„Litesko“ pranešimai papiktino palangiškius

Dalia JURGAITYTĖ, 2009-06-19
Peržiūrėta
1858
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Prieš pusantro mėnesio pasibaigęs brangiausias šildymo sezonas, regis, palangiškiams suteikė atokvėpį. Deja, neilgam. Praėjusią savaitę daugiabučiuose gyvenančius miestelėnus pasiekė  šilumos tiekėjo UAB „Litesko“ filialo „Palangos šiluma“ pranešimai apie būtinybę pasirašyti naujas pirkimo-pardavimo sutartis dėl karšto vandens tiekimo. Eneregetikos ministerija susirūpino tokiais „Litesko“ filialų veiksmais ir praėjusį antradienį energetikos ministras Arvydas Sekmokas savo įsakymu pakeitė Šilumos tiekimo ir vartojimo taisykles bei perspėjo, kad terminas nukeltas iki 2010 metų sausio 1 dienos.

 

Sukėlė pasipiktinimą

Gyventojai, iš UAB Litesko“ filialo „Palangos šiluma“ gavę įmantriai sukurptą pranešimo tekstą, užplūdo ne tik redakciją, bet ir Palangos miesto savivaldybę. Kai kurių iš jų teigimu, žmogus, net turintis teisininko išsilavinimą, negali perprasti šios painiavos. Tad ką turi manyti močiutė, gavusi tokio pobūdžio raštą? „Jeigu negali žmoniškai paaiškinti, o prisidengus Šilumos ūkio įstatymo pataisomis, taisyklėmis ir Civiliniu kodeksu, norima dar stipriau suveržti vartotojams kilpą ant kaklo, tegu nemano, kad mes esame avinų banda ir dėl UAB„Litesko“ savivalės niekur nesikreipsime. Be to, kaip reikia iki liepos l dienos sušaukti namo gyventojų susirinkimą ir priimti sprendimą dėl  karšto vandens tiekimo būdo pasirinkimo, jei laiko liko pora savaičių?“ - piktinosi ir gūžčiojo pečiais palangiškis, atstovaujantis namo Sodų gatvėje gyventojus.

 

Siūlo nepasirašyti

Kad siūlomi karšto vandens tiekimo pasirinkimo būdai diskriminuojantys ir apskritai nesuteikia galimybės pačiam vartotojui nuspręsti, tikino ir senojoje miesto dalyje gyvenantis miestelėnas. Anot jo, nors kalbama, kad yra galimi trys pasirinkimo apsirūpinti karštu vandeniu būdai, šilumos tiekėjų brukamas antrasis, esą pigiausias. Išsiuntinėtame rašte atmetamas trečiasis, individualus apsirūpinimo karštu vandeniu būdas. „Pavyzdžiui, aš bute įsirengiu elektrinį vandens šildytuvą, pagal  sutartį su vandens tiekimo įmone man tiekiamas geriamas vanduo, kurį pasišildau. Man reikia tik centralizuotai tiekiamos šilumos. Galiu ir taip vadinamo „gyvatuko“ atsisakyti, nes šiuolaikiškų šildymo priemonių yra pakankamai. Deja, pasirinkimo nėra, ir pasirašius tokią sutartį, kurią siūlo kurorto šilumininkai, esi „suvystomas“ be jokios galimybės pasirinkti alternatyvų karšto vandens pašildymo būdą“, - savo įtarimais dėl siūlomų sutarčių pasirašymo pasidalijo gyventojas.

Savivaldybės administracijos direktorius Valerijus Kuznecovas pripažino, kad ir juos užgriuvo gyventojų skundų lavina. Pasak direktoriaus, problema opi, ir jos nebūtų, jei neslypėtų nuostoliai dėl karšto vandens suvartojimo, nes nesutampa skaitiklių rodmenys namuose ir parodymai, kuriuos deklaruoja gyventojai. Savivaldybės administracijos direktorius rekomendavo, kol miesto Taryba nėra patvirtinusi karšto vandens kainos, sutarčių nepasirašyti, nes, jo nuomone, neturint išsamios informacijos, tinkamai apsispręsti sudėtinga.

 

Neturi sutarčių

Opozicijos frakcijos savivaldybės Taryboje nariai Šarūnas Vaitkus, Mindaugas Skritulskas, Dainius Želvys ir Giedrius Šatkauskas dėl išsiuntinėtų miesto gyventojams raginimų pasirinkti karšto vandens tiekėją susitiko su UAB „Litesko“ filialo „Palangos šiluma“ vadovu Romualdu Jablonskiu. Pasak Š.Vaitkaus, išsiaiškinta, jog ne jis sugalvojo šį raštą, o jo vadovybė. Taip pat, anot Tarybos nario, nustebino ir kitas įdomus faktas. „Paprašius duoti pasirašyti pasiūlyme minimą sutartį paaiškėjo, jog... „Litesko“ tokios neturi! Sutarčių nėra, karšto vandens kaina nepatvirtinta, tad kokius sprendimus turi priimti gyventojai, neaišku“, - stebėjosi politikas.

 

Vartotojas – nelygiavertė sutarties šalis

Miesto savivaldybės tarybos nario Mindaugo Skritulsko teigimu, sutarčių pasirašymas, kai dominuoja UAB „Litesko“, prieštarauja sutarčių lygybės nuostatai. Vartotojas tampa nelygiavertė sutarties šalis, nes taisykles nustato šilumos tiekėjas. Anot politiko, gyventojas turi teisę pasirinkti jam tinkamiausią ekonominiu požiūriu būdą.


Pratęsė terminą

Pasak Š.Vaitkaus, kilus skandalui dėl raginimų pasirašyti sutartis, kreiptasi į Seimo narį Praną Žeimį, kuris  susisiekė su energetikos ministru Arvydu Sekmoku. Įvykusiame Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Seimo frakcijos pasitarime konstatuota, kad vartotojų pasipiktinimas pagrįstas, nes neįmanoma per tokį trumpą laiką apsispęsti. Be to, gyventojams nebuvo deramai išaiškinta dėl alternatyvų. Todėl energetikos ministras A.Sekmokas liepos 16 dienos įsakymu  terminą pratęsė iki 2010 metų sausio 1 dienos.

 

Pasipiktino ir VKEKK

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija taip pat sureagavo dėl vartotojams išsiuntinėtų laiškų, kuriuose informuojama apie naujus Šilumos ūkio įstatymo reikalavimus,  įsigaliosiančius nuo liepos 1 dienos. Komisijos teigimu, naujos karšto vandens pirkimo-pardavimo sutartys bus pasirašytos pagal individualiai aptartas sąlygas, o jei to nebus padaryta, buitiniams vartotojams bus taikomi standartinių sutarčių sąlygų reikalavimai.

 

Gina vartototojų interesus

Komisija atkreipė dėmesį, kad standartinių karšto vandens pirkimo-pardavimo sutarčių sąlygos gina vartotojų interesus. Individualiai vartotojas ir tiekėjas gali susitarti dėl papildomų dalykų – dėl mokėjimo pranešimo formos pakeitimo ar kito karšto vandens paskirstymo metodo pasirinkimo. Akcentuota, kad sąlygas visada galima pakeisti.

 

Problema – nesąžiningi vartotojai

Komisija dar pernai išsakė savo nuomonę dėl aiškaus karšto vandens tiekėjo veiklos reglamentavimo. Problema ta, kad nesant karšto vandens tiekėjo, niekam nerūpėjo „gudraujančių“ vartotojų paieška bei niekas neatlikdavo skaitiklių patikros. Todėl vasarą dėl nesąžininingų vartotojų bei nedeklaruoto vandens kiekio gyventojams padidėdavo taip vadinamas „gyvatuko mokestis“, o žiemos sezono metu nuostoliai būdavo „permetami“ ant butų šildymo mokesčio.

 

Neatskleidžia tiesos

Komisija atkreipė dėmesį, kad „Litesko“ filialai, agituojantys pasirinkti apsirūpinimo karštu vandeniu būdą, kaip „pigiausią“, neatskleidžia visos tiesos vartotojams. Kalbama tik apie dvi tariamai „pigiausio“ karšto vandens kainos dedamąsias dalis – geriamąjį vandenį ir šilumą jam pašildyti. Tačiau nutylima, kiek vartotojai atskirai moka už šilumokaičio eksploatavimą, elektros energiją, reikalingą cirkuliacijai palaikyti, už karšto vandens skaitiklį. Todėl, sudėjus visas tikrąsias kainos sudedamąsias dalis, niekaip negalima tiekti „pigiausio“ karšto vandens.

 

Pokyčių neįvyks

Komisija dar kartą pabrėžė, kad jokių staigių pokyčių šilumos ir karšto vandens sektoriuje nuo liepos 1 dienos neįvyks. Iki rudens bus patvirtintos karšto vandens kainos, jos bus paskelbtos viešai, tad vartotojai ir nuspręs, kuris būdas apsirūpinti karštu vandeniu jiems yra naudingiausias.


Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija Palangos miesto savivaldybės taryboje  perspėja gyventojus „neužkibti“ ant „Litesko“ sutarčių

 

Palangos miesto savivaldybės tarybos nariai Šarūnas Vaitkus, Mindaugas Skritulskas, Giedrius Šatkauskas, Dainius Želvys perspėja, kad gyventojai turėtų neskubėti pasirašyti „Litesko“ brukamų šilumos pirkimo-pardavimo sutarčių. Anksčiau jau savo nuogąstavimus išsakė Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ir Energetikos ministerija.

Tarybos nariai atkreipia dėmesį, kad, pagal Šilumos ūkio įstatymo 15 straipsnio nuostatas, vartotojai daugiabučiuose namuose gali Civilinio kodekso 4.85 straipsnyje nustatyta tvarka pasirinkti apsirūpinimo karštu vandeniu būdą arba karšto vandens tiekėją ir sudaryti su juo karšto vandens pirkimo-pardavimo sutartį. Kol vartotojai nepasirinko karšto vandens tiekėjo arba apsirūpinimo karštu vandeniu būdo, karšto vandens tiekėjas kartu yra ir šilumos tiekėjas.

Tačiau šiuo metu dar nėra priimtų Šilumos ūkio įstatymo lydinčiųjų teisės aktų, kuriais vadovaudamiesi, prieš pasirašydami šilumos pirkimo-pardavimo sutartis, vartotojai galėtų gauti reikiamą išsamią informaciją apie pasirenkamą šilumos tiekėją, tiekimo būdą ir paslaugos kainą. Dėl šių priežasčių Tarybos nariai gyventojams rekomenduoja neskubėti pasirašyti siūlomų sutarčių, šilumos tiekėją ir tiekimo būdą pasirinkti tuomet, kai bus priimti minėti teisės aktai.

 

Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija Palangos miesto savivaldybės taryboje


Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite


Nuo antradienio Palangoje pradedamas naujas šildymo sezonas, gera žinia vartotojams – kurorto gyventojams bei įmonėms šiluma šį sezoną bus pigesnė.


UAB „Palangos vandenys“ informuoja, kad vasario 7 d., antradienį, laikinai bus nutrauktas vandens tiekimas


Energetikos ministerija informuoja, kad šiandien skelbiamas kvietimas paramai gauti daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui (Mažajai renovacijai).


UAB „Palangos šilumos tinklai“ informuoja, kad siekiant užtikrinti patikimą šilumos energijos tiekimą Palangos miestui, kasmet planingai privalo būti vykdomi šilumos trasų hidrauliniai bandymai ir jų remonto darbai. 


Vadovaujantis Lietuvos Respublikos šilumos ūkio įstatymo 13 straipsnio 1 dalimi bei Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. spalio 25 d. įsakymu Nr. 1-297, 61 punktu, taip pat atsižvelgiant į Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos orų prognozes, Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus...


UAB „Palangos šilumos tinklai“ informuoja, kad siekiant užtikrinti patikimą šilumos energijos tiekimą Palangos miestui, kasmet planingai privalo būti vykdomi šilumos trasų hidrauliniai bandymai ir jų remonto darbai.


UAB „Palangos šilumos tinklai“ informuoja, kad š. m. rugsėjo 23 – spalio 13 dienomis žemės sklypuose Gintaro g. 34, Vytauto g. 112, 116, Palangoje, bus vykdomi „Centralizuotų šilumos tiekimo tinklų modernizavimo UAB „Palangos šilumos tinklai“ I etapas“ darbai. Atlikus šilumos tinklų rekonstrukciją, visos...


Nuo šių metų lapkričio 1 dienos įsigaliojo naujos Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklės. Jose akcentuojama, kad nuo šiol bus galima lengviau atsijungti nuo centralizuoto šilumos tiekimo, gauti daugiau duomenų sąskaitose bei mažiau mokėti už karštą vandenį. Deja, kalbant apie taisyklių įgyvendinimą, reikėtų pridėti jungtuką „bet“...


„Litesko“ pranešimai papiktino palangiškius

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 06 19 | Rubrika: Miestas

Prieš pusantro mėnesio pasibaigęs brangiausias šildymo sezonas, regis, palangiškiams suteikė atokvėpį. Deja, neilgam. Praėjusią savaitę daugiabučiuose gyvenančius miestelėnus pasiekė  šilumos tiekėjo UAB „Litesko“ filialo „Palangos šiluma“ pranešimai apie būtinybę pasirašyti naujas pirkimo-pardavimo sutartis dėl karšto vandens tiekimo. Eneregetikos ministerija susirūpino tokiais...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius