Vienuoliktoje „Palangos stintoje“ žuvį kepė ir prezidentė D. Grybauskaitė

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-02-17
Peržiūrėta
64
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vienuoliktoje „Palangos stintoje“ žuvį kepė ir prezidentė D. Grybauskaitė

Šeštadienį J. Basanavičiaus gatvėje vienuoliktą kartą rengiamos „Palangos stintos“ šurmulys prasidėjo dar gerokai prieš vidurdienį, o baigėsi daug vėliau nei skelbtoji šventės programos pabaiga. Bene daugiausiai žmonių į Jūratės ir Kastyčio skverą suplūdo lygiai dvyliktą valandą: palangiškiai ir miesto svečiai norėjo išgirsti šventę atidariusios Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės pasveikinimą ir išvysti, kaip ji pati kepa stintas.
 

„Palanga – tai jėga“
Garbi viešnia Jūratės ir Kastyčio skvere pasirodė dar prieš vidurdienį. Kartu su Palangos meru Š. Vaitkumi prezidentė žiūrėjo, kaip netradiciškai žuvį ruošia Baltijos kuršių vitingų asociacija – dūmas nuo rūkomos žuvies, papuolęs D. Grybauskaitei į akis, net ašarą išspaudė. „Ne žuvis, dūmai pravirkdė“, – juokavo prezidentė, apžiūrėjusi, kuo prekiaujama skvere išsirikiavusiose palapinėse, gavusi dovanų – ypatingosios Kėdainių duonutės kepalėlį, ir pati dosniai dalijusi saldžias dovanėles – saldainius patiems mažiausiems šventės svečiams.
Vidurdienį, skambant fanfaroms į skvere pastatytą sceną pakilusi prezidentė lietuviškai ir žemaitiškai pasisveikino su minia palangiškių ir kurorto svečių.
„Palanga į šventę visus sukviečia Lietuvos valstybės gimimo dienos išvakarėse. Šį kartą, kadangi rytoj švęsime Lietuvos gimtadienį, džiaugiuosi galėdama pabūti su jumis ir visus šia proga pasveikinti. Turiu pastebėti, kad Palanga turi angelą sargą: visą kelią nuo Vilniaus oras buvo pasibaisėtinas: dulksna, pilkuma, jokios saulės. Ir tik likus 30 kilometrų iki Palangos dangus nusišvietė. Vadinasi, ši gražioji, jau vienuoliktoji jūsų – ir tik jūsų – artėjančio pavasario šventė yra palaiminta. Sakau – pavasario, nes stintos – tai ne agurkai, tai ne jais jos kvepia, o pavasariu. Stintų kvapas – pavasario ir geros nuotaikos kvapas, nuspalvintas saulės spalva“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.
Prezidentė nuoširdžiai linkėjo, kad Palanga, kiekvienais metais gražėjanti ir jau tapusi gražiausiu Lietuvos kurortu, gražėtų ir toliau.
„Didžiuokitės, kad esate palangiškiai, kvieskite svečius iš visur, ne tik iš Lietuvos, ir mes tikrai visi mėginsime pas jus atvažiuoti ir su jumis kartu pasidžiaugti. Nes Palanga – tai jėga! Tad sveikinu jus visus ne tik su Stintų švente, bet ir su Vasario šešioliktąja. Sveikinu!“ – sakė prezidentė, kurios žodžius ovacijomis palydėjo visi, susirinkusieji į Jūratės ir Kastyčio skverą.
Su švente visus pasveikino ir Palangos meras Šarūnas Vaitkus, pasidžiaugęs, kad kurortas šurmuliuoja taip, kaip per didžiausias vasaros šventes. Ir tai esą nenuostabu, kadangi švenčiama jau tradicinė, net vienuoliktoji „Palangos stintos“ šventė.
„Ypač džiaugiuosi, kad šiandien pas mus svečiuojasi gerbiama prezidentė Dalia Grybauskaitė, ir visų palangiškių vardu dėkoju, kad ji savo išties įtemptoje darbotvarkėje rado laiko atvykti aplankyti didžiausio šalies kurorto. Linkiu visiems geros šventės šiandien ir gražaus valstybės gimtadienio rytoj“, – palinkėjo meras.

Pirmąkart kepė stintas
„Visos žvejų bendruomenės vardu norime tarti ačiū prezidentei už pagalbą ginant žvejų bendruomenę, – kreipėsi į šalies vadovę Palangos kultūros centro direktoriaus pavaduotojas, Stintų ordino kancleris Nerijus Stasiulis. – O Palangos stintų ordino vardu, mes, kaip ir priklauso rimtoms institucijoms, išleidome dekretą, kuriuo už ryžtingus veiksmus ginant Lietuvos ir Palangos žvejų interesus, Palangos stintų ordino riterės vardas suteikiamas gerbiamai Daliai Grybauskaitei“.
Palangos stintų ordino riteris Š. Vaitkus įteikė naujajai įšventintai riterei, kuri pasirašė Stintų ordino riterių knygoje, mantiją ir regalijas.
Atidariusi vienuoliktąją Palangos stintos šventę, prezidentė D. Grybauskaitė kartu su meru Š. Vaitkumi davė startą ir Lietuvos stintų barbekiu čempionatui. Šalies ir miesto vadovai, pasirišę prijuostes, patys kepė stintas ir vaišino šventės dalyvius.
„Pirmą kartą gyvenime kepu stintą. Smagu naujų darbų mokytis. Juk ir prezidentės darbo dirbusi nebuvau, o kai jis man buvo patikėtas – dirbu“, – prisipažino D. Grybauskaitė.
Apdalijusi šviežiai pačios kepta stinta šventės svečius, prezidentė kartu su meru pasisvečiavo palapinėje, kur keptas stintas ir kareivišką košę nemokamai dalijo policijos pareigūnai, vadovaujami paties generalinio komisaro Sauliaus Skvernelio. Beje, kaip vėliau sakė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovas spaudai Albinas Strumyla, pareigūnai buvo pasiruošę išdalyti apie 300 porcijų košės.
D. Grybauskaitė su Š. Vaitkumi perėjo visa J. Basanavičiaus gatve. Eiti užtruko apie valandą: išvydę šalies vadovę, šventės svečiai prašė leidimo su ja nusifotografuoti. Prezidentė buvo sustojusi ir prie tautodailininkų palapinių, parašė linkėjimą Lietuvai tam skirtame stende, kurį buvo sukūrę Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Kurorto verslo skyriaus studentai, nusipirko kelis po 25 Lt kainavusius stiklainius marinuotų stintų bei rūkytos žuvies ir užsuko papietauti į Palangos stintų ordino būstinę. Prieš išvykdama iš Palangos, šalies vadovė apsilankė restauruotame Kurhauze surengtame koncerte.

Žvejiškos ir kitokios linksmybės
O linksmybės J. Basanavičiaus gatvėje ir ne tik joje tęsėsi toliau. Beje, prasidėjo jos jau nuo 9 valandos ryto: būtent tada ant jūros tilto išsirikiavo žvejai entuziastai, apsisprendę dalyvauti stintų meškeriojimo varžybose. Dalyvių skaičius organizatorius maloniai nustebino – sėkmę su meškerėmis rankose išbandyti apsisprendė 27 komandos, iš viso – 54 dalyviai. Didžiausia sėkmė šypsojosi palangiškiams Jonui Rinkevičiui ir Algiui Jastrumskui – surinkę 1144 taškus, jie užėmė pirmąją vietą. Tiesa, žvejai apgailestavo, kad šventės simbolio – stintos – sumeškerioti nepavyko, užtat plekšnių pagauti ne vienam pasisekė.
Kad šiemet stintų buvo itin mažai, neslėpė ir kvapniąja žuvyte vaišinę kurorto viešbučių bei kavinių atstovai. Į eilutę sustojusiems valgytojams kepėjai aiškino, kad šiemet jaučiamas stintų stygius privertė kilstelėti jų kainą: jeigu pernai penkių žuvyčių porcija kainavo 10 Lt, šiemet toks patiekalas – tiesa, stintų buvo ne penkios, o šešios-septynios, tačiau labai jau mažos – kainavo 12 Lt. Žvejai guodėsi, kad Baltijos jūroje traukia pustuščius tinklus, todėl daugelis kavinių šventei stintų užsipirko Latvijoje.
Nepaisant šviežių stintų stygiaus – jomis prekiauta vos keliose vietose, o kilogramo kaina siekė nuo 18 iki 25 Lt, šiemet buvo daugiau siūlančiųjų marinuotų stintų: įvairaus dydžio indelių buvo galima įsigyti sumokėjus nuo 15 iki 30 litų.
Išmone, kaip galima pagaminti stintą, varžėsi jau tradicija tapusio Lietuvos stintų barbekiu čempionato dalyviai. Šalies stintų kepėjų čempionais šiemet buvo pripažinta Klaipėdos restorano „Araratas“ komanda, kuri iš keptos stintos paruošė karštą sumuštinį.
Į šventę smagiu akordu įsiliejo tradicinės „ruonių“ maudynės. Šiemet pasipliuškenti šaltame vandenyje ryžosi apie šimtas žmonių. Stebėti jų maudynes ant jūros tilto bei į patį paplūdimį plūdo tūkstančiai kurorto svečių – sveikuolių grūdinimosi akcija jau tapo ir vienu svarbiausių iš

Stintų šventės akcentų.
Pavakare, kai visi šventės svečiai jau buvo pasistiprinę, J. Basanavičiaus gatvę užliejo linksmybės.
Jūratės ir Kastyčio skvere žmones šokdino Palangos folkloro muzikos kolektyvai. Šventės dalyvių azartą sukėlė ir tradicinės Stintų šventės rungtys: atsirado nemažai norinčių išmėginti rankos tvirtumą laikant gana sunkų žvejų valties inkarą, o kiek mažesnį inkarą ištiesta ranka laikyti mėgino vaikai, netrūko ir besivaržančių stintų valgymo varžybose.
J. Basanavičiaus gatvėje vykęs kermošius, kuriame palangiškiams ir svečiams siūlyti tik meninę vertę turintys tautodailininkų sukurtų dirbiniai: mezginiai, šiltos kepurės, rankų darbo suvenyrai, pagal senąsias tradicijas pagaminti papuošalai, o taip pat saldumynai, medus, pačių įvairiausių šildančių ir gydančių žolelių mišiniai arbatoms ir dar daug daug visokių gražumynų ir skanumynų, – Palangos svečių laukė ne tik šeštadienį, bet ir
sekmadienį.

Prezidentės pasveikinimas
Mieli palangiškiai ir miesto svečiai,
šiandien Palangoje – beveik visa Lietuva. Jau vienuoliktą kartą stintų ir žuvienės kvapas vilioja žmones iš tolimiausių kampelių. Net ir žiema nebaisi, kai ji kvepia stintomis.
Kasmet augantis svečių būrys rodo, kad palangiškiai moka puoselėti senas pajūrio krašto tradicijas ir kurti naujas.
Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad Palanga, vienas brangiausių Lietuvos perlų, kasmet vis gražėja. Jūsų miesto pokyčiai, kuriuos pamatėme per pastaruosius metus, yra įspūdingi.
Naujam gyvenimui prikeltas Kurhauzas yra pavyzdys, kad mokate rasti sprendimą ir tvarkytis kaip tikri savo miesto šeimininkai.
Praėjusiais metais kūrybingai prisiėmėte atsakomybę kaip Lietuvos kultūros sostinė. Mieste atsiranda įvairesnių galimybių poilsiui.
Palangiškių išradingumas ir darbštumas padeda kurti gyvą ir spalvingą kurortą visus metus.
Vienas ryškiausių Palangos gyvenimo įvykių – Stintų šventė.
Esu tikra, kad visi čia susirinkę esate pasiilgę šviežių, pavasariu kvepiančių stintų ir nekantraujate jų paragauti. Todėl ilgai nedelsdama skelbiu šventės „Palangos stinta 2014“ pradžią.
Linkiu sėkmės stintų kepėjams ir gardžių vaišių ragautojams!
Tegul gaivus Baltijos jūros vėjas ir smagi nuotaika pasklinda po visą šalį ir sujungia mus į vieną didelę šeimą, kuri moka būti kartu ir moka švęsti.
Su artėjančiu gimtadieniu, Lietuva!

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Ingrida Vailaitienė, Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė, sako, kad, paskelbus karantiną ir užsakovams masiškai atšaukiant viešbučių rezervacijas, buvo labai niūri nuotaika. Tačiau gegužė, laisvėjant karantinui, jau teikia vilties, kad, regis, ir "sugriautą" vasaros sezoną galima išgelbėti. Ir ne tik - taip pat uždirbti.


Birutė Simutienė, Palangos moterų klubo „Lions“ prezidentė, sako, kad karantinas – nelengvas metas, tačiau blogai nuotaikai ir nerimui pasiduoti nevalia.


Palangos miesto savivaldybės administracijos jaunimo reikalų koordinatorė Laura Grendienė – naujoji Nacionalinės jaunimo reikalų koordinatorių asociacijos (NJRKA) prezidentė. Toks sprendimas priimtas gegužės 28 d. Trakuose vykusio asociacijos visuotinio narių susirinkimo metu.  


Iki šventės „Palangos stinta“ likus kiek daugiau nei dviem savaitėms, Palangos miesto vadovai, kultūros darbuotojai, verslininkai bei atsakingų tarnybų atstovai Savivaldybėje aptarė, kaip vyksta pasirengimas renginiui, į kurortą vasario 18 d. neabejotinai sutrauksiančiam minias pramogautojų. Savivaldybėje vykusiame pasitarime konstatuota – artėjančiai šventei...


Stebiuosi žvejų kantrybe Paupiuose, paežerėse ir Palangoje, ant promenadinio tilto į jūrą.


Palangą jau daugiau nei dešimtmetį garsinanti Stintų šventė įgauna tarptautinį atspalvį – antradienį Liepojoje (Latvija) pasirašytas bendradarbiavimo susitarimas, kuriuo užtikrinamas Palangos ir Liepojos bendradarbiavimas turizmo srityje. Tarp dokumente numatomų bendrų abiejų miestų renginių – kiekvieną vasarį Palangoje ir Liepojoje vykstanti Stintų...


Trečiadienį J. Basanavičiaus gatve vaikštinėję žmonės bene pirmąkart šįmet užuodė apetitą keliantį kepamos stintos aromatą: čia, prie Stintų ordino pilies – kavinės „Molinis ąsotis“ šventiškai pasipuošę ordino riteriai pradėjo rengtis po mėnesio prasidėsiančiai ir net keturias dienas truksiančiai šventei „Palangos stinta...


Šeštadienį J. Basanavičiaus gatvėje vienuoliktą kartą rengiamos „Palangos stintos“ šurmulys prasidėjo dar gerokai prieš vidurdienį, o baigėsi daug vėliau nei skelbtoji šventės programos pabaiga. Bene daugiausiai žmonių į Jūratės ir Kastyčio skverą suplūdo lygiai dvyliktą valandą: palangiškiai ir miesto svečiai norėjo išgirsti...


Prieš atvykdama į Palangą, Stintų šventę, šalies vadovė atsakė į „Palangos tilto“ klausimus Rytoj Palanga tradicinėje Stintų šventėje sulauks daug garbių svečių, bet margoje minioje vienas veidas nepraslys pro niekieno akis – į šventę atvyksta šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji vakar sutiko atsakyti į kelis...


Prabėgus vasarai visi ima skaičiuoti: poilsiautojai – išlaidas, verslininkai – pelną. Apie praėjusios vasaros atneštus džiaugsmus ir sunkumus verslui kalbėjome su Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidente, viešbučio „Vanagupė“ direktore Giedre Kvedaravičiene.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas