Žvalgytuvių metą ženklina atsargumas ir slapukavimas

Linas JEGELEVIČIUS, 2011-03-01
Peržiūrėta
1538
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Įvykę rinkimai į Palangos savivaldybės Tarybą parodė, kad palangiškiai yra nusivylę iki šiol kurortą valdžiausiais liberalcentristais ir nori permainų ne tik prie kurorto vairo, bet ir tikisi, kad nuo šiol kurortas bus vystomas kitaip. Pasibaigus rinkimų karštinei, prasidėjo žvalgytuvės dėl naujos Tarybos valdančiosios koalicijos formavimo – nors partijų Palangos vadai dėl tokių neformalių susitikimų slapukauja, aiškėja, kad juose pirmu smuiku griežia daugiausia balsų rinkimuose surinkusios partijos – konservatoriai, liberalcentristai ir liberalų sąjūdis. „Palangos tilto“ žurnalistas stebėjo ne tik rinkimų vyksmą praėjusį sekmadienį, bet ir rinkimų rezultatų laukimą partijų būstinėse, tam tikslui išnuomotose kavinėse.

 

Rinkimų statistika

Septyniose Palangos apylinkėse teisę balsuoti turėjo 14 401 kurorto gyventojas, o rinkimuose dalyvavo 7096 gyventojai, tai yra 49, 27% visų turinčių teisę balsuoti. Balsadėžėse buvo aptikti 357 negaliojantys biuleteniai, kitaip tariant, 5,03 % visų biuletenių. Palangoje mandatų skirstymo kvota buvo  286. Daugiausia balsų Palangoje sulaukė Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, kurie gavo 1807 rinkėjų balsus. Tai yra daugiau kaip ketvirtis visų teisę balsuoti turėjusių gyventojų. Pagal gautų balsų skaičių antri liko Palangos liberalcentristai, kurie gavo 1083 rinkėjų balsus. Tai sudaro 15, 26% visų balsų. Treti rinkimuose liko Liberalų Sąjūdžio kandidatai, gavę 965 balsus. Ketvirti – Tvarka ir Teisingumas, surinkę 686 balsus, penkti – socialdemokratai, gavę 446 balsus, šešti – socialliberalai (Naujoji Sąjunga), kuriais pasitikėjimą išreiškė 412 palangiškių. Nuo jų visai mažai atsiliko centristai, kurie gavo 405 balsus. Po jų eina Darbo partija, surinkusi 237 balsus, „valstiečiai-liaudininkai“ (190 balsų), save iškėlęs Evaldas Petrauskas (187 balsai), Krikščionių partija (162 balsai) ir Žemaičių partija (159 balsai). Partijos Palangoje mandatus pasidalijo taip: 6 teko konservatoriams, 4 - liberalcentristams, 3 - liberalų sąjūdžiui, 2 - Tvarka ir teisingumas, 2 - socialdemokratams, 2 - Naujajai Sąjungai, 2 - Centro partijai.

 

Rinkimai įvyko sklandžiai

Jei ne pareiškimas prokuratūrai apie bandymą papirkti rinkėjus išankstinio balsavimo dienomis (prokuratūra vykdo ikiteisminį tyrimą), būtų galima laikyti, kad rinkimai praėjo labai sklandžiai.

„Jokių didesnių užfiksuotų rinkimų pažeidimų nebuvo, signalų dėl mažesnių susilaukėme, bet ir jie ne visi pasitvirtino. Pavyzdžiui, rinkimų dieną komisija buvo gavusi signalą, kad prie vieno prekybos centro yra dalinamas laikraštis ir yra kviečiama balsuoti už vieną partiją. Išsiaiškinome, kad nieko panašaus nevyko – laikraštis buvo pirktas spaudos kioske. Ko gero, vienas dažniausių smulkių pažeidimų buvo kelių asmenų buvimas balsavimo kabinose. Bet jeigu vyras ir žmona kartu miega vienoje lovoje, tai nenuostabu, kad ir balsuoti eina į tą pačią kabiną“, - „Palangos tiltui“ teigė savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkė Nijolė Vargonienė. Nors Vyriausioji rinkimų komisija dar nepatvirtino galutinių rinkimų rezultatų (taip pat ir Palangoje), pirmininkė įsitikinusi, kad kurorte nei reitingavimo rezultatai, nei partijų mandatų skaičius tikrai nesikeis. Ji pasigedo ir akylai rinkimus stebėjusių stebėtojų, kuriuos daugiausiai sudarė partijų deleguoti atstovai, gilesnio susipažinimo su rinkimų ir balsavimo procedūromis. „Kilo įspūdis, kad kai kurie stebėtojai ne itin gerai žinojo savo funkcijas“, - sakė N. Vargonienė.

„Palangos tilto“ žurnalistas, lankęsis Aikštės rinkimų apylinkėje (Ganyklų g. 18) baigiantis balsavimo laikui ir  pasikalbėjęs su apylinkės pirmininku Tomu Kubeldžiu, išgirdo, kad rinkimai vyko labai  sklandžiai. „Tik keletas žmonių, atėjusių balsuoti, pasirodė nesą deklaravę gyvenamosios vietos nurodytoje rinkimų apylinkėje“, - sakė pirmininkas. Anot jo, palangiškiai Aikštės rinkimų apylinkėje aktyviausiai balsavo tarp dešimtos ir dvyliktos valandos. „Buvo net eilės tuo metu“, - sakė pirmininkas. Jis prisipažino tikėjęsis, kad atsiras ir nemažai piktų, nelabai suprantančių balsavimo tvarką ir nežinančių kaip žymėti balsavimo biuletenyje žmonių. „Bet balsavimas parodė, kad mano nuogąstavimai buvo nepagrįsti – tokių klausimų beveik nesulaukėme“, - sakė T. Kubeldis. Rinkimų stebėtoja Danutė Reinikienė  vadino balsavusius žmones „sąmoningais, apsisprendusiais už ką balsuoti“. Šioje apylinkėje, kaip ir kitose, daugiausiai balsavo vyresnio amžiaus žmonės. Anksčiau, rinkimų dieną, apylinkėse budėdavo ir policijos pareigūnai, bet šįkart jų salėje nebuvo – buvo nuspręsta, kad pakaks per  balsavimo apylinkes važinėjančio vieno policijos ekipažo. Kai kurie stebėtojai policijos pareigūnų pasigedo, nors incidentų ir nebuvo.

 

Neslėpė už ką balsavo

Likus iki apylinkės uždarymo dešimčiai minučių, balsuoti duris pravėrė vieni paskutiniųjų.

„Ne, ne paslaptis, už ką balsavau. Esu ilgametė socialdemokratų partijos narė, todėl už juos, žinoma, ir balsavau. Ateinu balsuoti taip vėlai, nes namuose turėjau labai daug darbų, dar ir mažais vaikais reikėjo pasirūpinti“, - sakė Ingrida Dainoraitė.

„Balsavau už Tėvynės Sąjungą ir Šarūną Vaitkų. Niekas Palangoje tiek dar nekovojo su visais „rubikonais“ kiek jisai. Kas jį pažįsta, visi sako, kad jis labai šaunus žmogus, jaunas naujos kartos politikas“, - sakė pagyvenusi palangiškė, nepanorusi pasakyti savo pavardės, bet prisipažinusi, kad rinkimų dieną paskambinusi penkiasdešimčiai kitų palangiškių ir paraginusi juos balsuoti už konservatorius.

Paskutinė Aikštės apylinkėje balsavo maloniai žurnalistui pozavusi gydytoja Rūta Mizirienė. „Nėra jokia paslaptis, už ką balsavau – balsą atidaviau už liberalų sąjūdį, nes jų sąraše yra Antanas Šiupinys, Neįgaliųjų draugijos pirmininkas, žmogus, patyręs daug kančios. Ją patyręs ir kitus gali suprasti“,-sakė R. Mizirienė. Kad atėjo balsuoti prieš pat apylinkės uždarymą, aiškino, kad priiminėjo pacientus beveik iki pat aštuntos valandos. „Man partijos visai neįdomios, neturiu apie jas jokio supratimo  - man svarbiausia žmonės sąrašuose. Tiesą pasakius, rinkimuose dalyvauju pirmą kartą gyvenime, nes niekuomet anksčiau dėl darbo, komandiruočių nesuspėdavau“, - prisipažino gydytoja.

 

Dauguma lyderių drąsinosi

Uždarius rinkimų apylinkes, kol buvo laukiami rinkimų rezultatai, apsilankiau partijų būstinėse ar specialiai tai progai partijų išnuomotose kavinėse.

Socialdemokratai rinkimų rezultatų laukė savo būstinėje Ganyklų gatvėje. Kaip ir jų rinkimų sąraše, už stalų pakiliai nusiteikę rezultatų ruošėsi laukti daugiausia jauno amžiaus partiečiai. Tačiau jaunų veidų būryje išsiskyrė ir solidaus amžiaus senjoras Pranciškus Samauskas, kuriam neseniai sukako 73-eji metai. Paklausti, kiek tikisi iškovoti mandatų, socialdemokratai suklego, kažkas net šūktelėjo „daugumą“. Gerai nusiteikęs skyriaus pirmininkas Danas Paluckas sakė, kad „geras pasiekimas būtų penki mandatai“. Pasirodo, toks pasitikėjimas buvo su avansu – socialdemokratai laimėjo du mandatus.

„Tvarkiečiai“, susirinkę laukti rinkimų rezultatų kavinėje „Liukrena“, paklausti, kiek tikisi laimėti mandatų Taryboje, žvelgė į naująją partijos skyriaus pirmininkę Aldoną Stasiulaitienę. „Planas maksimum – septynios, aštuonios vietos“, - šypsodamasi ir, regis, pati netikėdama sakė pirmininkė. G. Valinevičiui įsiterpus, kad geriausiai prognozuoja Nijolė (besibaigiančios Tarybos kadencijos narė Nijolė Petkutė – aut.), N. Petkutė įsijautė į orakulės vaidmenį: „,Manau, kad tris vietas turėtume laimėti, tai būtų planas minimum“, - sakė moteris. Surimtėjusi A. Stasiulaitienė sakė, kad šiuose rinkimuose „tvarkiečiai“ pirmiausia „pasitikrins“ savo galimybes.

„Kampe“ rinkimų rezultatų laukusio liberalų sąjūdžio Palangos skyriaus pirmininkas Tomas Žulkus, paklaustas apie prognozes, sakė: „Pesimistinė prognozė – du ar trys, optimistinė prognozė – keturi ar penki mandatai. Kol kas duomenys iš apylinkių yra visai neblogi“.

 

Buvo darbingai nusiteikę

Tėvynės Sąjungos-Krikščionių demokratų partijos Palangos skyriaus nariai ir vadovybė buvo darbingai nusiteikusi savo būstinėje Virbališkės take. „Tėvynės Sąjunga, kaip žinia, nėra dėl savo politikos labai populiari šalyje, todėl rezultatai, kuriuos šią akimirką turime (kalbėjomės su Š. Vaitkumi apie pusę vienuolikos - aut.), yra gan džiuginantys – pirmaujame visose apylinkėse“, - sakė Š. Vaitkus, Palangos konservatorių pirmininkas. Kaip parodė rinkimų baigtis, konservatoriai pirmavo visose rinkimų apylinkėse. Net ir rinkimų naktį Š. Vaitkus neketino atsipalaiduoti: „Net jei ir laimėsime, jei pavyks sudaryti efektyviai dirbančią koaliciją, teks imtis duotų palangiškiams įsipareigojimų vykdymo“. Prieš vidurnaktį konservatoriai buvo įsitikinę, kad pavyks turėti septynis mandatus Taryboje, tačiau gavus balsavimo rezultatus iš paskutinės apylinkės ir balsavimo paštu duomenis, tapo aišku, kad konservatoriams Taryboje teks šeši mandatai.  „Felikse“ rinkimų rezultatų laukę liberalcentristai, gavę pirmus duomenis, neslėpė nusivylimo, bet jų lyderis V. Stalmokas neatrodė nusiminęs. „Jeigu pasirodys, kad gausime mažiau nei keturias vietas, laikysiu tai prastu rezultatu, o jeigu keturias ar penkias, laikysiu geru pasiekimu“, - sakė V. Stalmokas. Jis atkreipė dėmesį, kad anksčiau Palangoje merai per kadenciją keisdavosi tris ar keturis kartus, o besibaigianti kadencija, anot mero, buvo viena stabiliausių. Paklaustas dėl galimos koalicijos su konservatoriais, dar meru besivadinantis V. Stalmokas tokios galimybės neatmetė: „Jeigu tik pavyktų suderinti mūsų rinkimines programas, kurias konservatoriai nusirašė nuo mūsų“, - sakė juokdamasis.

Centro partijos Palangos skyriaus vadovai Albinas Stankus ir Nerijus Stasiulis ir grupelė ištikimiausių centristų, prieš pat vidurnaktį, dar „kybant“ klausimui, ar centristai gaus vieną ar du mandatus Taryboje, buvo nusiteikę akademiškai – prisiminė Tarybos darbo istoriją (A. Stankus – ne vienos Tarybos kadencijos narys), teigė, kad koalicijos per dvidešimt metų buvo formuojamos jau rinkimų naktį ar prieš pat pirmąjį naujosios Tarybos posėdį.

 

Buvo ir netikėtumų

Rinkimų baigtis atnešė nemažai netikėtumų, ypač suskaičiavus pirmumo balsus. Rinkėjams išreitingavus partijų sąrašus, paaiškėjo, kad antras Tėvynės Sąjungos-Krikščionių demokratų partijos sąraše buvęs Vaidas Šimaitis po reitingavimo liko be Tarybos mandato – tik septintas. Jis galėtų pakliūti į Tarybą, jei kas nors iš aukštesnę vietą užėmusių bendrapartiečių atsisakytų Tarybos nario mandato.

Ne mažiau netikėtas ir „tvarkiečių“ lyderės A. Stasiulaitienės nusviedimas po sąrašo reitingavimo iš pirmos į trečiąją vietą – po ketvirto priešrinkiniame sąraše buvusio advokato A. Jokūbausko ir trečiuoju ėjusio Gedimino Valinevičiaus. „Manęs tai nenustebino, nes abu jie – žinomi palangiškiai“, - sakė A. Stasiulaitienė. Ji neslėpė noro, kad „tvarkiečiai“ su dviem iškovotais mandatais būtų valdančiojoje koalicijoje. „Opozicijoje nebūsime naudingi“, - teigė pirmininkė. Ji tvirtino, kad per jau įvykusias kelias „paviršutines“ konsultacijas su kitų partijų atstovais, ji išreiškė pageidavimą, jeigu „tvarkiečiai“ būtų pakviesti prisijungti prie koalicijos, gauti savivaldybės administracijos direktoriaus arba jo pavaduotojo postą. „Tokiam darbui puikiausiai tiktų mūsų G. Valinevičius“, - sakė A. Stasiulaitienė. Ji stebisi ramybe po rinkimų: „Ar partijos, laimėjusios daugiausiai balsų, lauks iki pat galo, kuomet turi įvykti pirmasis naujosios Tarybos posėdis?“

Palangos socialdemokratų lyderis D. Paluckas neslėpė, kad, aptardami galimos koalicijos sudėtį, „kavos išgėrė“ kartu su liberalcentristų, liberalų sąjūdžio ir „tvarkiečių“ atstovais. „Penktadienį detalesnėms konsultacijoms susitiksime“, - atviravo jauniausias partijos skyriaus pirmininkas kurorte. „Norime turėti realią galimybę daryti sprendimus, todėl didesniems galimos koalicijos partneriams kelsime sąlygą – vicemero postas turi priklausyti mums, nes esame didelė partija“, - sakė D. Paluckas. Jis prisipažino, kad vicemero poste mato save. „Esu jaunas ir turiu daug entuziazmo“, - vardijo savo privalumus socialdemokratas. Jis tikėjosi derybų ir su daugiausiai mandatų Taryboje iškovojusiais konservatoriais. „Partijos man nelabai svarbios – svarbiausia žmonės“, - tvirtino pašnekovas.

 

Kas geriausia Palangai?

T. Žulkus, Palangos liberalų sąjūdžio lyderis, sakė, kad vyksta žvalgytuvės: „Kalbamės su abejomis pusėmis – ir kitais liberalais, ir konservatoriais. Jau nuskambėjo pasiūlymas Tarybos koaliciją formuoti Seimo koalicijos pagrindu. Jei tokia koalicija iš abejų liberalių jėgų ir konservatorių susiformuotų, ji būtų stipri“. T. Žulkus teigė, kad liberalų sąjūdis „žvalgytuvėse“ jokio pageidavimų dėl postų nereiškęs. „Ne mes pirmi galime rinktis, pavyzdžiui, mero postą. Gal labiau tikėtina mums būtų kuris nors kitas postas. Palangos Tarybos formavimo istorijoje yra buvę pavyzdžių, kai sutariama dėl vienos koalicijos, o ryte nubudus, jau yra kita“, - atsargiai kalbėjo T. Žulkus.

Liberalcentristų rinkimų štabo vadovas S. Simė kalbėjo apskritai: „Vyksta susitikimai, reikia viską visoms partijoms labai pasverti“. Jis sakė, kad dar anksti kalbėti, ar, pavyzdžiui, liberalcentristai į mero postą siūlytų pirmoje vietoje po sąrašo reitingavimo atsidūrusį R. Kirstuką. „Reikėtų jo paties paklausti, ar jis norėtų dar kartą užimti tas pareigas“, - sakė S. Simė.

Centristų lyderis A. Stankus prisipažino „keliais sakiniais persimetęs“ su Š. Vaitkumi. „Centristai nepretenduoja į vykdomąją valdžią. Aš asmeniškai palaikau Š. Vaitkaus kandidatūrą mero poste. Tokia kandidatūra į gera išeitų Palangai. Jeigu konservatoriai būtų valdančiojoje koalicijoje, ko gero, pirmąkart per dvidešimt metų konservatoriai valdytų ir kurorte, ir Vyriausybę, ir turėtų daugiausia mandatų Seime – Palangai tai būtų naudinga, nes taptų lengviau priimti ir įgyvendinti sprendimus“, - sakė liberalų sąjūdžio lyderis Palangoje.

Konservatorių lyderis Š. Vaitkus sakė, kad su visais jau „pasišnekėjo“, tik su socialdemokratais dėl laiko stokos nespėjo dar pasišnekėti. „Bandėme išsiaiškinti, ar galima ir kiek galima suderinti rinkimų programas, bet dėl postų dalybos nekalbėjome“, - sakė Š. Vaitkus. Tačiau jis prisipažino, kad konservatoriai, kaip didžiausią rinkėjų pasitikėjimą kurorte gavusi partija, nori mero posto. „Tačiau, jeigu, pasisukus kalbai apie postus, kalbėtume apie asmenybes, mes, konservatoriai, esame lankstūs ir galime eiti į kompromisus. Mums svarbiausia, kad koalicija dirbtų bendram miesto labui“, - teigė Š. Vaitkus. Jis sulaukė didžiausio palangiškių pasitikėjimo – gavo net 1032 pirmumo balsus, triskart daugiau nei, pavyzdžiui, pirmasis liberalcentristų sąraše po reitingavimo esantis R. Kirstukas.  

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Baigėsi rinkimų į 2020-2024 Seimą balsavimas jo pirmajame ture. Po rezultatų iš Mėguvos rinkimų apygardos Saulės rinkimų apylinkės Palangoje (jie paaiškėjo 23 val. 15 min.)  kurorto konservatorių pirmininkas ir miesto meras Š. Vaitkus sveikindamas apglėbė M. Skritulską: "Mes laimėjome. Mes - antrajame rinkimų ture." Paryčiais suskaičiavus balsavimo...


Kitą savaitę Palangos konservatoriai patvirtins savo kandidatą Seimo rinkimų Mėguvos (Palangos) vienmandatinėje apygardoje. Tai "Palangos tiltui" penktadienį patvirtino Mindaugas Skritulskas, TS-LKD Palangos miesto skyriaus Tarybos narys, skyriaus pirmininko pavaduotojas. "Savaitės diena, kurią rengsime skyriaus Tarybos posėdį, paaiškės pirmadienį. Regis, posėdžio...


Prieš Seimo rinkimus 2020-aisiais vėl perbraižomas rinkimų apygardų žemėlapis. Pagal naująjį projektą, bus suformuota nauja rinkimų apygarda, kuris vadinsis Mėguvos. Mėguvos rinkimų apygardą turėtų sudaryti minėtos Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijai priklausančios apylinkės su 11,9 tūkst. rinkėjų, visas Palangos miestas (14,6 tūkst. rinkėjų) ir dalis Kretingos rajono apylinkių...


Mažame Palangos kurorte dažniausiai sunku ką nors ilgai išsaugoti paslaptyje, tačiau rinkimams į savivaldybės Tarybą kovo 3-iąją besirengiančių partijų Palangos skyrių ir visuomeninių komitetų vadai savo rinkimų programas – pažadus ir įsipareigojimus palangiškiams – kol kas laiko už septynių užraktų. Nors šios politinės kampanijos dalyviai visus dokumentus...


Kaip partijoms skaičius, kuriais jos bus įrašytos rinkimų biuleteniuose, paversti viliojančiais, įsimintinais ar net magiškais? Dėl to suka galvas šalies partijos ir visuomeniniai judėjimai, kurie vakar Seime išsiaiškino, kokiu numeriu jos bus įrašytos rinkimų biuleteniuose. Išdalinti numeriai Antrą numerį ištraukė...


Iki savivaldos rinkimų 2015-ųjų vasarį ar kovą liko visai nedaug. Gerai paatostogavę, įdegę ir pasiturškę Baltijoje, politikai jau rudenį išsiims didesnio ar mažesnio kalibro ginklus ir žengs į politikos fronto liniją- prasidės rinkimų kampanijas. Ko jie gali tikėtis artėjančiuose Tarybų rinkimuose? Kuo jie labiausiai įsiminė miestelėnams, žiniasklaidai per daugiau kaip tris...


Praėjusį penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino Seimo rinkimų rezultatus. Palangiškiams labiausiai rūpėjo komisijos sprendimas dėl Pajūrio rinkimų apygardos, kurioje konservatoriaus Prano Žeimio pergalę vos 39 balsais „darbietė“ Genoveita Krasauskienė užginčijo, reikalaudama panaikinti rinkimų rezultatus ir skelbti naujus rinkimus.


Partijos įvairiai laukė rinkimų rezultatų. Dauguma partijų – Liberalcentristai, Liberalų Sąjūdis, Centristai, Tvarka ir teisingumas rinkimų rezultatų paskelbimo laukė prie daugiau ar kukliau nukrautų valgiais ir gėrimais stalų tai progai išnuomotose kavinėse. Palangos socialdemokratai ir konservatoriai nusprendė rinkimų naktį rezultatų laukti savo būstinėse. O štai „darbiečių“, iš anksto...


Įvykę rinkimai į Palangos savivaldybės Tarybą parodė, kad palangiškiai yra nusivylę iki šiol kurortą valdžiausiais liberalcentristais ir nori permainų ne tik prie kurorto vairo, bet ir tikisi, kad nuo šiol kurortas bus vystomas kitaip. Pasibaigus rinkimų karštinei, prasidėjo žvalgytuvės dėl naujos Tarybos valdančiosios koalicijos formavimo – nors partijų Palangos vadai dėl tokių neformalių...


Keturių partijų – Lietuvos Tėvynės Sąjungos – Krikščionių demokratų, Socialdemokratų, Liberalų Sąjūdžio ir Tvarka ir teisingumas – skyrių pirmininkai vakar savivaldybės Tarybos posėdžių salėje pasirašė sąžiningų rinkimų kampanijos deklaraciją. Ja partijų skyrių pirmininkai Šarūnas Vaitkus, Aldona Stasiulaitienė, Danas Paluckas ir Tomas Žulkus įsipareigojo rinkimų kampaniją vykdyti...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius