Palangos tilto“ informacija, 2009 08 25 | Rubrika: Miestas

Palangoje vyksta keisti ir nenuspėjami dalykai. Į redakciją kreipėsi palangiškis, kuris sakė nesuprantąs, kaip gali „išgaruoti“ Savivaldybės turtas. Konkrečiai – dalis Tylos take esančio šaligatvio.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius