Lietuvių ramybės oaze laikyta vietovė pajūryje virsta tikru kurortu: neprireiks ir dvejų metų, kol NT kainos čia pasieks Palangos lygį

"Delfi", 2021-01-19
Peržiūrėta
5616
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kunigiškės. Mindaugo Milinio nuotr.
Kunigiškės. Mindaugo Milinio nuotr.

Karantinas ir griežtas judėjimo tarp valstybių reguliavimas paskatino lietuvius atsigręžti į poilsį ir turizmą Lietuvoje. Praeitų metų rezultatai rodo, lietuviai šlavė net ir brangiausius būstus Palangoje bei kituose pajūrio miesteliuose. NT kainos šiame regione rekordiškai šovė į viršų, tačiau tiems, kurie dairosi būsto pajūryje, bet turi ribotą biudžetą, galimybių dar yra. Jos – Kunigiškėse. Tačiau yra keli „bet“.
Karantinas, apribotos galimybės išvykti atostogų į kitas valstybes privertė lietuvius prisiminti ir iš naujo pamėgti Lietuvos pajūrį. Tie, kurie turėjo daugiau santaupų, nusprendė investuoti į NT pajūryje. Beje, tokių investuotojų pernai buvo rekordiškai daug, kaip ir parduoto NT iš naujo gimusioje Palangoje.
Kaip „Delfi“ anksčiau sakė NT brokeris Palangoje Ignas Tiškus, žmonės pirko bet ką ir už bet kiek. Šiandien NT bendrovės „Ober-Haus“ Klaipėdos regiono vadovas Aurimas Petrikas sako, kad tokia paklausa lėmė ir NT kainų Palangoje kilimą.
„Palangoje NT kainos buvo maždaug 3500 Eur/kv. m, dabar – apie 5100 Eur/kv. m tokių pačių būstų“, – kainas vardija pašnekovas ir priduria, kad šiuo metu jos praktiškai pasiekė būstų kainas, dar prieš pandemiją buvusias Neringoje, – kitame ne tik lietuvių, bet ir užsienio turistų pamėgtame kurorte.

Lietuviai Kunigiškes atrado iš naujo
Tie, kurie jau prarado viltį įsigyti būstą pajūryje, neturėtų nuleisti rankų. Vakarų Lietuvoje yra vietų, kuriose NT vis dar įperkamas ne tik patiems turtingiausiems, tačiau yra tam tikrų sąlygų, kurios poilsiautojams gali nepatikti. Praeitų metų vasarą vis dažniau buvo galima išgirsti Kunigiškių, netoli Palangos esančios vietovės, pavadinimą. Važiuodami atostogauti į Kunigiškes, lietuviai visuomet tikėjosi ramybės, gamtos ir vienumos, tačiau, atrodo, tokie laikai baigėsi. Dar visai neseniai viešojoje erdvėje ir vėl skambėjo Kunigiškių pavadinimas, kai buvo kalbama, kad pramogų pasaulio atstovai ketina arba jau yra įsigiję ten kotedžų, o „Delfi būstui“ apie plėtrą šioje vietovėje pasakojusi skaitytoja teigė, jog pastaruoju metu ramybės čia nė su žiburiu nerasime. Išties, šiuo metu Kunigiškės intensyviai vystomos. Pasak „Ober-Haus“ Klaipėdos regiono vadovo A. Petriko, naujos statybos Kunigiškėse prasidėjo 2015–2016 metais.
„Tuomet imta vystyti pirmąją juostą iš trijų esančių. Lygiagrečiai jūros. Šiuo metu jau įpusėta statyti ir antroji juosta. Viskas prasidėjo nuo kelių namukų, paskui pradėjo statyti kotedžus, dabar jau turime ir butų. Greitu laiku statybos ten tikrai nesibaigs“, – pažymi pašnekovas.
Tačiau, nepaisant to, kad ramybės kampelis virto statybviete, ši vietovė, pasak eksperto, yra itin perspektyvi ne tik ieškantiems būsto pajūryje, bet ir investuotojams. Anksčiau, 2015 metais, ką tik Lietuvoje įvedus eurą, NT kainos Kunigiškėse buvo apie 700–800 Eur/kv. m, o dabar jos pakilusios iki 2200 Eur/kv. m. Tačiau kainos net perpus mažesnės nei Palangoje, ją nuo Kunigiškių skiria vos apie 15 km.
„Laisvos teritorijos ten yra. Ir panašu, kad ten bus atskira gyvenvietė, kaip ir Šventoji. Turės ji perspektyvų savo pavadinimą, jeigu tik susitvarkys infrastruktūrą, bus kokia vaistinė, poliklinika ar pan. Nes kavinių, parduotuvių jau yra, žmonėms tarsi leidžiama pasilikti ir gyventi toje vietoje, bet reikėtų labiau išvystyti infrastruktūrą. Taigi panašu, kad Kunigiškės greitu laiku ramybės nesulauks“, – sako A. Petrikas.
Jis tęsia, kad šiuo metu NT Kunigiškėse domisi jaunos, pasiturinčios šeimos. Dažniausiai tai yra jų antras būstas asmeninėms reikmėms, poilsiui ir, žinoma, nuomai.
„Didžioji dalis pirkėjų ten perka antrąjį būstą investicijai. Turime netgi tokių klientų, kurie perka po du objektus, – vieną pasilieka sau, kitą nuomoja. Gyventojų iš Palangos ten labai mažai, daugiausia yra jaunos, pasiturinčios šeimos iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių. Būstas perkamas lyg ir sau, bet žmonės neturi tiek laisvo laiko, kad ten ilgai būtų, tai laisvu laiku jį nuomoja“, – pažymi pašnekovas.
Vertinant dabartinę NT paklausą ne tik Palangoje, bet ir aplink ją, pavyzdžiui, Kunigiškėse, pasak A. Petriko, būstų kainos šioje vietovėje gali drastiškai šoktelti jau per kelerius metus ar net mažiau: „Matau, kad perspektyva labai didelė ir greita. Per metus ar pusantrų, esant tokiems pirkimo tempams Palangoje, pasieksime 3000–4000 Eur/kv. m ir Kunigiškėse. Manau, kad NT čia yra gera perspektyva ne tik tiems, kurie perką turtą nuomai, bet ir spekuliantams, perkantiems ir parduodantiems. Nes kainos kyla labai drastiškai ir greitai.“
Taigi įpirkti būstą pajūryje dar galima, tačiau teks susitaikyti, kad artimiausiu metu kaimynystėje veikiausiai vyks statybos.

Vietiniai kraustosi į rajoną
Esant tokioms NT kainoms, kyla klausimas, kur nuosavą būstą renkasi patys pajūrio gyventojai. Pasak A. Petriko, Klaipėdos gyventojai dažniau renkasi gyventi nuosavuose namuose, Klaipėdos rajone, arba kraustosi į naujos statybos butus, tačiau jų, anot pašnekovo, Klaipėdoje yra itin mažai. Paklausa didesnė už pasiūlą.
„Vietiniai gyventojai bėga iš pietinio rajono, tų senos statybos daugiabučių. Kraustosi į Klaipėdos rajoną, į nuosavus mažus namus. Arba į šiaurinę miesto dalį, kur yra miškas. Vietiniai žmonės bando pasigerinti gyvenimo sąlygas – bėga iš senų daugiabučių, miegamųjų rajonų ten, kur daugiau privatumo, kur kokybiškesni, naujesni būstai kitame rajone. Ko pasigendame Klaipėdoje, tai daugiau projektų, daugiau daugiabučių. Paklausa yra didelė, bet vystytojai vangiai investuoja“, – pabrėžia pašnekovas. Anot A. Petriko, nuo didelių NT kainų nepavyko pabėgti ir klaipėdiškiams. Čia jos ne tik pavijo prieškrizinį lygį, bet ir gerokai jį pralenkė. Dabar Klaipėdoje, Klaipėdos rajone būstas kainuoja daugiau, nei kainavo 2008 metais prieš krizę, sprogstant NT kainų burbului. Vietos, kur būtų galima vystyti ir daugiabučių, ir nuosavų namų kvartalus, Klaipėdos apylinkėse tikrai yra.
Pašnekovo teigimu, kalbant apie nuosavų namų kvartalų statybą, didelė perspektyva matoma Nemirsetoje, Karklėje. Sklypo kainos netoli Klaipėdos svyruoja nuo 5000 Eur/a, jeigu paskirtis gyvenamoji, o jeigu sklypas yra žemės ūkio paskirties, kainos būna apie 5000–6000 Eur/ha.


Delfi.lt žurnalistė Justina Maciūnaitė

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Artėjantis Joninių savaitgalis, nors šįkart ir nebus ilgesnis, lietuvaičius vilioja į pajūrį.


Ne taip seniai skambėjo varpai, kad Lietuvoje būsto kainos yra nepagrįstai išpūstos. Prekiaujantieji nekilnojamuoju turtu (NT) kaltino vystytojus.


Palangoje baigiami statyti „Viešnagės“ poilsio namai, kurių architektūra kaip dėlionės detalės įsiliejo tarp daugiau nei 200 pušų.


Rezervacijos vasarai apgyvendinimo vietose tiek pajūryje, tiek sodybose visoje Lietuvoje pildosi.


Yla vis tiek išlenda iš maišo. Taip būtų galima pavadinti skandalą pajūryje, Palangoje. Iš pradžių valstybė už 574 000 eurų parduoda įspūdingą objektą, o po dvejų metų jis jau nuperkamas už daugiau kaip 2 mln. eurų. Pirkėjas – žinomo politiko sūnus. 


Pajūris NT kainomis perspjovė net Vilnių: butai čia brango trečdaliu. NT kainų augimas sostinėje jau beveik nebestebina, tačiau Lietuvoje yra miestų, kuriuose kainų šuolis dar didesnis nei Vilniuje. Tai – Palanga, kurioje butų kainos nuo 2020 metų pradžios išaugo net trečdaliu (33 proc.), rašo delfi.lt žurnalistė Justina Maciūnaitė. Butų kainos čia augo trečdaliu...


Karantinas ir griežtas judėjimo tarp valstybių reguliavimas paskatino lietuvius atsigręžti į poilsį ir turizmą Lietuvoje. Praeitų metų rezultatai rodo, lietuviai šlavė net ir brangiausius būstus Palangoje bei kituose pajūrio miesteliuose. NT kainos šiame regione rekordiškai šovė į viršų, tačiau tiems, kurie dairosi būsto pajūryje, bet turi ribotą biudžetą...


Labai dažnai girdime pasakymus, lyginančius namus su asmenine tvirtove, tačiau iš tiesų sugrįžus čia, paprasčiausiai norisi maksimaliai atsipalaiduoti ir pamiršti visus rūpesčius. Visgi, net ir dėl tokios atmosferos reikia šiek tiek pasistengti – ypač tuomet, jei ramybės oaze ketinate paversti būtent svetainę. Ši patalpa dažnai atlieka ne vieną funkciją...


Pasaulio lietuvių bendruomenės ir Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos lyderių suvažiavimas, liepos viduryje turėjęs vykti Palangoje, atšauktas – pranešė Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke.


Nors praėjusios savaitės duomenimis, sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir gripu Palangoje viršijo epidemijos lygį ir pasiekė 109,4 atvejų 10 tūkst. gyventojų, kurorto Savivaldybės administracija gripo epidemijos skelbti neskuba. Tikinama, jog stebima susirgimų mažėjimo tendencija.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius